Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1998

2. volební období

ZÁPIS

petičního výboru

z 22. schůze 14. - 15. ledna 1998

Přítomni:

14. 1. 1998

 

posl. D. Bartošková, V. Fójcik, J. Hofman, M. Grebeníček, O. Kužílek, J. Novák, H. Orgoníková, V. Procházka, H. Škorpilová, P. Tollner, R. Turek.

   
 

15. 1. 1998

 

posl. V. Fójcik, J. Hofman, J. Novák, H. Orgoníková, I. Plechatá, V. Procházka, P. Tollner, R. Turek.

   

Omluveni:

14. 1. 1998

 

posl. Z. Škromach, J. Zvěřina.

   
 

15. 1. 1998

 

posl. D. Bartošková, M. Grebeníček, Z. Škromach, J. Zvěřina.

   

Hosté:

viz prezenční listina hostů.

Program:

1/ Zpráva o peticích přijatých Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR, jejich obsahu a způsobu vyřízení za období od 1. 11. 1997 do 30. 11. 1997 a za období od 1. 12. 1997 do 31. 12. 1997

2/ Návrh na vyřízení peticí došlých Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky orgánům Poslanecké sněmovny

3/ Zpráva poslanců pověřených usnesením č. 36 z 11. schůze petičního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky dne 5. března 1997 H. Orgoníkové, H. Škorpilové a J. Zvěřiny o pracovním návrhu "Vyřizování petic"

- dokončení projednávání bodu

4/ Návrh poslanců Miroslava Grebeníčka a Zuzky Rujbrové na vydání zákona, kterým se zrušuje zákon č. 74/1958 Sb., o trvalém usídlení kočujících osob, ve znění pozdějších předpisů (tisk 280)

5/ Plán zahraničních styků petičního výboru na I. pololetí 1998

6/ Podněty a připomínky poslanců

7/ Sdělení předsedy

8/ Návrh termínu a pořadu příští schůze výboru

9/ Informace o národnostním školství

10/ Informace ministra vnitra, ministra spravedlnosti, ministra průmyslu a obchodu o současné úpravě a možnosti řešení veřejného pořádku (k petici č. 253/P požadující potírání prostituce)

Schůzi výboru zahájil a řídil předseda JUDr. Jiří NOVÁK. Nikdo z přítomných poslanců nenavrhl změnu ani doplnění schváleného pořadu schůze.

 

K bodu 1/

Poslanci se seznámili se Zprávou o peticích přijatých Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR, jejich obsahu a způsobu vyřízení za období od 1. 11. 1997 do 30. 11. 1997 a za období od 1. 12. 1997 do 31. 12. 1997. Po rozpravě přijali (7 - 0) usnesení č. 87 v tomto znění:

Petiční výbor

I. projednal

- Zprávu o peticích přijatých Poslaneckou sněmovnou, jejich obsahu a způsobu vyřízení za období od 1. 11. 1997 do 30. 11. 1997

a

- Zprávu o peticích přijatých Poslaneckou sněmovnou, jejich obsahu a způsobu vyřízení za období od 1. 12. 1997 do 31. 12. 1997

II. pověřuje předsedu výboru, aby prostřednictvím počítačové sítě byli se Zprávami seznámeni všichni poslanci PS PČR.

Hlasovali poslanci:

V. Fójcik, M. Grebeníček, J. Hofman, O. Kužílek, J. Novák, V. Procházka, H. Škorpilová.

 

K bodu 2/

Předseda výboru JUDr. Jiří NOVÁK sdělil, jaké petice od poslední schůze petičního výboru byly doručeny Poslanecké sněmovně. Vyzval poslance, aby rozhodli o způsobu jejich vyřízení.

Výbor po rozpravě přijal (7 - 0) usnesení č. 88 v tomto znění:

Petiční výbor po informaci předsedy výboru JUDr. J. Nováka o peticích došlých Poslanecké sněmovně v období od 19. 11. 1997 do 14. 1. 1998 a po rozpravě

I. bere na vědomí, že předseda výboru

a/ vyřídil následující petice:

k vědecké činnosti (na podporu rozpočtu na vědu a výzkum):

- petice č. 267/P, Ing. Peter Šebo, CSc., MBÚ AV ČR, Vídeňská 1083, Praha 4;

- petice č. 277/P, RNDr. Jiří Taufer, CSc., Fakulta dopravní ČVUT, Konviktská 20, Praha 1;

- petice č. 279/P, AV ČR Ústav teoretické a aplikované mechaniky, Prosecká 76, Praha 9;

- petice č. 280/P, Doc. MUDr. Petr Hach, CSc., 1. lékařská fakulta UK, Kateřinská 32, Praha 2;

- petice č. 281/P, Fyzikální ústav AV ČR, Cukrovarnická 10, Praha 6;

- petice č. 285/P, ČVUT - Fakulta jaderné a fyzikálně inženýrské, Břehova 7, Praha 1;

- petice č. 291/P,Technická univerzita-fakulta mechatroniky, Hálkova 6, Liberec;

k sociálnímu zabezpečení (postavení důchodců):

- petice č. 272/P, "Sever" bytové družstvo, Hrdlovská 646, Osek;

- petice č. 278/P, ZO Svaz důchodců ČR, Třeboň;

k resortu školství:

- petice č. 269/P (proti zavedení školného na vysokých školách), RNDr. Milada Ptáčková, Čermákova 28, Brno;

k majetkovým právům:

- petice č. 273/P (návrh na novelizaci občanského soudního řádu), JUDr. Bedřich Vymětalík, Lískovecká 2089, Frýdek-Místek;

- petice č. 282/P k volbě prezidenta (možnost volit přímou volbou - všelidovým hlasováním), Břetislav Zapletal, Přílepy 110, Holešov;

- petice č. 286/P k politické situaci (výzva k urychlené stabilizaci politicko-ekonomické situace), Sdružení podnikatelů ČR, Škrétova 6, Praha 2;

- petice č. 293/P k volbám (na podporu vyhlášení předčasných parlamentních voleb), Klub českého pohraničí, Hrubínova 1454, Hradec Králové;

- petice č. 290/P k ochraně zvířat (proti týrání zvířat), Jana Olejárová, Vinařská 5, Praha 7;

 

b/ postoupil věcně příslušnému orgánu Poslanecké sněmovny následující petice k vyřízení:

výboru pro sociální politiku a zdravotnictví

- petice č. 287/P k postavení zdravotně postižených občanů (proti návrhu na prodej budovy Drutěva), Sdružení pro pomoc mentálně postiženým, Karlínské nám. 12, Praha 8;

- petice č. 289/P k resortu zdravotnictví (krize českého zdravotnictví), prof. ing. Věnek Šilhán, CSc., Občanské sdružení na ochranu pacientů, Jeseniova 105, Praha 3;

- petice č. 3/P/98 k resortu zdravotnictví (za zachování příbramské nemocnice), Josef Lébr, Beroun III/444.

Hlasovali poslanci:

V. Fójcik, M. Grebeníček, J. Hofman, O. Kužílek, J. Novák, V. Procházka, H. Škorpilová.

 

K bodu 3/

Předseda výboru JUDr. Jiří NOVÁK předložil výboru návrh Zásad petičního výboru pro vyřizování peticí doručených Poslanecké sněmovně a jejím orgánům.

V rozpravě vystoupili poslanci:

J. Hofman (čl. 4 návrhu doplnit takto: Stejnopis písemné odpovědi se zašle petičnímu výboru a též ...); O. Kužílek; J. Novák.

Petiční výbor vyslovil souhlas s doplněním čl. 4 a přijal (8 - 0) usnesení č. 89 v tomto znění:

Petiční výbor

I. schvaluje Zásady petičního výboru pro vyřizování peticí doručených Poslanecké sněmovně a jejím orgánům, které tvoří přílohu tohoto usnesení,

II. stanoví účinnost Zásad uvedených v bodě I dnem 15. ledna 1998.

 

Příloha k usnesení

petičního výboru č. 89,

ze dne 14. 1. 1998

Zásady

petičního výboru

pro vyřizování peticí doručených Poslanecké sněmovně a jejím orgánům

 

Čl. 1

Úvodní ustanovení

Zásady petičního výboru pro vyřizování peticí doručených Poslanecké sněmovně a jejím orgánům (dále jen "Zásady") se vztahují na přijímání, projednávání a vyřizování peticí, podaných podle zákona č. 85/1990 Sb., o právu petičním (dále jen "zákon o právu petičním") Poslanecké sněmovně (dále jen "Sněmovna") nebo postoupených Sněmovně jinými orgány.

 

Čl. 2

Rozhodování o příslušnosti k projednávání petice

(1) Petice došlé nebo postoupené Sněmovně a jejím orgánům anebo adresované Parlamentu eviduje samostatné oddělení styku s veřejností Kanceláře Poslanecké sněmovny (dále jen "oddělení styku s veřejností"), které je předá k dalšímu opatření petičnímu výboru.

(2) Petiční výbor, v době, kdy výbory jednají, rozhodne, zda se bude peticí zabývat nebo zda ji postoupí orgánu Sněmovny, kterému vyřízení petice věcně náleží. Je-li třeba obdobně rozhodnout o petici v době, kdy výbory nejednají, rozhodne o dalším postupu předseda výboru nebo jím pověřený člen petičního výboru, který o svém rozhodnutí informuje výbor na jeho nejbližší schůzi.

 

Čl. 3

Jde-li o petici celospolečenského významu, která by měla být projednána petičním výborem, rozhodne výbor, zda vyslechne pisatele petice nebo toho, kdo zastupuje členy petičního výboru, popřípadě, zda o obsahu petice uvědomí příslušného člena vlády nebo vedoucího jiného ústředního správního úřadu anebo představitele územní samosprávy.

Čl. 4

Stejnopis písemné odpovědi na petici, jakož i korespondence s vyřizováním petice spojená se ukládá u toho orgánu Sněmovny, který na petici odpověděl. Stejnopis písemné odpovědi se zašle petičnímu výboru a též k evidenci oddělení styku s veřejností.

 

Čl. 5

Zprávy o vyřizování peticí

(1) Pověřený člen výboru podá nejméně jednou za dva měsíce petičnímu výboru zprávu o vyřízených peticích a o stavu šetření petic předaných k vyřízení jiným orgánů Sněmovny.

(2) O přijatých peticích, jejich obsahu a způsobu vyřízení, předkládá petiční výbor Sněmovně zprávy, a to do 15. srpna za první pololetí běžného roku a do 15. února za druhé pololetí předchozího roku.

Čl. 6

Účinnost

Tyto Zásady nabývají účinnosti dnem 15. 1. 1998.

Hlasovali poslanci:

V. Fójcik, M. Grebeníček, J. Hofman, O. Kužílek, J. Novák, H. Orgoníková, V. Procházka, H. Škorpilová.

 

K bodu 4/

Zástupce skupiny poslanců-předkladatelů návrhu zákona Doc. PhDr. Miloslav GREBENÍČEK, CSc. uvedl, že zákon č. 74/1958 Sb., o trvalém usídlení kočujících osob porušuje jeden ze základních principů podmiňujících vstup států do Evropské unie. Z tohoto důvodu návrh na zrušení uvedeného zákona předkládají; stanovisko vlády je souhlasné.

Zpravodajka výboru posl. Hana ORGONÍKOVÁ doporučila výboru vyslovit souhlas s návrhem zákona a přijmout doprovodné usnesení (nebylo přijato 2 - 5), kterým by petiční výbor doporučil Poslanecké sněmovně při projednávání uvedeného zákona požádat vládu o provedení analýzy volného pobytu občanů a předložit ji Poslanecké sněmovně do 30. 4. 1998.

Poslanci rozhodli vést obecnou i podrobnou rozpravu současně. Vystoupili poslanci:

H. Škorpilová (problém bezdomovců nevázat na projednávání tohoto návrhu zákona, ale zařadit jako samostatný bod na schůzi výboru), J. Hofman, J. Novák (pozvat na další schůzi výboru zástupce MV k problematice bezdomovců a dalších osob bez trvalého bydliště), H. Orgoníková, V. Procházka, O. Kužílek (navrhl výboru požádat Ministerstvo vnitra, aby při přípravě zákona o evidenci obyvatel přihlédli k realizaci svobody pohybu a pobytu), V. Fójcik.

Výbor přijal (9 - 0) usnesení č. 90 v tomto znění:

Petiční výbor po odůvodnění zástupcem skupiny poslanců-předkladatelů M. Grebeníčkem, zpravodajské zprávě posl. H. Orgoníkové a po rozpravě

I. doporučuje Poslanecké sněmovně vyslovit souhlas s návrhem poslanců Miroslava Grebeníčka a Zuzky Rujbrové na vydání zákona, kterým se zrušuje zákon č. 74/1958 Sb., o trvalém usídlení kočujících osob, ve znění pozdějších předpisů;

II. pověřuje předsedu výboru JUDr. Jiřího Nováka, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu;

III. zmocňuje zpravodajku výboru, aby se stanoviskem výboru seznámila schůzi Poslanecké sněmovny.

Hlasovali poslanci:

V. Fójcik, M. Grebeníček, J. Hofman, O. Kužílek, J. Novák, H. Orgoníková, V. Procházka, H. Škorpilová.

 

K bodu 5/

Předseda výboru JUDr. Jiří NOVÁK přednesl návrh plánu zahraničních styků petičního výboru na I. pololetí 1998 a doporučil přihlédnout k brzkému ukončení tohoto volebního období a preferovat přijetí zahraničních parlamentních delegací petičním výborem.

V rozpravě vystoupili poslanci:

J. Hofman, P. Tollner, J. Novák, H. Orgoníková, O. Kužílek, V. Procházka.

Výbor po rozpravě přijal (10 - 0) usnesení č. 91 v tomto znění:

Petiční výbor

I. schvaluje následující návrh plánu zahraničních styků petičního výboru:

a/ přijetí (schváleno usnesením organizačního výboru Poslanecké sněmovny č. 197):

delegace výboru pro petice a občanské iniciativy Národní rady Rakouska, delegace partnerského výboru Sejmu Polska, delegace partnerského výboru Parlamentu Estonska (termín, velikost delegace a způsob úhrady bude sjednán diplomatickou cestou);

b/ vyslání delegace petičního výboru do partnerských orgánů parlamentů těchto zemí:

MAĎARSKO

(reciproční návštěva - jednání s výborem pro lidská práva, národnostní menšiny a církevní otázky, 3 poslanci, 3 dny);

LOTYŠSKO a LITVA

(jednání s výborem pro lidská práva a národnostní věci, národnostní menšiny 4 poslanci, 5 dní);

II. pověřuje předsedu petičního výboru JUDr. Jiřího Nováka, aby návrh plánu předložil předsedovi Poslanecké sněmovny Milošovi Zemanovi k projednání v organizačním výboru.

Hlasovali poslanci:

D. Bartošková, V. Fójcik, M. Grebeníček, J. Hofman, O. Kužílek, J. Novák, H. Orgoníková, V. Procházka, H. Škorpilová, P. Tollner.

 

K bodu 6/

Posl. Hana ORGONÍKOVÁ navrhla revokovat rozhodnutí o projednání petice čj. 275/P Klubu občanů České republiky trvale žijících na Slovensku a projednat ji na schůzi petičního výboru za účasti zástupců Klubu občanů ČR, zástupců Ministerstva vnitra a Ministerstva práce a sociálních věcí.

Výbor po rozpravě rozhodl (10 - 0) zařadit projednání petice čj. 275/P na svou 23. schůzi dne 15. 1. 1998.

 

K bodu 7/

Předseda výboru JUDr. Jiří NOVÁK neměl pro poslance žádné informace.

 

K bodu 8/

Předseda výboru JUDr. Jiří NOVÁK přednesl návrh termínu a pořadu další schůze výboru.

Výbor vyslovil s návrhem souhlas a přijal (10 - 0) usnesení č. 92 v tomto znění:

Petiční výbor

I. schvaluje termín 23. schůze výboru dne 22. ledna 1998 (viz příloha);

II. pověřuje předsedu výboru JUDr. Jiřího Nováka, aby pořad schůze výboru upřesnil.

PŘÍLOHA

Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1998

2. volební období

POZVÁNKA

na 23. schůzi

petičního výboru, která se koná

dne 22. ledna 1998 od 9.00 hodin

v budově Poslanecké sněmovny, Sněmovní 4, Praha 1,

zasedací místnost č. 22

PROGRAM:

1/ 9.00 h

Vládní návrh ústavního zákona o bezpečnosti České republiky (tisk 282)

UVEDE: zástupce Ministerstva obrany

ZPRAVODAJ: posl. Oldřich KUŽÍLEK

2/ 11.00 h

Zpráva o peticích přijatých Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR, jejich obsahu a způsobu vyřízení za období od 1. 7. 1997 do 31. 12. 1997

3/ 11.15 h

Návrh na vyřízení peticí došlých Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky orgánům Poslanecké sněmovny

UVEDE: předseda výboru Jiří NOVÁK

4/ 11.30 h

Podněty a připomínky poslanců

5/ 11.40 h

Sdělení předsedy

6/ 12.00 h

Návrh termínu a pořadu příští schůze výboru

7/ 14.00 h

Projednání petice Klubu občanů České republiky trvale žijících na Slovensku

(čj. 275/P) - za účasti zástupců petičního výboru, Ministerstva vnitra a Ministerstva práce a sociálních věcí

UVEDE: předseda výboru Jiří NOVÁK

 

K bodu 9/

Ředitel odboru základního vzdělávání a mimoškolní výchovy Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Mgr. Bohumír ŠUMSKÝ doplnil písemnou informaci o situaci v národnostním školství v České republice, kterou poslanci obdrželi (viz příloha) a objasnil stanovisko ministerstva k petici čj. 42/P/97 občanů České republiky polské národnosti žádajících účelovou dotaci určenou na zachování polských předškolních zařízení obcím, které jsou jejich zřizovateli. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy se podáními zástupců Rady Poláků opakovaně zabývalo a písemně je zodpovědělo. Problém se týká zařízení, která obec z ekonomických důvodů nemůže provozovat a byla by pouze pro několik žáků.

Pro začlenění romských dětí do základní školy se přípravné předškolní třídy osvědčily.

V rozpravě vystoupili poslanci:

J. Hofman, H. Škorpilová, R. Turek, V. Fójcik, V. Procházka.

Výbor po rozpravě rozhodl, že národnostním školstvím se bude zabývat také podvýbor pro národnosti a přijal (7 - 0) usnesení č. 93 v tomto znění:

Petiční výbor

bere na vědomí informaci ředitele odboru základního vzdělávání a mimoškolní výchovy Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Mgr. Bohumíra ŠUMSKÉHO.

Hlasovali poslanci:

D. Bartošková, V. Fójcik, M. Grebeníček, J. Hofman, O. Kužílek, J. Novák, H. Orgoníková, V. Procházka, H. Škorpilová, P. Tollner.

 

K bodu 10/

Starostka města Dubí, Ilona SMÍTKOVÁ, zástupkyně pisatelů petice ve věci veřejného pořádku, uvedla důvody, které občany vedly k petiční akci. Dále seznámila poslance s návrhem zástupců Městského úřadu na řešení problému. Jde především o legalizaci prostituce a přesné určení podmínek pro její provozování (živnostenské oprávnění, platba zdravotního pojištění a povinné zdravotní prohlídky, odvod daně z příjmu, odstranění prostituce ze silnic do veřejných domů). Vyzvala přítomné ke společné diskusi k řešení problému, který občany města Dubí trápí.

Zástupce Ministerstva spravedlnosti, nám. JUDr. P. TRÖSTER, seznámil poslance s přístupem Ministerstva spravedlnosti ke zmíněnému problému. Doporučil zaměřit se na ochranu a na zmírnění negativního dopadu prostituce na mládež a poukázal na návrh senátora JUDr. Vyvadila k zamezení prostituce.

Zástupce Ministerstva průmyslu a obchodu, nám. Ing. Václav KUPKA, doporučil společně přistoupit k problému z hlediska možnosti jeho legislativního řešení. Prostituce je však explicitně ze živnostenského zákona vyloučena.

Zástupce Ministerstva vnitra, nám. Ing. Jaroslav KOPŘIVA, vyzval přítomné k otevření společného hledání legislativního řešení této věci, neboť prostituce má dopad především na celospolečenskou morálku, navazuje na ni další kriminalita, nejsou odváděny daně do stát. rozpočtu atd.

V rozpravě vystoupili poslanci:

J. Hofman, I. Plechatá, P. Tollner, H. Orgoníková, R. Turek.

Poslanci projednávání bodu přerušili s tím, že zástupci zúčastněných resortů zpracují pro další jednání výboru v této věci podkladový materiál spolu s návrhy případných legislativních změn (nebylo přijímáno usnesení).

 

Jiří Hofman, v.r.
ověřovatel výboru

JUDr. Jiří Novák, v.r.
předseda výboru



Přihlásit/registrovat se do ISP