Tiskové zprávy

Od voleb dostala Sněmovna k projednání 336 návrhů zákonů

31. 7. 

Od začátku volebního období bylo Poslanecké sněmovně předloženo 336 návrhů zákonů - 120 vládních, 198 poslaneckých, 11 senátních a 7 zastupitelských.

Novináři a média v PS v 1. pololetí r. 2019

18. 7. 

V prvním pololetí r. 2019 (od 1. 1. do 12. 7. 2019, kdy skončila 33. schůze) bylo v Poslanecké sněmovně vydáno celkem 2762 jednorázových novinářských akreditací pro 837 píšících novinářů (noviny, internet, rozhlas), 137 fotografů a 1752 televizních pracovníků. Trvalou akreditaci mělo 59 novinářů.

Skončila 33. schůze Poslanecké sněmovny

12. 7. 

V pátek 12. července Sněmovna schválila 5 zákonů ve třetím čtení. Celý pořad schůze je k nahlédnutí zde:

Odborný konzultant - právník právnička - Parlamentní institut, Oddělení pro záležitosti EU

21. 5. 

KPS přijme do Parlamentního institutu odborného konzultanta, termín nástupu srpen 2019.

Skončila 28. schůze Sněmovny

10. 5. 

Schválený pořad celé 28. schůze najdete zde. Průběh schůze podle přepisů stenozáznamů zde:

Nad Sněmovnou se znovu rozsvítilo modré světlo

3. 4. 

Poslanecká sněmovna se 2. dubna rozsvícením modrého světla v rámci kampaně Česko svítí modře již tradičně připojila k připomínce Světového dne autismu

27. schůze Sněmovny byla ve středu 27. března ukončena

27. 3. 

Průběh této schůze najdete v přepisech stenozáznamů zde:

Novinářské atrium – moderní tiskové středisko v Poslanecké sněmovně – slaví 10 let

15. 3. 

Za deset let provozu tiskového střediska v atriu Poslanecké sněmovny jím prošlo na 55 tis. osob s novinářskou akreditací a konaly se tu tři tisícovky tiskových konferencí a brífinků.

Česká parlamentní delegace se zúčastnila Zimního zasedání PS OBSE ve Vídni

22. 2. 

Program: omezení lidských práv v době nouze; boj s korupcí, praním špinavých peněz a s financováním terorizmu; a také otázka účinných mechanismů OBSE pro řešení dlouhotrvajících konfliktů.

26. schůze Sněmovny skončila

13. 2. 

Celý program této schůze najdete zde:

Pro posílení česko-německé parlamentní spolupráce

7. 2. 

Členové delegace Meziparlamentní skupiny přátel SRN - CZ - SK - HU německého Spolkového sněmu navštívili Prahu.

Odborný konzultant - právník/právnička

30. 1. 

Kancelář Poslanecké sněmovny přijme odborného konzultanta - právníka/právničku do Parlamentního institutu, Oddělení pro záležitosti EU

Den památky obětí holokaustu

25. 1. 

Sněmovna si připomněla nedělní výročí osvobození nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau a přijala usnesení k definici antisemitismu

Návrhy kandidátů na volbu dvou členů RČRo (do 7. února)

23. 1. 

Předseda PS vyzývá oprávněné instituce k předložení návrhů kandidátů na volbu dvou členů Rady Českého rozhlasu, do 7. února 2019.

Studentská cena za nejlepší diplomovou práci

22. 1. 

Předseda Poslanecké sněmovny ocení v roce 2019 autory nejlepších kvalifikačních prací cenou Františka Ladislava Riegra. 

Před 100 lety složil T.G. Masaryk prezidentský slib

21. 12. 

Před 100 lety se T. G. Masaryk vrátil do vlasti a v sobotu 21. prosince 1918 složil před poslanci Revolučního Národního shromáždění slib prezidenta republiky. Zvolen byl už dříve - 14. 11. 1918.

Sněmovna schválila státní rozpočet na rok 2019

19. 12. 

Ze 196 přítomných poslankyň a poslanců hlasovalo pro rozpočet 108 z nich, proti bylo celkem 88 zákonodárců. Jednání pokračuje dle schváleného pořadu 24. schůze.

Opozici se na 23. schůzi nepodařilo prosadit návrh na vyslovení nedůvěry vládě

23. 11. 

Pro bylo 92 poslanců. K vyslovení nedůvěry podle par. 85 zákona o jednacím řádu je potřeba nejméně 101 hlasů. Průběh celé rozpravy najdete ve stenoprotokolech zde

100 let českého parlamentu

14. 11. 

Ve čtvrtek 14. listopadu 1918 se v Thunovském paláci sešlo k první schůzi Revoluční Národní shromáždění. O sto let později si tuto chvíli připomněla Sněmovna na slavnostní schůzi.

Výzva předsedy výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu posl. Václava Klause k předložení návrhu na volbu jednoho člena kontrolní rady Grantové agentury ČR - termín podání do 30. listopadu 2018

25. 10. 

Předseda výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu posl. Václav Klaus vyzývá právnické osoby zabývající se výzkumem a vývojem, aby ve lhůtě do 30. listopadu 2018 předložily návrhy na volbu 1 člena kontrolní rady Grantové agentury České republiky.

Před padesáti lety parlament schválil dočasný pobyt sovětských vojsk

17. 10. 

18. října 1968 Národní shromáždění ratifikovalo Smlouvu o podmínkách dočasného pobytu sovětských vojsk na území Československa.

Nabídka zaměstnání - odborný konzultant v Parlamentním institutu

12. 10. 

Kancelář Poslanecké sněmovny přijme odborného konzultanta do Parlamentního institutu.

Česko-slovensko-rakouské jednání v Kroměříži

4. 10. 

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček se v Kroměříži setkal se svými protějšky ze Slovenska a Rakouska.

Příští schůze Poslanecké sněmovny bude zahájena 23. října

3. 10. 

Znovu se celá Sněmovna sejde opět 23. října. Příští týden budou jednat jednotlivé výbory.

Ve Sněmovně byly vyhlášeny výsledky ankety Dědeček automobil

5. 9. 

V pondělí 3. září 2018 proběhlo v Atriu Poslanecké sněmovny slavnostní vyhlášení výsledků ankety Dědeček automobil a vítězové převzali ocenění.

Studentské stáže u poslanců (termín přihlášek do 12. října)

4. 9. 

Poslanecká sněmovna organizuje pro studentky a studenty vysokých škol stáže zaměřené na spolupráci s jednotlivými poslankyněmi a poslanci, přihlášky pro termín listopad 2018-březen 2019 můžete podávat do 12. října.

Československý parlament v srpnu 1968

17. 8. 

Parlamentní knihovna a Archiv Poslanecké sněmovny v ucelené podobě představují originální dokumenty o činnosti československého parlamentu v srpnu 1968.

Projednávání evropských dokumentů ve Sněmovně

31. 7. 

Evropská legislativa a její projednávání v národních parlamentech. Naše infografika se pokouší přiblížit, jak celý tento proces probíhá v Poslanecké sněmovně.

Sněmovna vyslovila důvěru vládě ČR

12. 7. 

Pro vyslovení důvěry hlasovalo 105 ze 196 přítomných poslankyň a poslanců. Novou vládu premiéra Andreje Babiše podpořil v Poslanecké sněmovně ve svém projevu i prezident Miloš Zeman. Více o tomto jednání zde:

V úterý skončila 16. schůze Sněmovny

10. 7. 

Novým místopředsedou Sněmovny byl dnes zvolen Tomáš Hanzel (ČSSD). Nahradil Jana Hamáčka, který se stal vicepremiérem v nové vládě.

 

Přes šedesát obcí získalo nově právo používat své vlajky nebo znaky

25. 6. 

Dekrety o udělení obecního symbolu - znaku nebo vlajky - předal v pondělí 25. června 2018 starostkám a starostům více než šedesáti obcí, městysů a měst České republiky ve Sněmovně její předseda Radek Vondráček.

Společný seminář AV ČR a PS k pitné vodě

22. 6. 

Seminář pod záštitou předsedkyně výboru pro životní prostředí Dany Balcarové a předsedkyně Akademie věd ČR Evy Zažímalové se věnoval znečištění vodních zdrojů, vodárenství, mikroplastům ve vodě i obecně kvalitě pitné vody v ČR.

Meziparlamentní konference se zeměmi západního Balkánu

15. 6. 

Koná se v rámci aktivit Evropského parlamentu směřujících k rozvoji demokracie v kandidátských či potenciálně kandidátských zemích EU a zahájil ji předseda PS Radek Vondráček.

13. i 15. schůze Sněmovny byly ukončeny

14. 6. 

Ve čtvrtek 14. června byla zahájena 15. schůze Poslanecké sněmovny, svolaná na žádost skupiny poslanců, která byla vzhledem k neschválení navrženého pořadu ukončena

150 let Jednoty kominíků v Praze

25. 5. 

Pamětní stuhu k 150. výročí založení Jednoty kominíků v Praze udělil předseda Sněmovny Radek Vondráček Společenstvu kominíků České republiky při malém slavnostním aktu v Poslanecké sněmovně v pátek 25. května.

Autoři prací o parlamentarismu soutěžili o Cenu F. L. Riegra

24. 5. 

Autoři diplomových prací, které se věnují problematice parlamentarismu, dnes ve Sněmovně soutěžili o Cenu Františka Ladislava Riegra. Vítěze ocenil předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček, který vyzdvihl význam F. L. Riegra pro české politické dějiny.

Výročí vzniku republiky připomíná výstava ve sněmovních kuloárech

17. 5. 

Expozice nazvaná „Slavná Sněmovno!“ se věnuje osudovým i všedním událostem „osmičkových“ roků ve světle archivních sněmovních dokumentů.

Osmičková výročí - 70 let od přijetí Ústavy z 9. května 1948

9. 5. 

Další díl je tentokrát věnovaný tzv. květnové ústavě, od jejíhož přijetí uplyne letos 70 let. Průběh projednávání na plénu Ústavodárného Národního shromáždění je k dispozici v digitální knihovně.

Výzva předsedy PS na návrhy kandidátů na volbu člena Rady ČT a na volbu člena Rady ČRo (do 16. května 2018)

2. 5. 

Předseda PS vyzývá oprávněné instituce k podání návrhů kandidátů na volbu člena Rady Českého rozhlasu a člena Rady České televize, do 16. května.

Konference předsedů parlamentů zemí EU v Tallinnu

25. 4. 

Na programu byla především budoucnost EU, evropská bezpečnost a obrana a neméně důležitou součástí celé akce byla řada bilaterálních jednání mezi jednotlivými parlamentními předsedy

12. schůze Sněmovny skončila

20. 4. 

V týdnu od 23. dubna budou zasedat jednotlivé sněmovní výbory. Sněmovna část svého úterního jednání věnovala současnému vývoji v Sýrii a pozici české vlády k těmto událostem. Přijala usnesení, které si můžete přečíst zde. Záznam rozpravy

Manažer kybernetické bezpečnosti (do 15. května)

13. 4. 

KPS nabízí obsazení pracovního místa Manažer kybernetické bezpečnosti, do 15. května 2018.ISP (příhlásit)