Neautorizováno !
(14.40 hodin)
Poslanec Oldřich Němec: Děkuji vám, paní místopředsedkyně. Já budu pokračovat. Kolegové, prosím, abyste mi věnovali trošku pozornosti.
Zlatý hlas z Prahy, Sinatra východu, zlatý slavík, slavík východní Evropy, zpěvák století nebo posel dobrých zpráv - to jsou přívlastky, které si získal král české popmusic pan Karel Gott jako jedna z největších legend české hudební scény všech dob a současně i jako jedna z největších neanglicky zpívajících legend na světě. Na poli populární hudby budeme jen těžko hledat umělce, který by se tak dlouho a nepřetržitě těšil tak velké a široké oblibě, a v tomto ohledu je Karel Gott naprosto výjimečným fenoménem.
Karel Gott se narodil v Plzni 14. července 1939 a začal svoji profesionální dráhu v pražských tanečních kavárnách od roku 1958.
(Nepřetržitý hluk v sále.)
Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Já prosím pana poslance Titze, aby svou věc vyřešil mimo jednací síň. Žádala jsem o to zdvořile, ale opravdu prosím, aby ti, kteří jsou v jednací síni, věnovali pozornost tomuto tématu. Velmi vás o to žádám, kolegové.
Poslanec Oldřich Němec: Ještě jednou děkuji, paní místopředsedkyně.
První nahrávky pořídil anglicky v roce 1960 a roku 1963 nahrál svůj první superhit. Zde bych chtěl jen připomenout, že tou písní byla světově známá Oči sněhem zaváté. Od té doby, tedy více než 40 let, se bez větších výkyvů nepřetržitě a trvale těší široké popularitě napříč všemi generacemi jako zpěvák stojící nad dobou a módními trendy. Od roku 1963 pouze s výjimkou několika ročníků se také trvale umisťuje, velmi často s velkým náskokem, na prvním místě v anketách popularity. Prosazoval se suverénně jako univerzální typ zpěváka s mimořádně širokým spektrem žánrů, i když možná nejčastěji se uplatnil jako romantický tenor kantilénových písní.
V čem spočívá tak mimořádný úspěch jeho kariéry? Karel Gott jako náš první a dosud jediný zpěvák dokázal sloučit mimořádné hlasové dispozice, dokonale zvládnutou a vyškolenou pěveckou techniku, muzikantské cítění, profesionalitu, pracovitost, cílevědomost, charisma i spontánní schopnost výrazových a žánrových proměn zpívat prakticky cokoliv, od operních a operetních árií, klasických šansonů, národních a lidových písní, rocku, folkloru, jazzu, swingu, rokenrolu, tradicionálů, muzikálových melodií, až po disko nebo country. A k tomu připočtěme neobyčejně šťastnou shodu okolností, dokonalé producentské a hudební zázemí.
Kromě Albánie a Skandinávie vystupoval ve všech zemích Evropy, ale i v zemích Jižní a Severní Ameriky, Asie a v Austrálii. Získal si respekt a neuvěřitelně věrné fanoušky po celé Evropě, ale i v Americe a v Japonsku. Nejvíce se však zapsal do srdcí milionů fanoušků od druhé poloviny 60. let ve všech německy mluvících zemích, v zemích Beneluxu, v zemích východní Evropy, ale již začátkem 60. let se stal největší hvězdou na domácí scéně.
Karel Gott se stal pojmem, dá se říci doslova idolem, ale i symbolem své doby, kdy svět ještě tehdy nebyl globalizovaný, ale rozdělený "železnou oponou". Na tomto "minovém poli" mezi dvěma politickými režimy se stal hvězdou všech generací, které jej přijaly doslova za svého, stálicí a jednou z největších evropských legend popmusic. Účinkoval ve stovkách televizních show vlastních i jako host, namátkou připomenu např. Gilbert Bécaud Show, Nashville Country Music Festival, Europarty a další, a to po celém světě. Je však i rekordmanem co do počtu nazpívaných písní, jen těch řadových alb nahrál na 130 a výběrových mu vyšlo nespočet.
Neexistuje sice žádný přesný přehled o počtu jeho prodaných alb, ale hovoří se o desítkách až o sto milionech prodaných nosičů. Je však jisté, že pouze v České republice a na Slovensku je to kolem 15 milionů nosičů, za což jako vůbec jediný interpret obdržel diamantovou desku. To se ve vlastní zemi pravděpodobně nepodařilo nikomu na světě, včetně největších anglicky zpívajících světových hvězd. Znamená to, že v průměru každý člověk u nás již vlastní jedno jeho album. A ještě dnes, po více než 40 letech, se jeho písně na různých nosičích velmi dobře prodávají.
Karel Gott má na svém kontě také nespočet nejvyšších ocenění, patří mu např. celkem více než 50 diamantových, platinových, zlatých a stříbrných desek, které obdržel jako nejprodávanější interpret firem Supraphon, Melodija, Polydor, PolyGram, nyní Universal a jiných vydavatelství. Získal ale i mnoho dalších vyznamenání, včetně 22 Zlatých a 8 Českých slavíků, z toho prvního v roce 1963 a posledního v roce 2004. Spolupracuje s mnoha hudebními vydavatelstvími Evropy, Spojených států a Japonska. Jeho desky vyšly nejen prakticky po celé Evropě, od Portugalska až po Rusko, ale i v Japonsku, ve Spojených státech a v Kanadě. Přestože některé písně nazpíval také francouzsky, hebrejsky, latinsky, španělsky a v mnoha dalších jazycích, nejvíce alb nahrál v češtině a v němčině, několik také v angličtině, ruštině a italštině.
Tolik v krátkosti, kolegyně a kolegové, k přiblížení osoby umělce Karla Gotta. Jsem přesvědčen, že blíže ho představovat nemusím, neboť jeho celoživotní dílo stojí za ním, za zpěvákem, hercem, operním a operetním pěvcem, ale také bavičem a v neposlední řadě i malířem. Před ním se dodnes sklání nejen celý národ, ale téměř celý svět. Všude, kam vstoupil, a to si myslím, že skutečně stojí za úvahu, zanechal vzpomínku nejen na něj samotného, ale i na Českou republiku, kterou vždy jako umělec výborně reprezentoval.
Vystoupím potom v podrobné rozpravě se svým návrhem. Děkuji vám za pozornost. (Potlesk v různých částech sálu.)
Místopředsedkyně PSP Miroslava Němcová: Děkuji vám, pane kolego, a prosím nyní pana poslance Petra Nečase, který je přihlášen do obecné rozpravy.
Poslanec Petr Nečas: Vážená paní předsedající, dámy a pánové, dovolte, abych v obecné rozpravě vystoupil s odůvodněním na doplnění seznamu navržených k vyznamenání, konkrétně udělení Řádu TGM panu Josefu Sousedíkovi.
Jedná se o velmi významnou osobnost z regionu východní Moravy, člověka, který byl v období první republiky po deset let starostou města Vsetín, byl známým vynálezcem a průmyslníkem v tomto městě, zakladatelem tradice elektrotechnického průmyslu ve Vsetíně, byl držitelem 45 patentů. A především to byl člověk, který hluboce věřil v humanitní ideje první Československé republiky a dostál tomuto svému slibu i v období druhé světové války, kde od prvních dnů okupace se postavil do řad odbojových organizací; zpočátku to byla Obrana národa, později další místně, regionálně organizované odbojové organizace.
Během druhé světové války byl několikrát zatčen a vyšetřován, nakonec byl ve druhé polovině roku 1944 zatčen, na konci roku byl velmi trýznivým způsobem mučen a v prosinci roku 1944 popraven.
Jedná se opravdu o člověka, jehož osobnost a dílo je inspirující pro každou dobu, včetně naší doby, o člověka, který symbolizuje sepětí občanské statečnosti, občanské vyspělosti a uvědomělosti.
***