Zahraniční výbor
Zahraniční cesty

Vietnam Vietnam (21. 11. 2011)
Ve dnech 21. - 25.11.2011 proběhlo vyslání delegace členů zahraničního výboru do Vietnamu za účelem jednání se zahraničním výborem tamějšího parlamentu a dalšími institucemi.

Zápis ze ZÚ Hanoj:

Ve dnech 21. – 25.11.2011 uskutečnila delegace Zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu pracovní návštěvu ve Vietnamu. Vedle hlavního jednání s partnerským výborem Národního shromáždění VSR proběhla setkání s představiteli Ministerstva veřejné bezpečnosti VSR, Ministerstva investic a plánování VSR a Ministerstva zahraničních věcí VSR. V Ho Či Minově Městě se delegace setkala se zástupci Lidové rady města.

Návštěva obecně přispěla k posílení spolupráce mezi parlamenty a potvrdila i zájem o rozvoj spolupráce mezi vládními institucemi obou zemí. Obě strany také potvrdily zájem rozvíjet obchodně-ekonomickou spolupráci, přičemž vietnamská strana preferenčně zmiňovala oblast strojírenství, zdravotnictví a životního prostředí. Vietnamská strana velmi oceňovala dosavadní rozvojovou pomoc a vyslovila se pro její další pokračování.

V průběhu návštěvy vietnamská strana znovu potvrdila zájem přistoupit co nejdříve k podpisu dohody o předávání odsouzených osob, kterou má na vietnamské straně v gesci Ministerstvo veřejné bezpečnosti VSR, a vyzdvihovala zájem vietnamské komunity v ČR o přiznání statusu menšiny.

Ve dnech 21. – 25.11.2011 uskutečnila delegace Zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR vedená předsedou výboru D. Vodrážkou pracovní návštěvu VSR. Delegaci dále tvořili místopředsedové výboru J. Hamáček, K. Konečná a D. Šeich a tajemnice výboru V. Cihelková.

Delegace během svého pobytu jednala v Hanoji se Zahraničním výborem Národního shromáždění VSR a byla rovněž přijata místopředsedou Národního shromáždění VSR (NS VSR). Dále jednala na Ministerstvu zahraničních věcí VSR, Ministerstvu veřejné bezpečnosti VSR (přijetí na úrovni náměstka ministra) a na Ministerstvu plánování a investic VSR (přijetí ministrem). V průběhu pobytu delegace navštívila projekt české rozvojové pomoci ve vesnici Bat Trang v okolí Hanoje. Část programu návštěvy probíhala také v Ho Či Minově Městě, kde se delegace setkala s představiteli Lidové rady města. Na přípravě programu v Ho Či Minově Městě participoval honorární konzul ČR pan Ngo Hong Chuyen.

Jednání se Zahraničním výborem Národního shromáždění VSR

Jednání na vietnamské straně vedl předseda výboru Trang Van Hang. Vietnamská strana v úvodu podala stručnou informaci o květnových volbách do NS VSR a do zastupitelských orgánů. Česká delegace byla první, kterou Zahraniční výboru NS VSR od voleb v květnu 2011 přijal.

Předseda Hang informoval o sociálně-ekonomickém vývoji země. Vietnam v posledních několika letech registroval růst HDP nad 7 %. V důsledku finanční krize došlo ke snížení tempa růstu na cca 6 % HDP. Konstatoval, že cílem vlády je stabilizovat ekonomiku, snížit inflaci a veřejné výdaje. Díky vládním politikám došlo k mírnému poklesu inflace, cílem je však její snížení pod 10 % v kratším časovém horizontu a na úroveň 6 % v delším časovém horizontu (do roku 2015). Informoval, že v hospodářské politice došlo k určité změně s tím, že zájmem je zajistit udržitelný rozvoj (tj. ne dosahovat rychlého a velkého růstu HDP jako v minulosti). Vláda i přes existující finanční problémy údajně klade důraz i na sociální politiku a eliminaci chudoby. V souvislosti se snahou o udržitelný růst je pozornost zaměřena také na oblast vědy a technologie a obecně vzdělávání.

Ve vztahu k zahraniční politice Vietnamu připomněl snahu země o rozvoj přátelských vztahů se všemi zeměmi a aktivní účast Vietnamu na multilaterálních fórech (OSN, ASEAN, APEC). Vztahy mezi ČR a VSR označil za velmi dobré a poukázal na vysokou frekvenci návštěv a názorovou shodu u řady zahraničně-politických otázek. Obchodně-ekonomická spolupráce se rovněž vyvíjí uspokojivě s tím, že obchodní výměna má rostoucí tendenci. Zmínil také české investice ve Vietnamu, konkrétně těžbu a zpracování kaolínu v provincii Quang Binh a nově budovanou cementárnu v provincii Ninh Binh. Vyjádřil naději, že české investice ve Vietnamu porostou. Ocenil rovněž dosavadní rozvojovou pomoc, přičemž vyjádřil přání, aby taková spolupráce pokračovala i v budoucnu se zaměřením na dopravu, infrastrukturu a vzdělávání. Vietnamská strana zmínila zájem vietnamské komunity v ČR o přiznání statusu menšiny.

Vedoucí české delegace v reakci ocenil ekonomický rozvoj země a poukázal na možnosti rozvoje vzájemné spolupráce v různých oblastech (technologie, energetika, životní prostředí apod.). Potvrdil zájem ČR i nadále poskytovat rozvojovou pomoc a vládní stipendia.

Přijetí u místopředsedy Národního shromáždění VS

Delegaci přijal místopředseda NS VSR Uong Chu Luu, který se velmi kladně vyjádřil o své návštěvě v ČR v září t.r. Místopředseda Luu pozitivně hodnotil vzájemnou obchodně-ekonomickou spolupráci a vysoce ocenil poskytování rozvojové pomoci. Uvedl, že oba zákonodárné sbory mají dobré vztahy a vyjádřil zájem o další prohloubení spolupráce a výměnu zkušeností. Ocenil rovněž podmínky, které má vietnamská komunita v ČR, a připomněl její zájem o přiznání statusu menšiny.

Vedoucí české delegace mj. ocenil úspěchy Vietnamu v oblasti hospodářského rozvoje. Vyzdvihl tradičně přátelské vztahy mezi oběmi zeměmi a zmínil zájem o jejich další prohloubení. Nabídl možnost spolupráce v oblastech, kde má ČR dobré zkušenosti a znalosti (technologie, infrastruktura a životní prostředí). Konstatoval, že obě země si mají co nabídnout a spolupráce může být oboustranně výhodná. Pokud jde o vietnamskou komunitu v ČR, vyzdvihl dobrou spolupráci na místní úrovni a její v zásadě bezproblémové soužití a působení v zemi.

Jednání na Ministerstvu veřejné bezpečnosti VSR

Delegaci přijal náměstek ministra veřejné bezpečnosti To Lam, který v úvodu ocenil rostoucí intenzitu spolupráce ministerstva s českými úřady. Informoval, že dle vietnamských statistik žije v ČR přes 60 tisíc vietnamských občanů. Pozitivně se vyjádřil o podmínkách pro jejich pobyt v ČR a o jejich podílu na rozvoji českého hospodářství a společnosti. Konstatoval, že vietnamská komunita v ČR nemá v úmyslu destabilizovat společnost nebo jinak ohrožovat bezpečnost země. Připustil nicméně trestnou činnost vietnamských občanů žijících v ČR (nelegální pěstování konopí). Paralelně se však rozvíjí spolupráce s ČR při potlačování organizovaného zločinu a v dalších oblastech. Zmínil podpis readmisní dohody (2007), podle které vietnamská strana přijala přes 400 osob (řada případů se však stále řeší). Potvrdil zároveň závazek zmíněnou dohodu implementovat a poděkoval za “existenci návrhu” na přiznání vietnamské komunitě statusu menšiny. Dodal, že tento krok vytvoří právní rámec pro vietnamské občany žijící v ČR a umožní jim lépe se podílet na rozvoji společnosti.

Náměstek Lam také poděkoval za schválení zákona o pobytu cizinců, bez něhož by cca 10 tisíc Vietnamců nemohlo legalizovat svůj pobyt v ČR. Potvrdil dále zájem podepsat dohodu o předávání odsouzených osob. Jménem ministra veřejné bezpečnosti VSR tlumočil pozvání pro ministra vnitra ČR k návštěvě Vietnamu, během níž by mohla být zmíněná dohoda podepsána (poznámka: gestorem dohody na české straně je MS ČR).

Dle vietnamských údajů každoročně roste počet Čechů, kteří přijíždějí do VSR za účelem turistiky. V letošním roce již Vietnam navštívilo přes 7 tisíc českých turistů. Ve srovnání s rokem 2010 se jedná o 100 % nárůst. Česká komunita jako taková však ve Vietnamu prozatím neexistuje. Existuje zde nicméně řada Vietnamců, kteří žili nebo studovali v ČR. I proto považuje vietnamské ministerstvo veřejné bezpečnosti vzájemné vztahy za velmi dobré a ve srovnání s většinou ostatních evropských zemí za výjimečné.

Vietnamská strana také projevila přání rozvíjet spolupráci se zpravodajskými službami v ČR.

Vedoucí české delegace v reakci mj. potvrdil zájem české strany v co nejkratší době podepsat dohodu o předávání odsouzených osob a přislíbil tlumočit pozvání vietnamského ministra veřejné bezpečnosti pro ministra vnitra ČR.

Jednání na Ministerstvu plánování a investic VSR

Českou delegaci přijal ministr Bui Quang Vinh, který rovněž poukázal na tradičně přátelské vztahy mezi ČR a Vietnamem. Vysoce ocenil českou rozvojovou pomoc, kterou ČR, respektive bývalé Československo poskytovalo v době války i po ukončení konfliktu. Připustil, že výše pomoci není nejvyšší, obsahově je však pro Vietnam velmi přínosná a důležitá. Zvlášť ocenil i skutečnost, že pomoc byla poskytována i přes existenci ekonomických potíží a finanční krizi. Poukázal také na skutečnost, že řada zaměstnanců státní správy získala vzdělání právě v ČR.

Ministr Vinh označil tradiční přátelství za základ pro další rozvoj spolupráce. Vyslovil názor, že kromě rozvojové pomoci je potřeba využít potenciál také v oblasti přímých zahraničních investic a obchodu. Uvedl, že ČR se výší investic ve Vietnamu (cca 57 mil. USD) řadí na 48. místo z 92 sledovaných zemí. V dalším období by uvítal intenzivnější spolupráci v oblasti strojírenství, zdravotnictví a farmaceutického průmyslu. Za důležitou součást spolupráce považuje také vzdělávání pracovníků / zaměstnanců státní správy.

Vedoucí české delegace mj. potvrdil zájem ČR pokračovat v souladu s koncepcí rozvojové spolupráce na období 2011 – 2017 v poskytování rozvojové pomoci Vietnamu. Pozitivně se vyjádřil o hospodářském rozvoji Vietnamu, který označil za perspektivního partnera pro ČR. Dodal, že zájem o rozvoj spolupráce dokumentuje také četnost návštěv. Mezi možné oblasti spolupráce označil strojírenství, energetiku a životní prostředí, případně výměnu zkušeností při odstraňování ekologických zátěží. Vyzdvihl také otázku rovných příležitostí pro české investory (případ PPF). Konstatoval, že řešení dané záležitosti může být vnímáno jako “odrazový můstek” pro působení dalších českých společností.

Ministr Vinh v reakci ujistil, že Vietnam má zájem o české investice a je připraven jim zajistit nejlepší podmínky. Počet zahraničních firem, které ve Vietnamu podnikají a mají problémy není velký. Připustil však, že ke vzniku problémů může docházet. V současné době se situace kolem zmíněného případu řeší.

Jednání na Ministerstvu zahraničních věcí VSR

Českou delegaci přijal náměstek ministra zahraničních věcí Bui Thanh Son, který byl odpovědný za jednání o PCA mezi EU a Vietnamem.

Vedoucí české delegace mj. poukázal na zájem ČR rozvíjet spolupráci s Vietnamem s důrazem na obchodně-ekonomickou oblast. Dodal, že Vietnam představuje pro ČR zajímavého partnera. Mezi perspektivní oblasti zařadil strojírenství, energetiku a spolupráci v oblasti životního prostředí (odstraňování ekologických zátěží). Poukázal také na tradiční vazby, výměny studentů a existenci početné vietnamské komunity v ČR. Ujistil o zájmu ČR pokračovat v poskytování rozvojové pomoci, včetně poskytování vládních stipendií.

Náměstek Bui podobně jako předchozí partneři velmi ocenil poskytovanou rozvojovou pomoc. Uvedl, že Vietnam velmi pozorně sleduje proces integrace EU kvůli integračním snahám v rámci ASEAN. Souhlasil, že by obě strany měly hledat možnosti prohloubení spolupráce. Dosavadní forma a rozsah rozvojové pomoci se může změnit. Je proto potřeba rozvíjet spolupráci i v dalších oblastech, zmínil přitom průmysl, vzdělávání a životní prostředí a klimatické změny. Vietnamská strana hodnotila vývoj obchodní výměny a její každoroční růst pozitivně. Doufá však ve zvyšování přílivu investic z ČR, které jsou poměrně nízké.

Jednání s Lidovou radou Ho Či Minova Města

Vietnamská strana představila město a možnosti spolupráce. HCMC je s 8 mil. obyvateli největším městem Vietnamu a hospodářským střediskem jihu země, přičemž se podílí zhruba 30 % na tvorbě HDP. Zástupci HCMC informovali, že město masivně investovalo do rozvoje školství a zdravotnictví, v současné době má více než 80 univerzit a 28 nemocnic. Aktuálně město řeší otázku rozvoje dopravní infrastruktury (výstavba metra), trvalým problémem jsou záplavy. Potřebné jsou také investice do energetiky. Možnosti tepelných elektráren a hydroelektráren jsou dle sdělení představitelů HCMC vyčerpané. Nabízejí proto investice do větrných a fotovoltaických elektráren.

 

Zástupci HCMC dále uvedli, že město prozatím nemá partnerskou spolupráci s žádným českým městem. Investice z ČR do Vietnamu sice mají rostoucí tendenci, avšak jejich příliv do HCMC je prozatím zanedbatelný.

Vypracoval: Jan Husák

Schválil: JUDr. Michal Král




Vietnam (21. 11. 2011)
Vietnam (21. 11. 2011)
Vietnam (21. 11. 2011)
Vietnam (21. 11. 2011)

Navigace sekce Zahraniční výbor



ISP (příhlásit)