Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1998

2. volební období

 

USNESENÍ č. 89

petičního výboru

 

z 22. schůze 14. ledna 1998

K bodu: Zpráva poslanců pověřených usnesením č. 36 ze dne 5. března 1997 z 11. schůze petičního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky H. Orgoníkové, H. Škorpilové a J. Zvěřiny o pracovním návrhu "Vyřizování petic" - dokončení projednávání bodu

 

Petiční výbor

 

I. schvaluje Zásady petičního výboru pro vyřizování peticí doručených Poslanecké sněmovně a jejím orgánům, které tvoří přílohu tohoto usnesení,

 

II. stanoví účinnost Zásad uvedených v bodě I dnem 15. ledna 1998.

 

 

Ing. Pavel Tollner, v.r.

JUDr. Jiří Novák, v.r.

ověřovatel výboru

předseda výboru

 

 

Příloha k usnesení

petičního výboru č. 89,

ze dne 14. 1. 1998

 

Zásady

petičního výboru

pro vyřizování peticí doručených Poslanecké sněmovně a jejím orgánům

 

Čl. 1

Úvodní ustanovení

 

Zásady petičního výboru pro vyřizování peticí doručených Poslanecké sněmovně a jejím orgánům (dále jen "Zásady") se vztahují na přijímání, projednávání a vyřizování peticí, podaných podle zákona č. 85/1990 Sb., o právu petičním (dále jen "zákon o právu petičním") Poslanecké sněmovně (dále jen "Sněmovna") nebo postoupených Sněmovně jinými orgány.

 

Čl. 2

Rozhodování o příslušnosti k projednávání petice

 

(1) Petice došlé nebo postoupené Sněmovně a jejím orgánům anebo adresované Parlamentu eviduje samostatné oddělení styku s veřejností Kanceláře Poslanecké sněmovny (dále jen "oddělení styku s veřejností"), které je předá k dalšímu opatření petičnímu výboru.

 

(2) Petiční výbor, v době, kdy výbory jednají, rozhodne, zda se bude peticí zabývat nebo zda ji postoupí orgánu Sněmovny, kterému vyřízení petice věcně náleží. Je-li třeba obdobně rozhodnout o petici v době, kdy výbory nejednají, rozhodne o dalším postupu předseda výboru nebo jím pověřený člen petičního výboru, který o svém rozhodnutí informuje výbor na jeho nejbližší schůzi.

 

Čl. 3

 

Jde-li o petici celospolečenského významu, která by měla být projednána petičním výborem, rozhodne výbor, zda vyslechne pisatele petice nebo toho, kdo zastupuje členy petičního výboru, popřípadě, zda o obsahu petice uvědomí příslušného člena vlády nebo vedoucího jiného ústředního správního úřadu anebo představitele územní samosprávy.

 

Čl. 4

 

Stejnopis písemné odpovědi na petici, jakož i korespondence s vyřizováním petice spojená se ukládá u toho orgánu Sněmovny, který na petici odpověděl. Stejnopis písemné odpovědi se zašle petičnímu výboru a též k evidenci oddělení styku s veřejností.

 

Čl. 5

Zprávy o vyřizování peticí

 

(1) Pověřený člen výboru podá nejméně jednou za dva měsíce petičnímu výboru zprávu o vyřízených peticích a o stavu šetření petic předaných k vyřízení jiným orgánů Sněmovny.

 

(2) O přijatých peticích, jejich obsahu a způsobu vyřízení, předkládá petiční výbor Sněmovně zprávy, a to do 15. srpna za první pololetí běžného roku a do 15. února za druhé pololetí předchozího roku.

 

Čl. 6

Účinnost

 

Tyto Zásady nabývají účinnosti dnem 15. 1. 1998.



Přihlásit/registrovat se do ISP