Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1996

II. volební období

hospodářský výbor

Zápis

ze 3. schůze výboru,

která se konala ve dnech 11. - 12. září 1996

Zápis

z 3. schůze hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu, která se konala ve dnech 11. - 12. září 1996

Přítomni: poslanci dle prezenční listiny

Omluven: poslanec Oldřich Vrcha

Středa 11. září 1996

Jednání výboru zahájil předseda výboru Josef Holub. Po zahájení schůze uvedl předseda výboru některé organizační záležitosti spojené s výjezdním zasedáním do Frenštátu pod Radhoštěm a do Škody a.a.s. Mladá Boleslav (25. září 1996). Současně byly upřesněny termíny jednání pracovních skupin hospodářského výboru (budou rozeslány pozvánky).

Schválený program:

1. SZÚ - kapitola 374 - Správa státních hmotných rezerv.

2. SZÚ - kapitola 344 - Úřad průmyslového vlastnictví.

3. SZÚ - kapitola 375 - Státní úřad pro jadernou bezpečnost.

4. SZÚ - kapitola 322 - Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR.

5. SZÚ - kapitola 311 - Ministerstvo hospodářství ČR.

6. SZÚ - kapitola 327 - Ministerstvo dopravy ČR.

7. SZÚ - kapitola 316 - Ministerstvo pro správu národního majetku a jeho privatizaci ČR.

8. Vládní návrh zákona, o působnosti Úřadu pro státní informační systém - tisk 14.

9. Vládní návrh zákona, kterým se provádějí některá opatření v soustavě ústředních orgánů státní správy České republiky a kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 2/1969 Sb., o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy ČSR, ve znění pozdějších předpisů, a mění a doplňuje zákon č. 97/1993 Sb., o působnosti Správy státních hmotných rezerv - tisk 12.

10. Vládní návrh zákona o působnosti Úřadu pro ochranu konkurence - tisk 13.

11. SZÚ - kapitola 353 - Ministerstvo pro hospodářskou soutěž ČR.

12. Program příští schůze výboru.

ad 1.

Kapitolu státního závěrečného účtu č. 374 Správa státních hmotných rezerv uvedl jeho předseda ing. Dušan Štrauch. Zpravodajem byl posl. Miroslav Grégr. Ve svém úvodním slově vysvětlil některé připomínky. Doporučil usnesení: schválit s výhradami. Státní správa hmotných rezerv musí předložit materiál, kde budou vysvětleny jednotlivé připomínky posl. Grégr, které vzal výbor za své a jsou součástí usnesení výboru:

- výrazný pokles aktiv Státních hmotných rezerv

- jak je plněno usnesení vlády o velikosti minimálních položek státních hmotných rezerv a orientačních cílových stavech

- jak je prováděna kontrola fyzického stavu a kvality skladování

- porovnání skladby a výše státních hmotných rezerv ve vztahu k rozpočtu roku 1996 (zda nadhodnoceno či podhodnoceno)

a stanovit politiku v oblasti státních hmotných rezerv jako aktivní národohospodářský nástroj (tj. ne pouhé obměňování, ale tlumení cenových výkyvů či extrémů formou časových nákupů a prodejů.

Zástupci Ministerstva financí vysvětlil některé připomínky zpravodaje. V diskusi vystoupil posl. Exner s otázkou jaká je politika státních rezerv nyní do schválení kompetenčního zákona. Další jeho otázka se týkala výše aktiv a v návaznosti na tuto otázku chce podrobnější zdůvodnění poklesu aktiv. Jako druhý v diskusi vystoupil posl. Vymětal s otázkou týkající se ztrát při skladování a minimalizace těchto ztrát - co se proto dělá.

Usnesení bylo výborem schváleno dle návrhu zpravodaje.

ad 2.

Kapitolu státního závěrečného účtu č. 344 Úřad průmyslového vlastnictví uvedl předseda ing. Ladislav Jakl. Zpravodajem k této kapitole byl posl. Exner. Zpravodaj navrh výboru usnesení - kapitolu 344 schválit. Ing. Jakl vysvětlil některé připomínky, které vyplynuly z diskuse, do které se přihlásil posl. Exner. Požaduje další podrobné zdůvodnění některých položek (cestovné, počet přihlášek patentů atd.). Posl. Vymětal vystoupil v diskusi s dotazem na náklady z členství v mezinárodních organizacích.

Usnesení bylo výborem schváleno dle návrhu zpravodaje.

ad 3.

Kapitolu státního závěrečného účtu č. 375 Státní úřad pro jadernou bezpečnost uvedl předseda úřadu ing. Ján Štuller. Zpravodajem k této kapitole byl posl. Sehoř. Zpravodaj navrhl usnesení - schválit kapitolu č. 375. V diskusi vystoupil posl. Exner, který vznesl dotaz na výdaje v zahraničních vztazích úřadu.

Usnesení bylo výborem schváleno dle návrhu zpravodaje.

ad 4.

Kapitolu státního závěrečného účtu č. 322 Ministerstvo průmyslu a obchodu uvedl náměstek ministra ing. Petříček. Zpravodajem k této kapitole byl posl. Brožík. Zpravodaj navrh usnesení - schválit kapitolu č. 322. V diskusi vystoupil posl. Grégr s otázkou jaké výstupy byly provedeny v oblasti průmyslové politiky a jak se toto promítá do mikrosféry. Odpověděl nám. Petříček - nejvíce - 6 mld. Kč jde na útlumy hutnictví v rámci přímých dotací. Posl. Grégr prezentoval některé praktické připomínky k činnosti EGAP a ČEB a připomínky ke schodku zahraničního obchodu. Posl. Exner vystoupil v diskusi s dotazem proč dostává dotace ČEA, další dotaz se týkal výše čerpání prostředků na zahraniční cesty a příspěvků MPO na sdružení pro ochranu spotřebitele - proč příspěvky dostává pouze časopis D Test a ne jiné. Posl. Bělehrádek k této problematice dodal, že je to v pořádku, neboť stát nebude všem říkat co mají nakupovat. Posl. Vymětal se v diskusi obrátil s dotazem na zástupce MPO ve věci podpory exportu.

Usnesení bylo výborem schváleno dle návrhu zpravodaje.

ad 5.

Kapitolu státního závěrečného účtu č. 311 Ministerstvo hospodářství uvedl 1. náměstek ministra ing. Kvapil. Zpravodajem k této kapitole byl posl. Zima. Zpravodaj navrhl výboru usnesení - schválit kapitolu č. 311. V diskusi vystoupil posl. Exner a zabýval se výběrovém řízením na strategického partnera SPT Telecom.

Usnesení bylo výborem schváleno dle návrhu zpravodaje.

ad 6.

Kapitolu státního závěrečného účtu č. 327 Ministerstvo dopravy uvedl ministr ing. Martin Říman. Zpravodajem k této kapitole byl posl. Kapoun. Zpravodaj navrh výboru usnesení - schválit kapitolu č. 327 a požádat MD o zpracování koncepce železniční dopravy. V diskusi vystoupil posl. Vrzal a požadoval na ministertvu přehled o hospodaření s dotacemi v jednotlivých organizacích. Posl. Brožík poukázal na nízké příjmy z rozpočtových organizací. Posl. Vymětal podpořil zpracování koncepce hromadné dopravy a doporučil, aby bylo přijato usnesení směrem k PSP, kterým by zavázala vládu zpracováním koncepce dopravy. Posl. Sehoř doporučil, aby dopravní komise zpracovala koncepci dopravy. Posl. Plachý podpořil návrh posl. Sehoře. Posl. Vrzal vystoupil s návrhem, aby dopravní komise vypracovala zadání koncepce. Posl. Exner poukázal na to, že podobné usnesení bylo již navrhováno při schvalování programového prohlášení vlády a doporučil zvážit časový horizont. Posl. Vymětal navrh termín 1. polovina roku 1997. Posl. Exner v dalším vystoupení poukázal na ztrátu 1,7 mld Kč.

Usnesení bylo výborem schváleno ve znění: HV schvaluje kapitolu č. 327.

čtvrtek 12. září 1996

ad 7.

Kapitolu státního závěrečného účtu č. 316 Ministerstvo pro správu národního majetku a jeho privatizaci uvedla náměstkyně ministra financí ing. Benešová. Zpravodajem k této kapitole byl posl. Vrzal. Zpravodaj navrh výboru usnesení - schválit kapitolu č. 316. V dotazech byly podrobněji rozebrány otázky pozemků a investic (zejména automobilů). V diskusi vystoupil posl. Grégr, který vyjádřil názor, že nákup BMW nepovažuje za hospodárný. Posl. Češka odpověděl, že důvodem bylo, že předešlé auto bylo na odpis. Posl. Exner požádal o vysvětlení výše mimorozpočtových prostředků na zahraniční poradce. Současně žádá zpracování předhledu činnosti poradů a tabulky čerpání prostředků na tyto zahraniční poradce. Posl. Češka vysvětlil způsob sestavení a čerpání mimorozpočtových prostředků. Posl. Vrzal chce, aby rozpočtový výbor zpracoval zadání jak bude zpracováván Státní závěrečný účet. Posl. Vymětal se pozastavil nad náklady na zahraniční cesty. Posl. Vrzal vysvětlil způsob a důvod, jak postupovat při kontrole státního rozpočtu. Posl. Exner navrh jako součást usnesení připomínku - požádal Ministerstvo financí o zpracování počtu a činnosti zahraničních poradů pro oblast privatizaci. Tato připomínka nebyla výborem přijata. Posl. Holub doporučil Ministerstvu financí, aby posl. Exnerovi zpracovali tuto tabulku.

Usnesení bylo výborem schváleno dle návrhu zpravodaje.

ad 8.

Vládní návrh zákona, o působnosti Úřadu pro státní informační systém uvedl místopředseda vlády JUDr. Kalvoda. Zpravodajem k tomuto tisku byl posl. Vrzal, který navrh usnesení - schválit tisk 14. V diskusi vystoupil posl. Tešnar s připomínkou, že je potřeba definovat státní informační systém. Posl. Zima požádal o vysvětlení, jak je zajištěna organizační struktura navrhovaného úřadu. Posl. Exner se zajímal o to, jaký bude obsah tohoto úřadu - jaká je vazba na ČSÚ - současně doporučil výboru tisk 14 neschválit. JUDr. Kalvoda vysvětlil, že vztah navrhovaného úřadu k ČSÚ a NIS není. Počet úředníků se nezmění. Posl. Vrzal zdůraznil nezávislost tohoto úřadu na ostatních ministerstvech a současně řekl, že je potřeba definovat další kompetence vůči ostatním ministerstvům. Posl. Češka vyjádřil názor, že úřad má opodstatnění, ale ne tak, jak je zde deklarován. Měly být přímo vymezeny kompetence vůči ostatním orgánům státní správy. Schází určení, kdo za co odpovídá a kdo bude předkládat ve vládě a v parlamentu, kam podá zprávu a jak často atd. Posl. Exner zdůraznil, že jde o administrativní akt, ale že není naprosto věcně vyjasněn. Posl. Grégr

- politika bydlení - posl. Schling

- letectví - posl. Budinský

- doprava - posl. Kapoun

- cestovní ruch - posl. Brožík

- informační systém - posl. Vrzal

- energetika - posl. Holub

- průmyslová politika

- otázky zahraničního obchodu (bude pravděpodobně spojeno s pracovní skupinou pro cestovní ruch).

Bylo navrženo, že některé pracovní skupiny přejdou na podvýbory. Budou připraveny první schůze jednotlivých pracovních skupin a poté budou ustanoveny na schůzi výboru. Pracovní skupina musí mít minimálně 5 členů z řad poslanců.

ad 2.

Hospodářský výbor obdržel od zahraničního odboru PSP nabídku 2 zahraničních cest - 2. mezinárodní fórum pro místní úřady a poslance se zájmem o turistiku, které se uskuteční ve dnech 24. - 27. září 1996 na Bali a seminář NATO a NACC na téma "Ekonomické aspekty vlivů migrace a uprchlíků na státní bezpečnost", který se uskuteční ve dnech 16. - 17. září 1996 ve Varšavě. Výbor schválil účast poslance F. Brožíka a S. Bělehrádka na cestě na Bali a poslanců M. Kapouna a K. Vymětala na cestě do Varšavy.

ad 3.

Byl schválen program 3. schůze hospodářského výboru, která se uskuteční ve dnech 11. a 12. září 1996:

1. Vládní návrh zákona, o působnosti Úřadu pro státní informační systém - tisk 14.

2. Vládní návrh zákona, kterým se provádějí některá opatření v soustavě ústředních orgánů státní správy České republiky a kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 2/1969 Sb., o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy ČSR, ve znění pozdějších předpisů, a mění a doplňuje zákon č. 97/1993 Sb., o působnosti Správy státních hmotných rezerv - tisk 12.

3. Vládní návrh zákona o působnosti Úřadu pro ochranu konkurence - tisk 13.

4. Projednání jednotlivých kapitol Státního závěrečného účtu ČR 1995, které má v kompetenci hospodářský výbor.

Miroslav Kapoun, v.r.

Václav Exner, v.r.

ověřovatel

pověřený člen výboru

Zapsal: ing. Josef Vácha

V Praze 16. září 1996



Přihlásit/registrovat se do ISP