Neautorizováno !


 

Pokračování schůze Poslanecké sněmovny
4. května 2005 v 9.10 hodin

Přítomno: 135 poslanců

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Vážené paní poslankyně a páni poslanci, dovolte mi, abych zahájila druhý jednací den 44. schůze Poslanecké sněmovny a místo pana místopředsedy Ivana Langera vás přivítala v tuto chvíli já. Já věřím, že on za chvilku vás přivítá osobně. Všechny vás vítám a prosím, abyste se přihlásili svými identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo má náhradní kartu.

Sděluji, že o omluvení své neúčasti na dnešním jednání požádali tito poslanci: pan poslanec Petr Braný - zahraniční pracovní cesta, pan místopředseda Vojtěch Filip je na jednání Ústavního soudu v Brně, pan poslanec Josef Vícha je na zahraniční cestě.

Z členů vlády se omlouvají Martin Jahn pro neodkladné pracovní povinnosti, Zdeněk Škromach pro účast na schůzi Senátu a Milan Urban pro účast také na schůzi Senátu.

To je všechno z těch formálních bodů, které musíme na zahájení absolvovat, a můžeme přistoupit k projednání návrhů zákonů ve druhém čtení. Připomenu vám ještě, že odpolední jednání zahájíme bodem 52.

 

A prvním bodem, kterému se můžeme dnes věnovat, je bod číslo

 

12.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 253/2000 Sb., o mezinárodní pomoci
při správě daní a o změně zákona č. 531/1990 Sb., o územních finančních orgánech,
ve znění pozdějších předpisů, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 851/ - druhé čtení

 

Předložený návrh z pověření vlády uvede místopředseda vlády a ministr financí Bohuslav Sobotka. Já prosím, aby se ujal slova.

 

Ministr financí ČR Bohuslav Sobotka Děkuji. Vážená paní místopředsedkyně, vážení poslanci, vážené poslankyně, novela zákona o mezinárodní pomoci při správě daní byla zpracována za účelem transpozice směrnice Rady 2004/56. Ta podmiňuje vedle drobných dílčích úprav vložení dvou nových ustanovení do zákona číslo 253/2000 Sb., a to paragrafů 10a - Doručování a 10b - Souběžné kontroly.

Předmětem směrnice je rovněž nakládání s informacemi, které byly získány mezinárodní spoluprací. Z hlediska předcházení daňovým únikům má zásadní význam ustanovení o souběžných simultánních kontrolách, které budou členské státy moci provádět u rizikových daňových subjektů, a vyměňovat si takto získané informace.

Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám, pane ministře. Tento návrh jsme v prvém čtení přikázali k projednání rozpočtovému výboru. Usnesení nám bylo rozdáno jako sněmovní tisk 851/1 a 851/2. Prosím, aby se slova ujal zpravodaj výboru pan poslanec Jan Mládek. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Jan Mládek: Vážená paní předsedající, dámy a pánové, rozpočtový výbor projednal tento tisk na své 42. schůzi dne 13. dubna a doporučil Poslanecké sněmovně tento tisk ke schválení se dvěma legislativně technickými připomínkami. Myslím si, že není nutné, abych je tu citoval. Máte to všichni písemně. Podotýkám jen, že jedna se týká poznámky pod čarou číslo 1a a druhá se týká přečíslování nebo změny bodu C na bod B, protože bod B vypadl. Rozpočtový výbor doporučuje Poslanecké sněmovně tento zákon ke schválení.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Ano. Děkuji vám. Otevírám obecnou rozpravu a nemám do ní žádnou písemnou přihlášku, proto se ptám na případné přihlášky z místa. Nevidím takovou. Obecnou rozpravu končím.

Zahajuji podrobnou rozpravu. Opět avizuji, že nemám přihlášku - ale vidím pana poslance Skopala. Prosím.

 

Poslanec Ladislav Skopal: Paní předsedající, dovolte, abych přednesl pozměňovací návrh k návrhu zákona, kterým se mění zákon číslo 531/1990 Sb., o územních finančních orgánech, ve znění pozdějších předpisů. Jedná se o část 2, změna zákona o cenách, kde v článku 1 v paragrafu 2 zákona číslo 526/1990 Sb., o cenách, odstavec 3 zní: Prodávající nesmí zneužívat svého hospodářského postavení k tomu, aby získal nepřiměřený hospodářský prospěch prodejem za sjednanou cenu zahrnující neoprávněné náklady nebo nepřiměřený zisk, nebo k tomu, aby narušoval tržní prostředí uplatňováním podnákladových prodejních cen. Kupující nesmí zneužívat svého hospodářského postavení k tomu, aby získal nepřiměřený hospodářský prospěch nákupem za sjednanou cenu výrazně nedosahující oprávněných nákladů.

Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám, pane poslanče. Zeptám se na další případnou přihlášku z místa do podrobné rozpravy. Nevidím žádnou přihlášku, proto končím také podrobnou rozpravu. Nepadly žádné návrhy, o nichž by bylo možno v tuto chvíli hlasovat, proto pokud není ještě zájem o závěrečná slova buď pana ministra, nebo pana zpravodaje, končím druhé čtení tohoto návrhu zákona. Děkuji jak panu ministrovi, tak panu zpravodaji.

 

Dalším bodem jednání, kterému se můžeme věnovat, je bod číslo

 

13.
Vládní návrh zákona o státním dluhopisovém programu na úhradu
části rozpočtovaného schodku státního rozpočtu České republiky na rok 2005
/sněmovní tisk 859/- druhé čtení

 

Opět poprosím pana ministra Bohuslava Sobotku, aby předložený návrh uvedl.

 

Ministr financí ČR Bohuslav Sobotka Děkuji, paní místopředsedkyně. S předloženým návrhem zákona o státním dluhopisovém programu na úhradu části rozpočtovaného schodku státního rozpočtu na rok 2005 jsem vás seznámil již v prvém čtení. Tento návrh zákona byl přikázán k projednání rozpočtovému výboru, který návrh projednal a doporučil Poslanecké sněmovně Parlamentu ke schválení. Čili chtěl bych poděkovat rozpočtovému výboru za jeho přístup k projednání této normy.

Současně bych chtěl ještě jednou upozornit na skutečnost, že tímto návrhem zákona se snažíme minimalizovat podíl financování státního dluhu krátkodobými dluhopisy. Schválení tohoto zákona nám umožní vydávat dluhopisy s dobou splatnosti delší než jeden rok.

Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám, pane ministře. Prosím, aby se nyní ujal slova zpravodaj výboru pan poslanec Martin Kocourek. Pouze oznámím, že jsme v prvém čtení přikázali k projednání tento návrh zákona rozpočtovému výboru a usnesení výboru nám bylo rozdáno jako sněmovní tisk 859/1. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Martin Kocourek: Děkuji. Vážená paní místopředsedkyně, vážený pane ministře, vážené kolegyně a kolegové, rozpočtový výbor tento tisk 859 projednal na své 41. schůzi dne 9. března roku 2005 a v rámci usnesení číslo 510 doporučuje Poslanecké sněmovně, aby s tímto návrhem zákona o státním dluhopisovém programu na úhradu části rozpočtovaného schodku České republiky na rok 2005 vyslovila souhlas bez připomínek.

Pokud mám trochu charakterizovat průběh jednání na rozpočtovém výboru, tak bych chtěl jenom připomenout, že se jedná o plánovaný deficit státního rozpočtu České republiky na rok 2005 ve výši zhruba 85 miliard korun, které mají být profinancovány vydáním státních dluhopisů ve výši 72,5 miliardy korun, což je předmětem tohoto zákona o dluhopisovém programu, dále přijetím dlouhodobých úvěrů ve výši 11,8 miliardy korun a změnou na účtech státních finančních aktiv - jejich zvýšením o zhruba 0,7 miliardy korun. To je tedy podstata tohoto návrhu a jeho pozadí.

Dále byla diskuse vedena o tom, zda takovéto dluhopisové programy, které se týkají rozpočtového roku, který ještě probíhá a není uzavřen, mají být vydány v přesné výši a jako dlouhodobé nebo střednědobé po ukončení rozpočtového roku, nebo v průběhu rozpočtového roku, jak to nyní navrhuje vláda. Toto bylo předmětem diskuse zejména s ohledem na to, že výsledek rozpočtového roku se zpravidla vždy liší od toho, jak je deficit plánován.

Takže nakonec v rozpočtovém výboru převážil názor, že tento vládní návrh má být schválen Sněmovnou bez připomínek. Nicméně v návaznosti na to, co jsem zde nyní říkal, bych měl na pana ministra dotaz, protože jak jsem zmínil, mají být vydány střednědobé nebo dlouhodobé dluhopisy ve výši 72 miliard a dalších zhruba 12 miliard má být profinancováno z jiných zdrojů na deficit roku 2005.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP