Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1996

2. volební období

ZÁPIS

petičního výboru

z 8. schůze 27. listopadu 1996

 

Přítomni:

posl. V. Fójcik, J. Novák, H. Orgoníková, I. Plechatá, D. Kulka, D. Bartošková, V. Cisár, H. Škorpilová, M. Grebeníček, J. Černý, Z. Škromach, R. Turek, P. Jurková, J. Hofman.

   

Omluveni:

posl. O. Huml, R. Nývltová, J. Zvěřina.

Program:

1/ Návrh posl. P. Buzkové a dalších na vydání zákona o veřejném ochránci práv (T 25)

2/ Upravený návrh rozpočtu Kapitoly 304 - Úřad vlády ČR na rok 1997 (Změny vyplývající ze zákona č. 272/1996 Sb., přijatého Poslaneckou sněmovnou 11. 10. 1996) - nově zařazený bod

3/ Podněty a připomínky poslanců

4/ Sdělení předsedy

5/ Návrh termínu a pořadu příští schůze výboru

Zahájil předseda výboru JUDr. J. NOVÁK, přivítal přítomné poslance, konstatoval, kdo není přítomen a zda se omluvil. Poté podal návrh zařadit jako bod č. 2 projednání "upraveného návrhu rozpočtu Kapitoly 304 - Úřad vlády na rok 1997" s tím, že v upraveném návrhu rozpočtu jsou promítnuty změny vyplývající ze zákona č. 272/1996 Sb., kterým se provádějí některá opatření v soustavě ústředních orgánů státní správy České republiky, a kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 2/1969 Sb., o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy České republiky, ve znění pozdějších předpisů a mění a doplňuje zákon č. 97/1993 Sb., o působnosti státních hmotných rezerv.

S návrhem všichni přítomní poslanci souhlasili.

Hlasování (13 - 0) se zúčastnili posl. V. Fójcik, J. Novák, H. Orgoníková, I. Plechatá, D. Kulka, D. Bartošková, V. Cisár, H. Škorpilová, M. Grebeníček, J. Černý, Z. Škromach, R. Turek, P. Jurková.

K bodu 1/

Přítomni posl. V. Fójcik, J. Novák, H. Orgoníková, I. Plechatá, D. Kulka, D. Bartošková, V. Cisár, H. Škorpilová, M. Grebeníček, J. Černý, Z. Škromach, R. Turek, P. Jurková, J. Hofman.

Dodatečně přítomni projednávání předlohy: P. Tollner; J. Zachardová.

Místopředsedkyně petičního výboru posl. H. ORGONÍKOVÁ uvedla návrh posl. P. Buzkové a dalších, na vydání zákona o veřejném ochránci práv (tisk 25), který je předkládán celým klubem ČSSD, jak informovala navrhovatelka. Po předkladatelské zprávě doporučila přijmout usnesení doporučující Poslanecké sněmovně PČR prodloužit lhůtu k projednání tohoto zákona ve 2. čtení na dobu 110 dnů. Konstatovala, že s tímto souhlasila již na schůzi ústavně právního výboru.

Předseda požádal zpravodaje posl. D. Kulku o věcné pohledy k předkládanému tisku č. 25. Poslanec Kulka konstatuje, že v prvním čtení návrh prošel a jaké byly ohlasy ve sněmovně. "Je nutné považovat ombudsmana za úctyhodnou instituci...".

V obecné rozpravě vystoupili: posl. J. Novák ("Stejný problém, zda ANO či NE, byl i v zemích, kde vznikl tento institut. Jestli ano, pak v jaké poloze. Neměl by být ombudsmanem petiční výbor? V BRD tuto roli plní k potěše všech. Diskutujme o tom, zda nenavrhnout v novele zákona o jednacím řádu větší kompetence poslancům petičního výboru, to by znamenalo 19 ombudsmanů, což mi připadá levnější. Ombudsman je nadstandartní orgán na ochranu ústavnosti, lidských práv a svobod. Parlamentní institut by měl udělat rozbor jakým způsobem tato instituce funguje v BRD.");

P. Jurková (shrnula připomínky, které zazněly v ústavně právním výboru; podporuje institut ombudsmana, pro plnění funkce musí být zákon dobře připraven. "Nejsem nakloněna názoru předsedy z důvodu, že by tento návrh předpokládal velký aparát." Poukazuje, že v BRD není jistě přijímáno tolik zákonů. "Ombudsman nemá moc ani výkonnou, zákonodárnou, či soudní, nemusí tudíž mít formu ústavního zákona.");

P. Tollner; J. Černý;

J. Hofman ("Ombudsman je potřebný.");

Z. Škromach; V. Fójcik;

M. Grebeníček (navrhuje, aby vedení petičního výboru dalo písemnou podobu návrhům); D. Bartošková (připojuje se k návrhu předsedy Nováka, aby petiční výbor vykonával funkci ombudsmana);

H. Orgoníková ("Ombudsman by měl sloužit jako prevence. Ombusman vykonává kontrolu, ale není bičem, má pouze pravomoci vyšetřovat.");

D. Kulka ("Je naším úkolem ochraňovat občany před zvůlí úřadů.").

Hlasování (16 - 0) se zúčastnili: posl. V. Fójcik, J. Novák, H. Orgoníková, I. Plechatá, D. Kulka, D. Bartošková, V. Cisár, H. Škorpilová, M. Grebeníček, J. Černý, Z. Škromach, R. Turek, P. Jurková, J. Hofman; P. Tollner; J. Zachardová.

Výbor přijal usnesení č. 26 v tomto znění:

Petiční výbor po úvodním výkladu zástupce skupiny poslanců-předkladatelů návrhu zákona posl. H. ORGONÍKOVÉ, zpravodajské zprávě posl. D. KULKY a po rozpravě

I. přerušuje projednávání návrhu posl. P. Buzkové a dalších na vydání zákona o veřejném ochránci práv;

II. doporučuje Poslanecké sněmovně prodloužit lhůtu k projednání návrhu posl. P. Buzkové a dalších na vydání zákona o veřejném ochránci práv ve druhém čtení na dobu 110 dnů s tím, že členka návrhové skupiny poslanců Ing. Hana Orgoníková s tímto návrhem na prodloužení lhůty souhlasí.

 

K bodu 2/

Úvodní slovo přednesla zpravodajka posl. I. PLECHATÁ k upravenému návrhu rozpočtu Kapitoly 304 - Úřad vlády ČR na rok 1997. Doporučila výboru usnesením vyslovit souhlas.

Výbor přijal usnesení č. 27 v tomto znění:

Petiční výbor po úvodu a zpravodajské zprávě posl. PhDr. I. PLECHATÉ a po rozpravě

I. vyslovuje souhlas s upraveným návrhem rozpočtu, provedeným na základě zákona č. 272/1996 Sb., tj. s úhrnnými příjmy kapitoly 304 Úřad vlády ve výši Kč 9 000 tis., s úhrnnými výdaji ve výši Kč 194 166 tis. (z toho investice Kč 29 750 tis.);

II. zmocňuje zpravodajku výboru, aby na schůzi rozpočtového výboru se zpravodaji výborů doporučila zapracovat upravený návrh rozpočtu jako pozměňovací návrh k původnímu vládnímu návrhu rozpočtu.

Hlasování se zúčastnili posl.: V. Fójcik, J. Novák, H. Orgoníková, I. Plechatá, D. Kulka, D. Bartošková, V. Cisár, H. Škorpilová, M. Grebeníček, J. Černý, Z. Škromach, R. Turek, P. Jurková, J. Hofman; P. Tollner; J. Zachardová.

 

K bodu 3/

Členové výboru nevznesli žádné podněty a připomínky.

 

K bodu 4/

a/ Předseda výboru JUDr. J. NOVÁK informoval o připravované cestě delegace výboru do Štrasburku a seznámil přítomné s jejím programem.

V rozpravě vystoupili posl.: R. Turek, J. Hofman, J. Novák.

b/ Předseda výboru JUDr. J. NOVÁK otevřel diskusi k problematice odškodnění legionářů a lidí zavlečených do Gulagu, koncentračních táborů a vyzval poslance, aby se k tomuto vyjádřili.

V rozpravě vystoupili posl.: P. Tollner, J. Novák.

 

K bodu 5/

Předseda výboru JUDr. J. NOVÁK navrhl termín konání 9. schůze petičního výboru na 15. a 16. ledna 1997.

V rozpravě vystoupili posl.: P. Toller, H. Škorpilová, D. Kulka.

Členové výboru přijali usnesení (16 - 0) č. 28 v tomto znění:

Petiční výbor

I. schvaluje termín a pořad schůze výboru dne 15. 1. 1997 /viz příloha/;

II. pověřuje předsedu výboru JUDr. Jiřího Nováka, aby termín i pořad schůze výboru upřesnil.

Hlasování se zúčastnili posl.: V. Fójcik, J. Novák, H. Orgoníková, I. Plechatá, D. Kulka, D. Bartošková, V. Cisár, H. Škorpilová, M. Grebeníček, J. Černý, Z. Škromach, R. Turek, P. Jurková, J. Hofman; P. Tollner; J. Zachardová.

 

PŘÍLOHA

Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1996

2. volební období

POZVÁNKA

na 9. schůzi

petičního výboru, která se koná

dne 15. ledna 1997

v budově Poslanecké sněmovny, Sněmovní 4, Praha 1,

zasedací místnost č. 22

PROGRAM:

Středa, 15. 1. 1997, od 9.00 h

1/ 9.00 h

Zpráva o peticích přijatých Poslaneckou sněmovnou, jejich obsahu a způsobu vyřízení, za období od 1. 11. 1996 do 30. 11. 1996 a za období od 1. 12. 1996 do 31. 12. 1996

2/ 9.30 h

Zpráva o peticích přijatých Poslaneckou sněmovnou, jejich obsahu a způsobu vyřízení, za období od 30. 6. 1996 do 31. 12. 1996

3/ 10.00 h

Podněty a připomínky poslanců

4/ 10.30 h

Sdělení předsedy

5/ 12.00 h

Návrh termínu a pořadu příští schůze výboru

 

Jiří Hofman
ověřovatel výboru

JUDr. Jiří Novák
předseda výboru



Přihlásit/registrovat se do ISP