Zahraniční cesty

Arménie Arménie 18. - 22. září 2023 (10. 10. 2023)
Ve dnech 18. až 22. září 2023 proběhla zahraniční cesta výboru pro životní prostředí v Arménii. Vedoucí delegace byla předsedkyně Ing. Jana Krutáková, dalšími členy byli poslankyně Karla Maříková, a poslanci Mgr. Jiří Kobza a Ing. Karel Smetana.

Zahraniční cesta delegace Výboru pro životní prostředí byla realizována na základě pozvání předsedy partnerského výboru arménské strany, které předsedkyně výboru Ing. Jana Krutáková obdržela v souvislosti s proběhlým setkáním s arménskou meziparlamentní skupinou přátel na půdě Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Bohužel návštěva delegace VŽP v Arménii byla poznamenána agresí Ázerbájdžánu na území Náhorního Karabachu, ke které došlo v úterý 19. září a návaznými protivládními demonstracemi v centru Jerevanu. S ohledem na tyto skutečnosti byla zrušena oficiální večeře s předsedou partnerského výboru a setkání s arménským ministrem životního prostředí.

Při dalším programu a výjezdech do terénu členové delegace také neměli avizovaný oficiální doprovod, nicméně delegace se při své cestě setkala s nejvyššími představiteli místních státních rezervací a národních parků. S ohledem na vyhrocenou situaci bylo však téma Náhorního Karabachu jedno z dominujících již při úterních oficiálních jednáních v arménském Národním shromáždění. Reálně tak ubralo čas, který se mohl využít k hlubšímu probrání konkrétních ekologických témat.

Jednotliví zástupci na svou složitou situaci v regionu opakovaně upozorňovali a snažili se skrze českou delegaci apelovat na větší zastání na mezinárodním poli. Delegace na otázku Náhorního Karabachu vyslovila své názory, přičemž v zásadě ve svých vyjádřeních respektovala oficiální stanovisko zahraniční politiky České republiky.
Arménie 18. - 22. září 2023 (10. 10. 2023)
Arménie 18. - 22. září 2023 (10. 10. 2023)
Arménie 18. - 22. září 2023 (10. 10. 2023)

Navigace sekce Výbor pro životní prostředíISP (příhlásit)