Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1997

2. volební období

rozpočtový výbor

Zápis

z 14. schůze výboru,

která se konala ve dnech 11. - 13. března 1997

březen 1997

Zápis

ze 14. schůze rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ve druhém volebním období, která se konala ve dnech 11. až 13. března 1997.

Přítomni: poslanci a hosté dle prezenčních listin

Jednání výboru zahájil předseda výboru posl. J. Wagner a navrhl pořad jednání podle schválené pozvánky z předcházející schůze.

úterý 11. března

1. Seminář k problematice kapitálového trhu

1.1 Český kapitálový trh z pohledu zahraničního investora

1.2 Regulace kapitálového trhu - koncepce komise pro cennné papíry

1.3 Úloha seberegulujících organizací v systému regulace kapitálového trhu

1.4 Zhodnocení

1.5 Diskuse, závěr

středa 12. března Česká spořitelna

2. Seminář na téma: Podnikání v bankovnictví

2.1 Hlavní aspekty podnikání v bankovnictví a některé aplikace v České spořitelně

2.2 Investiční bankovnictví

2.3 Světové trendy v bankovnictví

2.4 Diskuse, závěr

3. Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Smlouva mezi Českou republikou a Rakouskou republikou o zamezení dvojího zdanění v oboru daní dědických a darovacích, podepsaná v Praze dne 19. září 1996 (tisk 82)

4. Návrh rozpočtu Úřadu pro dohled nad družstevními záložnami na rok 1997 včetně stanovení výše poplatku družstevních záložen za roky 1996 a 1997 (sněmovní tisk 138)

5. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, a zákon České národní rady č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů (tisk 121)

6. Návrh poslanců Vladimíra Špidly a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění (tisk 63)

7. Sdělení předsedy, různé

8. Informace o činnosti podvýboru pro kontrolu

9. Návrh pořadu a termínu 15. schůze rozpočtového výboru

čtvrtek 13. března Český statistický úřad

10. Seminář k problematice statistické služby

10.1 Transformace České statistické služby

10.2 Principy přípravy statistických zjišťování na rok 1998

10.3 Sociální statistiky

Příjmová, výdajová a výdělková statistika

Sčítání lidu, domů a bytů

10.4 Cenová statistika

10.5 Analýzy makroekonomického vývoje a jejich prognózy

10.6 Diseminace statistických informací ČSÚ

10.7 Regionální statistika

Tento návrh programu schválili přítomní poslanci takto: 12 pro, 0 proti, 1 nehlasoval. Jmenný seznam hlasujících poslanců viz příloha zápisu.

úterý 11. března

1.

Seminář k problematice kapitálového trhu

1. 1 Český kapitálový trh z pohledu zahraničního investora

Tento pohled prezentoval Howard I. Golden. Zabýval se vybranými otázkami českého kapitálového trhu, jeho vývojem, současným staven a navrhl změny. Za hlavní nedostatky označil nedostatek regulace, nedostatek důvěry v manažery fondů, nepřiměřené vynucování existujících zákonů. Další podrobnosti a navrhované změny viz příloha zápisu.

1.2 Regulace kapitálového trhu - koncepce komise pro cennné papíry

Koncepci vysvětlil přítomným poslancům a hostům T. Ježek, předseda Burzy cenných papírů, Praha. Nastínil hlavní úlohu komise pro cenné papíry, její povinnosti a pravomoci vůči Ministerstvu financí, samoregulujícím se orgánům a subjektům na trhu. Vysvětlil i rozdíl v chápání pojmu regulace (jak jej známe z cen a regulace kapitálového trhu, jak je pojímána v zahraničí). Současně informoval o připravovaném návrhu zákona o komisi pro cenné paíry a o změnách souvisejících předpisů, který bude veřejnosti prezentován koncem března t.r.

1.3 Úloha seberegulujících organizací v systému regulace kapitálového trhu

V další části semináře se slova ujal zástupce Unie investičních společností ČR p. V. Liška. Hovořil o úloze a postavení seberegulujících organizací na českém kapitálovém trhu. Na rozdíl od předchozího řečníka viděl postavení všech regulátorů trhu na stejné úrovni - paralení. Podal srovnání. Podrobnější obsah jeho vystoupení viz příloha zápisu.

1.4 Zhodnocení

Původně plánované zhodnocení bylo po dohodě spojeno se závěrem.

1.5 Diskuse, závěr

V rozpravě vystoupil individuální investor z Liberce. Na vlastním příkladu nefunkčnosti trhu a možnosti podvodů v této oblasti. P. Štraiberk (neinstitucionální akcionář) oznámil vznik sdružení akcionářů fondu TREND. Za hlavní cíle tohoto sdružení označil rehabilitaci kolektivního investování, snahu zasáhnout do legislativního procesu. Posl. Tlustý poděkoval předchozím řečníkům, upozornil na nutnost reformy trhu, doporučil vytvoření podvýboru pro kapitálový trh. Posl. J. Wagner navrhl odložit projednání této věci na příští jednání. Dále vystoupili posl. Václavek (je vytvoření komise jediným řešením?), p. F. Chládek (sdružení akcionářů fondu Trend) s dotazy na kapitálový dozor, p. Absolon zástupce 3 fondů (navrhl úpravu § 20 zákona o cenných papírech), Jiří Havel, zástupce Karlovy univerzity (náprava současného stavu je nutná a je třeba, aby se neopakovaly chyby z minulosti, není podstatná závislost či nezávislost orgánu pro dohled nad kapitálovým trhem). P. Machková, SCP (charakterizovala pravomoci SCP při poskytování informací o akcionářích). Posl. Melichar (účinnost nástrojů předpokládané novely obchodního zákoníku a zákonů upravujících kapitálový trh). Na uvedené otázky odpověděli ředitel Úřadu pro dozor nad kapitálovým trhem p. Veverka (necítí odpovědnost za "vykradení fondů"), posl. Wagner (RV není schopen řešit všechny problémy, pouze otevírá prostor pro řešení), p. Liška, Unie investičních společností (rychlost přijetí zákona není tak podstatná jako provázanost a kvalita legislativních předpisů), T. Ježek (pravomoci komise), p. Golden (celkové shrnutí a poděkování).

Z procedurálních důvodů byla věcná část bodu uzavřena, poslanci se rozloučili s hosty. Bod byl pak přerušen a jeho projednávání pokračovalo ve čtvrtek - částí projednání ustavení podvýboru pro kapitálový trh a kapitálové výdaje veřejných rozpočtů. Předseda výboru doporučil zřízení podvýboru s počtem členů podvýboru 12.

V rozpravě byli navrženi tito poslanci: Šafařík, Březina, Gongol, Tlustý, Hojdar, Páv, Macháček, Sobotka, Pěnička, Květák. Předsedou podvýboru byl zvolen posl. Tlustý. K tomu bylo přijato usnesení č. 129 (hlasování +9, 0, 0). Jmenovitý seznam hlasujících viz příloha zápisu č. 5.

Rozpočtový výbor požádal nově vytovřený podvýbor o posuzování stížností občanů na stav kapitálového trhu, chování investičních společností a fondů a na dozorovou činnost ministerstva financí a další otázky k této problematice, které docházejí rozpočtovému výboru. K tomu bylo přijato usnesení č. 133 (+9, 0, 0). Jmenný seznam hlasujících poslanců viz příloha zápisu č. 5.

středa 12. března

Jednání dne zahájil místopředseda výboru posl. P. Šafařík, který mj. poděkoval zástupcům České spořitelny za uspořádání semináře a pozvání do prostor České spořitelny.

2.

Seminář na téma Podnikání v bankovnictví

Úvodem vystoupil J. Klapal, generální ředitel České spořitelny. Přivítal všechny přítomné a zahájil vlastní seminář.

2.1 Hlavní aspekty podnikání v bankovnictví a některé aplikace v České spořitelně

Jako první přednášející vystoupil J. Klapal. Hovořil na téma komerční bankovnictví. Obsah přednášky viz materiál v příloze k bodu 2.1.

2.2 Investiční bankovnicví

Další část semináře pokračovala přednáškou dr. Josefy Kotrby z Národohospodářského ústavu Akademie věd. Charakterizoval naši bankovní soustavu, její vývoj od r. 89. Potom shrnul stručně, jakým způsobem postupuje komerční banka a jakým rizikům čelí. To srovnal s investičním bankovnictvím. Uvedl např. historii oddělení investičního a bankovního trhu (velká deprese v 30. letech, USA).

2.3 Světové trendy v bankovnictví

Další přednášku přednesl p. Ran Farner. Obsah viz příloha k bodu 2.3.

2.4 Diskuse, závěr

V rozpravě vystoupili posl. Vrzáň (ukazatele návratnosti aktiv), posl. Šafařík (předpokládaný vývoj vlastníků spořitelny, zásahy státu, práva a odpovědnost vlastníka, potřeba navýšení kapitálu, vykonávání akcionářských práv za stát), posl. Březina, posl. Vrzáň (změna vnějšího i vnitřního auditora v průběhu jednoho roku), posl. Recman (kritéria pro snižování poboček, emise obligací pro obce).

Po ukončení rozravy se předsedající po poděkování rozloučil s hosty a pořadateli semináře.

* * *

Následoval legislativně technický program schůze výboru. Na návrh předsedy výboru bylo nejdříve hlasováno o změně pořadu jednání. Předseda výboru navrhl změnu pořadu.

a) předřazení bodů 5 a 6. Projednávání důchodových zákonů

b) přeřazení bodu 8 - informace o činnosti podvýboru pro kontrolu na čtvrtek

c) doplnění pořadu schůze o bod 11 - celní zákon.

Tuto změnu pořadu schválili poslanci takto: - 14 pro, 0 proti, 1 se zdržel. Jmenný seznam hlasování viz příloha zápisu č. 1. Z důvodů přehlednosti číslování je zápis uveden v textu na místech odpovídajících pořadovému číslu, pod kterým byl zařazen původně.

* * *

3.

Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Smlouva mezi Českou republikou a a Rakouskou republikou o zamezení dvojího zdanění v oboru daní dědických a darovacích, podepsaná v Praze dne 19. září 1996 (tisk 82)

Nejprve se hlasovalo o tom, že z technických důvodů nebude pořízen zvukový záznam (jednání neprobíhalo v místnosti, která by to umožňovala) - všichni pro.

Smlouvu uvedla zástupkyně MF. Podobná smlouva je pouze se SR. Smlouva zajišťuje rovnoměrné rozdělení výběru daně, upravuje i způsob řešení sporů a vztahy mezi institucemi, které se tímto zdaněním zabývají. Tato smlouva nemá dopad na státní rozpočet. Zpravodaj J. Třebický uvedl, že se jedná o standardní smlouvu o zamezení dvojího zdanění. Je to teprve druhá smlouva pro daň dědickou a darovací, ale očekává se prorůstání majetkových vztahů mezi občany obou států, a proto je třeba přijmout smlouvu tohoto typu. Zpravodaj doporučil její schválení.

V diskusi vystoupil posl. V. Tlustý (rozšíření smluv těchto typů i na ostatní státy). Bylo přijato usnesení č. 124 (+14, 0, 2). Jmenný seznam hlasování poslanců viz příloha zápisu č. 1.

4.

Návrh rozpočtu úřadu pro dohled nad družstevními záložnami na rok 1997 včetně stanovení výše poplatku družstevních záložen za roky 1996 a 1997 (tisk 138)

Problém uvedl ředitel úřadu P. Procházka. Předložení rozpočtu plyne ze zákona, rozpočet je tvořen jako minimální. V současné době je asi 53 družstevních záložen. Úřad má 3 zaměstnance včetně ředitele, snaží se ostatní činnosti zajistit smluvně. Dále vysvětlil a popsal větší položky rozpočtu.

Zpravodaj J. Třebický sdělil, že jde o první rozpočet tohoto typu. Rozpočet na příjmové straně obsahuje návratnou finanční výpomoc státu a dále poplatky záložen. Poplatky ve výši 0,1 % odpovídají potřebám. Dokud nebude splacena návratná výpomoc státu, poplatky se dvojnásobně zvyšují. Zpravodaj doporučil rozpočet úřadu schválit.

V rozpravě vystoupil posl. J. Václavek (přiměřenost výše osobních nákladů), posl. J. Gongol (platy jsou vysoké), ředitel P. Procházka. Zástupce MF neměl vůči rozpočtu námitky (pouze formální) - VPS osbahuje částku 3,5 mil Kč. Posl. S. Recman se zajímal o splátkový kalendář návratné finanční výpomoci.

Na návrh posl. Třebického bylo přijato usnesení č. 125 (+15, 0, 0). Jmenný seznam hlasování poslanců viz příloha zápisu č. 2.

5.

Vládní návrh zákona, kteým se mění a doplňuje zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, a zákon České národní rady č. 582/1995 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů (tisk 121)

Dle výše uvedeného záznamu byl tento bod projednáván před bodem 3. Z důvodu přehlednosti je uveden na tomto místě. Zpravodaj posl. R. Kolář informoval o situaci, kdy ve hře jsou dva obdobné návrhy zákonů a doporučil obě předlohy projednávat společně. V tomto duchu bylo iniciováno i usnensení vůči PSP. Projednávání tohoto bodu bylo poté přerušeno a bylo přijato usnesení č. 126 (+14, 0, 1). Jmenný seznam hlasování poslanců viz příloha zápisu č. 2.

6.

Návrh poslanců Vladimíra Špidly a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění (tisk 63)

I v tomto případu se postupovalo jako v bodu 5. Projednávání tohoto bodu bylo přerušeno s doporučením vůči Sněmovně. K tomu bylo přijato usnesení č. 127 (+14, 0, 1). Jmenný seznam hlasování poslanců viz příloha zápisu č. 2.

7.

Různé, sdělení předsedy

Bylo projednáno:

- Určení zpravodajů: k dani dědické a darovací - posl. S. Pěnička

novela k privatizace a FNM - posl. P. Šafařík

rezervy daně z příjmu - posl. R. Kolář

daň z příjmu - posl. R. Kolář

spotřební daň - posl. S. Pěnička

daň z přidané hodnoty - posl. J. Wagner

- Možnost projednání krácení státního rozpočtu? Průbežná informace o stavu (posl. Václavek). Posl. J. Wagner odpověděl, že je dohodnuto s MF, že po projednání ve vládě, MF bude poslance RV informovat. Připadá v úvahu termín po návratu z Francie.

- NKÚ - nabídka zasedání RV 23. a 24. 4. 1997 v Přestavlkách; technicky nemožné, projednat na červen.

8.

Informace o činnosti výboru pro kontrolu

Tento bod byl v souladu se změnou programu projednáván ve čtvrtek. Předseda podvýboru T. Páv informoval, že od poslední informace výboru se podvýbor sešel dvakrát a projednával tyto kontrolní závěry:

1. Kontrolní závěr NKÚ číslo 95/23 - České dráhy

2. Kontrolní závěr NKÚ číslo 95/26 - Ministerstvo zdravotnictví

3. Kontrolní závěr SCP

Předseda Páv sdělil i výsledky projednávání těchto kontrolních závěrů. V souvislosti s projednáváním těchto bodů byl předseda Páv zmocněn navrhnout rozpočtovému výboru dvě usnesení. Rozpočtový výbor na jeho návrh posléze přijal usnesení č. 130 (České dráhy, +9, -0, 2) a 131 (Ministerstvo zdravotnictví, +10, 0, 1). Jmenný seznam hlasujících poslanců viz příloha zápisu č. 4.

Posl. T. Páv dále sdělil, že při kontrole usnesení podvýboru pro kontrolu bylo zjištěno, že nejsou splněna 2 usnesení - usnesení podvýboru č. 11/1 - přehled objektů ve vlastnictví státu a usnesení podvýboru č. 12/1 - zpráva o rozdělení majetku federace a nakládání s tímto majetkem.

9.

Návrh pořadu a termínu 15. schůze rozpočtového výboru

Příští 15. schůze se bude konat jako výjezdní zasedání ve Francii. Návrh programu byl rozdán. Do Dijonu jede místo posl. Macháčka posl. Hojdar. S tímto programem souhlasili všichni poslanci (16, 0, 0). Schválený pořad viz usnesení č. 128. Jmenný záznam o hlasování viz příloha zápisu. č. 3.

Čtvrtek 13. března

Jednání zahájil předseda výboru. Výbor se zabýval nedoprojednanými body a vnitrozáležitostmi.

Nejprve proběhlo projednání přesunutého bodu 8 Informace o činnosti podvýboru pro kontrolu. Zápis je u bodu 8.

7. různé - pokračování

- Předseda výboru tlumočil pozvání starostů měst na výjezdní zasedání RV na 2. čtvrtletí - Hradec Králové, Plzeň. V Plzni již RV byl - zatím ne; předběžně přislíbil návštěvu Hradce Králové.

Dále předseda přednesl:

- Žádost ORGV na posouzení návrhu předsedy klubu ODS poslance M. Uhdeho - na zvýšení finančních prostředků poslaneckým klubům. Doporučuje zařadit na schůzi RV - J. Wagner se spojí s předsedy klubů, T. Páv a J. Václavek dnes, tj. 13. 3., předloží stanovisko RV organizačnímu výboru, že RV nedoporučuje zatím zařazovat na schůzi PSP.

- Usnesení organizačního výboru - přikázání o platu ústavních činitelů RV. J. Wagner doporučuje, zařadit na další schůzi výboru.

- NKÚ sděluje stanovisko k podnětu RV dle usn č.117/1997, že nezařadí kontrolu SBD Havířov. (Tuto odpověď má tajemník Jelínek), předá k dispozici podvýboru pro kontrolu.

- Svaz průmyslu předložil náměty úpravy vládních předloh zákonů - někdo z poslanců k blišímu prostudování. Kdo má zájem přihlásí se u tajemníka.

- Změna delegací do Francie: z návštěvy UNESCO se odhlásili: posl. M. Kraus, R. Kolář, R. Šmucr, tím se delegace zmenšila na 3 poslance. J. Wagner navrhl delegoval do této skupiny posl. Maška - přijato.

- Pozvánky na semináře v PSP budou vyvěšovány na nástěnce v prostorách výboru.

- Mezinárodní konference tělesně postižených sportovců požádala předsedu Poslanecké sněmovny o finanční výpomoc - předseda Poslanecké sněmovny tuto žádost postoupil RV. Bude-li možnost, požádá předseda vedoucího KPSP o prostředky.

- Usnesení organizačního výboru postoupit RV k projednání a zúřadování informaci o hospodaření Politických klubů za rok 1996 (dříve podklady o hospodaření přijímala přímo finanční účtárna, která přes ředitele HSO předkládala zprávu ORGV - nyní přes RV). Kontrola hospodaření účetních knih.

* * *

Jednání pokračovalo doprojednáním bodu 2., části - ustavení a volba podvýboru pro kapitálový trh a kapitálové výdaje veřejných rozpočtů. Zápis viz bod 2.

Poté předal slovo J. Wagner předsedovi Českého statistického úřadu E. Outratovi.

* * *

10.

Seminář k problematice statistické služby

Předseda ČSÚ E. Outrata přivítal všechny poslance, představil všechny své nejbližší spolupracovníky.

10.1 Transformace České statistické služby

Předseda E. Outrata pokračoval přednáškou o transformaci statistického úřadu. Předložil souhrnnou tabulku vybraných ukazatelů hospodářství ČR - leden, únor 1997 a údaje o vývoji cen výrobců v základních cenových okruzích za měsíc únor 1997.

10.2 Principy přípravy statistických zjišťování na rok 1998

O principech statistických zjišťování hovořil ing. Drápala.

10.3 Sociální statistiky - příjmová, výdajová a výdělková statistika, sčítání lidu, domů a bytů

Slova se ujal místopředseda Fišer - hovořil o transformaci sociální statistiky, o oblasti statistiky rodinných účtů, statistiky mezd. V diskusi k tomuto bodu vystoupil posl. Tlustý (výše příjmů podle jednotlivých skupin úředníků státního aparátu pro odvození relací pro stanovení výše odměn ústavním činitelům).

10.4 Cenová statistika

O cenové politice přednášela Ing. Kociánová. Hovořila o idexu spotřebních cen, o harmonizaci tohoto ukazetele s Evropskou unií.

10.5 Analýzy makroekonomického vývoje a jejich prognózy

Seminář pokračoval přednáškou místopředsedy ČSÚ ing. Šujana o pravidelné analýze a prognóze makroekonomického vývoje. Prognózy jsou aktualizovány každé čtvrtletí. Informoval poslance o aktuálním vývoji ekonomiky - pasivní saldo obchodní bilance, deficit na běžném účtu platební bilance, stagnaci českého vývozu.

10.6 Diseminace statistických informací ČSÚ

Tento bod se týkal výstupů ČSÚ, způsobu, jak úřad poskytuje a prezentuje získané informace. Je to především prostřednictvím statistické ročenky, rozborů a další. V současné době je ze 130 titulů 80 dostupných i v elektronické formě - přes modem či internet.

10.7 Regionální statistika

Informace o regionální statistice poskytl ing. Prosek. ČSÚ nerozlišuje v regionální statistice jen okresy, ale i jiné územní celky, jako například Šumava. Dále se slova ujal ing. Ježník. Databáze ČSÚ obsahuje přes 6200 obcí, sleduje 500 ukazatelů. Od roku 1994 funguje geografický informační systém. V rozpravě vystoupili posl. Recman, Tlustý, Wagner.

Tím skončil seminář na ČSÚ.

11.

Celní zákon

Poslanec J. Třebický zrekapituloval projednávání celního zákona a seznámil poslance s usnesením ÚPV. V podrobné rozpravě vystoupil posl. Třebický (pozměňovací návrh), posl. Recman (pozměňovací návrh), posl. Březina (pozměňovací návrh), posl. Macháček (pozměňovací návrh). Závěrem bylo přijato usnesení č. 132 (9 pro, nikdo proti, nikdo se nezdržel). Hlasování poslanců viz příloha zápisu č. 4.

* * *

Dále se projednávalo zřízení podvýboru pro kapitálový trh - zápis viz bod 1.5.

* * *

Tím byl naplněn program 14. schůze RV, kterou ukončil předseda J. Wagner 13. března 1997 ve 12.30 hodin.

 

Jan TŘEBICKÝ v.r.
ověřovatel

Jozef WAGNER v.r.
předseda

 

Zapsal: ing. P. Jelínek

V Praze 21. března 1997



Přihlásit/registrovat se do ISP