Zahraniční cesty

Izrael Zahraniční cesta delegace výboru do Izraele (24. 6. 2022)


Ve dnech 6. června 2022 až 10. června 2022 uskutečnila delegace Výboru pro obranu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR zahraniční cestu do Izraele.

 

Složení delegace VO:

Jan Bartošek, místopředseda PS, vedoucí delegace

Lubomír Metnar, předseda výboru

Jan Hofmann, místopředseda výboru

Pavel Růžička, místopředseda výboru

Miloslav Janulík, člen výboru

Jiří Valtr, tajemník výboru

Michaela Frková, ředitelka OMV KPS

Silvie Ginterová, tlumočnice.

 

Po příletu v brzkých ranních hodinách v pondělí dne 6.6.2022 a krátkém odpočinku na hotelu se delegace setkala s velvyslancem Martinem Stropnickým, zástupkyní velvyslance Kateřinou Moravcovou, vojenským a leteckým přidělencem pplk. Pavlem Braným a 1. tajemníkem Janem Špilerem, kteří delegaci stručně seznámili se situací v Izraeli.

 

(Pozn. tajemník Špiler doprovázel delegaci po celu dobu pobytu, ostatní pracovníci ambasády se účastnili pouze některých jednáních. Velvyslanec Stropnický se např. účastnil jednání v Knesetu, nikoliv jednání s firmami. Dále je nutno zmínit, že delegace byla ubytována v Tel Avivu, nicméně většina jednání se konala mimo něj.  Součástí pobytu tak byla cesty mikrobusem jak na jih k pásmu Gazy, tak na sever na Golanské výšiny či do sídel různých firem).

 

Po krátkém briefingu delegace odjela do kibucu Nahal Oz, kde se v debatě s obyvateli kibucu seznámila s životem v kibucu, především pod vlivem bezpečnostních hrozeb z pásma Gazy. Poté se delegace přesunula na hraniční přechod Karem Shalom, kde velitel tohoto přechodu Ami SHAKED delegaci seznámil s činností tohoto přechodu, kdy se především zaměřil na opatření, které mají zabránit pašování zakázaných věcí do pásma Gazy.

V úterý 7.6. dopoledne se delegace nejprve na vysoké škole IDC Herzliya v Tel Avivu setkala s generálmajorem ve výslužbě Amos GILAD, bývalým ředitelem politicko-bezpečnostní sekce Ministerstva obrany. Ve svém briefingu se generál Gilad zaměřil jak na mezinárodní situaci obecně (téma rusko ukrajinské války, vzestup Číny), tak i na situaci na Blízkém Východě (situace v Libanonu, Sýrii), hrozba ze strany Iránu).

Následně delegace přejela do Jeruzaléma, kde po krátké návštěvě pobočky zastupitelského úřadu navštívila Knesset. Po prohlídce Knessetu následovala separátní jednání s místopředsedou Knessetu Zvi HAUSER, předsedkyní Izraelsko-české parlamentní skupiny přátel Michal SHIR a předsedou Výboru pro obranu a zahraniční věci Knessetu Ram BEN-BARAK. Při těchto jednáních byly oceněny dlouhodobé přátelské vztahy obou zemí, spolupráce obranného průmyslu, v oblasti kyberbezpečnosti atd. Účastníci jednání se rovněž věnovali rusko ukrajinskému konfliktu, izraelští představitelé v této souvislost upozornili na složitou situaci Izraele, kdy v Sýrii operují ruské jednotky. Při jednáních izraelští představitelé rovněž zdůraznili hrozbu Iránu.

Po návštěvě Knessetu následovala prohlídka Starého města v Jeruzalémě a následně přesun zpět do Tel Avivu.

Ve středu 8.6. dopoledne delegace navštívila v Tel Avivu ministerstvo obrany, kde se setkala s ředitelem agentury SIBAT (Ředitelství pro mezinárodní obrannou spolupráci) brigádním generálem v záloze Yair KULAS, který agenturu blíže představil. Mimo jiné zmínil, že izraelská strana je otevřena jakékoliv další spolupráci v obranném průmyslu a to i ve formě GtoG (vláda-vláda).

V prostorech agentury SIBAT se delegace setkala i se zástupci firem, které se již podílí, popřípadě mají zájem se podílet na zakázkách pro AČR. Při těchto jednáních byla ze strany delegace opakovaně zdůrazňována důležitost případného zapojení českých firem obranného průmyslu.

Jednalo se o následující společnosti:

BIRD Aerosystems – zástupce Marketing Director Gur COHEN. Zaměřeno především na „airborne missile protection systém“. Spolupracují mimo jiné s LOM Praha, snaží se o upgrade vrtulníků Mi-17 a letounů Casa, mají však problémy s výrobcem letadel Casa.

UVision - zástupce Marketing&Sales Director Dagan LEV ARI. Delegaci seznámil s tzv. loitering munition, která je již používána izraelskou armádou.

NIMDA – zástupci presiden Arieh SEMEL a VP Marketing Isaac PERRY. Společnost se podílí (dodání převodovek) s VOP Nový Jičín na modernizaci tanku T-72. V souvislosti s možným nákupem tanků Leopard se zajímali o další budoucnost modernizace tanku T-72.

RIBBON Communications – zástupce Defense Business Development Manager Tzafrir TZOUR. Společnost se zabývá komunikačním software a síťovými řešeními. V ČR má globální výcvikové středisko a spolupracuje mimo jiné s Policií ČR a NÚKIB.

Ve středu odpoledne delegace navštívila státní společnost IAI a její dceřinou společnost ELTA. Zástupci – Senior VP Marketing&Sales Golan HAVER, regional marketing director Boaz NATHAN, marketing director Eyal MAYER a manager Daniel DAVIDI, prezentovali společnost a následně ukázali členům delegace radar MADR, dodávaný AČR.

Středa byla zakončena večeří v rezidenci velvyslance v Tel Avivu.

Ve čtvrtek 9.6. dopoledne se delegace vydala na Golanské výšiny, kde na tamním letišti proběhla prezentace firmy Elbit (zástupci business development director Asaf COHEN a senior director Shlomo DEZMAN-DAGAN), jejíž součástí byla i letová ukázka bezpilotního prostředku Hermes.

Následoval přejezd do sídla společnosti Rafael, kde její zástupci (vice president Ariel KARO, business development director Gil SHALEV a senior marketing director Ehud COHEN) seznámili členy delegace s činností společnosti. Součástí prezentace byla i ukázka projektu Shorad, dodávaného AČR. V rámci diskuse se zástupci společnosti nastolil poslanec Růžička i téma servisu Pandurů (společnost se na tomto projektu podílí) a především jeho zrychlení.     

V pátek 10. 6. v brzkých ranních hodinách delegace svůj pobyt v Izraeli ukončila a odletěla zpět do Prahy.




Zahraniční cesta delegace výboru do Izraele (24. 6. 2022)
Zahraniční cesta delegace výboru do Izraele (24. 6. 2022)
Zahraniční cesta delegace výboru do Izraele (24. 6. 2022)
Zahraniční cesta delegace výboru do Izraele (24. 6. 2022)
Zahraniční cesta delegace výboru do Izraele (24. 6. 2022)

Navigace sekce Výbor pro obranu



ISP (příhlásit)