Ing. Jiri Rusnok

Ing. Jiri Rusnok

Date of birth: in year 1983

Constituency: Moravia-Silesia
Elected on the slate of: VV

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 29. 5. 2010 till 28.08.2013
  • Political group Public Affairs Party. Member from 31. 5. 2010 till 18.04.2012
  • Chamber of Deputies. Verifier from 24. 6. 2010 till 28.08.2013
  • Committee on the Budget. Member from 7. 7. 2010 till 6.09.2011
  • Committee on Health Care. Member from 7. 7. 2010 till 28.08.2013
  • The Board of Directors of the General Health Insurance Company of the Czech Republic. Member from 22. 9. 2010 till 6.02.2014
  • Subcommittee on Health Care Economics, Health Insurance and Medication Policy. Member from 18. 11. 2010 till 28.08.2013
  • Subcommittee on Health Care, Training and Prevention Issues. Member from 18. 11. 2010 till 28.08.2013
  • Subcommittee on Gamekeeping, Fisheries, Apiculture, Gardening, Animal Husbandry and Rural Development. Member from 24. 11. 2010 till 28.08.2013
  • Group of Experts on Patient Standard of Care Definitions. Member from 22. 2. 2011 till 28.08.2013
  • The Supervisory Board of the State Fund of Transport Infrastructure. Member from 8. 6. 2011 till 24.09.2012
  • Committee on Economic Affairs. Member from 6. 9. 2011 till 28.08.2013
  • Subcommittee on Transportation. Member from 12. 1. 2012 till 28.08.2013
  • Unclassified Deputies. Member from 18. 4. 2012 till 28.08.2013
  • Activities



    ISP (příhlásit)