Aktuality

Tisková konference "Spalničky a očkování" (22. 5. 2018)
za účasti předsedkyně VZ prof. MUDr. V. Adámkové, CSc., náměstka ministra zdravotnictví pro zdravotní péči prof. MUDr. R. Prymuly, CSc., Ph.D. aposl. A. Brzobohaté, MBA se koná v úterý 22. 5. 2018 od 15.20 h v novinářském Atriu. Tisková zpráva následuje níže.

Tisková zpráva

22. května 2018

 

Výbor pro zdravotnictví PSP ČR varuje před onemocněním spalničkami a doporučuje očkování

 

V České republice letos na jaře proběhla třetí epidemie spalniček za poslední čtyři roky. Jde o velmi alarmující zprávu, protože ještě před několika lety se nemoc v ČR v podstatě nevyskytovala. Virus spalniček patří mezi nejvíce nakažlivé kapénkové infekce a velmi snadno se proto šíří vzdušnou cestou nebo přímým kontaktem s nemocným. To dokazují i letošní čísla, kdy bylo nemocí zasaženo více než 120 pacientů.

 

Onemocnění spalničkami zpočátku připomíná agresivní nástup chřipkového onemocnění, protože se projevuje vysokými horečkami až 40°C, rýmou, kašlem, zánětem spojivek a na sliznici v dutině ústní se objevují bělavé tečky se zarudlým okolím. Následně se postupně vysévá vyrážka nejprve za ušima a na obličeji, která postupuje na krk, trup a končetiny. Vyrážka přetrvává obvykle 5 dní a závažnou komplikací může být dlouho trvající horečka. Doprovodným jevem bývá často i zánět průdušek. Spalničky nejčastěji postihují děti v nízkém věku. Celosvětově jsou velmi častým onemocněním a jednou z nejčastějších příčin úmrtí dětí do 5 let.

 

K šíření nemoci napomáhá i celkově snížená proočkovanost obyvatel, která v současnosti dosahuje přibližně 90%. „Proočkovanost proti spalničkám dosahovala ještě v roce 2006 v rámci celé ČR hodnoty 98,26 %“ , uvedla předsedkyně Výboru pro zdravotnictví poslankyně prof. Věra Adámková, která dále upozornila na to, že jedinou spolehlivou ochranou před spalničkami je očkování. Dodala také, že „dlouhodobě snižující se proočkovanost oslabuje celou společnost a pro dosažení tzv. kolektivní imunity je zapotřebí minimálně 95% proočkovanost.“ Zároveň bylo uvedeno, že o spalničkách koluje mnoho mýtů, které ovšem byly vědeckými studiemi vyvráceny a opakovaně bylo apelováno na nutnost očkování, a jeho možnosti
i v pozdějším dospělém věku, kdy může být účinnost vakcíny z dětství snížena. „Očkování rozhodně zachraňuje životy a díky němu lze předejít vážným zdravotním komplikacím a případným doživotním následkům“, apelovala členka Výboru pro zdravotnictví a Výboru pro sociální politiku poslankyně Andrea Brzobohatá.

 

Na tiskové konferenci dále vystoupili prof. Roman Prymula, náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní péči, Hana Roháčová, primářka Kliniky infekčních, tropických a parazitárních nemocí Nemocnice Na Bulovce a Pavla Křížová ze Státního zdravotního ústavu, kteří shodně informovali o závažnosti onemocnění a jejích dopadech a o nutnosti očkování jako jediné funkční prevenci. 

 

 

Vydal: Výbor pro zdravotnictví

Tel kontakt: 257 17 33 46-48, 3352

Email kontakt: vz@psp.cz
Tisková konference
Tisková konferenceISP (příhlásit)