Parlament České republiky 

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1997

2. volební období

rozpočtový výbor

Zápis

z 29. schůze výboru,

která se konala ve dnech 26. až 27. listopadu a 2. až 3. prosince 1997

v Praze

 

listopad, prosinec 1997

 

Zápis

ze 29. schůze rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu, která se konala ve dnech 26. až 27. listopadu a 2. a 3. prosince 1997

Přítomni: poslanci a hosté dle prezenčních listin

 

Schůzi zahájil předseda rozpočtového výboru posl. J. Wagner. Navrhl tento program podle pozvánky:

 

Byl navržen následující program:

středa 26. listopadu

1. Vládní návrh zákona o státním rozpočtu na rok 1998 kapitola 302 - Poslanecká sněmovna Parlamentu

2. Vládní návrh zákona o státním rozpočtu na rok 1998 kapitola 303 - Senát Parlamentu

3. Zpráva vlády o plnění státního rozpočtu České republiky za 1. pololetí 1997

4. Vládní návrh zákona o státním rozpočtu (tisk 287) a návrh státního rozpočtu na rok 1998 - úvodní výklad

5. Vládní návrh státního rozpočtu na rok 1998, kapitola 398 - Všeobecná pokladní správa - otevření

6. Vládní návrh státního rozpočtu na rok 1998, okruh státní dluh

7. Podpůrné programy zemědělství poskytované podle § 2 odst. 1 zákona č. 252/1997 Sb., o zemědělství (tisk 325)

8. Vládní návrh zákona o státním rozpočtu (tisk 287) a návrh státního rozpočtu na rok 1998, projednání usnesení výborů PSP k jednotlivým kapitolám za účasti zpravodajů výborů

9. Vládní návrh státního rozpočtu na rok 1998, kapitola 398 - Všeobecná pokladní správa - uzavření a přijetí usnesení

10. Vládní návrh státního rozpočtu na rok 1998 - návrh usnesení Poslanecké sněmovny 1. část

 

čtvrtek 27. listopadu

11. Vládní návrh státního rozpočtu na rok 1998 - návrh usnesení Poslanecké sněmovny 2. část (dokončení)

 

POZN.: V případě, že projednávání státního rozpočtu bude ukončeno, pokračuje jednání výboru body a v termínech (T) po jeho ukončení takto:

 

1 hodina po ukončení jednání (T + 1 hodina)

12. Zpráva o měnovém vývoji v České republice za 1. pololetí

T + 2 hodiny

13. Návrh rozpočtu Úřadu pro dohled nad družstevními záložnami na rok 1998 včetně stanovení výše poplatku družstevních záložen na rok 1998

T + 3 hodiny

14. Návrh poslanců Františka Brožíka a Zdeňka Jičínského na vydání zákona, kterým se mění a doplňují zákon České národní rady č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 140/1961 Sb., trestní zákon, ve znění pozdějších předpisů a zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů (tisk 175) - pokračování jednání z 27. schůze

T + 4 hodiny

15. Změna a doplnění usnesení č. 113/1997 ve znění usnesení č. 142/1997 ke stanovení podrobností provedení zákona č. 236/199 Sb., o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci a některých státních orgánů a soudců a zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny

16. Informace o činnosti podvýboru pro kapitálový trh a kapitálové výdaje státního rozpočtu

17. Informace o činnosti podvýboru pro kontrolu

18. Návrh termínu a pořadu další schůze výboru

19. Plán zahraničních styků rozpočtového výboru na 1. pololetí 1998

20. Sdělení předsedy, různé

 

V rozpravě k programu vystoupili: posl. J. Třebický: návrh bod 13 předřadit před bod 10 vyřadit bod 14. Tento návrh byl přijat. Předseda J. Wagner: program přerušit v 18:00 hodin a pokračovat v pátek, resp. i v pondělí. Program byl přítomnými poslanci schválen takto: + 15, - 0, 0. Jmenný seznam hlasování poslanců viz příloha zápisu č. 1, str. 1.

 

* * *

 

středa 26. listopadu

 

1.

 

Vládní návrh zákona o státním rozpočtu na rok 1998 kapitola 302 - Poslanecká sněmovna Parlamentu

Úvodní slovo měl vedoucí kanceláře PSP P. Kynštetr. Předložil návrh schválený organizačním výborem. Zpravodaj P. Šafařík: vládní návrh - výdaje 852 071 a příjmy 10 300 tis. Kč, v rámci projednávání v PSP došlo k několika změnám, rozdíl je 83 mil.: jaké je stanovisko MF?

 

V obecné rozpravě nikdo nevystoupil. V podrobné rozpravě vystoupili: posl. Kolář (proč má Parlament investovat do školícího střediska Lipnice, proč se budují byty pro poslance, když náhrady 12 tis/měs stačí na nájem kdekoliv. Náklady na výjezdní zasedání výborů - nesouhlasí s jednáním v místech, kde není zajištěna dostatečná vnější komunikace), posl. Macháček (byty pro poslance jsou ekonomicky výhodnější - nájmy rostou. Požádal o bližší vysvětlení investic: rekonstrukce atria 8 mil. Kč, místopředsedové 10 mil. Kč), posl. Gongol (požádal o vysvětlení navýšení investic ve Sněmovní 1, Sněmovní 4 o 10 mil. Kč - digitalizace knihovny - opodstatněnost, jak je řešen nárůst nákladů na energie -> 12 mil. Kč), posl. Václavek: středisko Harrachov - příjmy jsou uvedeny vyšší než výdaje. Kvalita předkládaných materiálů - zvláště zdůvodnění investic - je nízká. Doporučuje přerušit do projednání rozpočtu Senátu), posl. Šafařík (srovnání počtu zaměstnanců s plánem), posl. Vrzáň (doporučil zabývat se náklady na autodopravu, předložil k tomu návrh usnesení). Odpověděl P. Kynštetr: školící středisko Lipnice - komise pro práci PS o tomto mnohokrát jednala; doporučuje dokončit a zvážit co s ní dále, Harrachov je dědictvím po Federálním shromáždění, sloužil původně k rekreaci, dnes k jednání orgánů sněmovny, k rekreaci poslanců a zaměstnanců; byty pro poslance dosud není objekt na nové byty, varianta vlastnictví je však dlouhodobě ekonomičtější. Dále pak v rozpravě vystoupili: posl. A. Macháček (Sněmovní 1 - výdaje jsou o 33 mil. Kč vyšší oproti předpokladům), posl. J. Borák (čerpání pohonných hmot, pracovní cesty do zahraničí, pravidlo k definování skupin oprávněných), posl. Vrzáň (žádost o podklady pro kvantifikaci limitů na pohonné hmoty k aplikaci zákona o cestovních náhradách), předseda J. Wagner: navrhl v tomto směru přijmout doprovodné usnesení, nezahrnovat tuto problematiku do kapitoly PSP, státní rozpočet kapitol PSP je podle něj černá díra, zde se vyskytují mnoho nehospodárností; vyslovil nesouhlas s kapitolou a předložil žádost o předložení seznamu činností, které sněmovna nakupuje (seznam firem, včetně faktur po měsících za tyto činnosti, srovnání, cena, za kterou by tyto činnosti vykonávala KPSP sama), budou se stavět garáže Klárov - bylo třeba stavět garáže ve Sněmovní 1, kolik stála tato investice?, kritizoval neodpovědnost komise pro práci KPSP - nemá zpětnou vazbu. Celkové technické zpracování kapitoly 302 - KPSP je nedostatečné. Posl. A. Macháček: písemně předložit náklady na inženýrskou činnost od roku 1993. Odpověď P. Kynštetr: systém náhrad na čerpání hmot u služebních vozidel přidělených poslancům - Kancelář může pouze kontrolovat, ne limitovat. Posl. J. Gongol: přednesl doplnění návrhu usnesení, posl. J. Wagner: problém zneužívání dodavatelských firem - nejen PSP ale i ostatní rezorty. Poté bylo projednání tohoto bodu přerušeno.

 

* * *

 

Na návrh předsedy byl poté předřazen bod 3, zápis je z důvodu přehlednosti uveden pod příslušným bodem. S tím souhlasili všichni přítomní.

 

** *

 

2.

 

Vládní návrh zákona o státním rozpočtu na rok 1998 kapitola 303 - Senát Parlamentu

Úvodní slovo pronesl senátor J. Jurečka. Ten předložil navíc i předkládací zprávu viz příloha č. 2. Zpravodaj posl. S. Pěnička: obecně se kapitola projednávala na minulé schůzi v Lánech, doporučil přednášet pouze konkrétní náměty. Na co je rezerva 73 mil., proč je navýšení platů o 129%.

 

V obecné rozpravě vystoupili poslanci: T. Páv (srovnání počtu pracovníků KSP a KPSP a mezd pracovníků KSP a KPSP -> Senát má 4 krát vyšší náklady na jednoho zastupitele), J. Wagner (návrh usnesení), J. Václavek (doplnění usnesení), A. Macháček (doplnění usnesení), S. Recman (nesrovnalosti ve stejných položkách v různých tabulkách), J. Hojdar (podzemní garáže Klárov, sdružené investice, přitom v rozpočtu PSP jsou zařazeny a v rozpočtu Senátu nikoliv), J. Wagner (jak vypadá současný stav jednání o restituci budov patřících Senátu - kolik peněz ve výdajích SR se vztahuje k budovám ohroženým restitučními nároky). Odpověď Jurečka: restituce bezpředmětná (viz posudek Ústavu státu a práva). Předseda J. Wagner: to musí rozhodnout až soud, vyspecifikovat všechny částky týkající se "rizika restituce" - přesně vymezit, ať výbor rozhodne, co s tímto rizikem. Odpověď senátor Jurečka: předá písemně. Posl. J. Gongol: žádost o specifikaci položek 516 a 517 nákup služeb, posl. J. Hojdar: kolik z investičních nákladů činí inženýrská činnost, předseda J. Wagner: požádal o detailní předložení dodávek služeb dle měsíčních fakturací, počtu pracovníků, kteří je zajišťují, včetně ekonomického srovnání, kolik by činily tyto náklady při zajišťování služeb vlastními pracovníky. Konec obecné rozpravy.

 

V podrobné rozpravě vystoupili: předseda J. Wagner: navrhl přerušení, posl. S. Pěnička: bližší kvantifikace funkčního zařazení a platů pracovníků Senátu, podrobnější rozbor OON a nákupů služeb, detailní rozbor investic, v tom inženýrink, rozbor nákladů na služby ve srovnání se zajištěním vlastními pracovníky, vyčíslení restitucí, resp. náklady na objekty pod touto závěrou, předseda J. Wagner: informace o tom, že zazněl návrh na využití Sněmovní 1 Senátem ve dvou variantách. Projednávání bodu bylo přerušeno do předložení písemných návrhů na usnesení.

 

Po přestávce byla přijata usnesení č. 249 (hlasování: +10, -0, 6) ke Kanceláři Poslanecké sněmovny a č. 50 (hlasování: +10, -0, 6) ke Kanceláři Senátu. Projednávání těchto bodů bylo přerušeno do doby, než budou předány podrobné informace dle usnesení č. 249 a 250. Jmenný seznam hlasování poslanců viz příloha zápisu č. 1, str. 1 a 2.

 

3.

 

Zpráva vlády o plnění státního rozpočtu České republiky za 1. pololetí 1997

Bod uvedl náměstek ministra financí M. Havel. Zpravodaj J. Wagner uvedl, že dynamika příjmů se nezlepšuje, na straně výdajů "balíčky" zabírají.

 

V diskusi vystoupili: posl. Václavek: co se stalo se slibem ministra financí, že rozpočtová opatření nepřesáhnou 5 celkového rozpočtu, dnes dosahují 7, 8? Posl. Macháček: požádal o vyjádření ke stanovisku NKÚ. Odpověď M. Havel: slib byl dán za jiné ekonomické situace, na žádost posl. A. Macháčka bude zaslána písemná odpověď.

 

Poté proběhlo hlasování o usnesení, výsledek hlasování +5, -2, 7 - usnesení nebylo přijato - viz zpráva č. 248. Jmenný seznam hlasování poslanců viz příloha zápisu č. 1, str. 1.

 

4.

 

Vládní návrh zákona o státním rozpočtu (tisk 287) a návrh státního rozpočtu na rok 1998 -

úvodní výklad

Úvodní slovo pronesl ministr financí I. Pilip. Zpravodaj J. Wagner doporučil, aby se postupně otevřely všechny body (4-10) a postupně se uzavíraly, podle toho, jak to umožní projednávání. S tím byl vysloven všeobecný souhlas.

 

5.

 

Vládní návrh státního rozpočtu na rok 1998, kapitola 398 - Všeobecná pokladní správa - otevření

Úvodní výklad pronesl náměstek ministra financí M. Havel. Celkové příjmy kapitoly činí 323,9 mld. Kč, výdaje 122,5 mld. Kč. Objem výdajů je ovlivněn výdaji ze schválených zákonů (dávky státní sociální podpory, platby na zdravotní pojištění, platby státu na penzijní připojištění, stavebí spoření atd.). Dále rezervy, podpora exportu a ta část prostředků SR, které nelze rozpočtovat přesně účelově. Je tu i dluhová služba státu - viz další bod programu. Ne nevýznamnou položku činí i dotace okresním úřadům. Dále pak náměstek Havel rozebral jednotlivé položky (viz kapitolní sešit). Zpravodaj J. Třebický doporučil ve smyslu předchozí dohody přerušit projednávání tohoto bodu a pokračovat po projednání bodu 6 státní dluh a bodu 7 - projednávání SR se zpravodaji výborů. Nikdo neměl námitky.

 

6.

 

Vládní návrh státního rozpočtu na rok 1998, okruh státní dluh

Úvodní slovo i zde pronesl náměstek ministra financí M. Havel. Od roku 1993 se vláda snaží nezvyšovat státní dluh absolutně. Relativní snižování státního dluhu znamená, že se snižuje vůči HDP. Rozpočtované úroky jsou vyšší s ohledem na vysoké úrokové riziko. Zpravodaj J. Třebický uvedl, že státní dluh je důležitou součástí státního rozpočtu, je to pouze tematický okruh, ale projednává se na úrovni kapitoly. Od roku 1993 klesal podíl dluhu na HDP, letos nárůst o 0.7 HDP.

 

V diskusi vystoupili poslanci: J. Václavek (vládní investice se zvyšují o 0.7% díky úvěrům, přitom se nezvýší zahraniční dluh, jak je to možné?) Odpověď I. Pilip: jedná se o infrastrukturní investice, což není přímá položka SR. Václavek:: kolik z toho je garantováno vládou ČR? O: není možno říci přesně, ale vláda v příštím roce nehodlá dávat příliš mnoho garancí.

 

Na návrh poslance Třebického bylo na závěr projednávání tohoto okruhu přijato usnesení č. 251 (+10, -0, 6), jmenný seznam poslanců, kteří hlasovali viz příloho zápisu č. 1, str. 2.

 

7.

 

Podpůrné programy zemědělství poskytované podle § 2 odst. 1 zákona č. 252/1997 Sb., o zemědělství

(tisk 325)

Zpravodaj V. Tlustý informoval o tom, že podpůrné programy zemědělství poskytované podle § 2 odst. 1 zákona č. 252/1997 Sb., o zemědělství jsou podle tohto zákona přílohou SR. Jedná se o pravidla přidělování subvencí. Podrobně budou projednávána zemědělským výborem. Doporučil návrh programů přijmout - je vyrovnaný jako celek.

 

J. Wagner uvedl, že RV se zhostí své povinnosti projednat profinancování programů jejich schválením v usnesení k celému SR. Protože nebylo námitek, považuje výbor tímto programy za uzavřené.

 

8.

 

Vládní návrh zákona o státním rozpočtu (tisk 287) a návrh státního rozpočtu na rok 1998, projednání usnesení výborů PSP k jednotlivým kapitolám za účasti zpravodajů výborů

Úvodem navrhl předseda J. Wagner proceduru projednávání. Nejprve se bude v 1. kole jednat a orientačně hlasovat o pozměňovacích návrzích ke kapitolám. Návrhy, které nebudou přijaty v 1. kole dále nebudou brány v úvahu. Poté bude podrobnější projednávání přijatých pozměňovacích návrhů a definitivní hlasování o tom, co RV předloží Poslanecké sněmovně jako návrh na usnesení. Takto navrženou proceduru výbor akceptoval bez připomínek. Následovalo projednávání podle jednotlivých kapitol. Poslancům byl rozdán podkladový materiál - přehled usnesení výborů - viz příloha zápisu č. 3 a 4. Při projednávání vládního návrhu zákona o státním rozpočtu se hlasovalo o jednotlivých pozměňovacích návrzích výborů a poslanců.

 

* * *

 

Projednávání bylo ve středu večer přerušeno a pokračovalo ve čtvrtek.

 

* * *

 

čtvrtek 27. listopadu

 

Nejprve probíhalo podrobnější projednání navrhovaných změn. Po ukončení hlasování o všech předložených pozměňovacích návrzích (viz příloha č. 4) bylo projednávání tohoto bodu přerušeno.

 

* * *

 

Na návrh posl. T. Páva byl zařazen nový bod 8a. doprojednání SR 1998 - kapitoly SIS.

 

* * *

 

8a.

 

Státní rozpočet 1998 - kapitola 342 - SIS doprojednání .

 

Úvodní slovo pronesl ředitel SIS RNDr. I. Němec. Rekapituloval předchozí jednání a informoval o závěrech komise pro SIS. Zpravodaj T. Páv zrekapituloval, že do vlády šly 4 varianty řešení infosystému, předložené ÚSIS, MV, MPSV, MF. Resortní návrhy jsou údajně lepší.

 

V rozpravě vystoupili poslanci: A. Macháček (jediným způsobem, jak donutit vládu k rozhodnutí o jednotném systému je blokovat prostředky do VPS), J. Třebický (navrhl vytvořit pracovní skupinu), T. Páv (je třeba přes SR tlačit k rozhodnutí), V. Tlustý (doporučil ještě jednou zvážit radikální metody), I. Mašek (pozastavit financování a donutit vládu k rozhodnutí), J. Wagner (2 problémy, rozpočet úřadu x financování systému, k financování systému - zablokovat financování informačního systému tam, kde by mohlo dojít ke zhoršení funkce, vytvořit k tomu pracovní skupinu), I. Mašek (v PSP je ustavena komise na řešení IS, ve Sněmovně navíc existuje subkomise pod komisí pro práci Kanceláře, proto další orgán nedoporučuje. Byla vytvořena pracovní skupina k financování systému).

 

Po rozpravě bylo na návrh posl. Páva přijato usnesení č. 255, +14, -0, 0. Jmenovitě viz příloha zápisu č. 1, str.3.

 

* * *

 

Na návrh předsedy bylo projednávání bodů:

 

9. Vládní návrh státního rozpočtu na rok 1998, kapitola 398 - Všeobecná pokladní správa - uzavření a přijetí usnesení

10. Vládní návrh státního rozpočtu na rok 1998 - návrh usnesení Poslanecké sněmovny 1. část

11. Vládní návrh státního rozpočtu na rok 1998 - návrh usnesení Poslanecké sněmovny 2. část (dokončení)

 

odloženo na 2. a 3. prosince 1997. S tímto návrhem vyslovilo souhlas všech 10 momentálně přítomných poslanců. Pozn.: záznam o projednávání těchto bodů je uveden na konci tohoto zápisu.

 

* * *

 

12.

 

Sdělení předsedy, různé

Předseda J. Wagner informoval o:

· večeři s guvernérem ČNB a náplni jednání na ní,

· myšlence uspořádat seminář na téma financování infrastruktury,

· problematice limitů na pohonné hmoty u funkcionářů sněmovny - nutnost změny usnesení RV (viz dále i bod 14),

· schůze bude pokračovat v úterý, až budou zpracovány podklady - výsledky orientačního hlasování a materiály z KPSP a KPS ke kapitolám.

 

13.

 

Rozpočet úřadu pro dohled nad družstevními záložnami

Úvod přednesl ředitel úřadu ing. Procházka. V roce 1996 bylo 46 družstevních záložen, z toho 34 funkčních, v roce 1997 už 70. Bilanční suma dosahuje 1 mld. Kč. Seznámil poslance s návrhem rozpočtu, který je vyrovnaný, v příjmech i výdajích činí 5,334 mil. Kč. V tom je zahrnuta návratná finanční výpomoc státu 3 mil. Kč.

 

Ministerstvo financí vyslovilo nesouhlas s návrhem mezd stávajících zaměstnanců, restriktivní zásady schválené vládou by měly být dodrženy u všech, i u Úřadu pro dohled nad družstevními záložnami. Pouze u zvýšení počtu zaměstnanců by zvýšení bylo akceptovatelné. Dozor je nutno posílit.

 

Zpravodaj J. Třebický uvedl, že letos schválený rozpočet byl čerpán pouze na 75, přitom v příštím roce se počítá se 100 navýšením. Pak vedl polemiku o výši návratné finanční výpomoci.

 

V rozpravě vystoupili poslanci: J. Gongol (výpočet koeficientu pro příspěvky od záložen?, požádal o bližší informace o leasingu), J. Třebický (jak je to s nárůstem mezd ). Na dotazy odpověděl J. Procházka.

 

Na návrh zpravodaje bylo přijato usnesení č. 252 (hlasování: +14, -0, 1), kterým výbor vrátil rozpočet k přepracování. Schválena bylo pouze ta část, týkající se výše návratné finanční výpomoci státu na činnost úřadu. Jmenný seznam hlasování poslanců viz příloha zápisu č. 1, strana 2.

 

14.

 

Změna a doplnění usnesení č. 113/1997, kterým se stanoví podrobnosti zákona č. 236/1995 Sb. o platu a náhradách ústavních činitelů

Úvodem vystoupil posl. P. Vrzáň. Uvedl, že informace předsedy výboru k tomuto tématu v Poslanecké sněmovně měla na jejich stranu negativní mediální dopad a že navrhuje zavedení režimu, který všechny pochybnosti napříště vyvrátí.

 

V rozpravě vystoupili poslanci: A. Macháček (doporučil limit ve výši spotřeba + 20% a zavedení knihy jízd, nestanovovat průměr proježděných km), J. Václavek (zvýšit paušál u funkcionářů a zrušit CCS karty), J. Třebický (zavést roční limity, limity na CCS karty), T. Květák (stanovit roční limit je smysluplnější), J. Wagner (návrh na přerušení).

 

Projednávání tohoto bodu bylo přerušeno.

 

15.

 

Termín a program příští schůze

Předseda J. Wagner navrhl termín a program příští schůze, která se bude konat 14. a 15. ledna na Slovensku v Tatranské Lomnici, zařízení Ministerstva financí Slovenské republiky č. 128 (bývalý Stavbár)

středa 14. ledna

7.00 hodin odjezd autobusem od budovy PSP

9.30 hodin mezizastávka Brno, Hotel Grand

15.00 hodin příjezd Tatranská Lomnice, ubytování

od 18.00 hodin

1. Pracovní večeře společně s výborem NRSR pro finance, rozpočet a měnu

 

čtvrtek 15. ledna

od 9.00 hodin

2. Společné jednání nad následujícími okruhy:

2.1. Hlavní cíle a obrysy zákonů o státním rozpočtu na rok 1998 v ČR a SR

2.2. Postavení a úloha centrální banky v měnové politice v ČR a SR a její vztah k fiskální politice (srovnání legislativy)

od 14.00 hodin

3. Společné jednání nad následujícími okruhy:

3.1. Vzájemná výměna informací o hlavních legislativních změnách v oblasti ekonomických zákonů v roce 1997 v ČR a SR a legislativní výhledy na r. 1998

3.2. Vyhodnocení spolupráce ČR a SR v ráci celní unie. Náměty na další možný vývoj

 

Takto navržený program schválili poslanci jako usnesení č. 254 (hlasování: +17, -0, 0). Jmenný seznam hlasování poslanců viz příloha zápisu č. 1, strana 3.

 

16.

Zpráva ČNB o měnovém vývoji v 1. pololetí roku 1997

Tento bod uvedl vrchní ředitel ČNB ing. M. Pospíšil. Seznámil poslance nejen se zprávou o měnovém vývoji za 1. pololetí, ale i s aktuálním stavem. Turbulence kursu Kč v poslední době není v souladu s pozitivním vývojem ekonomiky, nýbrž se spekulativním očekáváním. Za rizika označil vývoj na burzách a domácký politický vývoj.

 

V rozpravě vystoupili poslanci: I. Mašek (kurz Kč byl nadhodnocen, proč byl uvolněn tak pozdě?), J. Václavek (jaké byly náklady na intervence v letošním roce?), J. Wagner (jedním ze subjektů, který způsobil zhoršení ratingu ČR může být právě ČNB, a to sanováním špatných úvěrů přes konsolidační banku. Jaké je hodnocení soustavy veřejných rozpočtů? Zhodnotila ČNB svůj dohled nad bankovním trhem? Neměl by být též nezávislý dohled jako na kapitálovém trhu?), P. Vrzáň (kolik stojí rekonstrukce budovy ČNB, kolik stojí současné nájmy?), S. Pěnička (vnitřní nákladovost ČNB), J. Gongol (změna ratingu, struktura kapitálového trhu, převaha obchodů s obligacemi na kapitálovém trhu), T. Květák (výše marže ČNB 2-3, předseda), J. Wagner: špatné pohledávky v ČNB jsou vedeny pouze v rozvaze - jaký je dopad na výsledek? Ekonomická analýza HDP?. Na všechny dotazy reagoval ing. Pospíšil.

 

Na závěr jednání bylo přijato usnesení č. 253, (+10, -5, 4). Jmenný seznam poslanců, kteří hlasovali viz příloha zápisu č. 1, strana 5.

 

* * *

 

Schůze byla přerušena do úterý 2. prosince 18:15 hod.

 

* * *

 

úterý 2. a středa 3. prosince 1997

 

Pokračovalo projednávání těchto bodů (viz bod 8, procedura navržená J. Wagnerem).

 

1.

 

Vládní návrh zákona o státním rozpočtu na rok 1998 kapitola 302 - Poslanecká sněmovna Parlamentu

 

2.

 

Vládní návrh zákona o státním rozpočtu na rok 1998 kapitola 303 - Senát Parlamentu

 

9.

 

Vládní návrh státního rozpočtu na rok 1998, kapitola 398 - Všeobecná pokladní správa - uzavření a přijetí usnesení

 

10 - 11.

 

Vládní návrh státního rozpočtu na rok 1998 - návrh usnesení Poslanecké sněmovny

 

Nejprve byly předloženy a rozdány nové upravené podkladové materiály (viz příloha č. 5). Proběhla diskuse a hlasování o jednotlivých pozměňovacích návrzích. Na závěr byla přijata přijata tato usnesení:

usnesení č. 256 k rozpočtu Senátu (+16, -0, 3),

usnesení č. 257 k rozpočtu Poslanecké sněmovny (+14, -2, 3),

usnesení č. 258 ke kapitole VPS (+11, -0, 8) a

usnesení č. 259 ke státnímu rozpočtu jako celku (+10, -5, 4),

usnesení č. 260 doprovodné ke státnímu rozpočtu jako celku (+10, -5, 4),

jmenný seznam hlasování jednotlivých poslanců viz příloha zápisu č. 1, strana 4 a 5.

 

* * *

 

Tím skončilo jednání 29. schůze RV, které zakončil jeho předseda 3. prosince v 9.00 hodin.

 

Zapsali: B. Kopřivová, ing. P. Jelínek

 

V Praze dne 10. prosince 1997

 

 

Jan Třebický v.r.

Jozef Wagner v.r.

ověřovatel

předseda

 



Přihlásit/registrovat se do ISP