Zahraniční výbor
Zahraniční cesty
Velká Británie (9. 3. 2011)Delegace zahraničního výboru vykonala od 9. do 11. března pracovní návštěvu parlamentů Velké Británie a Skotska.
Ve dnech 9. – 11. března 2011 se uskutečnila návštěva delegace Zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR ve Velké Británii. Delegaci vedenou předsedou Zahraničního výboru Davidem Vodrážkou dále tvořili poslanci Rom Kostřica, místopředseda výboru, František Novosad, člen výboru a Gabriela Pecková, členka výboru. Delegaci doprovázela tajemnice Zahraničního výboru Veronika Cihelková a tlumočník Zdeněk Hofman. Za ZÚ delegaci doprovázel Josef Matějka (v Londýně) a ve Skotsku ji doprovázel generální honorární konzul v Edingurghu Paul Millar.
Po uvítání delegace a prohlídce historických budov Britského parlamentu v londýnském Westminsteru delegace první den navštívila zasedání Dolní sněmovny, aby z galerie pro hosty sledovala odpovědi britského premiéra Davida Camerona na dotazy poslanců. Ze zahraničně politických otázek byla věnována největší pozornost Libyi, z evropských záležitostí pak projednávání návrhu zákona o Evropské unii (tzv. EU Bill). Během neformálního pracovního oběda poslanci setrvali v rozhovoru s dvěma členy Výboru pro zahraniční záležitosti Dolní sněmovny Johnem Baronem (Konzervativní strana) a Davem Wattsem (Labouristická strana). Předmětem rozhovorů byly zkušenosti z poslanecké činnosti zákonodárců obou parlamentů. Členové delegace ZV PSP ČR se rovněž jako hosté zúčastnili veřejného jednání Výboru pro zahraniční záležitosti Dolní sněmovny, které řídil jeho předseda Richard Ottaway (Konzervativec). Na programu jednání byla otázka dopadů úsporných opatření britské koaliční vlády na činnost vysílání BBC World Service a možnosti jejich zmírnění.
Na závěr londýnského pobytu byla delegace přijata poslancem Gregem Handsem, předsedou Česko-britské All Party Parliamentary Group. Tento britský velmi perspektivní konzervativní politik vystudoval moderní historii na Cambridgské univerzitě, kde v letech 1986 – 1987 studoval rovněž český jazyk u profesora Karla Brušáka. Od roku 2005 je členem parlamentu a v koaliční vládě Davida Camerona vykonává funkci parlamentního tajemníka britského ministra financí. Je rovněž guvernérem britské střední školy v Praze (English College in Prague). Greg Hands označil britsko-české vztahy za vynikající, přičemž vyjádřil zájem na jejich dalším zkvalitňování. Za velmi dobrou označil rovněž úroveň spolupráce se ZÚ ČR v Londýně a osobně s velvyslancem ČR Michaelem Žantovským. Připomenul symposium “The Ties that Bind”, které k 70. výročí uznání československé exilové vlády ve Velké Británii uspořádal za účasti bývalé ministryně zahraničních věcí Madeleine Albrightové v září 2010 ZÚ ČR. Greg Hands byl jedním z hlavních řečníků. Poukázal na skutečnost, že názory britské a české vlády jsou velmi podobné v otázkách řešení ekonomické krize, jakož i v oblasti zahraniční politiky či evropských záležitostí. Za nejdůležitější a nejnáročnější úkol britské vlády označil snižování obrovského rozpočtového schodku, který v současnosti tvoří 12 % GDP. Ocenil, že o této nutnosti existuje konsensus i s opozicí, rozdílná stanoviska se týkají pouze způsobů a tempa dosažení tohoto cíle. Mezi příjmovou a výdajovou položkou britského státního rozpočtu je každoročně deficit 33 %; tuto hodnotu hodlá vláda během svého volebního mandátu (do roku 2015) snížit na 5% schodek. V rámci diskuse čeští poslanci informovali o současných úkolech ZV PSP ČR.
Nejdůležitější částí programu návštěvy delegace ZV PSP ČR ve Skotském parlamentu v Holyroodu bylo setkání s ministryní pro vnější záležitosti a kulturu Skotska Fionou Hyslopovou (Skotská národní strana). Obě strany vyjádřily zájem na dalším rozvoji vztahů mezi ČR a Skotskem, zejména v ekonomické oblasti. Ministryně se zmínila o možnostech realizace řady projektů zejména tehdy, zvítězí-li v nadcházejících parlamentních volbách, které se ve Skotsku budou konat 12. května 2011, vládní Skotská národní strana. Z české strany byla nastolena i otázka výuky bohemistiky na University of Glasgow, která je z úsporných a dalších důvodů ohrožena. Ze skotské strany bylo přislíbeno, že této věci bude věnována pozornost. Během oběda s předsedkyní zahraničního výboru Skotského parlamentu Irene Oldfather byla diskuse věnována aktuálním mezinárodním otázkám, zejména Libyi. Čeští poslanci vznesli dotaz, zda skotská strana během protestních akcí českých lékařů (“Děkujeme, odcházíme”) byli naši lékaři “lákáni” rovněž do Skotska. Odpověď byla negativní. Obě představitelky ocenily spolupráci se ZÚ ČR a zavzpomínaly na pracovní návštěvu velvyslance Michaela Žantovského, který ve Skotsku zanechal velmi dobrý dojem. Delegace se rovněž jako pozorovatel zúčastnila jednání Skotského parlamentu, konkrétně sledovala odpovědi prvního ministra Alexe Salmonda na dotazy týkající se zdravotnictví ve Skotsku.
Vypracoval: Mgr. Josef Matějka
Schválil: Ing. Miroslav Kolatek, CDA, a. i.