Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1997

2. volební období

rozpočtový výbor

 

Zápis

z 21. schůze výboru,

která se konala dne 19. června 1997

 

červen 1997

 

Zápis

 

z 21. schůze rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu, která se konala dne 19. června 1997.

Přítomni: poslanci a hosté dle prezenčních listin

 

Jednání výboru zahájil předseda výboru posl. J. Wagner. Navrhl tento pořad jednání:

 

1. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 587/1992 Sb., o spotřebních daních, ve znění pozdějších předpisů (tisk 146) - doprojednání

2. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (tisk 147)

- doprojednání

3. Výroční zpráva Rady Českého rozhlasu o činnosti a hospodaření Českého rozhlasu za rok 1996 (tisk 173) - doprojednání

4. Vládní návrh státního závěrečného účtu České republiky za rok 1996 (tisk 185) - úvodní část

5. Vládní návrh státního závěrečného účtu České republiky za rok 1996 - projednání souboru kapitol a usnesení výborů ke kapitolám SZÚ

6. Vládní návrh státního účtu za rok 1996 - kapitola 398 Všeobecná pokladní správa a okruh státní dluh

7. Vládní návrh zákona o vydání státních dluhopisů na úhradu schodku státního rozpočtu za rok 1996 (tisk 184)

8. Vládní návrh státního závěrečného účtu České republiky za rok 1996 - příprava návrhu usnesení Poslanecké sněmovny - závěr

9. Zpráva vlády o plnění státního rozpočtu za I. čtvrtletí 1997 včetně aktuální informace o provedených změnách ve státním rozpočtu na rok 1997

10. Návrh pořadu a termínu 22. schůze a výhledu na 23. schůzi rozpočtového výboru

11. Sdělení předsedy, různé

 

Takto navržený program schválili poslanci následovným poměrem hlasů: +18, 0, 0. Jmenovitý záznam o hlasování viz příloha zápisu č. 1.

 

* * *

 

1.

 

Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 587/1992 Sb., o spotřebních daních, ve znění pozdějších předpisů (tisk 146) - doprojednání

Pokračování projednávání tohoto návrhu zákona shrnul zpravodaj S. Pěnička. Rozprava k tomuto bodu již byla ukončena, nyní je třeba hlasovat o pozměňovacích návrzích. Po tomto hlasování bylo přijato usnesení č. 179 (výsledek hlasování: +14, -4, 3). Jmenovitý seznam hlasujících poslanců viz příloha zápisu č. 1.

 

2.

 

Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (tisk 147) - doprojednání

Zpravodaj R. Kolář informoval o tom, že projednávání návrhu tohoto zákona bylo přerušeno při podrobné rozpravě. Posl. Mašek se omluvil, že nedal své pozměňovací návrhy v určeném termínu a seznámil s nimi poslance nyní. Posl. Gongol doplnil své již podané pozměňovací návrhy. Posl. T. Páv, T. Březina, S. Pěnička upozornili na chyby vzniklé při přepisování jejich pozměňovacích návrhů. Poté se rozvinula diskuse o možnosti povzbuzení české ekonomiky pomocí změn v daňových zákonech. Bylo rozhodnuto, že se v tomto obecném tématu bude pokračovat odpoledne za přítomnosti ministra financí I. Pilipa. V první části se rozhodovalo o již předložených pozměňovacích návrzích. Aby mohly být zpracovány nově podané pozměňovací návrhy, projednávání tohoto bodu bylo přerušeno do příští schůze - usnesení č. 180 (hlasování: 18, 0, 0), viz příloha č. 1.

 

3.

 

Výroční zpráva Rady Českého rozhlasu o činnosti a hospodaření Českého rozhlasu za rok 1996 (tisk 173) - doprojednání

Zpravodaj posl. T. Páv zrekapituloval průběh jednání z minulé schůze zopakoval vznesené otázky: jak došlo ke ztrátě, proč nejednalo vedení ČRo s Českou poštou, proč byly některé služby podhodnoceny nebo zapomenuty, proč se zvýšily náklady na energii, jak to vypadá s budovou ČRo na Pankráci? (O generální ředitel ČRo V. Ježek: při vybírání poplatků sice existuje sankce za neplacení, ale neexistuje kontrola, v ČR asi 10% neplatičů, stejné jako ve Francii, v roce 1995 byla kampaň společně s ČT proti neplatičům, neplánované výdaje byly u přenosu signálu přes satelit - s tím se v rozpočtu nepočítalo, neplnění příjmů z reklam vyplývá z omezení reklam zákonem, budova ČRo na Pankráci bude prodána, získané prostředky budou použity na opravu budovy na Vinohradech, v současné době jsou 3 vážní zájemci. Ztráta ČRo za rok 1996 byla financována ze zisku z roku 1995.) Dále v rozpravě vystoupili posl. S. Recman, V. Gongol a J. Václavek. Po uzavření rozpravy bylo na návrh posl. T. Páva přijato usnesení č. 185 (+9, -1, 5), jmenný seznam poslanců účastných hlasování viz příloha zápisu č.2.

 

* * *

 

Na návrh předsedajícího bylo rozhodnuto, že body 4.- 8. budou sloučeny, podá se k nim výklad a povede společná obecná rozprava. U návrhu zákona na úhradu schodku se povede ještě rozprava podrobná. Usnesení budou přijímána k jednotlivým bodům po ukončení rozpravy. S tím vyslovili souhlas všichni přítomní poslanci: +18, 0, 0.

 

* * *

 

4.

 

Vládní návrh státního závěrečného účtu České republiky za rok 1996 (tisk 185) - úvodní část

 

5.

 

Vládní návrh státního závěrečného účtu České republiky za rok 1996 - projednání souboru kapitol a usnesení výborů ke kapitolám SZÚ

 

6.

 

Vládní návrh státního závěrečného účtu za rok 1996 - kapitola 398 Všeobecná pokladní správa a okruh státní dluh

 

7.

 

Vládní návrh zákona o vydání státních dluhopisů na úhradu schodku státního rozpočtu za rok 1996 (tisk 184)

 

8.

 

Vládní návrh státního závěrečného účtu České republiky za rok 1996 - příprava návrhu usnesení Poslanecké sněmovny - závěr

K bodu 4

Úvodem vystoupil náměstek ministra financí J. Havel. Zhodnotil tendence vývoje ekonomiky. Růst HDP dosáhl 4.4%, inflace se snížila na 8.8%, dominantním rysem ekonomiky byl rychlý růst domácí poptávky (9.4% ve stálých cenách proti růstu HDP 4.4% též ve stálých cenách). To vyústilo ve schodech SR. Za negativní označil tři jevy - 1) růst schodku běžného účtu platební bilance, 2) vysokou dynamiku růstu nominálních mezd, která za poslední tři roky neodpovídala růstu HDP a růstu produktivity práce a konečně 3) rostoucí schodek veřejných rozpočtů. Vláda ve své činnosti kladla důraz na stabilitu makroekonomického prostředí, ČNB rozšířila fluktuační pásmo, zvýšila diskontní sazbu a povinné minimální rezervy. Ze svých čtyř dlouhodobých cílů - snižování podílu SR na HDP, snižování daňové kvóty, vyrovnanost SR a snižování veřejného dluhu - se jí nepodařil pouze třetí: zachovat vyrovnaný rozpočet, a to přesto, že v tomto směru podnikla řadu opatření. Zpravodaj J. Wagner se vzdal své zprávy s ohledem na podrobnost předkládané zprávy.

 

K bodu 5 nikdo nevystoupil.

 

K bodům 6 a 7

I k těmto bodům pokračoval úvodním slovem náměstek M. Havel. Kapitola VPS obsahuje položky, které nejsou přiřaditelné k ostatním kapitolám, například dotace pro EGAP, ČEB, SFTR, ČMZRB, dotace na teplo, dotace okresům, výdaje byly vynaloženy tak, jak je projednal RV při schvalování státního rozpočtu. Státní dluh v průběhu roku 1996 vzrostl o 0.8 mld. Kč, z toho vnitřní dluh vzrostl o 8.8 mld. Kč a zahraniční dluh se snížil o 8 mld. Kč. Schodek SR bude financován emisí státních dluhopisů, viz předkládaný návrh zákona podle tisku 184. Zpravodaj J. Třebický ocenil obsáhlé vystoupení náměstka Havla. Kapitola VPS je dobře strukturována a tím je i srozumitelná. Všechny zásahy v oblasti příjmů a výdajů byly v souladu s legislativou. Doporučil účet kapitoly schválit.

 

V rozpravě k bodům 4-8 vystoupili: posl. A. Macháček: Jaké je stanovisko MF ke zprávě NKÚ k SZÚ? (O náměstek M. Havel: s některými závěry souhlasí, výhrady má však ke kritice nakládání se zvláštním účtem důchodového pojištění.).

 

Předseda výboru J. Wagner konstatoval, že k bodu 5. - projednání souboru kapitol a usnesení výborů ke kapitolám SZÚ v písemných podkladech shromážděných výborem nejsou žádné výhrady. Usnesení jsou souhlasná, nebo berou účty kapitol na vědomí. Nikdo se do rozpravy nepřihlásil. Poté byla rozprava uzavřena a přijata usnesení č. 181 k VPS (+11, -0, 5), usnesení č. 182 k okruhu SZÚ státní dluh, (+11, -0, 5) usnesení č. 183 k zákonu o vydání státních dluhopisů na úhradu schodku státního rozpočtu (+10, -2, 4), usnesení č. 184 k SZÚ jako celku (+11, -0, 5). Jmenný seznam účasti při hlasování jednotlivých poslanců viz příloha zápisu č. 2 a 3.

 

* * *

 

Na návrh předsedy bylo předsunuto projednávání bodu 11. Různé. S tím vyslovilo souhlas 16 všech momentálně přítomných poslanců.

 

* * *

 

11.

 

Sdělení předsedy, různé

V rámci bodu různé bylo projednáno:

 

1. Přikázání organizačního výboru na projednání návrhu vlády na změny ve státním rozpočtu pro rok 1997 (bude projednáváno současně se zprávou vlády o plnění SR) - projedná se na příští schůzi ve středu.

2. Posl. V. Tlustý informoval o jednání PVKT. Na pořadu byly otázky projednávání návrhu zákona o Komisi pro kapitálový trh - nutno rozhodnout který (vládní, Ježkův, či poslanecký). Ministr I. Pilip informoval o tom, že vláda včera projednala a předloží sněmovně vládní návrh. Dále byly projednána informace menšinových akcionářů AGB. Je třeba požádat guvernéra ČNB o stanovisko, zařadí se na program příští schůze podvýboru.

3. Diskuse ohledně budoucího vývoje daně z příjmu.

Posl. Mašek vyslovil názor, že je třeba výrazně snížit daň z příjmu právnických osob,tak, aby byla v ČR nižší než v okolních zemích, srovnat sazbu u úroků z vkladů a z dividend a to pak umožní nastartování hospodářského růstu. Posl. T. Březina upozornil, že výše daňové sazby nezohledňuje reálné zdanění, to závisí i na odpisové politice a dalších faktorech. Ministr I. Pilip ve svém soukromém stanovisku vyjádřil názor, že je pro snižování daní; otázkou je, zda je pro to nyní vhodná doba. Srovnání zdanění úroků z úspor a dividend považuje za správné. Náměstek ministra financí M. Havel upozornil na nejistotu prorůstových efektů. Předseda J. Wagner se vyslovil pro ještě razantnější snížení sazby u daně z příjmu fyzických osob, kompenzovém sjednocením sazeb u DPH a změnou sociálních zákonů.

4. Informace o seminářích organizovaných výbory.

5. Přijetí poslance Evropského parlamentu Konrada Schweizera - pověřen posl. J. Třebický.

 

9.

 

Zpráva vlády o plnění státního rozpočtu za I. čtvrtletí 1997 včetně aktuální informace o provedených změnách ve státním rozpočtu na rok 1997

Zprávu včetně aktuální informace předložil ministr financí I. Pilip. Poslanci obdrželi materiál včetně změn přijatých vládou včera. Zpráva o plnění SR za první čtvrtletí obsahuje analýzu vývoje hospodářství. Hodnocení potvrzuje určité tendence z konce roku 1996 - pokles růstu HDP, vyšší růst mezd než produktivity práce, růst nezaměstnanosti, rostoucí nerovnováhu platební bilance, sklon k deficitu veřejných rozpočtů. Vývoj HDP za první čvrtletí ukazuje růst 1.5%, hladina spotřebních cen ve srovnání s minulým obdobím vzrostla o 7.1%, vzhledem ke schodku SR vzrostl státní dluh o 10.7 mld. Kč. Plnění SR dosáhlo 19.5%, výdaje 21%. Proto byla přijata rozhodnutí o vázání SR. V dubnu se projevilo prohloubení schodku, ale i zrychlení plnění příjmů. V daňových příjmech je stabilní příjem z daně z příjmu fyzických osob, jako nestabilní se jeví daň z příjmu právnických osob a daň z přidané hodnoty. Škrty v SR byly provedeny ve dvou etapách 25.5 mld. v dubnu a 16.9 mld. v červnu. Vláda chce mít vyrovnaný rozpočet. Rozpočet na příští rok by měl být plánován s 10 mld. přebytkem.

 

V rozpravě vystoupili posl. J. Václavek: jak chce vláda projednat v Parlamentu změnu rozpočtu o více než 5%, jaká bude absolutní výše rozpočtu na rok 1998, jak je to s rozpočtem Pozemkového fondu na rok 1997? Posl. S. Recman: koordinuje vláda své kroky ohledně měnového vývoje s centrální bankou? Posl. M. Kraus navrhl oddělit projednávání zprávy a informace o změnách, což bylo přijato. Odpověděl ministr I. Pilip: vláda předloží změny v SR rozpočtovému výboru a plénu Sněmovny, konečné rozhodnutí o způsobu projednávání musí rozhodnout sněmovna, prozatímní odhad škod je asi 56 mld., k rozpočtu Pozemkového fondu včera vláda zaujala stanovisko, ke koordinaci činnosti ČNB a vlády - guvernér ČNB se účastní jednání vlády, to platí i u event. rozhodování o privatizaci bank, k vývoji v bankovním sektoru a k měnovému vývoji - ČNB má více nástrojů než vláda, cílem je pozvolný, nikoli skokový průběh v ekonomice.

 

Posl. M. Kraus vystoupil s procedurálním návrhem. Doporučil hlasovat pouze o usnesení ke zprávě vlády za I. čtvrtletí, potom bod přerušit a ke změnám v SR 97 se vrátit později, navrhl středu 25. 6. S tím souhlasili poslanci takto: +11, -1, 7; návrh byl přijat. Jednání bylo přerušeno.

 

10.

 

Návrh pořadu a termínu 22. schůze a výhledu na 23. schůzi rozpočtového výboru

Po diskusi byl tento návrh programu příští schůze:

 

středa 25. června

1. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (tisk 147) - doprojednání

2. Vládní návrh zákona, kterým se mění rozpočtová pravidla republiky, ve znění pozdějších předpisů (tisk 222)

3. Návrh termínu a pořadu další schůze výboru

4. Sdělení předsedy, různé

5. Vládní návrh zákona o platu a některých dalších náležitostech státních zástupců a o změně zákona č. 236/1995 Sb., o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce, představitelů státní moci a některých státních orgánů a soudců, ve znění zákona č. 138/1996 Sb. (tisk 141)

6. Informace sdružení menšinových akcionářů Agrobanky Praha a.s.

7. Zpráva vlády o plnění státního rozpočtu za I. čtvrtletí 1997 včetně aktuální informace o provedených změnách ve státním rozpočtu na rok 1997 - doprojednání

8. Beseda s ministrem financí o výhledech rozpočtové a daňové politiky

 

přijat jako usnesení č. 186 (+9, -0, 5), jmenný seznam hlasujících poslanců viz příloha zápisu č.3.

 

* * *

 

Tím byl naplněn program 21. schůze RV, kterou ukončil předseda J. Wagner 17. dubna 1997 v 17.15 hodin.

 

Zapsal: ing. P. Jelínek, B. Kopřivová

V Praze 25. června 1997

 

 

Jan TŘEBICKÝ v.r.

Jozef WAGNER v.r.

ověřovatel

předseda

 



Přihlásit/registrovat se do ISP