Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1996

2. volební období

ZÁPIS

petičního výboru

z 11. schůze 5. března 1997

Přítomni:

posl. D. Bartošková, V. Cisár, J. Černý, J. Hofman, M. Grebeníček, O. Kužílek, J. Novák, R. Nývltová, H. Orgoníková, I. Plechatá, V. Procházka, H. Škorpilová, Z. Škromach, P. Tollner, R. Turek, J. Zvěřina.

   

Omluveni:

posl. V. Fójcik, O. Huml, J. Zachardová.

   

Hosté:

viz prezenční listina.

 

Program:

1/ Koncepce úpravy soukromoprávních vztahů, včetně vztahů rodinných

2/ Zpráva o činnosti Českého helsinského výboru

3/ Zpráva o peticích přijatých Poslaneckou sněmovnou, jejich obsahu a způsobu vyřízení za období od 1. 1. 1997 do 31. 1. 1997

4/ Podněty a připomínky poslanců

5/ Sdělení předsedy

6/ Návrh termínu a pořadu příští schůze výboru

 

K bodu 1/

Zástupce Ministerstva spravedlnosti nám. Vladislav NOVÁK seznámil přítomné s postupem prací na legislativní úpravě soukromoprávních vztahů. Do 28. 2. 1997 mělo ministerstvo předložit vládě k projednání koncepci této úpravy. Diskuse ke koncepci se předpokládá do konce prvého pololetí tohoto roku a z ní by měl vyplynout věcný záměr. Zásadní změny oproti současnému stavu (zákon z r. 1964): není ustanovení kogentní, od kterého se dá odchýlit, zahrnuje i smíšené vztahy (veřejnoprávní se soukromoprávními). Novela zákona po roce 1989 učinila předpis naprosto nepřehledným. Předpokládá se dopracování paragrafovaného znění do roku 1999.

V rozpravě vystoupili poslanci: H. Škorpilová; I. Plechatá; J. Hofman; Z. Škromach, J. Novák.

Výbor přijal usnesení č. 35 v tomto znění:

Petiční výbor

bere na vědomí informaci náměstka ministryně spravedlnosti JUDr. V. NOVÁKA o koncepci úpravy soukromoprávních vztahů, včetně vztahů rodinných.

Hlasování se zúčastnili (15 - 0): posl. D. Bartošková, V. Cisár, J. Černý, J. Hofman, M. Grebeníček, O. Kužílek, J. Novák, R. Nývltová, H. Orgoníková, I. Plechatá, V. Procházka, H. Škorpilová, Z. Škromach, P. Tollner, R. Turek, J. Zvěřina.

 

K bodu 2/

Výbor po projednání způsobu projednávání a vyřizování petic došlých Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky přijal usnesení č. 36:

Petiční výbor

pověřuje posl. Hanu Orgoníkovou, Hanu Škorpilovou a Jaroslava Zvěřinu,aby předložili petičnímu výboru pracovní materiál "Vyřizování petic".

Hlasování (11 - 0) se zúčastnili: posl. H. Orgoníková, J. Novák, Z. Škromach, H. Škorpilová, V. Cisár, I. Plechatá, D. Bartošková, M. Grebeníček, V. Procházka, J. Zvěřina, O. Kužílek.

 

K bodu 3/

Zástupce Českého helsinského výboru Dr. ŠILHÁNOVÁ stručně seznámila přítomné s historií a podnětem ke vzniku ČHV (listopad r. 1988). Vedle Charty 77 vznikl ČHV z vnitřní potřeby jako další občanská iniciativa, která se zabývá porušováním a ochranou lidských práv v ČR v kontextu helsinského procesu, v němž nevládní subjekty od poloviny 80. let začaly hrát významnou roli. Od počátku dominoval názor liberálně demokratický. Jako registrovaná organizace působí ČHV od května r. 1990.

Základním směrem činnosti ČHV byl monitoring zákonů a společenské praxe z hlediska principů lidských práv, jak byly do té doby formulovány v hlavních mezinárodních dokumentech. Výstupem této činnosti jsou Stanoviska a dokumenty I.

Postupně k monitoringu přibývala činnost výchovná, sociální a poradenská, dále dokumentační a informační středisko a rozšířil se administrativní servis. Přesto základem činnosti zůstáva monitoring. Oblast výchovy k lidským a občanským právům je zaměřena především na učitele, studenty, právníky, novináře, soc. pracovníky. V oblasti poradenství jde o právní a sociální poradnu (včetně agendy vězňů), poradnu pro uprchlíky a pro otázky stát. občanství.

ČHV se také účastní na budování sítě občanských poraden a na řadě mezinárodních i domácích setkání, konferencí a projektů.

Nyní ČHV představuje 100 dobrovolných pracovníků.

V závěru poukázala na nutnost rozvíjet vedle myšlenky úřadu ombudsmana také občanské poradenství, na dosažení dostatečného ošetření ochrany zákonnosti a kvality vyšetřovacího procesu. Oblast rodinného práva je potřeba upravit a dostatečně aplikovat Úmluvu o právech dítěte.

 

K bodu 4/

Výbor projednal zprávu o peticích přijatých Poslaneckou sněmovnou a přijal usnesení č. 37 v tomto znění:

Petiční výbor

I. projednal předloženou Zprávu o peticích přijatých Poslaneckou sněmovnou, jejich obsahu a způsobu vyřízení, za období od 1. 1. 1997 do 31. 1. 1997;

II. pověřuje předsedu výboru, aby prostřednictvím počítačové sítě byli se Zprávou seznámeni všichni poslanci PS PČR.

O usnesení hlasovali (12 - 0) poslanci: D. Bartošková, V. Cisár, J. Hofman, O. Kužílek, J. Novák, H. Orgoníková, M. Grebeníček, V. Procházka, H. Škorpilová, P. Tollner, Z. Škromach, J. Zvěřina.

 

K bodu 5/

Hlasováním (11 - 0) bylo přijato usnesení č. 38, kterým byl schválen návrh termínu a pořadu 12. schůze výboru dne 16. 4. 1997. Hlasovali poslanci D. Bartošková, J. Hofman, O. Kužílek, J. Novák, H. Orgoníková, M. Grebeníček, V. Procházka, H. Škorpilová, P. Tollner, Z. Škromach, J. Zvěřina.

Petiční výbor

I. schvaluje termín a pořad schůze výboru dne 16. 4. 1997 /viz příloha/;

 

II. pověřuje předsedu výboru JUDr. Jiřího Nováka, aby termín i pořad schůze výboru upřesnil.

PŘÍLOHA:

 

Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1997

2. volební období

POZVÁNKA

na 12. schůzi

petičního výboru, která se koná

dne 16. dubna 1997

od 9.00 hodin

v budově Poslanecké sněmovny, Sněmovní 4, Praha 1,

zasedací místnost č. 22

PROGRAM:

1/ 9.00 h

Zpráva o situaci romské komunity v České republiky

UVEDE: Ing. Pavel BRATINKA,

ministr vlády České republiky

2/ 10.00 h

Zpráva o peticích přijatých Poslaneckou sněmovnou, jejich obsahu a způsobu vyřízení za období od 1. 2. 1997 do 28. 2. 1997 a za období od 1. 3. 1997 do 31. 3. 1997.

3/ 10.30 h

Podněty a připomínky poslanců

4/ 10.45 h

Sdělení předsedy

5/ 12.00 h

Návrh termínu a pořadu příští schůze výboru

 

Jiří Hofman, v.r.
ověřovatel výboru

JUDr. Jiří Novák, v.r.
předseda výboru



Přihlásit/registrovat se do ISP