Mgr. Venceslav Lukas

Mgr. Venceslav Lukas

Date of birth: in year 1943

Constituency: Eastern Bohemia
Elected on the slate of: KDU-ČSL

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 6. 6. 1992 till 6.06.1996
  • Budget Committee. Member from 29. 6. 1992 till 6.06.1996
  • Permanent Commission for Banking. Member from 27. 1. 1993 till 6.06.1996
  • Political group Christian Democratic Union - Czechoslovak People's Party. Member from 12. 9. 1995 till 6.06.1996
  • Chamber of Deputies. Member from 1. 6. 1996 till 19.06.1998
  • Political group Christian Democratic Union - Czechoslovak People's Party. Member from 6. 6. 1996 till 19.06.1998
  • Committee for Public Administration, Regional Development and Environment. Member from 2. 7. 1996 till 12.02.1998
  • Committee for Economics. Member from 2. 7. 1996 till 19.06.1998
  • Committee for Economics. Vice-chairman from 3. 7. 1996 till 19.06.1998
  • Permanent Delegation to the Central European Initiative. Member from 4. 7. 1996 till 19.06.1998
  • Permanent Delegation to the Parliament. Assembly of the Council of Europe. Alternate of delegation from 4. 7. 1996 till 21.05.1997
  • Investigative Commission for Poldi Kladno. Member from 8. 10. 1996 till 19.06.1998
  • The Supervisory Board of the Land Fund of the Czech Republic. Member from 2. 4. 1997 till 1.04.2002
  • Activities



    ISP (příhlásit)