Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1997

2. volební období

rozpočtový výbor

 

Zápis

z 16. schůze výboru,

která se konala dne 17. dubna 1997

 

duben 1997

 

Zápis

 

z 16. schůze rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu, která se konala dne 17. dubna 1997.

Přítomni: poslanci a hosté dle prezenčních listin

 

Jednání výboru zahájil předseda výboru posl. J. Wagner a navrhl pořad jednání s úpravami ve srovnání s pozvánkou (vypuštěno projednání tisku 134, přeřazení bodů: Příprava návrhu usnesení PSP ke způsobu projednání státního závěrečného účtu v Poslanecké sněmovně a jejích orgánech, Informace o činnosti podvýboru pro kontrolu, návrh pořadu a termínu 17. schůze rozpočtového výboru):

1. Příprava návrhu usnesení PSP ke způsobu projednání státního závěrečného účtu v Poslanecké sněmovně a jejích orgánech

2. Informace o činnosti podvýboru pro kontrolu

3. Návrh pořadu a termínu 17. schůze rozpočtového výboru

4. Vládní návrh, kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Smlouva mezi Českou republikou a Jihoafrickou republikou o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu podepsaná v Praze dne 11. listopadu 1996 (tisk 136)

5. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 593/1992 Sb., o rezervách pro zjištění základu daně z příjmu, ve znění pozdějších předpisů (tisk 148)

6. Vládní návrh zákona o platu a některých dalších náležitostech státních zástupců a o změně zákona č. 236/1995 Sb., o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce, představitelů státní moci a některých státních orgánů a soudců, ve znění zákona č. 138/1996 Sb. (tisk 141)

7. Návrh na způsob kontroly hospodaření poslaneckých klubů za rok 1996

8. Žádost organizačního výboru o projednání stanoviska k návrhu klubu ODS na zvýšení příspěvků poslaneckým klubům

9. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 588/1992 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (tisk 145)

10. Způsob projednání výročních finančních zpráv politických stran a politických hnutí

11. Průběžná zpráva o hospodaření kapitoly státního rozpočtu 303 - Senát Parlamentu ČR (se zaměřením na rekonstrukci budov)

12. Sdělení předsedy, různé

 

Takto navržený program schválili poslanci následovným poměrem hlasů: +8, 0, 0. Jmenovitý záznam o hlasování viz příloha zápisu č. 1

 

* * *

 

1.

Příprava návrhu usnesení PSP ke způsobu projednání státního závěrečného účtu v Poslanecké sněmovně a jejích orgánech

Návrh uvedl předseda výboru J. Wagner. Poslancům byl rozdán písemný podklad, který je přílohou zápisu č. 5. Byla otevřena rozprava. V ní vystoupil posl. S. Recman, který požádal pouze o přerušení na prostudování, připomínky však po obnovení rozpravy nevznesl. V další rozpravě nikdo nevystoupil. Na návrh předsedy bylo přijato usnesení č. 141 (výsledek hlasování: +10, 0, 0). Jmenovitý seznam hlasujících viz příloha zápisu č. 1.

 

2.

Informace o činnosti podvýboru pro kontrolu

Informaci uvedl předseda PVK posl. T. Páv. Podvýbor se zabýval:

- Kontrolou hospodaření s majetkem státní organizace České dráhy (usn. PVK č. 21/5).

- Kontrolou hospodaření Střediska cenných papírů (usn. PVK 22/5).

- Nabídkou přednášek zástupců FTI o zahraničních zkušenostech ke vztahu vnitřní kontroly a kontrol prováděných nejvyššími kontrolními institucemi - podvýbor doporučuje výboru zařadit toto téma na výjezdní zasedání k problematice kontroly do Přestavlk v červnu t.r. Zajistí posl. T. Páv a tajemník výboru P. Jelínek.

 

3.

 

Návrh pořadu a termínu 17. schůze rozpočtového výboru

Předseda výboru předložil následující návrh pořadu:

 

středa 23. dubna

od 9.00 hodin

1. Návrh poslance Machovce na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 357/1992 Sb., o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí, ve znění pozdějších předpisů (tisk 134)

od 9.30 hodin

2. Zpráva o měnovém vývoji v ČR za rok 1996

od 10.30 hodin

3. Roční zpráva o výsledku hospodaření České národní banky za rok 1996

od 11.00 hodin

4. Vládní návrh, kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Smlouva mezi Českou republikou a Belgickým královstvím o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu a z majetku podepsaná v Bruselu dne 16. prosince 1996 (tisk 153)

5. Vládní návrh, kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Smlouva mezi Českou republikou a Mongolskem o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu a z majetku podepsaná v Praze dne 27. února 1997 (tisk 177)

od 13.00 hodin

6. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 368/1992 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších přepisů, a kterým se mění zákon České národní rady č. 551/1991 Sb., o Všeobecné zdravotní pojišťovně, ve znění pozdějších předpisů (tisk 152)

od 14.30 hodin

7. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, a zákon České národní rady č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů (tisk 121) - pokračování jednání ze 14. schůze

8. Informace o činnosti podvýboru pro kontrolu

9. Informace o činnosti podvýboru pro kapitálový trh a pro kapitálové výdaje veřejných rozpočtů

10. Návrh pořadu a termínu 18. schůze rozpočtového výboru

11. Sdělení předsedy, různé

 

čtvrtek 24. dubna

od 9.00 hodin

12. Vládní návrh zákona o platu a některých dalších náležitostech státních zástupců a o změně zákona č. 236/1995 Sb., o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce, představitelů státní moci a některých státních orgánů a soudců, ve znění zákona č. 138/1996 Sb. (tisk 141) - pokračování z 16. schůze

 

Na vysvětlenou předseda výboru uvedl, že původní záměr na seminář k důchodové problematice byl opuštěn v okamžiku, kdy PSP odmítla návrh poslanců Špidly a dalších, takže zůstal pouze vládní návrh. Následovala rozprava, ve které vystoupili: J. Gongol (požadavek na upřesnění plánovaného výjezdního zasedání do Přestavlk - druhý výborový týden dalšího cyklu, tj. červen), J. Václavek, B. Sobotka (požadavek na zařazení bodu: 13. Informace ministra financí o restrikci SR na r. 1997 v důsledku navrhovaných vládních ekonomických opatření). J. Gongol (požadavek na zařazení dodatečného bodu: 14. Informace ministra financí o stavu dělení majetku bývalé ČSFR mezi ČR a SR).

 

Takto předložený návrh na pořad včetně doplňků byl jako usnesení č. 134 schválen 16 hlasy pro, nikdo neby proti, jeden nehlasoval. Jmenovitý přehled hlasujících poslanců viz příloha zápisu č. 2.

 

4.

 

Vládní návrh, kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Smlouva mezi Českou republikou a Jihoafrickou republikou o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu podepsaná v Praze dne 11. listopadu 1996 (tisk 136)

Návrh uvedl náměstek ministra financí J. Klak. Zpravodajskou zprávu přednesl v zastoupení posl. T. Květáka posl. S. Pěnička. Uvedl, že jde o standardní smlouvu, která se neodchyluje od vzorové smlouvy. V rozpravě nikdo nevystoupil. Na návrh zpravodaje pak bylo přijato usnesení č. 135 (hlasování: +14, 0, 0), kterým výbor návrh doporučil PSP ke schválení.

 

5.

 

Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 593/1992 Sb., o rezervách pro zjištění základu daně z příjmu, ve znění pozdějších předpisů (tisk 148)

Návrh za vládu uvedl představitel Ministerstva financí náměstek J. Klak. Zpravodajem byl posl. R. Kolář, v zastoupení omluveného zpravodaje přednesl zprávu posl. P. Šafařík. V rozpravě vystoupili: posl. I. Mašek (přibližný rozpočtový dopad - plusový dopad 2-3 mld. Kč bude zřejmě vynulován účinky zvýšených konkursů na dlužníky, jejichž úvěry jsou kryty těmito rezervami).

Následovala podrobná rozprava (posl. J. Gongol). Na závěr předložil pravodaj návrh usnesení, které výbor pod č. 136 přijal takto: +14, 0, 3. Jmenovitý seznam poslanců, kteří hlasovali, viz příloha zápisu č. 2.

 

6.

 

Vládní návrh zákona o platu a některých dalších náležitostech státních zástupců a o změně zákona č. 236/1995 Sb., o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce, představitelů státní moci a některých státních orgánů a soudců, ve znění zákona č. 138/1996 Sb. (tisk 141)

Na úvod vystoupili představitelé resortů pověřených vládou k odůvodnění: Ministerstva spravedlnosti a Ministerstva práce a sociálních věcí. Za MS náměstek ministra JUDr. Zářecký, za MPSV náměstek ministra M. Vaněk. Zpravodaj posl. J. Wagner ve své zprávě uvedl: Zákon by narušil existující relace, které se pracně podařilo nastavit - nedoporučuje snížit platy soudcům, prezidentu republiky, nerušit náhrady u soudců. Po obecné rozpravě navrhne přerušení jednání.

 

Následovala rozprava. V ní vystoupili: I. Mašek (vypustit ze zákona část II - ústavní činitele a zkrátit lhůty k projednání, aby účinnost zákona byla co nejdříve), T. Páv (II. část je nutno systémově přepracovat), V. Tlustý (ustavit pracovní skupinu na přepracování části o ústavních činitelích) a dále S. Recman, J. Wagner, I. Mašek, R. Kolář, T. Květák, z nichž někteří opakovaně. Slovo bylo se souhlasem výboru uděleno i hostům: J. Vondrové (ČKMOS - odborový svaz zaměstnanců státních orgánů), Dr. Z. Novotnému (předseda Unie soudců), Dr. Coufalovi (Unie státních zástupců), Dr. C. Löffelmannovi (předseda Unie státních zástupců) a Dr. Pacholíkové (Městský soud), Dr. Baksovi (Krajský soud v Plzni), J. Vyklickému (Mezinárodní organizace soudců) a dalším zástupců výše uvedených unií. Za KPSP vystoupil Dr. Šusta (s ohledem na legislativní tvorbu nelze provést jednoduché vypuštění části II. bez dalších úprav části I.). Na návrh zpravodaje byla posléze utvořena pracovní skupina k přípravě pozměňovacích návrhů k vládnímu návrhu ve složení: posl. R. Kolář, T. Květák, S. Recman, B. Sobotka, P. Šafařík, P. Vrzáň, J. Wagner, za Kancelář PSPČR Dr. Šusta, za Unii soudců 1 zástupce, za Unii státních zástupců 1 zástupce. Jednání bylo svoláno na pátek 18. dubna 1997 od 9.00 hod. Výbor požádal pracovní skupinu o předložení výsledků práce na 17. schůzi RV a jednání přerušil. Viz usnesení č. 137 (hlasování: +16, 0, 1). Jmenovitě viz příloha zápisu č. 2.

 

7.

 

Návrh na způsob kontroly hospodaření poslaneckých klubů za rok 1996

Nejprve vystoupil posl. T. Páv, který ozřejmil, proč se RV zabývá touto matérií (žádost organizačního výboru). V následující rozpravě vystoupili: S. Recman, J. Wagner, T. Páv. Poslanci konstatovali, že veškeré výdaje byly v jednotlivých poslaneckých klubech doloženy potřebnými doklady a zaúčtovány. Peněžní deníky byly řádně podepsány. Byly však zjištěny některé nedostatky, např. že nebyly dodrženy některé platné zásady hopodaření klubů. Proto výbor požádal organizační výbor o zpřesnění těchto pravidel, které zamezí výše zjištěným nedostatkům. K tomu bylo přijato usnesení č. 140 (hlasování: +14, 0, 2). Jmenovitě viz příloha zápisu č. 3.

 

8.

 

Žádost organizačního výboru o projednání stanoviska k návrhu klubu ODS na zvýšení příspěvků poslaneckým klubům

Úvodem vystoupil předseda výboru posl. J. Wagner. Přednesl žádost mpř. PSP K. Ledvinky o zaujetí stanoviska k návrhu klubu ODS na povýšení paušálních náhrad poslaneckým klubům nad 20 členů o 20 tis. Kč na každého člena nad 20. Předseda výboru doporučil věc řešit jinak - stejně pro všechny poslance. S ohledem na to, že jde o problematiku úhrady telefonních linek, neřešit věc zvýšením náhrad na kluby, nýbrž navýšením limitů na telefonní linky poslancům.

 

Následovala rozprava. V ní vystoupili: posl. A. Macháček (nevázat úhradu na linku, ale na úhradu poplatků), posl. V. Tlustý, J. Wagner, T. Páv, T. Květák (řešení technických otázek problému - evidování, smlouvy na používání linky v případě poslanecké kanceláře a v případě, kdy linka je pronajata pronajimatelem). Za KPSP vystoupil ředitel hospodářsko-správního odboru S. Kovalovský, který mj. uvedl možosti rozpočtu KPSP. Na závěr vystoupil J. Wagner, který předložil návrh na dvě usnesení. První usnesení bylo přijato pod pořadovým číslem 142 (výsledek hlasování: +12, 0, 2) a druhé usnesení pod poř. číslem 143 (+12, 0, 2). Jmenovitý seznam poslanců, kteří hlasovali, viz příloha zápisu č. 3.

 

9.

 

Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 588/1992 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (tisk 145)

Návrh uvedl představitel Ministerstva financí náměstek J. Klak. Zpravodajem byl posl. J. Wagner. Ve své zprávě uvedl, že doporučuje snížení prahu obratu rozhodujícího pro to, zda osoba je povinně plátcem daně ze 750 tis. Kč na 500 tis. Kč měsíčně. Připomněl problematiku registračních pokladen a úspěšnosti inkasa daně. Návrh doporučil k přijetí.

 

V následující rozpravě vystoupili: posl. I. Mašek (zvýšení sazby DPH u energií z 5% na 22% znamená 6,5 mld. Kč dodatečného inkasa pro SR. Doporučil snížit sazbu daně o 3% a tento rozdíl a "další úspory státního rozpočtu, které budou definovány při jeho tvorbě" věnovat na kompenzaci snížení příjmů. Slovo bylo uděleno i hostům (výbor souhlasil bez výhrad). Vystoupili: S. Spohr, Sdružení podnikatelů restauračních zařízení (změna sazby za činnosti v pohostinství z 22% na 5%), Dr. Straka (Asociace leasingových společností - zrušit daňovou povinnost při uplatňování zástav na hmotný majetek), ing. Fiedlerová (Bankovní asociace) - zrušení daňové povinnosti při uplatnění bankovní zástavy na hmotný majetek a při jeho převodu zpět zástavci. Tento návrh si v následující podrobné rozpravě osvojil posl. T. Březina. Dále v podrobné rozpravě vystoupili: A. Macháček, J. Gongol, J. Wagner, I. Mašek, za legislativní odbor KPSP Dr. I. Chrastil.

 

K návrhu bylo přijato doporučující usnesení č. 138 vč. připomínek. Hlasování: +7, -5, 0. Jmenovitý seznam hlasujících viz příloha zápisu č. 3.

 

10.

 

Způsob projednání výročních finančních zpráv politických stran a politických hnutí

Úvodem vystoupil posl. T. Páv, který podal obecnou rekapitulaci povinností PSP a jejích orgánů, která plyne z ustanovení zákona o politických stranách a hnutích, dále uvedl příklady nedostatků ve zprávách a doporučil výboru ustanovit pracovní skupinu, která by zprávy posoudila předložila výboru a ten informoval sněmovnu.

 

Následovala rozprava. V ní vystoupil J. Wagner (ne pracovní skupinu, ale předat kontrolnímu podvýboru k dalšímu posouzení). Na základě rozpravy předložil posl. T. Páv návrh na usnesení. To bylo přijato jako usnesení č. 144 (hlasování: +12, 0, 0), jmenovitě viz příloha zápisu č. 4.

 

9.

 

Průběžná zpráva o hospodaření kapitoly státního rozpočtu 303 - Senát Parlamentu ČR (se zaměřením na rekonstrukci budov)

Úvodem vystoupil předseda výboru posl. J. Wagner, který podal informaci o důvodech zařazení tohoto bodu na pořad jednání. S dalším výkladem vystoupil předseda komise PSP pro práci Kanceláře PSP K. Ledvinka. V jeho rámci odůvodnil, proč podává zprávu komise PSP a ne zástupci Senátu nebo Kanceláře Senátu (z důvodů předávání stavby nebyly dosud všechny její části předány na Kancelář Senátu) a doložil problémy s financováním stavby, nedostatkem rozpočtovaných prostředků a předložil nástin řešení: převést 60 mil. Kč z rezervy PSP v kapitole VPS na Senát, nenavyšovat dále prostředky (politické rozhodnutí), pro případnou redukci v důsledku redukce celého rozpočtu redukovat obě Kanceláře (resp. komory Parlamentu). Požádal, aby jeho zpráva byla vzata na vědomí a do zásadního politického rozhodnutí bylo jednání výboru přerušeno.

 

Následovala rozprava. V ní vystoupil J. Wagner, který požádal, aby zpráva NKÚ o kontrole hospodaření prostředky v Senátu byla předložena výboru do příští schůze výboru. Upozornil na stanovisko MF k hospodárnosti vynakládání prostředků v KS a dodržování účetních předpisů. Také on navrhl přerušení tohoto bodu. Dále vystoupil posl. T. Květák (dotaz na proceduru projednávání), S. Pěnička (zdánlivý nesoulad schváleného a čerpaného rozpočtu), S. Recman (požadavek, aby byl pro příští jednání přesně definován úkol pro KS, aby bylo možno přijmout jasně určená doporučení).

Dále vystoupil mpř. Senátu senátor Havlíček, který výbor ujistil o předložení informace a návrhu řešení, jak se vypořádat se stávajícími nezaplacenými závazky a jak bude řešen další postup rekonstrukcí. Poté bylo jednání přerušeno s tím, že Kancelář Senátu předloží zprávu včetně variantního řešení s tím, že součástí podkladů pro výbor bude i zpráva NKÚ.

 

13.

 

Sdělení předsedy, různé

Z časových důvodů nebyl tento bod projednáván s tím, že bude zařazen na příští schůzi RV.

 

* * *

 

Tím byl naplněn program 16. schůze RV, kterou ukončil předseda J. Wagner 17. dubna 1997 v 17.15 hodin.

 

Jan TŘEBICKÝ

Jozef WAGNER

ověřovatel

předseda

 

Zapsal: ing. P. Jelínek

V Praze 17. dubna 1997



Přihlásit/registrovat se do ISP