Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1997

2. volební období

rozpočtový výbor

Zápis

z 13. schůze výboru,

která se konala ve dnech 4.- 6.března 1997

v Kroměříži

březen 1997

Zápis

z 13. schůze rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ve druhém volebním období, která se konala ve dnech 4. až 6. března 1997 v Kroměříži.

Přítomni: poslanci a hosté dle prezenčních listin

Omluveni:

Schůzi otevřel předseda rozpočtového výboru posl. J. Wagner, který v duchu návrhu pořadu přijatého na předchozí schůzi (viz usn. RV č. 120/1997) nejprve přivítal delegaci Národní rady Slovenské republiky, výboru pro finance, rozpočet a měnu. Celý vlastní pořad 13. schůze byl schválen definitivně až následující den viz zápis mezi body 3. a 4.

* * *

úterý 4. března .1997

1., 2.

Uvítání slovenských poslanců v Kroměříži

Uvítání se účastnili předseda výboru, posl. Květák, posl. Kolář. Za slovenskou delegaci (přítomní viz prezenční listiny) hovořil předseda výboru M. Maxon. Následovala společná večeře (bod 2 pořadu jednání), na které došlo k prvnímu neformálnímu jednání poslanců. Zástupci obou stran si vyměnili základní materiály o výborech a parlamentech.

3.

Chvilka komorní hudby v zámecké kapli

Poslanci obou výborů vyslechli koncert komorního orchestru konzervatoře Kroměříž.

4.

Společné jednání, objekt bývalého Františkánského kláštera Kroměříž

Na úvod této části společného jednání přivítal poslance obou výborů zástupce města - starosta Petr Dvořáček. Poslanci si v rámci tohoto bodu prohlédli rekonstruované objekty bývalého klášera, seznámili se se záměry další rekonstrukce a postupem zastupitelstva města při záchraně této kulturní památky. Následovala úvodní slova předsedů výborů a jmenovité představení poslanců a všech přítomných hostů.

S ohledem na atraktivnost místa (centrum) vypsalo město veřejnou soutěž na prodej zdevastovaných objektů, které v době prodeje měly zápornou hodnotu. Zvítězila firma stavebně montážní ELMA -THERM, která se zavázala objekty zrekonstruovat (rozpočet na rekonstrukci cca 100 mil. Kč, nákupní cena 4 mil. Kč). Při výběrovém řízení bylo zváženo i to, že firma byla místní a nabídla část prostor zpět pro veřejné využití (např. kaple slouží koncertům - viz výše a kulturním událostem, část bude sloužit i jako hotel, protože město nemá dostatek kvalitních ubytovacích kapacit). S provedením a úrovní prací stejně jako s dodržením záměru měli možnost se poslanci seznámit. V souvislostí s prezentací firmy ELMA-THERM vystoupil její ředitel a zástupce stavební firmy, která rekonstrukce provádí, p. Maňák.

Poté se rozproudila rozprava. V jejím rámci vystoupili: za slovenskou stranu: posl. M. Maxon, posl. V. Bajan (možnost transferu zkušeností zastupitelstvům slovenských měst), posl. R. Filkus (ekonomika projektu), za českou stranu posl. T. Květák (bližší údaje o historii privatizace tohoto objektu s důrazem na kulturní zázemí pro město), starosta p. Dvořáček (základní informace o městu a jeho okolí, podnicích, obyvatelstvu a dalších záměrech rozvoje města Kroměříž).

Na závěr následovalo jednání ve skupinách.

středa 5. března 1997

* * *

Před zahájením vlastního věcného jednání vystoupil předseda výboru J. Wagner a navrhl schválení předběžného programu podle pozvánky takto:

NÁVRH POŘADU:

úterý 4. března 1997

1. Uvítání slovenských poslanců v Kroměříži (předseda výboru, posl. T. Květák, posl. R. Kolář)

2. Společná večeře s výborem NRSR pro finance, rozpočet a měnu

3. Chvilka komorní hudby v kapli bývalého Františkánského kláštera

4. Společné jednání, prostory bývalého Františkánského kláštera

(Jednání již proběhla)

středa 5. března

5. Společné jednání výborů

6. Sdělení předsedy, různé

7. Návrh pořadu a termínu 14. schůze rozpočtového výboru

8. Prohlídka zámku a přilehlých prostor

9. Volný program, prohlídka města

10. Večeře

11. Prohlídka arcibiskupských vinných sklepů Kroměříž, odjezd

Takto navržený pořad byl schválen všemi přítomnými poslanci (Výsledek hlasování: 14, 0, 0). Jmenný seznam hlasujících viz příloha zápisu č. 1.

* * *

5.

Společné jednání výborů (v prostorách zámku Kroměříž)

Na úvod přivítal poslance na zámku starosta města a zástupce ředitele zámku. Jednání zahájili poslanci J. Wagner a M. Maxon. Navrhli proceduru - Nejprve položí dotazy slovenská strana, pak česká odpoví. Po přestávce bude postup obrácený. S touto procedurou všichni přítomní souhlasili.

Následovalo první kolo rozpravy. Jako první vystoupil posl. R.Filkus s dotazem na význam a používání mimorozpočtových zdrojů, na vztah těchto zdrojů ke státnímu rozpočtu, na vztah rozpočtu k centrální bance a jaký je dle české strany vliv České národní banky a státního rozpočtu (vč. deficitu a státního dluhu) na stabilitu české ekonomiky. Dále vystupovali posl. M. Baránik (priority rozpočtové politiky a její změny v roce 1997); posl. L. Lysák (podíl zahraničního kapitálu v bankovní sféře, bilaterálními vztahy, jejich dynamizace); posl. V. Bajan (odpovědnost rozpočtového výboru a zda má rozpočtový výbor PSP možnost ovlivnit přípravu jednání pro setkání vlád obou stran k vypořádání bývalého federálního majetku); předseda M. Maxon (systémové řešení salda obchodní bilance, systematické snižování státního dluhu a rozvoj kapitálového trhu).

Za českou stranu jako první odpovídal předseda J. Wagner (o odpovědnosti, o šíři činností rozpočtového výboru), po něm vystoupili posl. J. Třebický (informace o prioritách rozpočtové politiky a rozpočtu ČR - vyrovnanost, bytová politika a dopravní obslužnost); posl. J.Wagner (splácení státního dluhu - výše cca 160 mld. Kč. Loni se podařilo jej snížit o další 4 mld. z přebytku SR, dluh se udržuje na stejné nominální úrovni, tj. jeho reálná hodnota se s ohledem na inflaci neustále snižuje. Díky rostoucí výkonnosti ekonomiky neustále klesá podíl dluhu na HDP). Dále vystoupili posl. P. Šafařík (informace o mimorozpočtových zdrojích - zdroje FNM), v téže věcech pak znovu poslanci J. Wagner a R. Filkus. Jménem opozičních polanců PSP vyslovil posl. Václavek (sociální demokracie) názor, že je nutná změna rozpočtových pravidel (příliš velká vůle pro vládu při změnách, současně kritizoval vládou slibovaný nárůst sazby DPH z 5% na 21% u energií). Posl. J. Wagner pak dále hovořil o obchodní bilanci, změnách cen energií a nájemného, struktuře dovozů, podílu státu na financování velkých akcí. Posl. T. Květák zhodnotil situaci v bankovním sektoru (hodnota čs. bank v roce 1990 0 Kč, dnes Lze odhadnout na 110 - 150 mld. Kč; stále přetrvává problém klasifikovaných úvěrů - 30-32%, dále se vyslovil k problematice kapitálového trhu - 500 fondů, včetně negativ, které plynou s nedostatků legislativy a pomalé činnosti soudů). Posl. T. Páv vyjádřil nutnost zavedení pravidel, aby dění na kapitálovém trhu nebylo živelné. Posl. J. Třebický informoval o EGAPu (Exportní a garanční pojišťovací společnost) a ČEB (České exportní bance) - o výši pojistných a rezervních fondů u obou institucí a o příspěvcích ze státního rozpočtu.

V druhém kole se vyslovovali slovenští poslanci ke stejným problémům, někteří opakovaně. Předseda výboru M. Maxon informoval: o předpokládaném rozsahu šedé a černé ekonomiky (15%, dtto ČR); problémech státního rozpočtu - výše schodku a dluhové služby, řešení dotací do útlumových odvětví - uhelné doly (institut sociálního způsobu těžby); privatizace čtyř největších bank - odklad do r. 2003 je problematický. Dále vystoupili R. Filkus, k problematice přístupu opozice k řešení naléhavých otázek - otázky zhruba tytéž, rozdíl v přístupu k řešení. Např. otázka referenda k NATO, privatizování bank apod. Posl. L. Lysák seznámil s přístupem vlády k doprivatizování velké bankovní čtyřky, k činnosti slovenské Eximbanky a k politice uvolňování státních financí, které do ní plynou, dále hovořil o dokončení privatizace, o spolupráci po vstupu do EU (priorita domácí a zahraniční politiky) a NATO, o úloze CEFTY. Posl. V. Bajan rozebral dotační politiku vůči rozpočtům obcí, mimorozpočtové zdroje obcí, upozornil na rozpor mezi příjmy obcí a příjmy státního rozpočtu a z toho na nutnost změnit dotační systém. Posl. M. Baránik se vrátil k problému šedé ekonomiky, posl. M. Maxon pak hovořil o podrobnostech zavedení registračních pokladen (problematika účinnosti vybírání DPH), celkově vše zhodnotil jako přínos, bližší údaje předá RV na příštím společném zasedání, až budou expertizy k dipozici. Posl. V. Bajan informoval o podpoře bydlení na Slovensku. Posl. T. Květák se dotázal na politiku příspěvku státu církvím o hovořil o názoru České strany na privatizaci bank. Posl. J. Wagner dále vysvětlil problémy zdravotnictví, funkce Všeobecné zdravotní pojišťovny, a nškteré údaje dotýkající se minimální mzdy. Posl. M. Maxon reagoval na předřečníky a vyjádřil se k restitucím církevního majetku a zdravotním pojišťovnám.

Na samotný závěr předseda výboru pro finance, rozpočet a měnu NRSR pozval rozpočtový výbor PSP k návštěvě NRSR a vybraného slovenského města, pokud by to bylo možné ještě v tomto pololetí.

6.

Různé, sdělění předsedy

V rámci tohoto bodu byly projednány následující otázky:

- Žádost ORGV na zvýšení příspěvku poslaneckým klubům (posl. Ledvinka) o 20 tis. Kč měsíčně na každých 20 započatých poslanců nad 20 poslanců. Předseda výboru byl zmocněn k tomu, aby projednal rozpočtové možnosti s vedením Kanceláře PSP a předložil informaci výboru; projednání spojit s projednáváním vládního zákona - případnými úsporami z redukce platů ústavních činitelů;

- informace o změně obsazení jednotlivých delegací na jednání v Paříži;

- projednání žádosti posl. Marvanové o projednání a stanovisko k provedení zákona č. 336/1995 Sb., o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci a některých státních orgánů a soudců, ve znění zák. č. 138/1996. Rozpočtový výbor souhlasí, aby v rámci smlouvy o pronájmu nebytových prostor byla doplněna valorizační klauzule následujícího znění:

"V případě, že Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky nebo jí pověřený orgán schválí zvýšení částky určené na krytí nájemného za užívání regionální poslanecké kanceláře, bude sepsán číslovaný dodatek ke smlouvě o nájmu, v němž bude tato částka zohledněna."

- K předloženému návrhu zákona o Česká národní nadaci - do odjezdu do Francie se žádají poslanci o stanovisko - zda se připojí či nikoliv jako předkladatelé;

- posl. Páv - usnesení k podpoře Ekonomické konference a následného semináře o kapitálovém trhu v květnu usnesení č. 122 (Výsledek hlasování: 14, 0, 0). Záznam hlasování viz příloha zápisu č. 1.

7.

Návrh pořadu a termínu 14. schůze rozpočtového výboru

Předseda Wagner navrhl níže uvedený program.

úterý 11. března

od 15.00 hodin

1. Seminář k problematice kapitálového trhu

1.1 Český kapitálový trh z pohledu zahraničního investora

1.2 Regulace kapitálového trhu - koncepce komise pro cenné papíry

1.3 Úloha seberegulujících organizací v systému regulace kapitálového trhu

1.4 Zhodnocení

1.5 Diskuse, závěr

středa 12. března

od 9.00 hodin

2. Seminář na téma: Podnikání v bankovnictví

2.1 Hlavní aspekty podnikání v bankovnictví a některé aplikace v České spořitelně

2.2 Investiční bankovnictví

2.3 Světové trendy v bankovnictí

2.4 Diskuse, závěr

od 13.00 hodin

3. Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Smlouva mezi Českou republikou a Rakouskou republikou o zamezení dvojího zdanění v oboru daní dědických a darovacích, podepsaná v Praze dne 19. září 1996 (tisk 82)

od 13.30 hodin

4. Návrh rozpočtu Úřadu pro dohled nad družstevními záložnami na rok 1997 včetně stanovení výše poplatku družstevních záložen za roky 1996 a 1997 (sněmovní tisk 138)

od 14.00 hodin

6. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, a zákon České národní rady č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů (tisk 121)

7. Návrh poslanců Vladimíra Špidly a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění (tisk 63)

8. Sdělení předsedy, různé

9. Informace o činnosti podvýboru pro kontrolu;

10. Návrh pořadu a termínu 15. schůze rozpočtového výboru

čtvrtek 13. března

od 9.00 hodin

11. Seminář k problematice statistické služby

11.1 Transformace České statistické služby

11.2 Principy přípravy statistických zjišťování na rok 1998

11.3 Sociální statistiky

Příjmová, výdajová a výdělková statistika

Sčítání lidu, domů a bytů

11.4 Cenová statistika

11.5 Analýzy makroekonomického vývoje a jejich prognózy

11.6 Diseminace statistických informací ČSÚ

11.7 Regionální statistika

Následovala rozprava. V ní vystoupili: posl. A. Macháček, který doporučil ještě jednou projednat celní zákon, vrácený v 2. čtení ústavně právnímu výboru. Dále vystoupil zpravodaj k tomuto zákonu posl. J. Třebický, který tento návrh podpořil. Bylo navrženo zařadit bod v okamžiku, kdy bude znám výsledek jednání ústavně právního výboru (pravděpodobně čtvrtek 14. března).

S návrhem programu včetně podmíněného doplnění souhlasili všichni přítomní (14 pro, nikdo se nezdržel, nikdo proti) viz přijaté usnesení č. 122. Jmenný seznam hlasujících poslanců viz příloha zápisu č.1.

8.

Prohlídka zámku a přilehlých prostor

Poslanci si prohlédli zámek Kroměříž, zejména jeho obrazové sbírky, Tizian, Tintoereto, Rubens, Van Dyck, Lucas Cranach st.,atd., a sál zemských stavů, kde v roce 1848 zasedal Rakouský říšský sněm.

Následoval volný program a prohlídka města (bod 9. programu), večeře (bod 10. programu). Poslanci se též seznámili s technologií výroby mešních vín v Arcibiskupských vinných sklepích (jediný producent v ČR) (bod programu č. 11.). Následujícho dne odjeli poslanci do Prahy.

* * *

Tím byl vyčerpán pořad 13. schůze rozpočtového výboru, kterou zakončil předseda výboru posl. J. Wagner ve čtvrtek 6. března 1997 v 12.00. hodin v Praze.

 

Zapsal: ing. P. Jelínek, CSc.

V Praze 1997

 

ing. Jan TŘEBICKÝ
ověřovatel

Jozef Wagner
předseda



Přihlásit/registrovat se do ISP