Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1997

2. volební období

rozpočtový výbor

Zápis

z 10. schůze výboru,

která se konala dne

15. a 16. ledna 1997

leden 1997

Zápis

z 10. schůze rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu, která se konala dne

Přítomni: poslanci a hosté dle prezenčních listin

Schůzi zahájil předseda rozpočtového výboru posl. J. Wagner. Navrhl tento program schválený 10. schůze:

středa 15. ledna

1. Vládní návrh zákona o oceňování majetku (tisk 48) - pokračování jednání z 8. schůze

2. Zpřesnění pravidel uplatňování zákona o platu a odměně ústavních činitelů (na podkladě žádosti organizačního výboru usn. ORGV č. 71/1996)

3. Vládní návrh, kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Dohoda mezi vládou České republiky a vládou Francouzské republiky o vzájemné administrativní spolupráci v oblasti předcházení, vyhledávání a stíhání celních podvodů, podepsaná v Praze dne 13. února 1996 (tisk 80)

4. Vládní návrh, kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Smlouva mezi Českou republikou a Spojenými arabskými emiráty o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu a z majetku, podepsaná ve Washingtonu dne 30. září 1996 (tisk 92)

5. Vládní návrh, kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Smlouva mezi vládou České republiky a vládou Běloruské republiky o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu a z majetku podepsaná v praze dne 14. října 1996 (tisk 105)

6. Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Dohoda mezi Českou republikou a Argentinskou republikou o podpoře a vzájemné ochraně investic, podepsaná dne 27. září 1996 v Buenos Aires (tisk 87)

7. Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu ČR k vyslovení souhlasu Dohoda mezi Českou republikou a Irskem o podpoře a vzájemné ochraně investic, podepsaná dne 28. června 1996 v Dublinu (tisk 97)

8. Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Dohoda mezi Českou republikou a Indickou republikou o podpoře a ochraně investic, podepsaná dne 11. října 1996 v Praze (tisk 88)

9. Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Dohoda mezi Českou republikou a Uruguayskou východní republikou o podpoře a ochraně investic podepsaná dne 26. září 1996 v Montevideu (tisk 86)

10. Zpráva vlády o plnění státního rozpočtu České republiky za 1. - 3. čtvrtletí 1996 včetně aktuální informace ministra financí o předběžných výsledcích za rok 1996

11. Příprava podnětů na změnu zákona o jednacím řádu PSP

12. Návrh pořadu a termínu 11. schůze rozpočtového výboru

13. Sdělení předsedy, různé

14. Informace o činnosti podvýboru pro kontrolu

čtvrtek 16. ledna

15. Seminář k problematice pojišťování vývozních úvěrových rizik a financování vývozu se státní podporou.

Tento návrh schůze schválili poslanci takto: +15, -0, 0. Seznam hlasování poslanců viz příloha zápisu č. 1.

* * *

středa 15. ledna

1.

Vládní návrh zákona o oceňování majetku (tisk 48) - pokračování jednání z 8. schůze

Rekapitulaci projednávání tohoto zákona provedla vrchní ředitelka MF ing. Fürstová. Předkládaný návrh je návrhem zpravodaje zpracovaný v užší přípravné skupině, upravený podle připomínek získaných na listopadovém semináři RV k této problematice. Zpravodaj posl. J. Wagner její slova potvrdil.

Poté byla (po přerušení z předchozí schůze) otevřena obecná rozprava. V ní nikdo nevystoupil. V podrobné rozpravě bylo na návrh legislativního odboru provedeno pouze přeřazení některých částí tak, aby to odpovídalo legislativním zvyklostem. Na návrh poslance Páva byla změněna účinnost na 1. 1. 98. Závěrem bylo přijato usnesení č. 111 (hlasování: +16, -0, 0), kterým výbor schválil návrh v novém, upraveném znění. Hlasování jednotlivých poslanců viz příloha zápisu č. 1.

* * *

Po tomto bodě byly z časových důvodů předřazeny bod 13. Různé a bod 12. Program příští schůze. S tím vyslovili souhlas všichni přítomní. Zápis je uveden pro přehlednost pod těmito body.

* * *

2.

Zpřesnění pravidel uplatňování zákona o platu a odměně ústavních činitelů (na podkladě žádosti organizačního výboru usn. ORGV č. 71/1996)

Tento bod uvedl posl. T. Páv. Na základě pověření výborem zpracoval připomínky a předložil poslancům podkladový materiál. V následující diskusi vystoupili posl. S. Recman, A. Macháček, S. Kovalovský (ředitel odboru HSO KPSP), poslanci T. Páv, P. Vrzáň a J. Wagner. Z diskuse vyplynula potřeba upřesnit pojem telefonní linka, účastnická telefonní stanice a pojem přiměřené vybavení poslanecké kanceláře. K tomu byla vytvořena pracovní skupina (posl. Květák, Páv, Recman a Wagner). Skupina předloží náměty na příští schůzi výboru. Poté bylo přijato usnesení č. 113 (hlasování. +16, 0, 2). Tímto usnesením výbor zrušil přdedházející usnesení v této věci a definoval podmínky v úplném znění. Jmenný seznam hlasujících poslanců viz příloha zápisu č. 1.

3.

Vládní návrh, kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Dohoda mezi vládou České republiky a vládou Francouzské republiky o vzájemné administrativní spolupráci v oblasti předcházení, vyhledávání a stíhání celních podvodů, podepsaná v Praze dne 13. února 1996 (tisk 80)

Návrh uvedl náměstek MF V. Rudlovčák. Smyslem této dohody je především zamezení celních úniků a deliktů. Dohoda obsahuje i část o spolupráci při výměně informací o osobách. Zpravodaj posl. J. Třebický uvedl, že tato dohoda je obdobou dohody s Polskem, kterou RV výbor již projednával a navrhl ji doporučit PS ke schválení. V diskusi nikdo nevystoupil. Na návrh posl. J. Třebického bylo přijato usnesení č. 103 (hlasování: +14, 0, 0). Jmenný seznam hlasování poslanců viz příloha zápisu č. 2.

4.

Vládní návrh, kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Smlouva mezi Českou republikou a Spojenými arabskými emiráty o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu a z majetku, podepsaná ve Washingtonu dne 30. září 1996 (tisk 92)

Tento bod uvedl náměstek MF V. Rudlovčák. Jedná se o standardní smlouvu podle vzoru OECD a OSN, smlouva nemá přímý dopad na státní rozpočet. Zpravodaj posl. T. Květák navrhl smlouvu schválit. V diskusi nikdo nevystoupil. Bylo přijato usnesení č. 104 (hlasování: +15, 0, 1). Jmenný seznam hlasování poslanců viz příloha zápisu č. 2.

5.

Vládní návrh, kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Smlouva mezi vládou České republiky a vládou Běloruské republiky o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu a z majetku podepsaná v praze dne 14. října 1996 (tisk 105)

Také v tomto bodu vystoupil s úvodem náměstek MF V. Rudlovčák. V současnosti platí smlouva ještě z dob RVHP. Tato nová smlouva je standardní podle vzoru OECD a OSN, nemá přímý dopad na státní rozpočet. Zpravodaj posl. T. Květák navrhl smlouvu schválit. V diskusi nikdo nevystoupil. Bylo přijato usnesení č. 105 (hlasování: +15, 0, 1). Jmenný seznam hlasování poslanců viz příloha zápisu č. 2.

6.

Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Dohoda mezi Českou republikou a Argentinskou republikou o podpoře a vzájemné ochraně investic, podepsaná dne 27. září 1996 v Buenos Aires (tisk 87)

Smlouvu o ochraně investic uvedl opět náměstek MF V. Rudlovčák. Jedná se o standardní smlouvu podle vzoru OECD a OSN, avšak s několika výjimkami (fyzické osoby z prvého státu s trvalým bydlištěm na území druhého státu žijící zde déle jak 2 roky jsou při investování považováni za tuzemce; možnost vybrat si jaký soud bude řešit spor je konečné a nelze měnit). Smlouva nemá přímý dopad na státní rozpočet. Zpravodaj posl. T. Květák navrhl smlouvu schválit. V diskusi vystoupil posl. J. Václavek. Bylo přijato usnesení č. 106 (hlasování: +11, 0, 5). Jmenný seznam hlasování poslanců viz příloha zápisu č. 3.

7.

Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu ČR k vyslovení souhlasu Dohoda mezi Českou republikou a Irskem o podpoře a vzájemné ochraně investic, podepsaná dne 28. června 1996 v Dublinu (tisk 97)

Podobně jako v předchozích případech i tuto smlouvu odůvodnil náměstek MF V. Rudlovčák. Jedná se o standardní smlouvu podle vzoru OECD a OSN, smlouva nemá přímý dopad na státní rozpočet. Zpravodaj posl. T. Květák navrhl smlouvu schválit. V diskusi nikdo nevystoupil. Bylo přijato usnesení č. 107 (hlasování: +15, 0, 1). Jmenný seznam hlasování poslanců viz příloha zápisu č. 3.

8.

Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Dohoda mezi Českou republikou a Indickou republikou o podpoře a ochraně investic, podepsaná dne 11. října 1996 v Praze (tisk 88)

Smlouvu uvedl náměstek MF V. Rudlovčák, náměstek ministra financí. Jedná se o standardní smlouvu podle vzoru OECD a OSN, smlouva nemá přímý dopad na státní rozpočet. Zpravodaj posl. T. Květák navrhl smlouvu schválit. V diskusi nikdo nevystoupil. Bylo přijato usnesení č. 108 (hlasování: +15, 0, 1). Jmenný seznam k hlasování poslanců viz příloha zápisu č. 3.

9.

Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Dohoda mezi Českou republikou a Uruguayskou východní republikou o podpoře a ochraně investic podepsaná dne 26. září 1996 v Montevideu (tisk 86)

I tento vládní návrh uvedl náměstek MF V. Rudlovčák. Jedná se o standardní smlouvu podle vzoru OECD a OSN, smlouva nemá přímý dopad na státní rozpočet. Zpravodaj posl. T. Květák navrhl smlouvu schválit. V diskusi nikdo nevystoupil. Bylo přijato usnesení č. 109 (hlasování: +15, 0, 1). Jmenný seznam hlasování poslanců viz příloha zápisu č. 4.

10.

Zpráva vlády o plnění státního rozpočtu České republiky za 1. - 3. čtvrtletí 1996 včetně aktuální informace ministra financí o předběžných výsledcích za rok 1996

Zprávu uvedl náměstek ministra financí pro otázky rozpočtu M. Havel. Okomentoval vývoj SR v minulém roce, výsledek k 31. 12. (byl přebytek 0.4 mld. Kč díky zásahům vlády - odsunutí úhrady bankám za nevýhodné úvěry minulých let na příští rok, omezení investic ministerstva dopravy, dřívější splátka úvěru poskytnutého Fondu pojištění vkladů, připsání úroků od ČNB a splátka úroků z úvěrů Rusku). Definitivní výsledky SR 1997 se pohybují okolo deficitu 1,7 mld. Kč. Zpravodaj J. Wagner uvedl, že příčinu deficitu rozpočtu vidí především v použití horního odhadu při plánu SR, snížení sazby pojištění a neplacení ruských dluhů, deficit je však menší než 1 %, což je v podstatě nevýznamné.

V diskusi vystoupil posl. J. Václavek, M. Kraus (návrh usnesení, kterým se vyslovuje nespokojenost a žádá o analýzu), J. Hojdar, T. Páv, J. Gongol, J. Václavek, J. Wagner, R. Šmucr, T. Květák. Návrh na přijetí usnesení poslancem M. Krausem nebyl přijat (hlasování: +8, -3, 6). Byl přijat návrh usnesení předložený předsedou výboru J. Wagnerem, a to jako usnesení č. 110 (hlasování: +10, -1, 6). Jmenný seznam hlasujících poslanců k oběma návrhům viz přílohy č. 4 a 5.

11.

Příprava podnětů na změnu zákona o jednacím řádu PSP

Tento bod uvedl posl. T. Páv. Navrhl vytvoření pracovní skupiny, alespoň čtyřčlené, která se bude touto problematikou zabývat. Na závěr první části rozpravy byla tato pracovní skupina určena - poslanci T. Páv, J. Třebický, A. Macháček a J. Wagner. Poté byl v rozpravě tento bod přerušen, a to nejdříve k jednání na další schůzi výboru.

12.

Návrh pořadu a termínu 11. schůze rozpočtového výboru

Předseda J. Wagner navrhl, aby se příští schůze konala 26. února 1997 (lze uskutečnit v České spořitelně společně se seminářem) s tímto dalším programem:

1. Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Smlouva mezi Českou republikou a Rakouskou republikou o zamezení dvojího zdanění v oboru daní dědických a darovacích, podepsaná v Praze dne 19. září 1996 (tisk 82)

2. Návrh poslanců Vladimíra Špidly a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění (tisk 63)

3. Sdělení předsedy, různé

4. Informace o činnosti podvýboru pro kontrolu

5. Návrh pořadu a termínu 12. schůze rozpočtového výboru.

Posl. T. Páv navrhl, aby se schůze RV konala v Přestavlkách a byla spojena se seminářem o činnosti NKÚ. Tato možnost byla odsunuta na 12. schůzi, respektive na některou z dalších schůzí. Bylo přijato usnesení č. 114 (hlasování: +13, 0, 0). Jmenný seznam hlasujících viz příloha zápisu č. 6.

13.

Sdělení předsedy, různé

Předseda J. Wagner informoval o:

1. Došlých stanoviscích k zákonu o nadacích - předává je zpravodaji.

2. Návrhu zákona o České národní nadaci; navrhl vytvořit pracovní skupinu. Ta byla ustavena po rozpravě k tomuto problému ve složení: poslanci T. Květák, B. Sobotka, J. Wagner, P. Vrzáň, S. Recman.

3. Cestě do Francie - proběhne od 17. března, program a složení delegací se proti návrhu nemění.

4. Příprava a zajištění setkání s RV NRSR; záměr je první část setkání na české straně, druhá část lze uskutečnit na slovenské straně. Předběžně jednáno se slovenskou stranou, jednání nutno oficializovat.

5. Potřebě přijmout nové usnesení o změně režimu při nahlížení veřejnosti do výročních zpráv politických stran. K tomu bylo přijato usnesení č. 112 (hlasování: +15, 0, 1), jmenný seznam hlasujících poslanců viz příloha zápisu č. 4.

Dále v rámci bodu vystoupil posl. J. Václavek: Návrh požádat MF o aktuální informaci o přípravě zákona o rozpočtových pravidlech.

14.

Informace o činnosti podvýboru pro kontrolu

Posl. T. Páv informoval o těchto skutečnostech:

1. PRVK projednával na své poslední schůzi výroční zprávu NKÚ, kontrolní závěr z MHS.

2. PRVK navrhuje usnesení vůči MF, aby do připravovaných změn a doplnění zákona č. 576/1990 Sb., o pravidlech hospodaření s rozpočtovými prostředky České republiky a obcí v České republice (rozpočtová pravidla republiky), v pozdějších zněních, a zákona č. 536/1991 Sb., o účetnictví ve znění zákona č. 117/1994 Sb., byla zahrnuta možnost kontroly zacházení s finančními prostředky veřejných rozpočtů Nejvyšším kontrolním úřadem - toto bylo přijato jako usnesení č. 115 (hlasování: +13, 0, 0). Jmenný seznam hlasujících poslanců viz příloha zápisu č. 5.

3. PRVK navrhuje usnesení vůči MPSV, kterým žádá o přípravu návrhu zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 119/1992 Sb., v pozdějších zněních tak, aby byly odstraněny nejasnosti vyplývající z kontrolních závěrů Nejvyššího kontrolního úřadu. Toto bylo přijato jako usnesení č. 116 (hlasování: +13, 0, 0). Jmenný seznam hlasujících poslanců viz příloha zápisu č. 5.

4. PRVK projednal plán činnosti PRVK na 1. pololetí 97.

5. PRVK navrhuje doporučit NKÚ, aby zařadil do plánu kontrolní činnosti NKÚ na rok 1997 kontrolu hospodaření s prostředky státního rozpočtu u vybraných příspěvkových organizací (působících ve sféře zdravotnictví), zřízených okresními úřady (OÚ) a u vybraných okresních úřadů, včetně Okresního úřadu Opava. Toto bylo přijato jako usnesení č. 117 (hlasování: +13, 0, 0). Jmenný seznam hlasujících poslanců viz příloha zápisu č. 6.

6. Další schůze PRVK proběhne 29. ledna 1997.

čtvrtek 16. ledna

Schůzi zahájil předseda výboru J. Wagner, vzápětí však její řízení předal místopředsedovi výboru J. Tlustému.

15.

Seminář k problematice pojišťování vývozních úvěrových rizik a financování vývozu se státní podporou

Po přivítání představitelů EGAP ředitele P. Parízka a ředitele ČEB T. Revesze, přednesl úvodní slovo náměstek MF V. Rudlovčák. Seminář pokračoval výkladem obou výše jmenovaných ředitelů. Potom následovala rozprava. V ní vystoupili: P. Šafařík (poptávka po produktech EGAP a ČEB, auditorské firmy), J. Václavek (konzervativní plán EGAP na rok 1997 ve srovnání s rokem 1996), A. Macháček (počty pojištěných a likvidovaných případů a perspektiva pojišťovacích fondů), J. Gongol (legislativní náměty na zlepšení v oblasti podpory exportu). Všechny dotazy byly zodpovězeny. Blíže k úvodním solovům a výkladu viz poskytnuté materiály, které jsou v příloze k zápisu.

* * *

Tím byl vyčerpán pořad 10. schůze rozpočtového výboru, kterou zakončil místopředseda výboru V. Tlustý ve čtvrtek 16. ledna 1997 ve 13. 30 hodin.

 

Zapsali: ing. P. Jelínek

V Praze dne 24. ledna 1997

 

Jan TŘEBICKÝ v.r.
ověřovatel

Jozef WAGNER v.r.
předseda



Přihlásit/registrovat se do ISP