Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1997

2. volební období

rozpočtový výbor

 

Zápis

 

z 24. schůze výboru,

 

která se konala dne 28. srpna 1997

 

srpen 1997

 

Zápis

 

z 24. schůze rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu, která se konala dne 28. srpna 1997

čtvrtek 28. 8. 1997

Přítomni: poslanci a hosté dle prezenčních listin

 

Jednání výboru zahájil předseda výboru posl. J. Wagner, který uvedl pořad jednání dle usnesení č. 199 z 23. schůze a dle shodné pozvánky. K tomu byla otevřena rozprava. V ní vystoupil posl. T. Páv, který doporučil vypustit dosavadní bod 8. (Informace o činnosti podvýboru pro kontrolu), neboť podvýbor se od poslední schůze nesešel. Dále vystoupil předseda výboru J. Wagner a doporučil předřadit původní bod 9. na samotný začátek schůze. S tímto souhlasilo 12 poslanců, žádný nebyl proti, jeden nehlasoval. Tím byl schválen následující pořad:

 

od 9.00 hodin

1. Návrh termínu a pořadu další schůze výboru

od 9.15 hodin

2. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 328/1991 Sb., o konkursu a vyrovnání, ve znění pozdějších předpisů (tisk 219)

od 10.30 hodin

3. Vládní návrh, kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Smlouva mezi vládou České republiky a vládou Vietnamské republiky o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu a z majetku, podepsaná v Praze dne 23. května 1997 (tisk 212)

od 10.45 hodin

4. Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Dohoda mezi Českou republikou a Uzbeckou republikou o vzájemné podpoře a ochraně investic, podepsaná dne 15. ledna 1997 v Praze (tisk 199)

 

5. Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Dohoda mezi Českou republikou a Tuniskou republikou o podpoře a vzájemné ochraně investic, podepsaná dne 6. ledna 1997 v Tunisu (tisk 238)

od 11.00 hodin

6. Vládní návrh, kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu dohoda mezi vládou České republiky a vládou Ukrajiny o vzájemné pomoci v celních otázkách, podepsaná v Praze dne 19. března 1997 (tisk 183)

od 11.15 hodin

7. Informace o činnosti podvýboru pro kapitálový trh a pro kapitálové výdaje veřejných rozpočtů

8. Vládní návrh zákona o Komisi pro cenné papíry a o změně a doplnění dalších zákonů (tisk 223)

od 15.30 hodin

9. Sdělení předsedy, různé

 

Jmenovitý záznam o hlasování viz příloha zápisu č. 1, str 1.

 

* * *

 

1.

 

Návrh termínu a pořadu další schůze výboru

Předseda výboru předložil následující návrh pořadu:

 

Jednání se uskuteční v úterý 16. září v budově Magistrátu Hradce Králové, ve středu 17. září v budově Okresního úřadu v Ústí nad Orlicí, ve čtvrtek 18. září v budově PS PČR, Sněmovní 4, Praha 1, místnost č. 111/Sněmovna.

 

úterý 16. září

od 15.30 hodin Odjezd (od Poslanecké sněmovny)

od 17.30 hodin Ubytování

od 18.30 hodin Zasedací místnost Magistrátu Hradce Králové

1. Jednání se zástupci městského zastupitelstva a magistrátu - příprava na jednání o státním rozpočtu na rok 1998

 

středa 17. září

od 9.00 hodin Přesun do Ústí nad Orlicí

od 10.15 hodin

2. Jednání s přednostou OÚ (oblast postižená povodní) a se zástupci postižených měst a obcí regionu - pokračování jednání z 23. schůze

od 13.00 hodin

3. Návštěva míst postižených povodněmi

od 16.00 hodin Přesun do Prahy

 

čtvrtek 18. září

od 9.00 hodin

4. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 587/1992 Sb., o spotřebních daních, ve znění pozdějších předpisů (tisk ...)

od 10.00 hodin

5. Návrh poslanců Františka Brožíka a Zdeňka Jičínského na vydání zákona, kterým se mění a doplňují zákon České národní rady č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 140/1961 Sb., trestní zákon, ve znění pozdějších předpisů a zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů (tisk 175)

od 11.00 hodin

6. Návrh poslanců Karla Machovce a dalších na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 42/1992 Sb., o úpravě majetkových vztahů a vypořádání majetkových nároků v družstvech, ve znění pozdějších předpisů, a zákon České národní rady č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (tisk 214)

7. Informace o činnosti podvýboru pro kapitálový trh a pro kapitálové výdaje veřejných rozpočtů

8. Informace o činnosti podvýboru pro kontrolu

9. Návrh termínu a pořadu další schůze výboru

10. Sdělení předsedy, různé

 

Takto navržený pořad byl schválen jako usnesení č. 201. (Výsledek hlasování: +9, 0, 4 .) Jmenovitě viz příloha zápisu č. 1, str. 1.

 

2.

 

Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 328/1991 Sb., o konkursu a vyrovnání, ve znění pozdějších předpisů (tisk 219)

Vládní návrh odůvodnil náměstek ministryně spravedlnosti doc. Tröster. Zpravodajskou zprávu odůvodnil posl. P. Šafařík. Hovořil mj. o tom, že současná i navrhovaná právní úprava není moderní a vychází z rakousko - uherských předloh. Vůči předkladateli položil několik otázek: zda akcentovat zvýšení počtu konkursních řízení, zda upřednostnit precizní soudní proces, nebo rychlé projednávání. Doporučil, aby vláda předložila komplexní novelu, a to co nejrychleji.

 

Následovala rozprava. V ní nejprve předseda výboru požádal výbor o generální souhlas s vystoupením hostů. O tom výbor hlasoval bez rozpravy: +12, 0, 0. Dále vystupovali: posl. J. Kraus (byla či nebyla provedena analýza malé novely, co způsobí? - viz příklad Maďarska v r. 91; doporučil vrátit vládě k přepracování), ing. I. Kamlejnková, předsedkyně KSKŘI a zástupkyně HK (nevracet vládě, přepracovat § 14 a postupně provést rekodifikaci celého úpadkového práva s ohledem a zdůraznění ekonomických otázek), posl. T. Páv (dopady přijetí?), dr. Mlejnková, krajský obchodní soud (problém je spíše v ekonomice než v právu; chybí nástroj stimulace podnikatelů, aby měli snahu dostat se z potíží; úpadce je pouze trestán, pomoc se mu neposkytuje; nutno přesně formulovat společenskou objednávku; finační úřady - měly by provádět dopředné sledování, zda hrozí konkurzní nebezpečí, postihovat nepodávání daňových přiznání subjekty), J. Wagner (chybí sanační princip, ochrana před úmyslným úpadkem; na základě vážných výhrad poslanců a odborné veřejnosti doporučil ustavit pracovní skupinu, která připraví návrh na usnesení a doporučení vládě. Osobně doporučil také vrátit vládě k přepracování.) Z odpovědí předkladatele jednoznačně vyplynulo, že u tohoto "balíčkového" návrhu (viz vládní balíček opatření z března t.r.) nebyla analýza prováděna. Nebylo ani širší připomínkové řízení.

 

Byla ustavena pracovní skupina na přípravu usnesení: posl. P. Šafařík, T. Květák, M. Kraus (hlasování o složení an blok: +10, 0, 4). Ta po krátké přestávce předložila návrh na vrácení vládě a doporučení na rekodifikaci celého úpadkového práva. To bylo přijato jako usnesení č. 200 (+9, -1, 0). Soupis hlasujících poslanců viz příloha usnesení č. 1, str. 1.

 

3.

 

Vládní návrh, kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Smlouva mezi vládou České republiky a vládou Vietnamské republiky o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu a z majetku, podepsaná v Praze dne 23. května 1997 (tisk 212)

Návrh odůvodnil náměstek ministra financí J. Klak. Zpravodajem byl posl. T. Květák. Smlouva je standardní mezivládní, neobsahuje žádné zvláštní výjimky. Obsahuje zásadu rovného nakládání, umožňuje neformální řešení sporů a výměnu informací mezi smluvními státy. Nevyžaduje změny právního řádu a nemá dopad na státní rozpočet.

 

V rozpravě vystoupil posl. A. Macháček. (Způsob zdaňování a kontroly Vietnamských podnikatelů.) Následovalo hlasování o doporučení Poslanecké sněmovně. To bylo přijato jako usnesení č. 202. (Výsledek hlasování: +10, 0, 1). Jmenovitý seznam hlasujících viz příloha zápisu č. 1, str.2.

 

* * *

 

V tomto okamžiku předložil předseda schůze procedurální návrh na projednávání bodu 4 a 5 společně, s ohledem na jejich takřka shodný charakter. S tím souhlasilo všech 11 momentálně přítomných poslanců.

 

4. a 5.

 

Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Dohoda mezi Českou republikou a Uzbeckou republikou o vzájemné podpoře a ochraně investic, podepsaná dne 15. ledna 1997 v Praze (tisk 199)

a

Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Dohoda mezi Českou republikou a Tuniskou republikou o podpoře a vzájemné ochraně investic, podepsaná dne 6. ledna 1997 v Tunisu (tisk 238)

Návrhy uvedl J. Klak, náměstek ministra financí. Zpravodajem byl posl. T. Květák. Obě dohody se neodchylují od zásad ve vzorové dohodě s Maďarskou republikou. Poskytují všechny záruky, které se obvykle poskytují pro investory z druhých stran, zejména doložku nejvyšších výhod a princip národního zacházení, záruku proti vyvlastnění, záruku volných plateb, způsob řešení sporů. Nemají dopad na rozpočet.

 

K návrhu podle tisku 199 (ČR - Uzbekistan) bylo přijato usnesení č. 203 (hlasování: +10, 0, 1).

 

K návrhu podle tisku 238 (ČR - Tunis) bylo přijato usnesení č. 204 (hlasování: +10, 0, 1).

 

6.

 

Vládní návrh, kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu dohoda mezi vládou České republiky a vládou Ukrajiny o vzájemné pomoci v celních otázkách, podepsaná v Praze dne 19. března 1997 (tisk 183)

Návrh odůvodnil náměstek ministra financí J. Klak. Zpravodajem byl posl. J. Třebický. Přizván k jednání byl i generální ředitel Ústřední celní správy JUDr. Kárník.

Zpravodaj uvedl, že jde o stejný typ smlouvy, kterou výbor v nedávné době projednával a schválil vůči Francii (viz usn. č. 103/1997). Cílem dohody je poskytování informací a dokladů až po možnost šetření zejména v souvislosti s podloudnictvím a nezákonným obchodem omamnými a psychotropními látkami.

 

V následující rozpravě nikdo nevystoupil. Na závěr jednání bylo schváleno doporučující usnesení č. 205 (+11, 0, 0). Jmenovitě viz příloha zápisu č. 1, str. 3.

 

7.

 

Informace o činnosti podvýboru pro kapitálový trh a pro kapitálové výdaje veřejných rozpočtů

Informaci uvedl předseda podvýboru posl. V. Tlustý. Podvýbor se sešel mezi 23. a 24. schůzí jedenkrát a to 27. 8. 97. Na pořadu jednání kromě standardních bodů byl jediný věcný bod pořadu - Vládní návrh zákona o Komisi pro cenné papíry a o změně a doplnění dalších zákonů (tisk 223). V. Tlustý informoval výbor o stanovisku Legislativního odboru KPSP - výhrady k ústavnosti a doporučení na zamítnutí (stanovisko bylo poslancům rozdáno, viz příloha zápisu č. 2). Dále rozebral:

= politické důsledky zamítnutí

= další postup v případě, že zákon projde prvním čtením

= to, že možnost nalezení věcného řešení existuje, právně však řešení podvýbor nedokáže formulovat. Vyskytují se ústavní a další bariéry, např. kompetenční zákon.

 

K informaci následovala rozprava. V ní vystoupil: J. Wagner - doporučil přerušení a požádat ústavně právní výbor o stanovisko. Uvedl, že základním rozporem je snaha skloubit státní a samosprávný prvek. V podobném duchu podpořil předsedu výboru posl. T. Květák. Schválení zákona v podobě předložené vládou by byla blamáž, na druhé straně je politický neúnosné nadále nevyvíjet žádnou aktivitu. Rozpravou byl bod 7. ukončen.

 

V tomto okamžiku předal předseda výboru řízení schůze mpř. Šafaříkovi.

 

8.

 

Vládní návrh zákona o Komisi pro cenné papíry a o změně a doplnění dalších zákonů (tisk 223)

Vládní návrh odůvodnil náměstek ministra financí J. Špička. Zpravodaj V. Tlustý rekapituloval své dopolední stanovisko (viz bod 7 zápisu). V obecné rozpravě nikdo nevystoupil. Návrh na usnesení, ve kterém se doporučuje odročení a projednání též v ústavně právním výboru, přednesl zpravodaj. Také k tomuto návrhu v rozpravě nikdo nevystoupil. Usnesení bylo přijato pod č. 206 (+11, 0, 0). Jmenovitě viz příloha č. 1 str. 3.

 

9.

 

Sdělení předsedy, různé

V rámci tohoto bodu vystoupili:

 

- posl. P. Šafařík. Požádal o součinnost a náměty při přípravě usnesení, kterým by měla být uzavřena výjezdní 23. schůze k problematice kontroly vynakládání prostředků státního rozpočtu na likvidaci následků povodní v roce 1997.

 

- prezident Nejvyššího kontrolního úřadu L. Voleník (výbor souhlasil s udělením slova - všichni přítomní). Seznámil výbor s návrhem na odbornou část programu, kterou zajišťuje NKÚ pro výbor v rámci připravované 26. schůze. Vystoupí sir John Boll, vedoucí National Audit Office Velké Británie s referátem: Vstup do Evropské unie a NATO - nároky na státní rozpočet. Dále L. Voleník seznámil poslance se stručným životopisem J. Bolla.

 

Program 24. schůze rozpočtového výboru ukončil místopředseda výboru posl. P. Šafařík dne 28. srpna ve 13.30 hodin.

 

 

Jan TŘEBICKÝ v.r.

Jozef WAGNER v.r.

ověřovatel

předseda

 

V Praze 29. 8. 1997

zapsal: P. Jelínek



Přihlásit/registrovat se do ISP