Ing. Kristyna Zelienkova

Ing. Kristyna Zelienkova

Date of birth: in year 1974

Constituency: Central Bohemia
Elected on the slate of: ANO2011

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 26. 10. 2013 till 26.10.2017
  • Political group ANO 2011. Member from 30. 10. 2013 till 1.08.2016
  • Chamber of Deputies. Verifier from 27. 11. 2013 till 26.10.2017
  • Committee on European Affairs. Member from 4. 12. 2013 till 26.10.2017
  • Committee on the Budget. Member from 4. 12. 2013 till 26.10.2017
  • Committee on European Affairs. Verifier of committee from 5. 12. 2013 till 26.10.2017
  • Committee on European Affairs. Vice-chairwoman from 5. 12. 2013 till 26.10.2017
  • Permanent Delegation to the Parliament. Assembly of the Council of Europe.  from 12. 12. 2013 till 7.06.2017
  • Czech republic - Republic of Armenia. Member from 27. 1. 2014 till 26.10.2017
  • Czech republic - Georgia. Member from 6. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Czech republic - Hellenic Republic, Republic of Cyprus. Member from 6. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Czech republic - Republic of Azerbaijan. Member from 6. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Czech republic - State of Israel. Member from 6. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Czech republic - Hellenic Republic, Republic of Cyprus. Chairperson from 6. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Czech republic - Middle East States (State of Kuwait, Kingdom of Saudi Arabia, United Arab Emirates, Hashemite Kingdom of Jordan, Syrian Arab Republic, Republic of Yemen, Republic of Lebanon, Republic of Iraq, State of Palestine). Member from 7. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Czech republic - Nordic States (Sweden, Republic of Finland, Kingdom of Norway, Kingdom of Denmark, Republic of Iceland). Member from 7. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Czech republic - Commonwealth of Australia, New Zealand. Member from 13. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Czech republic - Swiss Confederation. Member from 13. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Subcommittee on Banking, Insurance and Capital Markets. Member from 26. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Subcommittee on Financial Management of Teritorial Self-governing Units and European Funding Use. Member from 26. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Subcommittee on Tourism. Member from 10. 4. 2014 till 26.10.2017
  • Subcommittee on Foreign Economic Relations. Member from 15. 4. 2014 till 26.10.2017
  • Subcommittee on European Funds and Cross-boarder Cooperation. Member from 17. 4. 2014 till 26.10.2017
  • Czech republic - Ukraine. Member from 15. 1. 2015 till 26.10.2017
  • Unclassified Deputies. Member from 1. 8. 2016 till 5.04.2017
  • Political group TOP 09 a Starostové. Member from 5. 4. 2017 till 26.10.2017
  • Activities



    ISP (příhlásit)