Parlamentní knihovna

Parlamentní knihovna je oddělením odboru Parlamentní knihovny a Archivu PS Kanceláře Poslanecké sněmovny. Poskytuje informační a knihovnické služby poslancům a senátorům, orgánům Poslanecké sněmovny a Senátu, zaměstnancům Kanceláře Poslanecké sněmovny, Kanceláře Senátu a dalším institucím a uživatelům.

Parlamentní knihovna

Fond knihovny

Knihovna vlastní přes 200 000 svazků z oboru společenských věd, zejména z oblasti práva, politologie, historie, filozofie, sociologie, ekonomie a dalších. Historicky nejcennější část knihovního fondu byla v roce 2000 prohlášena ministrem kultury podle zákona o památkové péči za kulturní památku.

 

 

 

Nová služba - přístup do Národní digitální knihovny - DNNT

Po dlouhém jednání s Národní knihovnou a složitém nastavování všech potřebných systémů můžeme konečně nabídnout svým uživatelům přístup ke zdigitalizovaným volným dílům a k tzv. dílům nedostupným na trhu (DNNT) v rámci portálu Národní digitální knihovny (NDK).
Podrobnější informace o obsahu NDK-DNNT a způsobu přihlášení jsou k dispozici na této stránce.

Služby knihovny

Prostřednictvím výpůjčního protokolu nabízí PK svým uživatelům prezenční i absenční služby (absenční pouze pro interní - registrované uživatele). K prezenčnímu studiu mají uživatelé k dispozici čítárnu novin a časopisů (Sněmovní 1) a legislativní a všeobecnou studovnu (Sněmovní 4) - před svojí první osobní návštěvou je možno se s nimi seznámit pomocí virtuální prohlídky zde.
Kromě zapůjčení klasických knih lze využít i možnost přístupu do rozsáhlých elektronických knihoven a databází OECD iLibraryEBSCOCEEOL a Oxford Reference, které obsahují e-knihy a e-periodika a faktografické informace z oborů politických věd, práva, historie, ekonomie, vzdělávání a dalších společenských věd z mnoha světových nakladatelství.
Přehled nabídky všech databází, digitálních knihoven a portálů s právní, parlamentní a další tematikou nabízíme v souhrnné tabulce.

V roce 2018, při příležitosti tzv. "osmičkových" výročí, jsme připravili specializované e-výstavy k připomenutí událostí z pohledu parlamentní historie. Celkový přehled webových prezentací k tématům z let 1918, 1938, 1948 a 1968 můžete nalézt zde.

Novinky ve fondu

Nejnovější tituly v nabídce Parlamentní knihovny naleznete zde a zde anebo i zpětně v měsíčním přehledu novinek.
Pokud chcete pravidelně dostávat přehled právě zařazených titulů do své mailové schránky, přihlaste se k odběru novinek PK - systém ISP.

Aktuálně

Vánoční pexeso PK 2023

Zajímavé tipy z nabídky Parlamentní knihovny pro celý adventní čas

Budova NKÚ - Stavba roku 2023

Nové prostory Parlamentní knihovny a Archivu Poslanecké sněmovny v moderní oceněné budově.

Informace z PK 10/2023

30 let Kanceláře Poslanecké sněmovny

Více aktualit

Digitální repozitář

Digitální repozitář

Digitální archiv parlamentních dokumentů (stenografické záznamy jednání, parlamentní tisky, seznamy poslanců a senátorů, pozvánky, usnesení atd.)

Dokumenty od posledního ukončeného současného volebního období seřazené časově sestupně až do roku 1848. A dále historická parlamentária tzv. Českých sněmů a jiné dokumenty začátků našeho parlamentarismu až do 11. století.

Digitální repozitář


Logo Parlamentní knihovny

Kontaktní údaje

Parlamentní knihovna
Sněmovní 4
118 26 Praha 1

Kontakt pro uživatele:
Tel: +420 257 174 513


Ředitel: PhDr. Ondřej Tikovský, Ph.D.
Tel: +420 257 174 501

Výpůjční protokol:
Sněmovní 4, místnost B 217
Tel: +420 257 174 513
e-mail: knihovna@psp.cz
Expedice z ext. skladu PK každé Út a Pá !!!

Čítárna periodik:
Sněmovní 1, místnost J 33
Tel: +420 257 174 509

Otevírací doba:
PO - PÁ: 8:30 - 16:00 - výpůjčky
PO - PÁ: 8:30 - 16:00 - periodika
(při zasedání PS do 19:00)

Navštivte naši knihovnu pomocí
interaktivní virtuální prohlídky:

Virtuální prohlídka

Online katalog

Visegrad Digital Parliamentary Library +

Logo Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Logo Senátu

Digitální badatelna Archivu PS:

Časosběr ze stavby nových depozitářů PK a APS (budova NKÚ):ISP (příhlásit)