Studie

ISSN 2533-4131

 

Hospodářství a obchodní právo / Průmysl, energie

5.423 Opatření na úsporu energií - opatření vlád členských států EU na podporu úspor energií domácností, podnikatelů i veřejné správy (Dokument PDF, 579 KB)
Autoři: Tereza Krček, Daša Smetanková
(srovnávací studie, 12/2022, 22 str.)
Srovnávací studie se věnuje analýze opatření na úspory energií ve vybraných členských státech EU, jež začaly vlády přijímat v reakci na rostoucí ceny energií akcelerované válkou na Ukrajině. Studie vychází primárně z informací získaných v rámci dotazníkového šetření připraveného Economic Governance Support Unit Evropského parlamentu, parlamentní dimenzí českého předsednictví v Radě EU a vědeckými službami národních parlamentů. Studie srovnává opatření v 9 členských zemích (Finsko, Lucembursko, Německo, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Švédsko).

5.414 Opatření ke zmírnění dopadů rostoucích cen energií (Dokument PDF, 1 MB)
Autoři: Tereza Krček, Daša Smetanková
(informační podklad, 4/2022, 42 str.)
Studie se věnuje opatřením vybraných členských států, jež mají za cíl zmírnit dopady rostoucích cen energií na konečné spotřebitele. Ceny energií začaly růst ve druhé polovině roku 2021. Již tehdy vlády jednotlivých států začaly přijímat opatření na zmírnění růstu cen energií pro konečné spotřebitele. Již tehdy vyzvala také Evropská komise členské státy k tomu, aby se snažily svým občanům pomoci zvládnout zvyšující se ceny energií. Každá vláda se s růstem cen vypořádala jinak. Je možné vysledovat 3 formy podpory: regulaci ceny, snížení daní, sociální podporu (cílená nebo plošná).

3.062 Vnější aspekty energetické bezpečnosti Evropské unie (Energetická poloha EU, vztahy s okolními regiony, perspektivy začlenění energetiky do Společné zahraniční a bezpečnostní politiky) (Dokument PDF, 577 KB)
Autor: Václav Štěrba
(studie, 1/2008, 38 str.)
Evropská energetická politika je dlouhodobě na předním místě v agendě Evropské unie. Diskuse na Evropské radě (8.-9.3. 2007) a přijetí Akčního plánu pro období 2007-2009 není koncem, nýbrž začátkem dalšího procesu, který bude dominovat programům všech následujících předsednictví, ke kterému se bude vyjadřovat Evropský parlament, a který bude soustavně sledován i ze strany národních parlamentů členských států. Cílem tohoto materiálu je poskytnout komplexní informační zázemí k problematice energetické bezpečnosti – a to s důrazem na provádění vnější politiky EU či možné zahrnutí vnějších energetických vztahů do Společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU.

5.278 Energetický balíček Evropské komise jako počátek nové energetické politiky EU (Dokument PDF, 427 KB)
Autoři: Filip Ficner, Martin Kusák
(studie, 7/2007, 33 str.)
Práce je zaměřena na energetickou politiku EU a reaguje na zásadní a aktuální téma přezkumu energetické politiky Unie. Shrnuje vývoj bezprostředně předcházející předložení tzv. energetického balíčku Komise, hlavního bodu přezkumu, a popisuje východiska a aktuální témata, ze kterých vzešel. Studie dále analyzuje tento soubor dokumentů, doplňuje postoj členských států EU vyjádřený přijatými závěry Evropské rady v březnu 2007 a připojuje výhled na další kroky, které budou následovat a měly by vyústit v návrh souboru legislativních opatření. Práce vychází z komplexního přístupu k aspektům energetické politiky zohledňujícího vazby na další politiky úzce související s oblastí energetiky. Právě nutnost širšího pojetí a komplexnějšího přístupu k energetice byla zcela zásadním motivem k revizi dosavadní politiky a konstituování nové energetické politiky Unie.

5.258 Vybrané aspekty energetické politiky Evropské unie (Dokument PDF, 450 KB)
Autor: Kamila Pazderníková
(studie, 7/2006, 48 str.)
Práce se v jednotlivých kapitolách zabývá rozhodujícími oblastmi energetické politiky Evropské unie, které jsou klíčové pro postupné vytváření efektivního tržního prostředí na poli evropské energetiky.




ISP (příhlásit)