Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1996

2. volební období

rozpočtový výbor

Zápis

z 2. schůze výboru,

která se konala ve dnech 16. a 25. července 1996

červenec 1996

Zápis

z 2. schůze rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ve druhém volebním období, která se konala ve dnech 16. a 25. července 1996

Přítomni: poslanci a hosté dle prezenčních listin

16. 9. 1996

Jednání výboru zahájil předseda výboru posl. J. Wagner. Navrhl pořad podle pozvánky s tím, že bod 2) "Různé" a bod 3) "Návrh pořadu a termínu 3. schůze výboru" se předřadí před bod 1). O programu se hlasovalo, výsledek hlasování: +20, 0, 0. Jmenovitý seznam poslanců, kteří se účastnili hlasování, viz příloha zápisu č. 1.

Schválený pořad:

1. Různé

2. Návrh pořadu a termínu 3. schůze rozpočtového výboru

3. Beseda se zástupci organizací v působnosti rozpočtového výboru

1.

Různé

V rámci tohoto bodu bylo projednáno:

- Způsob projednání státního závěrečného účtu v Poslanecké sněmovně a jejích orgánech. Výbor doporučil organizačnímu výboru Poslanecké sněmovny, aby schválil způsob projednání vládního návrhu státního závěrečného účtu ČR za rok 1995 (způsob je uveden v k tomu přijatém usnesení č. 7 (hlasování + 20, 0, 0; jmenovitě viz příloha usnesení č. 2). Předseda výboru a posl. T. Páv byli pověřeni, aby s tímto usnesením seznámili organizační výbor Poslanecké sněmovny.

- Určení zpravodajů výboru k přikázaným tiskům. Zpravodajem výboru k Informaci Exportní garanční a pojišťovací společnosti o pojišťování vývozních úvěrových rizik a k Informaci České exportní banky o zvýhodněném financování za II. pololetí 1995 byl určen poslanec Jan Třebický (hlasování +19, 0, 0); stálým zpravodajem k Státnímu závěrečnému účtu předseda výboru Jozef Wagner (+19, 0, 0). Jmenovitý seznam hlasujících viz příloha zápisu č. 2. Výsledek shrnuje jednomyslně přijaté usnesení č. 9. Zájemci o zpravodajování v jednotlivých kapitolách sdělí svůj zájem předsedovi výboru přes sekretariát. Na základě zájmu provede předseda výboru po eventuálním projednání s místopředsedy nominace a připraví pozvánku na příští schůzi výboru.

- Nabídka na služební výjezd do zahraničí (Polsko, Varšava), seminář NATO a NACC na téma "Ekonomické aspekty vlivů migrace a uprchlíků na státní bezpečnost", který se uskuteční ve dnech 16. a 17. září 1996; S ohledem na to, že se přímo nikdo nepřihlásil, zájemci se mohou přihlásit dodatečně na sekretariátu RV.

2.

Návrh pořadu a termínu 3. schůze rozpočtového výboru

Předseda výboru posl. J. Wagner k tomuto bodu otevřel rozpravu. V ní vystoupil jako první a navrhl variantní řešení s tím, že příští 3. schůze rozpočtového výboru se bude konat buď dne 11. a 12. září nebo 25. a 26. září, nebo popř. v obou termínech s programem podle přikázání organizačního výboru a dalších skutečností. Program tedy bude obsahovat již známé body:

1. Roční účetí závěrka a výroční zpráva Fondu národního majetku za rok 1995 (sněmovní tisk 5)

2. Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Dohoda mezi Českou republikou a Italskou republikou o podpoře a ochraně investic, podepsaná dne 22. ledna 1996 v Římě (sněmovní tisk 1)

3. Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Dohoda mezi Českou republikou a Chorvatskou republikou o podpoře a vzájemné ochraně investic, podepsaná dne 5. března 1996 v Záhřebu (sněmovní tisk 6)

4. Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Smlouva mezi Českou republikou a Venezuelskou republikou o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu a z majetku, podepsaná v Praze dne 26. dubna 1996 (sněmovní tisk 2)

5. Informace Exportní garanční a pojišťovací společnosti o pojišťování vývozních úvěrových rizik

6. Informace České exportní banky o zvýhodněném finacování za II. pololetí 1995

7. Vládní návrh Státního závěrečného účtu za rok 1995, kapitola 301 - Kancelář prezidenta republiky

8. Vládní návrh Státního závěrečného účtu za rok 1995, kapitola 302 - Parlament

9. Vládní návrh Státního závěrečného účtu za rok 1995, kapitola 312 - Ministerstvo financí

10. Sdělení předsedy, různé

11. Vládní návrh Státního závěrečného účtu za rok 1995, kapitola 345 - Český statistický úřad

12. Vládní návrh Státního závěrečného účtu za rok 1995, kapitola 381 - Nejvyšší kontrolní úřad

13. Návrh pořadu a termínu 4. schůze rozpočtového výboru.

Výbor současně zmocnil předsedu, aby pořad a termín schůze výboru podle dalších skutečností upravil. K tomu bylo přijato usnesení č. 8, které bylo přijato následovně +20, 0, 0. Seznam hlasujících viz příloha č. 3.

3.

Beseda se zástupci organizací v působnosti rozpočtového výboru

Úvodem přivítal předseda všechny hosty (zástupce rezortů, jejichž rozpočtové kapitoly má přikázány k projednávání rozpočtový výbor a další hosty). Hosty představil nově ustavenému výboru. Potom představil jednotlivé poslance.

Následovala rozprava. V ní vystoupili hosté: ministr financí Ivan Kočárník, prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Lubomír Voleník, předseda Českého statistického úřadu Edvard Outrata, předseda Burzovní rady Burzy cenných papírů (bývalý předseda výboru) Tomáš Ježek představitel Kanceláře prezidenta republiky Jan Šolc, viceguvernér České národní banky Jan Vít, vedoucí Bankovního institutu Jan Klacek a vedoucí Kanceláře Poslanecké sněmovny Petr Kynštetr.

Za výbor vystoupili předseda J. Wagner, posl. T. Páv, S. Recman, S. Pěnička, P. Vrzáň, J. Václavík, T. Březina. Obsahem diskuze byly náměty na další spolupráci, příprava rozpočtu na rok 1997, záměry v oblasti legislativy týkající se ministerstva financí, zejména daňové novely, rozpočtová pravidla, vznik regionů a finanční dopady těchto novel. Dále se rozprava týkala mezinárodního zasedání Měnového fondu a Světové banky v České republice v roce 2000 a dalších témat.

* * *

V tomto okamžiku byla schůze výboru přerušena s tím, že předseda svolá její další pokračování (bod různé) podle potřeby.

Schůze pokračovala dne 25. července. Pokračující jednání svolal předseda výboru na 15. 55 hodin.

* * *

25. 7. 1996

1.

Různé - pokračování

Předseda výboru přednesl následující obsah pokračování bodu:

- Ustavení podvýboru pro kontrolu (posl. T. Páv);

- určení zpravodajů výboru; přehled přikázání;

- informace o dalších záměrech na ustavení podvýboru pro investice (posl. Pěnička);

- výhled činnosti na další období;

- další.

S takto navrženým doplněním souhlasili všichni přítomní (+18, 0, 0), jmenovitý seznam poslanců viz prezence, to se týká i všech níže uvedených hlasování.

Ustavení podvýboru pro kontrolu

Úvodem vystoupil předseda výboru. J. Wagner. Navrhl proceduru: rozhodnutí o ustavení podvýboru a zda bude ustaven okamžitě, určení počtu členů a funkcionářů, způsob volby členů, předsedy a místopředsedů, rozhodnutí o způsobu volby, volba. S tím souhlasili všichni přítomní.

Následovala rozprava ke všem otázkám spojeným s ustavením podvýboru, přičemž se postupně hlasovalo o jednotlivých bodech, jak byly postupně uzavírány. V rozpravě vystoupili posl. I. Mašek, T. Páv, S. Pěnička, J. Wagner.

Nejprve bylo rozhodnuto, že výbor bude ustaven okamžitě a současně budou zvoleni jeho členové a funkcionáři. S tímto návrhem souhlasilo 13 poslanců, nikdo nebyl proti, pět se zdrželo. Dále bylo rozhodnuto o tom, že volba bude ve všech případech provedena veřejným hlasováním (+18, 0, 0). Výbor stanovil, že počet členů podvýboru bude nejvýše 12 s tím, že nejméně polovina členů podvýboru je současně členem RV (hlasování: +16, 0, 2).

Poté byli voleni tito navržení členové: Jan Černý, Jaroslav Gongol, Květoslava Kořínková, Antonín Macháček, Miloš Melčák, Tomáš Páv, Jaroslav Plachý, Jan Třebický. Volba proběhla en bloc. Tito poslanci byli zvoleni (hlasování:+16, 0, 2).

Dále bylo rozhodnuto o tom, že budou voleni následující funkcionáři: předseda a místopředseda podvýboru (+13, 0, 5). Návrh nominace na předsedu podvýboru podal posl. S. Pěnička. Navrhl posl. Tomáše Páva (volba hlasováním: +17, 0, 1). Návrh nominace na místopředsedu přednesl posl. J. Wagner. Navrhl posl. Květu Kořínkovou (volba hlasováním: +17, 0, 1). Oba poslanci byli tedy zvoleni.

Závěrem bylo přijato usnesení č. 10, jež shrnuje ustavení podvýboru a provedené volby (hlasování o usensení: +17, 0, 0). Jmenovitý seznam hlasujících viz příloha zápisu.

Posl. T. Páv požádal, aby o ustavení podvýboru byl informován kromě vedoucícho Kanceláře PSP i tiskový odbor.

Určení zpravodajů výboru

K problematice byla otevřena rozprava. V ní na návrh předsedy J. Wagnera byly nejprve přiděleny jednotlivé kapitoly SZÚ, které jsou v přímé kompetenci RV. Byl jmenován vždy hlavní zpravodaj a jeho zástupce, viz usnesení č. 11 (+19, 0, 0). Poté bylo diskutováno (J. Václavek, J. Wagner, T. Páv), zda přidělit odpovědnost za kapitoly i ostatních výborů poslancům - zpravodajům RV. Nakonec byl tento bod odložen do doby, než bude známo rozdělení zájmu poslanců, které připravuje a zpracovává sekretariát výboru.

Informace o dalších záměrech na ustavení podvýboru pro investice (posl. Pěnička)

Posl. Pěnička informoval, že společně s posl. R. Kolářem posuzují otázku eventuálního zřízení podvýboru pro kapitálové investice. V případě, že se tato otázka ukáže jako relevantní, bude výbor informovat a zřízení podvýboru navrhnou. V rozpravě k tomu vystoupili: J. Wagner, V. Tlustý, M. Kraus, J. Václavek, J. Třebický, T. Květák. Bylo doporučováno: zjistit případné stanovisko ministerstva financí, resp. vlády, dále aby pracovní skupina sestavila systém práce a definovala zájmové aktivity. Jiný názor byl, aby podvýbor nebyl ustaven, nýbrž aby se aktivity zastřešovaly systémem odpovědných zpravodajů podle rezortů. Na závěr byla jmenována pracovní skupina ve složení S. Pěnička, R. Kolář, M. Kraus, kteří se budou nadále této otázce věnovat a po projednání v klubech a se stanoviskem ministra financí navrhnou řešení.

Výhled činnosti na další období

Předseda výboru J. Wagner oznámil předběžný záměr na zahraniční cestu, kterou plánoval již předcházejícící výbor, ale která se dosud nerealizovala. Jde o výjezdní zasedání do Francie k problematice projednávání SR francouzským parlamentem (Národním shromážděním), problematice bližšího seznámení se s OECD a k problematice financování záchrany památek - UNESCO. Bližší informace na některé z příštích schůzí.

Z dalších bodů různého: Byla podána informace o nabídce Správy Pražského Hradu k jeho prohlídce (posl. Pěnička) a o nabídce vedoucích Kanceláře Senátu na prohlídku budovy Senátu PČR.

* * *

Tím byl vyčerpán dosavadní pořad 2. schůze rozpočtového výboru, kterou zakončil předseda výboru posl. J. Wagner dne 25. července 1996 v 17.00 hodin.

 

Zapsal: ing. P. Jelínek

V Praze 30. 7. 1996

 

Jan Třebický v.r.
ověřovatel

Jozef Wagner v.r.
předseda výboru



Přihlásit/registrovat se do ISP