FAQ - časté dotazy

Pro koho pracuje Parlamentní institut?
Pracuje pro všechny poslance, senátory a orgány komor. Jeho činnost je hrazena z prostředků Kanceláře Poslanecké sněmovny, a proto jsou služby Parlamentního institutu pro žadatele zdarma. Cílem práce PI je podporovat výkon nezávislého mandátu člena Parlamentu. Pro Senát zpracovává Parlamentní institut pouze dotazy všeobecné povahy.

Pracuje Parlamentní institut i pro orgány komor a poslanecké (senátorské) kluby?
Ano, odpovídáme na dotazy, které dostaneme od orgánů komor či od skupin poslanců či senátorů (za skupinu se považuje i klub). Status žadatele či počet žadatelů nemá vliv na přednostní zodpovězení dotazu.

Principy práce Parlamentního institutu
Parlamentní institut poskytuje nestranné objektivní informace. Nestrannost a objektivita jsou zaručeny pracovními postupy a skutečností, že PI nemá žádný zájem na dané věci ani není součástí rozhodovacího procesu. Tím se odlišuje jak od zájmových skupin, sdružení či jednotlivců, kteří oslovují členy parlamentu, tak od vládních orgánů.

Kde Parlamentní institut sídlí?
Parlamentní institut sídlí v budově Poslanecké sněmovny v ulici Thunovská 12. Pro kontakt je možno zavolat centrální telefonní číslo 25717 2225 či zajít osobně na sekretariát Parlamentního institutu, který sídlí ve 4. patře budovy Thunovská 12.

Jak navázat spolupráci s Parlamentním institutem?
Spolupráci mohou poslanci, senátoři, jejich pověření asistenti či orgány komor navázat osobně, telefonicky, e-mailem nebo písemně. Telefon na sekretariát Parlamentního institutu je 25717 2225, e-mail pi@psp.cz.

Je možné se Parlamentního institutu dotázat na cokoli?
Parlamentní institut se zabývá zejména problematikou právní, ekonomickou a politologickou. Je však schopen zpracovat či zprostředkovat odpovědi na dotazy i z jiných oborů. Příklady najdete v seznamu prací, který je uveden v této brožuře. Parlamentní institut nedisponuje finančními prostředky na zadávání externích studií.

Jak vypadá požadavek na Parlamentní institut?
Parlamentního institutu je možné se dotázat osobně, telefonicky (25717 2225), e-mailem (pi@psp.cz) i písemně. Doporučujeme zadávat dotaz pomocí vyplněného formuláře, je to však možné i bez formuláře. Požadavek může zprostředkovat také asistent poslance nebo senátora. Písemný požadavek – formulář je umístěn na následující straně této brožury a je možno jej poslat poštou nebo jej osobně doručit do sekretariátu Parlamentního institutu v Thunovské 12. Formulář lze vyplnit také na internetu a zaslat jako přílohu elektronicky na adresu pi@psp.cz.

Proč je na formuláři otázka, k čemu má odpověď sloužit?
Informace umožňuje lépe vymezit rozsah, zaměření a naléhavost zpracovaného materiálu. Pracovníci Parlamentního institutu pracují pro 281 členů Parlamentu ČR. Každý z pracovníků zpracovává současně několik odpovědí. Z tohoto důvodu je potřebné znát, k čemu bude studie sloužit, aby odborný pracovník věděl, zejména jaký má být rozsah studie a zda má k dispozici dostatek času pro získání podkladových materiálů. Pokud se Parlamentní institut zabývá požadovanou problematikou poprvé, je potřeba na zpracování odpovědi minimálně 30 dnů. I pro zpracování krátké odpovědi je třeba získat potřebné informace a tato činnost obvykle představuje až 80 % práce na odpovědi. Je proto třeba zadání dotazu plánovat. PI nemůže sloužit jako „záchranná brzda“, za kterou lze zatáhnout v poslední chvíli.

Pro jaký účel je možno použít odpovědi nebo studie poskytnuté Parlamentním institutem?
Parlamentní institut poskytuje služby pro celou parlamentní činnost poslance nebo senátora. Odpovědi nebo studie se mohou použít pro vlastní legislativní činnost, pro posouzení přijímaných zákonů, pro rozhodování o přijímaných zákonech i pro další potřeby výkonu mandátu, například pro odpovědi voličům, pro poslanecká vystoupení apod. Parlamentní institut naopak nevypracovává studie pro informace asistentů a jiných osob.
Práce PI slouží vždy jako podklad pro práci člena parlamentu, neslouží pro přímé odpovědi například voličům, médiím, či jako stanovisko člena parlamentu.

Zůstává zadavatel úkolu pro Parlamentní institut v anonymitě?
Parlamentní institut poskytuje objektivní informace bez ohledu na to, kdo dotaz nebo zpracování studie zadal. Zadavatel  dotazu (poslanec nebo senátor nebo orgán komory) zůstává v anonymitě a jeho jméno nesmí být nikde uváděno.

Jsou odpovědi na dotazy či studie Parlamentního institutu, které si objedná poslanec či senátor, dostupné i ostatním?
Parlamentní institut po odevzdání zpracované studie vyhrazuje dva týdny pro zadavatele, kdy není studie dávána k dispozici žádnému dalšímu zájemci. Po dvou týdnech může být poskytnuta i dalším poslancům a senátorům.

Jsou přístupné i odpovědi a práce, které nejsou uveřejněny na stránce vybraných prací?
Odpovědi na dotazy a další práce, které nemají nadčasový charakter, jsou archivovány v Parlamentním institutu. V případě zájmu je poskytnou pracovníci Institutu, popř. je aktualizují podle současných potřeb zájemců. Přehled nově zpracovaných odpovědí na dotazy PI pravidelně zasílá v novinkách Parlamentního institutu.

Zpracovává Parlamentní institut i studie bez objednávky ze strany poslanců či senátorů?
Některé studie zpracovává Parlamentní institut v předstihu k předpokládané a plánované legislativě. V tomto případě jsou studie okamžitě k dispozici všem poslancům a senátorům. Jde zejména o tzv. nosná témata, která jednotliví pracovníci PI dlouhodobě sledují.

Pracuje Parlamentní institut i pro subjekty mimo Parlament ČR?
Parlamentní institut je odborem Kanceláře Poslanecké sněmovny a nemůže vypracovávat studie na objednávku osob mimo parlamentní struktury. Výjimku tvoří spolupráce se zahraničím, kdy Parlamentní institut poskytuje odpovědi na odborné dotazy ze zahraničních parlamentů, z Komise EU a Evropského parlamentu, z Meziparlamentní unie apod.
Oddělení komunikace a vzdělávání Parlamentního institutu naopak pracuje pro veřejnost přicházející do Sněmovny, poskytuje jí materiály určené pro veřejnost a odpovídá na dotazy.

Jak zažádat o prohlídku Poslanecké sněmovny?
Prohlídky Poslanecké sněmovny zajišťuje oddělení komunikace a vzdělávání Parlamentního institutu. Prohlídku lze rezervovat osobně v Informačním středisku, které sídlí v podloubí na Malostranském náměstí. Rezervaci je možno provést rovněž telefonicky na tel. čísle 25717 4117, případně na emailové adrese okv@psp.cz. Prohlídky začínají v informačním středisku zhlédnutím filmu. Skupina je posléze provázena zaměstnancem Kanceláře PS, který ji seznamuje s historií budov a především rolí parlamentu v českém politickém systému. U prohlídek je garantována politická nestrannost a výklad je vymezen ustanoveními Ústavy České republiky a Jednacího řádu Poslanecké sněmovny. Prohlídky se konají ve všední dny mimo konání schůze PS v čase mezi 9 – 15 hodin.
V případě, že poslanci chtějí své skupiny provést osobně bez výkladu průvodce z oddělení komunikace a vzdělávání, žádají o povolení prohlídky vedoucího Kanceláře Poslanecké sněmovny.


Navigace sekce Parlamentní institut



ISP (příhlásit)