Mgr. Dana Vahalova

Mgr. Dana Vahalova

Date of birth: in year 1966

Constituency: Moravia-Silesia
Elected on the slate of: ČSSD

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 29. 5. 2010 till 28.08.2013
  • Political group Czech Social Democratic Party. Member from 4. 6. 2010 till 28.08.2013
  • Electoral Commission of the Chamber of Deputies. Member from 22. 6. 2010 till 19.02.2013
  • Committee on Social Policy. Member from 7. 7. 2010 till 21.03.2012
  • Committee on European Affairs. Member from 7. 7. 2010 till 28.08.2013
  • Permanent Commission on Family Issues and on Equal Opportunities. Member from 9. 7. 2010 till 28.08.2013
  • Permanent Delegation to the Assembly of Western European Union.  from 24. 9. 2010 till 30.06.2011
  • Permanent Delegation to the Parliament. Assembly of the Council of Europe.  from 24. 9. 2010 till 28.08.2013
  • Subcommittee on Regional and Cross-border Cooperation. Member from 25. 11. 2010 till 28.08.2013
  • Subcommittee on Regional and Cross-border Cooperation. Chairwoman from 25. 11. 2010 till 28.08.2013
  • Permanent Commission on Family Issues and on Equal Opportunities. Verifier of commission from 25. 11. 2010 till 28.08.2013
  • Czech republic - Russian Federation. Member from 9. 12. 2010 till 28.08.2013
  • Czech republic - the French Republic. Member from 9. 12. 2010 till 28.08.2013
  • Czech republic - the People's Republic of China. Member from 9. 12. 2010 till 28.08.2013
  • Czech republic - the Federal Republic of Germany. Member from 10. 12. 2010 till 28.08.2013
  • Czech republic - the Federal Republic of Germany. Chairperson from 10. 12. 2010 till 28.08.2013
  • Czech republic - ASEAN States (the Kingdom of Thailand, the Republic of Indonesia, Malaysia, The Republic of Philippines, the Republic of Indonesia, Malaysia,the Republic of Phillippines, the Republic of Singapore, Kingdom of Cambodia). Member from 14. 12. 2010 till 28.08.2013
  • Czech republic - South America States (the Argentine Republic, the Republic of Bolivia, the Republic of Ecuador, the Republic of Chile, the Republic of Colombia, the Republic of Peru, the Republic of Paraguay, the Eastern Republic of Uruguay). Member from 16. 12. 2010 till 28.08.2013
  • Committee on Agriculture. Member from 21. 3. 2012 till 28.08.2013
  • Czech republic - Sub-Saharan Africa. Member from 21. 3. 2012 till 28.08.2013
  • Czech republic - the Republic of South Africa. Member from 21. 3. 2012 till 28.08.2013
  • Czech republic - Sub-Saharan Africa. Chairperson from 21. 3. 2012 till 28.08.2013
  • Czech republic - the Republic of Azerbaijan. Member from 1. 2. 2013 till 28.08.2013
  • Activities



    ISP (příhlásit)