Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1997

2. volební období

ZÁPIS

petičního výboru

ze 17. schůze 18. června 1997

Přítomni:

posl. V. Fójcik, J. Hofman, O. Kužílek, J. Novák, R. Nývltová, H. Orgoníková, I. Plechatá, V. Procházka, H. Škorpilová, R. Turek, J. Zvěřina.

   

Omluveni:

posl. D. Bartošková, Z. Škromach.

   

Dodatečně omluveni:

posl. V. Cisár, J. Černý, M. Grebeníček, O. Huml, P. Tollner, J. Zachardová.

   

Hosté:

viz prezenční listina

 

Program:

1/ Státní závěrečný účet (Kapitola 304 - Úřad vlády České republiky)

2/ Zpráva poslanců pověřených usnesením č. 36 ze dne 5. března 1997 z 11. schůze petičního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky H. Orgoníkové, H. Škorpilové a J. Zvěřiny o pracovním návrhu "Vyřizování petic" - pokračování projednávání bodu

3/ Zpráva o peticích přijatých Poslaneckou sněmovnou, jejich obsahu a způsobu vyřízení za období od 1. 4. 1997 do 30. 4. 1997 a za období od 1. 5. 1997 do 31. 5. 1997

4/ Podněty a připomínky poslanců

5/ Sdělení předsedy

6/ Návrh termínu a pořadu příští schůze výboru

7/ Projednávání petice k výkonu volebního práva pro krajany žijící v zahraničí (petice čj. 154/P/97)

Schůzi výboru zahájil a řídil předseda JUDr. Jiří Novák. Na dotaz, zda má někdo z přítomných poslanců návrh na rozšíření dnešního programu, se přihlásil posl. O. Kužílek s návrhem na rozšíření dnešního programu schůze petičního výboru a to za bod 7/ zařadit další bod týkající se rezoluce k petici o Tibetu (prvotní jednání - předklad. rezoluce)

Předseda výboru J. Novák otevřel k tomuto návrhu rozpravu s tím, že on s tímto návrhem nesouhlasí, jelikož petenti žádají projednávání v zahraničním výboru a na MZV. Tudíž projednáváním této petice se bude zabývat zahraniční výbor PS.

Posl. H. Orgoníková s návrhem pana posl. Kužílka souhlasila, ale s tím, aby se tímto projednáváním zabývala sněmovna. Kromě toho zde není 3/5 většina přítomných poslanců, která je potřebná ke změně programu.

Posl. I. Plechatá vznesla dotaz, který výbor se projednáváním této petice má vlastně zabývat? Zda PV, ZaV nebo ÚPV? Ona je toho názoru, že petiční výbor.

Posl. V. Procházka souhlasil s projednáváním této petice s tím, aby tato otázka byla projednávána za bodem 6/. S tím pan posl. O. Kužílek souhlasil.

 

K bodu 1/

Zástupce Úřadu vlády ČR Ing. Petr MÁDLE podal ke Státnímu závěrečnému účtu (Kapitola 304 - Úřad vlády ČR) hodnotící zprávu.

Posl. I. Plechatá globálně popsala materiál, který je předmětný, důvodný, bez nedostatků.

Petiční výbor s přítomnými poslanci: J. Novák, V. Fójcik, O. Kužílek, R. Nývltová, H. Orgoníková, I. Plechatá, V. Procházka (7 ANO - 0 NE) přijal usnesení č. 62:

Petiční výbor po úvodním slově zástupce Úřadu vlády ČR Ing. P. MÁDLEHO, zpravodajské zprávě posl. I. PLECHATÉ a po rozpravě

I. doporučuje Poslanecké sněmovně, aby schválila návrh státního závěrečného účtu - Kapitola 304 - Úřad vlády České republiky;

II. zmocňuje zpravodajku výboru, aby toto usnesení předložila rozpočtovému výboru Poslanecké sněmovny.

 

K bodu 2/

Úvodem posl. H. Orgoníková navrhla přerušení tohoto bodu. Poté dal předseda výboru J. Novák o tomto návrhu hlasovat.

Hlasováním přítomní poslanci: J. Novák, V. Fójcik, O. Kužílek, R. Nývltová, H. Orgoníková, I. Plechatá, V. Procházka (7 ANO - 0 NE) přijali usnesení č. 63:

 

Petiční výbor

I. přerušuje projednávání tohoto bodu;

II. zařazuje tento bod na podzimní schůzi petičního výboru.

 

K bodu 3/

Posl. V. Fójcik vznesl v tomto bodě podnět pro zpracovatele přehledů petic "výbor není" a vyjádřil názor na přítomnost při projednávání tohoto bodu zástupce odboru styku s veřejností.

Hlasováním přítomní poslanci: J. Novák, V. Fójcik, O. Kužílek, R. Nývltová, H. Orgoníková, I. Plechatá, V. Procházka (7 ANO - 0 NE) přijali usnesení č. 64:

Petiční výbor

I. projednal

- Zprávu o peticích přijatých Poslaneckou sněmovnou, jejich obsahu a způsobu vyřízení za období od 1. 4. 1997 do 30. 4. 1997

a

- Zprávu o peticích přijatých Poslaneckou sněmovnou, jejich obsahu a způsobu vyřízení za období od 1. 5. 1997 do 31. 5. 1997;

II. pověřuje předsedu výboru, aby prostřednictvím počítačové sítě byli se Zprávami seznámeni všichni poslanci PS PČR.

 

K bodu 4/ a 5/

V bodu "Podněty a připomínky poslanců" a "Sdělení předsedy" bylo pouze posl. V. Fójcikem připomenuto, že 19. 6. 97 se koná od 10.00 hodin podvýbor pro národnosti. Posl. I. Plechatá nadnesla problém, že je značně problematické ve výborovém týdnu se podvýboru zúčastnit s ohledem na členství ve druhém výboru.

 

K bodu 6/

Posl. O. Kužílek navrhl zařadit na další schůzi výboru bod "Projednávání petice k rezoluci o porušování lidských práv v Číně a Tibetu".

Předseda výboru J. Novák sdělil, že první, kdo by měl tuto petici projednávat, je zahraniční výbor. Náš výbor by se tímto projednáváním měl zabývat na 2. až 3. schůzi v září t.r.

Posl. H. Orgoníková vznesla návrh, že by se projednávání této petice mohlo zařadit již nyní a poté případně přesunout na další schůzi petičního výboru.

Předseda výboru J. Novák dal hlasovat o návrhu posl. O. Kužílka, aby byl bod přesunut na 13.00 hodin. (5 ANO - 2 PROTI).

Poté dal předseda výboru J. Novák hlasovat o návrhu termínu a pořadu 18. schůze výboru a tím přítomní poslanci: J. Novák, V. Fójcik, O. Kužílek, R. Nývltová, H. Orgoníková, I. Plechatá, V. Procházka (7 ANO - 0 NE) přijali usnesení č. 65 v tomto znění:

Petiční výbor

I. schvaluje termín 18. schůze výboru dne 10. 9. 1997;

II. pověřuje předsedu výboru JUDr. Jiřího Nováka, aby pořad schůze výboru upřesnil.

 

PŘÍLOHA:

Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1997

2. volební období

POZVÁNKA

na 18. schůzi

petičního výboru, která se koná

dne 10. září 1997

v budově Poslanecké sněmovny, Sněmovní 4, Praha 1,

zasedací místnost č. 22

PROGRAM:

1/ 9.00 h

Zkušenosti s agendou "milostí" odboru styku s veřejností Kanceláře prezidenta republiky ČR

UVEDE: JUDr. Jana CHALUPOVÁ

ředitelka odb. styku s veřejností

2/ 10.00 h

Zpráva o peticích přijatých Poslaneckou sněmovnou, jejich obsahu a způsobu vyřízení za období od 1. 6. 1997 do 30. 6. 1997 a za období od 1. 7. 1997 do 31. 7. 1997 a za období od 1. 8. 1997 di 31. 8. 1997

3/ 10.30 h

Zpráva o peticích přijatých Poslaneckou sněmovnou, jejich obsahu a způsobu vyřízení za období od 1. 1. 1997 do 30. 6. 1997

4/ 11.00 h

Podněty a připomínky poslanců

5/ 11.15 h

Sdělení předsedy

6/ 12.00 h

Návrh termínu a pořadu příští schůze výboru

7/ 13.00 h

Projednávání petice k rezoluci o porušování lidských práv v Číně a Tibetu

 

K bodu 7/

Při projednávání petice "Krajané za volební právo" byli přítomni posl.: J. Novák, V. Fójcik, J. Hofman, O. Kužílek, H. Orgoníková, I. Plechatá, V. Procházka, H. Škorpilová, R. Turek, J. Zvěřina. Jako hosté byli přizváni: p. E. Střížovská - zastupovala petiční výbor krajanů a p. JUDr. Václav Henych z Ministerstva vnitra ČR.

Předseda výboru J. Novák seznámil poslance s textem petice.

JUDr. V. Henych informoval přítomné, že se připravuje novela zákona o volbách do Poslanecké sněmovny a Senátu. Druhá fáze - kodex volební (březen, duben 1998 - věcný záměr pro vládu ČR). Konstatoval, že sučasný zákon není v rozporu s Listinou základních práv a svobod. Řada jiných evropských států má stejný model jako Česká republika (v právním řádu).

Otázky: kaucí, volebních obvodů.

Předseda výboru J. Novák - Základní argumenty pro a proti.

JUDr. V. Henych namítl, že z technického hlediska je systém volby v zahraničí složitější. Z pragmatického hlediska - názor ve Francii "Chci-li volit, musím pro to něco udělat". Korespondenční volba může být problematická z pohledu legislativy.

- Náklady

- Politické otázky

- Právní otázky

Rozšíření práva na nejširší okruh osob v zahraničí.

Předseda výboru J. Novák otevřel rozpravu, v které vystoupili:

Posl. J. Hofman - Byl by to určitý výraz úcty k občanům žijícím v zahraničí umožněním volby. Nezdá se mu, že by to byl velký technický problém.

Posl. O. Kužílek - jde o politické rozhodnutí. S pohledem před rok 1989 zde již toto existovalo. ODA toto právo vždy podporovala a podporovat bude. Jako zvláštní krok ve 2. etapě to není nutné brát.

Posl. V. Fójcik - Otázka vztahu českého státu ke krajanům. Zúčastnil se dvoudenního zasedání v polském Senátu určené krajanům žijícím v zahraničí a poukázal na zkušenosti Polska.

Posl. I. Plechatá - Aby si ministerstvo pospíšilo s realizací novely zákona.

Posl. V. Procházka - Jak rychle dospět k cíli (zamyslet se).

Na závěr ještě p. JUDr. V. Henych konstatoval, že problémů bude více - soudní přezkumy; technické zajištění. Rok 1998 není nijak vzdálený horizont.

Posl. O. Kužílek - Může nastat situace, předčasné volby, kdy krajané budou chtít volit.

JUDr. V. Henych - Udělat zákon co nejdříve a nejkvalitněji.

Předseda výboru J. Novák uzavřel rozpravu a nechal hlasovat přítomné poslance: J. Novák, V. Fójcik, J. Hofman, O. Kužílek, H. Orgoníková, I. Plechatá, V. Procházka, H. Škorpilová, R. Turek, J. Zvěřina (8 ANO - 0NE - 2) o přijatém usnesení č. 66 v tomto znění:

Petiční výbor

po úvodním slově zástupce Ministerstva vnitra - CSÚ - JUDr. Václava HENYCHA a po rozpravě

doporučuje vládě České republiky, aby v zákoně č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky umožnila výkon volebního práva občanů v zahraničí.

 

Jiří Hofman, v.r.
ověřovatel výboru

JUDr. Jiří Novák, v.r.
předseda výboru



Přihlásit/registrovat se do ISP