Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1996

2. volební období

rozpočtový výbor

Zápis

z 5. schůze výboru,

která se konala ve dnech 16. a 17. října 1996

říjen 1996

Zápis

z 5. schůze rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ve druhém volebním období, která se konala ve dnech 16. a 17. října 1996

Přítomni: poslanci a hosté dle prezenčních listin

Schůzi zahájil a řídil předseda rozpočtového výboru posl. J. Wagner. Navrhl následující program se změnami proti pozvánce (změny kurzívou).

1. Návrh kapitoly státního rozpočtu na rok 1997 - Poslanecká sněmovna Parlamentu, část investiční (určení dalšího postupu)

2. Vládní návrh zákona o nadacích a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů (zákon o nadacích) (tisk 38)

3. Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Protokol doplňující Smlouvu mezi Československou socialistickou republikou a Nizozemským královstvím o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu a z majetku a Protokol k ní, který byl podepsán v Praze dne 26.6.1996 (tisk 30)

4. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků, ve znění pozdějších předpisů (tisk 47)

5. Zpráva České národní banky o měnovém vývoji v České republice za 1. pololetí 1996

6. Vládní návrh zákona o mírovém využívání jaderné energie a ionizujícího záření (atomový zákon) a o změně a doplnění některých zákonů (tisk 56)

7. Návrh pořadu a termínu 6. schůze rozpočtového výboru

7a. Návrh kapitoly státního rozopočtu na rok 1997 - Senát

8. Sdělení předsedy, různé

9. Informace o činnosti podvýboru pro kontrolu

10. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 13/1993 Sb., celní zákon, ve znění zákona č. 35/1993 Sb. (tisk 36)

10a. Projednání zpráv EGAP a ČEB

11. Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon České národní rady č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (tisk 61)

Takto navržený program včetně změn schválili poslanci takto: +14, 0, 0. Záznam o poslancích účastnících se hlasování viz příloha zápisu č. 1.

* * *

středa 16. října

1.

Návrh kapitoly státního rozpočtu na rok 1997 - Poslanecká sněmovna Parlamentu, část investiční (určení dalšího postupu)

Úvodem vystoupil předseda výboru J. Wagner. Sdělil, že z časových důvodů nebylo možno, aby se výjezdu na kontrolu investic do školicího střediska zúčastnil celý výbor. Doporučil, aby byla ustanovena pracovní skupina, která bude mít tuto investici na starosti a podá výboru při jednání o rozpočtové kapitole kvalifikované stanovisko. Následovala rozprava. V ní vystoupili: posl. T. Květák, S. Recman, J. Třebický. V jejím rámci byli do skupiny navrženi: T. Kěták, J.Třebický, S. Recman, A. Macháček. Výbor ustanovil pracovní skupinu v tomto složení usnesením č. 39 (hlasování: +14, 0, 0). Jmenovitý seznam hlasujících poslanců viz příloha zápisu č 1.

2.

Vládní návrh zákona o nadacích a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů (zákon o nadacích) (tisk 38)

Úvodní výklad přednesl nám. ministra spravedlnosti J. Zářecký. Mj. upozornil na to, že jde o stejnou novelu projednávanou již v minulém volebním období. Důvodem předložení je nedostatečná úprava této oblasti občanským zákoníkem. Zpravodajem byl posl. J. Sobotka.

Následovala rozprava. V ní vystoupili: M. Prokop (předseda garančního výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu) - řešit otázku osvobození od daně z příjmu, základní hranice nadačního jmění, přechodný režim pro stávajícící nadace, aby byly schopny působit po jeho uplynutí podle tohoto zákona; T. Květák (pojetí zákona je úzké, vytvořit institut nadačního fondu a ten od nadace oddělit), T. Páv (základní jmění ano, rozdíl mezi nadací a organizátorem sbírky); I. Mašek (veřejně právní omezení jen taková, která splečnost nutně potřebuje, limit jmění pouze při založení, pak jako depozit s minimální prahovou hodnotou, kam až smí klesnout); J. Václavek (rozšířit definici nadace).

Výbor souhlasil s vystoupením hostů (všichni pro). Z hostů vystoupil p. T. Ježek (bývalý předseda výboru a prezident Burzovní komory Praha (nutnost prahového limitu základního jmění jako ochrana před nadacemi s nulou na pravé straně bilance); J. Ryšlinková, poslankyně výboru v 7. VO ČNR, ředitelka Centra pro informace nadací (dnes 4000 nadací, 100 z nich se skutečným nadačním jměním, ostatní mají charakter sbírek, nebo vyvíjejích činnost při školách, zdravotních a sociálních zařízeních - je třeba zajistit jejich transformaci), P. Pavlík, zástupce MF (otázka daňových úniků a zneužití nadačního majetku).

Následovalo otevření podrobné rozpravy: Na návrh posl. I. Maška budou návrhy předkládány písemně do konce měsíce zpravodaji na sekretariát výboru, aby je výbor mohl projednat na příští schůzi v listopadu. Výbor souhlasil s tím, že předseda výboru je zmocněn eventuálně dojednat společné zasedání s VVKMT. Poté bylo jednání přerušeno.

3.

Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Protokol doplňující Smlouvu mezi Československou socialistickou republikou a Nizozemským královstvím o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu a z majetku a Protokol k ní, který byl podepsán v Praze dne 26.6.1996 (tisk 30)

Návrh uvedl náměstek ministra finací J. Klak. Návrh odpovídá novým podmínkám v obou zemích od poslední smlouvy. Proto forma pouze dodatku. Zpravodajem posloužil posl. T. Květák.

V následující rozpravě nikdo nevystoupil. Na návrh zpravodaje bylo přijato usnesení č. 40 (hlasování: +13, 0, 0). Jmenovitý seznam hlasujících poslanců viz příloha zápisu č. 1.

4.

Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků, ve znění pozdějších předpisů (tisk 47)

S úvodním výkladem vystoupil nám. ministra finací J. Klak. Zpravodaj posl. J. Wagner uvedl, že ČSSD má připraven pozměňovací návrh k §42 - majetková přiznání, avšak tento návrh bude třeba předem politicky projednat. Prto bude navrhovat přerušení do některé z dalších schůzí výboru.

Následovala rozprava. V ní vystoupil posl. S. Recman (za svou stranu má připraveno 21 pozměňovacích návrhů k novele, které již předal ke stanovisku MF; s ohledem na ujištění, že se připravuje generální novela na jaře příštího roku, počká s náměty až na tento návrh).

Z dalších vystoupil posl. P. Vrzáň. Ten doporučil, aby byl vypuštěn čl. III. Protože se nikdo další do rozpravy v tomto okamžiku nepřihlásil, doporučil předseda projednávání přerušit. S tím souhlasila většina přítomných (hlasování: +15, 0, 1). Jmenný seznam hlasujících poslanců viz příloha zápisu č. 2.

5.

Zpráva České národní banky o měnovém vývoji v České republice za 1. pololetí 1996

Na úvod vystoupil člen bankovní rady ing. Pospíšil. Zpravodajem byl posl. V. Tlustý. Konstatoval, že zpráva je již minulostí a že podstatnou část informací obdržel výbor na svém jednání na 3. schůzi. Z hlavních parametrů, které uvedl, převládají pozitivně hodnocené.

V následujícící rozpravě vystoupili posl. P. Šafařík (vývoj a hodnocení agregátu M2), posl. S. Recman (požádal o informace k aktuálnímu stavu běžného a kapitálového účtu platební bilance, stavu vnějšího hrubého zadlužení ČR, stanovisko k odlivu krátkodobého kapitálu), posl. J. Gongol a ing. Pospíšil. Na návrh posl. V. Tlustého bylo přijato usnesení č. 41 (hlasování: +14, 0, 1). Jmenný seznam hlasujících poslanců viz příloha zápisu č. 2.

6.

Vládní návrh zákona o mírovém využívání jaderné energie a ionizujícího záření (atomový zákon) a o změně a doplnění některých zákonů (tisk 56)

S úvodním slovem vystoupil nám. Tvrzník. Zpravodaj posl. T. Páv zrekapituloval předchozí projednávání. Podle jeho názoru zákon zaručuje bezpečnost jaderných procesů.

V rozpravě vystoupili s pozměňovacími návrhy poslanci S. Recman, B. Sobotka, I. Mašek, T. Páv, J. Václavek. Přijaté pozměňovací návrhy jsou uvedeny v souboru usensení pod č. 42 jako zpráva o projednání, protože usnesení s ohledem na výsledek hlasování nebylo přijato (hlasování: +7, -2, 5). Jmenovitý seznam hlasujících poslanců viz příloha zápisu č. 3.

7.

Návrh pořadu a termínu 6. schůze rozpočtového výboru

Návrh předložený předsedou J. Wagnerem byl přijat jako usnesení č. 43 (+9, 0, 2). Jmenný seznam hlasujících viz příloha zápisu č. 3. Schválený pořad:

Výjezdní zasedání:

22. 10. 1996

16.30 Odjezd z Prahy

Jablonec nad Nisou

od 19.00 hodin

1. Beseda s podnikateli okresu Jablonec

23. 10. 1996

Liberec

od 9.00 hodin

2. MÚ Liberec - radnice; jednání výboru za účasti rady města Liberce a dalších hostů

Jablonec nad Nisou

od 15.00 hodin

3. OÚ Jablonec n. Nisou. Jednání RV k přípravě státního rozpočtu na rok 1997 za účasti přednostů OÚ, ředitelů referátů OÚ, starostů okresu a dalších hostů z komunální politiky kraje

od 19.30 hodin

4. Beseda s představiteli státní správy

24. 10. 1996

Jablonec nad Nisou

od 9.00 hodin

5. Návštěva mincovny

od 11.00 hodin

6. Návštěva nemocnice

14.00 Odjezd do Prahy

7a.

Návrh kapitoly státního rozpočtu na rok 1997 - Senát

Úvodní slovo měl vedoucí kanceláře Senátu Mgr. J. Kněžínek. Zpravodajem byl posl. S. Pěnička.

V rozpravě vystoupili posl. J. Wagner (ponechat rozpočet senátu na výši vládního návrhu - nenavyšovat), J. Třebický (byty pro senátory - nedoporučil), V. Tlustý (objem rozpočtu Senátu z hlediska proporcí SR 97 a dodatečných nároků na přerozdělení - nelze navyšovat).

Na návrh poslance S. Pěničky bylo přijato usnesení č. 44 (hlasování: +14, -1, 2) . Jmenný seznam hlasujících poslanců viz příloha č 3).

8.

Sdělení předsedy, různé

Řízení schůze převzal místopředseda Tlustý.

1. Posl. J. Třebický informoval o možnosti uspořádat na počátku roku 1997 seminář k problematice EGAP a ČEB.

2. Posl. P. Šafařík informoval o došlé petici k česko-německé smlouvě. Petici vyřídí sám.

9.

Informace o činnosti podvýboru pro kontrolu

Posl. T. Páv informoval, že podvýbor pro kontrolu bude zasedat až 6. listopadu.

čtvrtek 17. října

10.

Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 13/1993 Sb., celní zákon, ve znění zákona č. 35/1993 Sb. (tisk 36)

Úvodní slovo přednesl nám. J. Klak. Navrhovaný celní zákon řeší otázky dislokace celních orgánů, definuje nové kompetence celních orgánů a je kompatibilní s předpisy EU. Zpravodajem byl posl. J. Třebický. Na návrh předsedajícího výbor souhlasil s generálně udělým slovem všem hostům, kteří budou mít zájem zúčastnit se rozpravy.

V rozpravě vystoupili za hosty p. Vondrová (ČKMOS, § 4 je v rozporu s Mezinárodními úmluvami práce), dále posl. J. Třebický, T. Březina s pozměňovacími návrhy a dále posl. T. Páv, J. Wagner s návrhy procedurálními. Po hlasování o pozměňovacích návrzích bylo přijato usnesení č. 45 (hlasování: +14, -0, 1) a usnesení č. 46 (hlasování: +15, 0, 0). Výsledkem bylo přijetí návrhu a doprovodné usensení, vznášející požadavek na rezorty o stanovisko k §4. V nutném případě se návrh upraví pozměňovacím návrhem přímo na plénu PSP. Jmenný seznam hlasujících poslanců k oběma usensením viz příloha zápisu č. 4.

10a.

Projednání zpráv EGAP a ČEB

10a/1 Zpráva EGAP

Úvodní slovo pronesl Dr. Böhm. Zpravodaj J. Třebický navrhl, aby rozpočtový výbor vzal zprávu na vědomí. Bylo přijato usnesení č. 48 (hlasování: +13, -0, 2). Jmenný seznam hlasujících poslanců viz příloha zápisu č. 4.

10a/2 Zpráva ČEB

Úvodní slovo pronesl ing. Revezs. Zpravodaj J. Třebický navrhl, aby rozpočtový výbor vzal zprávu na vědomí. Bylo přijato usnesení č. 47 (+14, -0, 1). Jmenný seznam hlasujících poslanců viz příloha zápisu č. 2.

11.

Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon České národní rady č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (tisk 61)

Vládní návrh zákona uvedl nám. J. Klak. Novela obsahuje pouze zvýhodnění fyzických osob (bezzdaňování malých příjmů), dopad na rozpočet je 4 mld. Kč. Doporučil vznášet pouze rozpočtově neutrální návrhy. Tento návrh je vybilancován. Zpravodaj posl. R. Kolář navrhl tento procedurální postup - přednést pozměňovací návrhy, sepsat je a přerušit projednávání tohoto bodu a hlasovat o písemných návrzích.

V obecné rozpravě vystoupili poslanci I. Mašek (potřeby kvantifikace dopadů na SR u změn odpočitatelných položek, změn sazeb a změn pásem - žádost na MF o podklady, potřeba zákona o rozpočtových pravidlech), J. Hojdar (dopad do rozpočtu obcí a měst - budou kompenzace obcím?) a J. Václavek (požadavek kvantifikace dopadů na stát a obce v letech 1997 a 1998 a dopadů novely kompetenčního zákona), A. Macháček (nepřijetí znamená že, rozpočet by byl o 3 mld. vyšší), T. Páv (termín předložení hlubší novely zákona o DP - na jaře 97).

V podrobné rozpravě posl. R. Kolář požádal o dodání písemných pozměňovacích návrhů do 8. listopadu. Poté byla rozprava přerušena. Bylo přijato usnesení č. 49 (hlasování:+ 13, 0, 3), kterým výbor jednání přerušil a požádal ministra financí o podklady k posouzení ev. změn zákona o daních z příjmů. Jmenný seznam hlasujících poslanců viz příloha č. 5.

* * *

Následoval návrh na rozšíření programu schůze o bod "12. Doplněk platového řádu KPSP". Tento návrh byl přijat takto: +11, 0, 3.

* * *

12.

Návrh doplňku platového řádu KPSP

Návrh uvedl předseda výboru J. Wagner (jde o doplnění definicí funkcí plynoucí z nových potřeb PSP a jejich zařazení do stávajících tříd). Do rozpravy se nikdo nepřihlásil. Bylo přijato usnesení č. 50 (+10, -0, 3). Jmenný seznam hlasujících poslanců viz příloha zápisu č. 5.

* * *

Tím byl vyčerpán pořad 5. schůze rozpočtového výboru, kterou zakončil předseda výboru ve čtvrtek 17. 10. 1996 ve 14.30 hodin.

 

Zapsal: ing. P. Jelínek

V Praze 22. října 1996

 

Jan Třebický v.r.
ověřovatel

Jozef Wagner v.r.
předseda výboru



Přihlásit/registrovat se do ISP