Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1996

2. volební období

rozpočtový výbor

Zápis

ze 7. schůze výboru,

která se konala ve dnech 19. až 21. listopadu 1996

listopad 1996

Zápis

ze 7. schůze rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu, která se konala ve dnech 19. až 21. listopadu 1996

Přítomni: poslanci a hosté dle prezenčních listin

Schůzi zahájil předseda rozpočtového výboru posl. J. Wagner. Navrhl program podle pozvánky a jeho doplnění o bod: "9a. Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Smlouva mezi vládou České republiky a vládou Malajsie o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu, podepsaná v Kuala Lumpur dne 8. března 1996 (tisk 40)". Následovala rozprava. Posl. J. Třebický doporučil, aby byl navíc zařazen bod 10a, ihned za další mezinárodní smlouvy, a to: "10. Vládní návrh, kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR k vyslovení souhlasu Smlouva mezi Českou republikou a Polskou republikou o vzájemné pomoci v celních otázkách, podepsaná ve Varšavě dne 15. května 1996 (tisk 39)

S tím souhlasili všichni přítomní. Byl tedy navržen tento pořad:

1. Seminář k problematice oceňování majetku - příprava na projednání vládního návrhu zákona o oceňování majetku

2. Vládní návrh státního rozpočtu na rok 1997 - kapitola 312 Ministerstvo financí

3. Vládní návrh státního rozpočtu na rok 1997 - kapitola 301 Kancelář prezidenta republiky

4. Vládní návrh státního rozpočtu na rok 1997 - kapitola 345 Český statistický úřad

5. Vládní návrh státního rozpočtu na rok 1997 - kapitola 381 Nejvyšší kontrolní úřad

6. Seminář k postavení, činnosti a úkolům České národní banky v hospodářství České republiky, její struktuře a organizaci

7. Vládní návrh státního rozpočtu na rok 1997 a návrh Poslanecké sněmovny státního rozpočtu na rok 1997 - kapitola 302 Poslanecká sněmovna

8. Vládní návrh státního rozpočtu na rok 1997 a návrh Poslanecké sněmovny státního rozpočtu na rok 1997 - kapitola 303 Senát

9. Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Smlouva mezi Českou republikou a Maltou o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu a z majetku, podepsaná v Crans Montaně dne 21. června 1996 (tisk 70)

9a. Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Smlouva mezi vládou České republiky a vládou Malajsie o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu, podepsaná v Kuala Lumpur dne 8. března 1996 (tisk 40)

10. Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Dohoda mezi Českou republikou a Malajsií o podpoře a ochraně investic, podepsaná dne 9. září 1996 v Kuala Lumpur (tisk 71)

10a. Vládní návrh, kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR k vyslovení souhlasu Smlouva mezi Českou republikou a Polskou republikou o vzájemné pomoci v celních otázkách, podepsaná ve Varšavě dne 15. května 1996 (tisk 39)

11. Zpráva vlády o plnění státního rozpočtu České republiky za 1. pololetí 1996 (tisk 81)

12. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků, ve znění pozdějších předpisů (tisk 47) - doprojednání z 5. schůze

13. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 13/1993 Sb., celní zákon, ve znění zákona č. 35/1993 Sb. (tisk 36) - doprojednání stanovisek k §4

14. Vládní návrh zákona o nadacích a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů (zákon o nadacích) (sněmovní tisk 38) - pokračování z 5. schůze

15. Návrh pořadu a termínu 8. schůze rozpočtového výboru

16. Sdělení předsedy, různé

17. Informace o činnosti podvýboru pro kontrolu

Takto navržený program schválili přítomní poslanci takto: pro 13, proti 0, nehlasovalo 1. Jmenný seznam poslanců viz příloha zápisu č. 1.

* * *

úterý 19. listopadu

1.

Seminář k problematice oceňování majetku - příprava na projednání vládního návrhu zákona o oceňování majetku

Jednání zahájil předseda výboru posl. J Wagner. Uvítal všechny hosty a navrhl následující proceduru semináře: Nejprve vystoupení předtavitele Ministerstva financí (úvodní výklad), poté rozprava včetně vystoupení hostů (časový limit 5 minut). Náměty z vystoupení odevzdávat písemně, pokud možno k příslušným paragrafům, aby je bylo možno vyhodnotit a přednést na vlastním jednání rozpočtového výboru.

Vstupní vystoupení měla vrchní ředitelka MF J. Fürstová. V následující rozpravě vystoupili: p. Najvárková (A-Consult, poukázala na rozpor mezi cenou obvyklou a cenou podle cenového předpisu), Z. Truhlářová (Česká bižuterie, a.s., viz přiložený materiál), p. Nekovář (Komora daňových poradců ČR), J. Malý (Česká komora odhadců majetku), p. Krásenský (Společnost Icebus, hospodářská komora hl. města Prahy), V. Klimeš (KB), p. Bradáč (předseda Asociace znalců a odhadců ČR). Všichni předložili písemné podklady, jež jsou přílohou materiálu. Usnesení k tomuto bodu nebylo přijímáno.

středa 20. listopadu

* * *

Jednání probíhalo v zasedací místnosti České národní banky, Na Příkopě 28, Praha 1.

* * *

2.

Vládní návrh státního rozpočtu na rok 1997 - kapitola 312 Ministerstvo financí

Uvedl zástupce MF ing. J. Klak. Upozornil, že rozpočet zahrnuje i část rozpočtu zrušeného Ministerstva hospodářství. Investiční náklady zahrnují i náklady na vybudování informačních systémů. Zpravodajem byl v zastoupení posl. V. Tlustého posl. S. Pěnička. Vysvětlil, z jakých částí se rozpočet skládá, srovnal počet zaměstnanců podle jednotlivých úseků/kapitol.

V rozpravě vystoupili posl. Recman a posl Páv.

Bylo přijato usnesení č. 55 (hlasování: +6, -2, 0), schvalující rozpočet MF podle předloženého návrhu. Jmenný seznam poslanců přítomných hlasování viz příloha zápisu č.1.

3.

Vládní návrh státního rozpočtu na rok 1997 - kapitola 301 Kancelář prezidenta republiky

Uvedl vedoucí Kanceláře prezidenta republiky I. Medek. Rozpočet obsahuje i rozpočty dvou příspěvkových organizací, Správy Pražského hradu a Lesní správy Lány. Požádal o zvýšení rozpočtu o 15 mil. Kč; 5 mil. na revitalizaci říčního toku Klíčava a 10 mil. na dostavbu sušárny dřeva, aby nadále příjmy z výnosů činnosti umožnily soběstačnost příspěvkové organizace. Zpravodajem byl posl. S. Pěnička. Ocenil příjmy Správy Pražského hradu a dodal, že nelze očekávat vyšší.

V rozpravě vystoupili posl. T. Páv, J. Wagner, J. Gongol. Z Kanceláře prezidenta ing. T. Oliva. V rozpravě bylo diskutováno navýšení resp. nekrácení mzdových prostředků při jejich plošném snižování v rámci SR a dále vybudování stálé expozice T. G. Masaryka buď na Hradu nebo v Lánech.

Bylo přijato usnesení č. 56 (hlasování: +11, -1, 2), schvalující rozpočet KPR podle předloženého návrhu s doporučením najít možnost pro navýšení 15 mil Kč. Jemnovitý seznam viz příloha usnesení č. 1.

4.

Vládní návrh státního rozpočtu na rok 1997 - kapitola 345 Český statistický úřad

Uvedl předseda ČSÚ ing. Edvard Outrata. Ve svém vystoupení uvedl základní oblasti činnosti v roce 1997, které budou vyžadovat nejvyšší míru finančních prostředků (dokončení kompatibility klasifikací podle Eurostatu, nová praxe projektu produkčních statistik - čvrtletně a ročně, mikrocenzus 97, bilance národního hospodářství v rámci úseku státních účtů). Zpravodajem byl posl. T. Páv, který navrhl rozpočet přijmout beze změn.

V rozpravě nikdo nevystoupil.

Bylo přijato usnesení č. 57 (hlasování: +11, -1, 2), schvalující rozpočet ČSÚ podle předloženého návrhu. Jmenovitý seznam hlasujících viz příloha č. 2.

V tomto okamžiku se poslanci rozhodli projednat část bodu 16. Různé. Zápis je zaznamenán pod bodem 16, viz body 1. až 11.

5.

Vládní návrh státního rozpočtu na rok 1997 - kapitola 381 Nejvyšší kontrolní úřad

Uvedl prezident NKÚ JUDr. L. Voleník. Rozpočet byl projednán na schůzi podvýboru pro kontrolu; proti vládnímu návrhu rozpor 300 mil. Kč. Současná budova nevyhovuje, mají výpověď na prostory na MŽP, vládní dislokační komise nenašla vhodnou budovu, doporučila koupi nebo výstavbu. Ke koupi je v současné době budova ve Štěpánské, včetně rekonstrukcí pak schází zmíněných 300 mil. Kč v rozpočtu. Zpravodaj posl. A. Macháček seznámil výbor s usnesením podvýboru pro kontrolu.

V rozpravě vystoupili posl. T. Páv, A. Macháček, J. Wagner (mj. návrh požádat vládu o seznam všeho nemovitého majetku patřícího státu v Praze a jeho využití), prezident NKÚ JUDr. L. Voleník, viceprezident NKÚ V. Peřich.

Na závěr bylo přijato usnesení č. 58 (+12, 0, 0), kterým se ke schválení sněmovně doporučuje rozpočet na úrovni vládního návrhu (tj. bez 300 mil. Kč na koupi nové budovy).

6.

Seminář k postavení, činnosti a úkolům České národní banky v hospodářství České republiky, její struktuře a organizaci

Poslanci byli na semináři uvítáni guvernérem ČNB ing. J. Tošovským. V úvodu seznámil vrchní ředitel J. Pospíšil přítomné s postavením ČNB. S výkladem pokračovali ředitelé odborů Koliha a Urban o bankovních obchodech v ČNB, vrchní ředitel Hrnčíř o mezinárodních kontaktech ČNB, viceguvernér Kysilka o měnovém vývoji. Závěr patřil řediteli vnitřní správy ing. Vanžurovi a informacím o rekonstrukci ČNB. Na závěr semináře pracovníci ČNB zodpověděli dotazy posl. J. Wagnera, J. Václavka, T. Páva, S. Recmana, J. Gongola a tajemníka Jelínka a hosta p. Kramaříka . J. Wagner poděkoval pracovníkům ČNB za zorganizování semináře.

7.

Vládní návrh státního rozpočtu na rok 1997 a návrh Poslanecké sněmovny státního rozpočtu na rok 1997 - kapitola 302 Poslanecká sněmovna

Návrh rozpočtu uvedl vedoucí Kanceláře PSP P. Kynštetr. Poukázal i na postup při přípravy návrhu rozpočtu. Zpravodaj posl. P. Šafařík upozornil na diskutabilní investiční výdaje 61 mil. Kč na rekonstrukci školicího střediska Lipnice.

V diskusi vystoupili poslanci T. Páv (je třeba více informací), J. Václavek (ivestice do výpočetní techniky ve výši 13,5 mil. Kč - existence programu), P. Šafařík (stavy pracovníků) J. Wagner (problém make or buy - nakupovat služby nebo zařizovat sám, požádal o kvantifikace, dále předložil návrh převést 61 mil. Kč do VPS jako rezervu na Parlamentní knihovnu a Masarykův odkaz), J. Gongol (požadoval časové řady pro srovnání), T. Březina (limitovat finance než rozsah služeb). Na dotazy odpověděl vedoucí kanceláře P. Kynštetr.

V tomto okamžiku byl vznesen posl. J. Wagnerem návrh na přerušení. Bylo přijato usnesení č. 59 (hlasování: +17, 0, 0), kterým se přerušuje rozprava k této věci a žádá se Kancelář Sněmovny Parlamentu o podrobnější údaje. Seznam hlasujících viz příloha č. 4.

8.

Vládní návrh státního rozpočtu na rok 1997 a návrh Poslanecké sněmovny státního rozpočtu na rok 1997 - kapitola 303 Senát

Uvedl vedoucí Kanceláře SP Mgr. J. Kněžínek. Vznik rozpočtu Senátu provázely dlouhé diskuse. Rozpočet neobsahuje položku nutnou na opravu historických objektů. Zpravodaj posl. S. Pěnička uvedl, že RV se rozpočtem Senátu již několikrát zabýval a bylo by vhodné získat přehled o čerpání prostředků v roce 1996 a o potřebě prostředků do konce roku 1996. Navrhl po vzájemné konzultaci s vládou rozpočet snížit.

Diskuse se zúčastnili posl. J. Wagner (základní podmínky rozpočtu, kontrovezní závěry odborníků při zajišťování statiky Vladštejnského paláce - nutná a užitečná investice, kde budou probíhat společná zasedání Sněmovny a Senátu, problém dodavatelských služeb vs. vlastní zajištění,požadavek na kalkulace), posl. T. Březina (statika se zdá zavažný problém, v rozpočtu 1 řádek), posl. S. Pěnička, vedoucí Kanceláře Mgr. J. Kněžínek.

Závěrem bylo přijato usnesení č. 60 (hlasování: +14, 0, 0), kterým se přerušuje rozprava k této věci a žádá se Kancelář Senátu Parlamentu o podrobnější údaje.

* * *

V tomto okamžiku na návrh předsedy výboru byl předřazen bod č. 11. (hlasování o změně programu: +12, 0, 0). Z důvodů přehlednosti je zápis uveden pod pořadovým číslem). Další řízení schůze převzal posl. P. Šafařík.

* * *

9.

Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Smlouva mezi Českou republikou a Maltou o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu a z majetku, podepsaná v Crans Montaně dne 21. června 1996 (tisk 70)

Smlouvu uvedl náměstek ministra financí ing. J. Klak. Jde o standardní smlouvu podle osnovy OECD a OSN. Zravodaj posl. T. Květák doporučil smlouvu schválit.

V diskusi nikdo nevystoupil. K návrhu bylo přijato usnesení č. 61 13 hlasy, 0 proti, 0 se zdrželo. Jmenovitý seznam hlasujících viz příloha zápisu č. 5.

9a.

Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Smlouva mezi vládou České republiky a vládou Malajsie o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu, podepsaná v Kuala Lumpur dne 8. března 1996 (tisk 40)

Smlouvu uvedl náměstek ministra financí ing. J. Klak. Jde o obdobnou smlouvu jako v předchozím bodě. Zpravodaj posl. T. Květák doporučil smlouvu schválit.

V diskusi nikdo nevystoupil. K návrhu bylo přijato usnesení č. 62, a to následovně: 12 hlasů pro, 0 proti, 0 se zdrželo. Jmenovitý seznam hlasujících viz příloha zápisu č. 5.

10.

Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Dohoda mezi Českou republikou a Malajsií o podpoře a ochraně investic, podepsaná dne 9. září 1996 v Kuala Lumpur (tisk 71)

Náměstek ministra financí ing. J. Klak ve své úvodní řeči uvedl, že tato smlouva o podpoře a ochraně investic není stadardní, protože jde o zemi JV Asie s jinými podmínkami a zvyklostmi. Proto byla předložena před podpisem vládě k individuálnímu projednání. Ve stručnosti popsal změny oproti standardu (zúžení okruhu investic, na které se dohoda vztahuje v Malajsii, není uplatněn princip národního zacházení ale princip doložky nejvyšších výhod, transfery kapitálu lze omezit na základě vládního rozhodnutí, avšak ne za horších podmínek než byly před započetím investic. Zpravodaj posl. T. Květák doplnil, že další podmínky lze již považovat za standard, uváděné výjimky jsou pro tuto oblast běžné a doporučil smluvu schválit.

V diskusi vystoupil posl. V. Tlustý (reciprocita podmínek, nebo na naší straně zůstáváme liberální). Usnesení č. 63 bylo přijato 14 hlasy, 0 proti, 0 se zdrželo. Jmenný seznam účastníků hlasování viz příloha č. 5.

10a.

Vládní návrh, kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR k vyslovení souhlasu Smlouva mezi Českou republikou a Polskou republikou o vzájemné pomoci v celních otázkách, podepsaná ve Varšavě dne 15. května 1996 (tisk 39)

Smlouvu uvedl náměstek MF ing. J. Klak. Zpravodaj byl posl. J. Třebický.

Ani v obecné, ani podrobné rozpravě nikdo nevystoupil. Bylo přijato usnesení č. 67 (hlasování: +15, 0, 0). Jmenný seznam účastníků hlasování viz příloha č. 6.

11.

Zpráva vlády o plnění státního rozpočtu České republiky za 1. pololetí 1996 (tisk 81)

Posl. J. Wagner uvedl návrh jako zpravodaj bez požadavku na výklad ze strany rezortu. Odůvodnil to projednáváním stejné matérie v aktuálnějším stavu v Lánech na výjezdním zasedání (viz seminář) a také tím, že zprávu podá znovu ministr při projednávání návrhu státního rozpočtu. K tomu byla otevřena rozprava. V ní nikdo nevystoupil. Na závěr bylo přijato usnesení č. 64 (hlasování: +12, 0, 0). Seznam hlasujících viz příloha č. 4.

12.

Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků, ve znění pozdějších předpisů (tisk 47) - doprojednání z 5. schůze

Rekapitulaci provedl zpravodaj: posl. J. Wagner. Projednávání se nachází v pokračujícíc podrobné rozpravě. Za ČSSD prohlašuje, že jeho strana nechce komplikovat tuto novelu doplněním institutu majetkového přiznání, bude pracovat na novém samostatném zákonu.

Podrobná rozprava pokračovala pozměňovacími návrhy. Ty schválené viz usnesení č. 65 (+12, 0, 0). Seznam hlasujících viz příloha č. 6.

13.

Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 13/1993 Sb., celní zákon, ve znění zákona č. 35/1993 Sb. (tisk 36) - doprojednání stanovisek k § 4

Rekapitulaci dosavadního stavu provedl zpravodaj posl. J. Třebický. K návrhu bylo přijato usnesení č. 66 (hlasování: +15, 0, 0) s tím, že se výbor po získání právního výkladu k § 4 k věci vrátí. Ani jeden z oslovených však tento právní názor neposkytl, dokonce odmítli. Z toho důvodu zůstává problém nevyřešen a jeho eventuální dořešení bude v plénu sněmovny. Nutno požádat vládu, aby se otázkou zabývala. V rozpravě vystoupili posl. J. Wagner a S. Recman. Předseda výboru a zpravodaj byli zmocněni, aby o stanovisko požádali vládu České republiky a aby ji informovali o negativním stanovisku místopředsedy vlády a ministra pro otázky legislativy.

14.

Vládní návrh zákona o nadacích a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů (zákon o nadacích) (sněmovní tisk 38) - pokračování z 5. schůze

Rekapitulaci podal zpravodaj výboru k projednávanému tisku posl. B. Sobotka. Pokračovala podrobná rozprava. Další písemné podklady předložil posl. I. Mašek a legislativní odbor Parlamentu. V okažiku, kdy dospěl výbor k § 4, podal procedurální návrh posl. T. Březina. Požádal, aby schůze byla přerušena do doby, než zpravodaj předloží souhrnný materiál s pozměňovacími návrhy seřazenými vzestupně; dosud se postupuje ze čtyř podkladů, což je nepřehledné. Výbor souhlasil a jednání v tomto okamžiku do příští schůze přerušil.

15.

Návrh pořadu 8. schůze výboru

Bod uvedl předseda výboru. Byl navržen tento pořad:

středa 27. listopadu

1. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 424/1991 Sb., o sdružování v politických stranách a v politických hnutích ve znění pozdějších předpisů (tisk 69)

2. Návrh poslance Dalibora Matulky na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 424/1991 Sb., o sdružování v politických stranách a v politických hnutích, ve znění zákona č. 117/1994 Sb. (tisk 16)

3. Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon České národní rady č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (tisk 61) - doprojednání z 5. schůze

4. Vládní návrh státního rozpočtu na rok 1997 - kapitola 342 Úřad pro státní informační systém

5. Vládní návrh státního rozpočtu na rok 1997 - kapitola 302 Poslanecká sněmovna

6. Vládní návrh státního rozpočtu na rok 1997 - kapitola 303 Senát

čtvrtek 28. listopadu

7. Vládní návrh zákona o oceňování majetku (tisk 48)

8. Vládní návrh zákona o mírovém využívání jaderné energie a ionizujícího záření (atomový zákon) a o změně a doplnění některých zákonů (tisk 56) - znovuotevření jednání z 5. schůze

9. Vládní návrh zákona o nadacích a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů (zákon o nadacích) (sněmovní tisk 38) - pokračování z 5. schůze

10. Vládní návrh státního rozpočtu na rok 1997 - kapitola 398 Všeobecná pokladní správa - otevření

11. Vládní návrh státního rozpočtu na rok 1997 - okruh Státní dluh

12. Vládní návrh zákona o státním rozpočtu na rok 1997 a vládní návrh státního rozpočtu na rok 1997; 1. část jednání ve výboru jako příprava na projednávání se zpravodaji výborů

13. Návrh pořadu a termínu 9. schůze rozpočtového výboru

14. Sdělení předsedy, různé

15. Informace o činnosti podvýboru pro kontrolu

pátek 29. listopadu

16. Vládní návrh státního rozpočtu na rok 1997 - projednání souhrnu připomínek výborů a event. oponentních zpráv menšin za účasti zpravodajů výborů a předkladatelů oponentních zpráv

Následovala rozprava. V ní vystoupil předseda výboru. J. Wagner. Uvedl, že kromě písemného podkladu je třeba počítat s možnou rezervou na projednávání státního rozpočtu v týdnu od 3. 12. a v průběhu schůze PSP od 10. 12. a s pozváním k prezidentovi republiky dne 5. 12. Definitivní pořad bude upřesněn při zahájení 8. schůze.

Návrh programu byl včetně časových dipozic schválen usnesením č. 69 (hlasování: +14, 0, 0). Jmenovitý seznam hlasujících poslanců viz příloha č. 3.

16.

Sdělení předsedy, různé

1. RV je pozván 5.12. 1996 od 10.00 h na přijetí u prezidenta republiky. Pozvánka bude upřesněna.

2. Návštěva ve Francii: všechny návrhy byly akceptovány, termín je v druhém výborovém týdnu v březnu, nebo v následujícícm komisionálním týdnu.

3. Bude-li třeba, 8. schůze může pokračovat po přijetí u prezidenta republiky.

4. Poslanci byli seznámeni s peticí - protestem Společnosti 2001 proti agresi USA proti Iráku.

5. Na závěr přijetí rozpočtu bude vhodné uspořádat oficiální poděkování všem zúčastněným. Vhodný způsob bude raut.

6. Návštěva úřadů práce společně s ministrem práce a soc. věcí na základě předchozích dohod -ze strany ministra byl navržen nehodídcí se termín, bude odřeknuto.

7. Dne 9. 12. se uskuteční kulatý stůl na velvyslanectví USA s kogresmany - zájemci ať se hlásí na sekretariátu výboru.

8. Žádost Ministerstva pro místní rozvoj o nominaci 1 člena výboru do komise programu pro obnovu vesnice. Usnesením č. 74 (hlasování: +8, 0, 5) byl nominován posl. V. Tlustý. Seznam hlasujících viz příloha zápisu č. 3.

9. Dotaz ministra financí, zda má výbor stále zájem o seznam výjimek při privatizaci - přímý prodej. Ano, výbor na požadavku setrvává.

10. Dořešení ustanovení pracovní skupiny pro kapitálový trh. Usnesením č. 73 (hlasování: +13, 0, 0) byla ustavena pracovní skupina ve složení: posl. T. Páv, V. Tlustý, J. Hojdar, J. Wagner, J. Gongol. Jmenovitý seznam poslanců, kteří hlasovali viz příloha zápisu č. 8.

11. Námět posl. V. Tlustého (z 6. schůze) na přijetí usnesení o hospodárnosti programů - trvá: posl. V. Tlustý dopracuje.

12. Posl. T. Páv informoval výbor o požadavku organizačního výboru PSP na zpřesnění pravidel, kterými se provádí zákon o platu a náhradách ústavních činitelů. K tomu bylo přijato usnesení č. 70 (hlasování: +11, 0, 2). Jmenovitý seznam hlasujících viz příloha zápisu č. 7.

13. Posl. J. Borák informoval o návštěvě v sídle NATO v Bruselu a o naší účasti na semináři tam k problematice rozpočtování výdajů na obranu. Získané materiály jsou k dispozici na BOV.

14. Předseda výboru posl. J. Wagner s odkazem na ustanovení jednacího řádu informoval o svém rozhodnutí o pořadí místopředsedů, kteří jej budou zastupovat při řízení schůzí výboru. Pořadí je následující: 1. mpř. V. Tlustý, 2. mpř. P. Šafařík, 3. mpř. R. Kolář, 4. mpř. I. Mašek. Ke zbývajícímu místopředsedovi se nevyslovil.

15. Posl. T. Květák vyzval poslance výboru, aby si prostudovali návrh posl. T. Ježka z 1. volebního období k vytvoření České národní nadace. Je toho názoru, že by si jej poslanci mohli osvojit a předložit jej jako nový návrh této sněmovně. Návrh je k dispozici na seketariátu výboru a ti, kteří s ním budou souhlasit a ztotožní se s ním se mohou společně s ním a dalšími připojit jako spolupředkladaté.

17.

Informace o činnosti podvýboru pro kontrolu

Problematiku uvedl předseda podvýboru pro kontrolu posl. T. Páv. Přehled o jednání výboru viz zápis z 2. schůze podvýboru. Sdělil, že podvýbor pro kontrolu jej pověřil navrhnout následující usnesení:

1. K problematice rozdělení majetku bývalé federace.

Výbor by v něm měl požádat vládu ČR o předložení souhrnné zprávy o rozdělení majetku bývalé federace a nakládání s tímto majetkem v České republice, a to s termínem do konce tohoto roku. Následovalo otevření rozpravy k návrhu usnesení. Nikdo v ní nevystoupil. Bylo přijato usnesení č. 71 (hlasování: +13, 0, 0). Jmenovitý seznam těch, kteří hlasovali, viz příloha zápisu č. 7.

2. K zlepšení účinnosti kontrolního systému.

Výbor by měl požádat prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu o předložení programu na zvýšení účinnosti kontrolního systému v souladu se zahraničními zkušenostmi. Následovalo otevření rozpravy k předloženému návrhu usnesení. Do rozpravy se nikdo nepřihlásil. Bylo přijato usnesení č. 72 (hlasování: +13, 0, 0). Jmenovitý seznam hlasujících poslanců viz příloha zápisu č. 7.

* * *

Tím byl vyčerpán pořad 7. schůze rozpočtového výboru, kterou zakončil předseda výboru ve čtvrtek 21. 11. 1996 v 17.00 hodin.

 

Zapsali: P. Jelínek, B. Kopřivová

V Praze dne 22. 11. 1996

 

ing. Jan TŘEBICKÝ v.r.
ověřovatel

Jozef Wagner v.r.
předseda



Přihlásit/registrovat se do ISP