Zápis

z 2. schůze ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu,

která se konala 15. července 1996

Přítomni: posl. Marek BENDA, prof. JUDr. Zdeněk JIČÍNSKÝ, DrSc., Petr KOHÁČEK, Zdeněk KRAMPERA, RNDr. Libor KUDLÁČEK, JUDr. Jitka KUPČOVÁ, JUDr. Hana MARVANOVÁ, JUDr. Dalibor MATULKA, JUDr. Libor NOVÁK, JUDr. Marie NOVESKÁ, Mgr. Jaroslav OREL, Petr PLEVA, ing. Luděk POLÁŠEK, JUDr. Zuzka RUJBROVÁ, František ŠPANBAUER, Tomáš TEPLÍK, Mgr. Zdeněk ZAJÍČEK

Omluveni: posl. JUDr. Petra JURKOVÁ, MUDr. Jaroslav NOVÁK, Mgr. Anna RÖSCHOVÁ

Hosté:

- JUDr. Petra BUZKOVÁ - místopředsedkyně PSP

- Jan RUML - ministr vnitra

a další hosté dle prezenčních listin.

Schůzi výboru ve 14.00 hod. zahájil předseda výboru JUDr. Libor NOVÁK. Jednání řídili předseda výboru JUDr. Libor NOVÁK a místopředsedkyně výboru JUDr. Hana MARVANOVÁ.

Předseda výboru JUDr. Libor Novák uvedl důvody, které ho vedly ke svolání 2. schůze výboru. Předseda Poslanecké sněmovny ing. Zeman totiž svým rozhodnutími č. 4 a 5 ze dne 4. července 1996 vyhlásil stav legislativní nouze, přikázal ústavně právnímu výboru k projednání vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů (tisk 9) a stanovil mu nepřekročitelnou lhůtu pro předložení usnesení do 15. července 1996 do 24.00 hod.

Poté předseda výboru předložil poslancům návrh programu:

1. Sdělení předsedy výboru

2. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů (tisk 9)

Ze 17 přítomných poslanců

- 17 hlasovalo pro - Benda, Jičínský, Koháček, Krampera, Kudláček, Kupčová, Marvanová, Matulka, Novák Libor, Noveská, Orel, Pleva, Polášek, Rujbrová, Španbauer, Teplík, Zajíček.

K bodu 1: Sdělení předsedy výboru

1. Upozornil, že telegramy, jimiž se svolávala tato schůze, byly skutečně sekretariátem výboru odeslány s termínem 15. července (některé telegramy zněly na 15.6.).

2. Požádal, aby poslanci nahlásili sekretariátu výboru adresy, kam chtějí zasílat poštu v srpnu.

3. Požádal poslance, kteří jsou členy více výborů, aby nahlásili, do kterého z těchto výborů jim má být pošta včetně sněmovních tisků dodávána.

4. Pokud jde o příští schůzi výboru, měla by se uskutečnit v září.

5. S poštou, která dochází do ústavně právního výboru jsou poslanci seznamování formou "kolovadel".

Pošta pro poslance je jinak v deskách na sekretariátu výboru, kde si ji poslanci mohou vyzvednout.

6. Poslanci se dohodli na stálém zasedacím pořádku.

K bodu 2: Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů (tisk 9)

Za pozvaného předsedu Poslanecké sněmovny ing. Miloše Zemana se jednání zúčastnila místopředsedkyně Poslanecké sněmovny JUDr. Petra Buzková. Seznámila poslance s rozhodnutím předsedy Miloše Zemana.

V Rozhodnutí č. 4 předseda Miloš Zeman vyhlásil na základě návrhu vlády z 2. července 1996 podle § 99 odst. 1 zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, stav legislativní nouze na dobu od 4. července 1996 do 16. července 1996. Předseda vlády pan Václav Klaus ve svém dopise uvedl, že důvodem rozhodnutí vlády je zabránit ohrožení základních práv a svobod občanů, mezi které patří právo volit a být volen, které je jim dáno Ústavou, neboť zákon, kterým se mění a doplňuje zákon č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů, by měl nabýt účinnosti nejpozději 5. srpna 1996.

Ve svém Rozhodnutí č. 5 předseda Miloš Zeman v souvislosti s vyhlášením stavu legislativní nouze rozhodl podle § 99 odst. 2 jednacího řádu Poslanecké sněmovny, že vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů (tisk 9), bude projednán ve zkráceném jednání a dále přikázal podle § 99 odst. 3 jednacího řádu Poslanecké sněmovny tento vládní návrh zákona ústavně právnímu výboru k projednání a stanovil mu nepřekročitelnou lhůtu pro předložení jeho usnesení do 15. července 1996 do 24.00 hod.

Ministr vnitra Jan Ruml za vládu odůvodnil předloženou normu. Novelou je třeba změnit hranice tří pražských volebních obvodů, protože se ve volebním obvodu Prahy 10 snížil počet obyvatel pod hranici, kterou volební zákon připouští.

Zpravodaj poslanec Libor Novák uvedl, že doporučuje ještě výboru další doplnění předloženého vládního návrhu a předložil poslancům písemně některé úpravy technického rázu, které by měly být novelou volebního zákona ještě řešeny.

V obecné rozpravě vystoupil poslanec Zdeněk Jičínský se svými připomínkami k § 35 a 65, § 92 odst. 1 a 2, § 31 odst. 5 a § 61 odst. 5 návrhu projednávaného zákona, které písemně rozdal všem členům výboru na začátku jednání (jsou uvedeny v příloze k tomuto zápisu).

Dále v obecné rozpravě vystoupil posl. Dalibor Matulka.

Ministr Jan Ruml v reakci na připomínky mj. uvedl, že zrušení volebních kaucí, které navrhoval poslanec Jičínský by učinilo z předložené technické novely politikum č. 1. Nedoporučil, aby se stavu legislativní nouze využívalo k těmto účelům. Dále uvedl, že vláda hodlá sněmovně předložit příští rok další novelu zákona, v níž chce napravit všechny nedostatky, které zatím byly objeveny.

V podrobné rozpravě předložil poslanec Zdeněk Jičínský návrh vypustit § 35. K této problematice vystoupili posl. Koháček, Novák Libor, Pleva, Matulka, Jičínský, Orel a Benda - návrh posl. Jičínského nebyl přijat (ze 17 přítomných 5 hlasovalo pro a 8 proti).

Další návrh posl. Jičínského vypustit § 65 rovněž nebyl přijat (ze 17 přítomných poslanců 3 hlasovali pro a 10 proti).

O dalších pozměňovacích návrzích posl. Jičínského, které souvisely s nepřijetím výše uvedených návrhů nebylo hlasováno.

Připomínky k § 31 odst. 5 a § 61 odst. 5 vzal posl. Jičínský zpět.

Předseda výboru Libor Novák jako zpravodaj doporučil, aby výbor hlasoval o vládním návrhu ve znění, které poslancům předložil a které doplnil o další připomínky technického rázu (z 16 přítomných 15 hlasovalo pro tento postup).

Poslanec Libor Novák závěrem poslancům navrhl usnesení, aby výbor doporučil Poslanecké sněmovně, aby schválila vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů (tisk 9) ve znění, jaké přijal ústavně právní výbor, a aby Poslanecká sněmovna jednání o tomto vládním návrhu ukončila dne 30. července 1996 do 19.00 hod.

K další části návrhu usnesení, aby se podle § 99 odst. 3 konala v Poslanecké sněmovně k vládnímu návrhu zákona rozprava obecná a dále rozprava podrobná jen k té části zákona, kterou se mění a doplňuje příloha č. 3 "Seznam volebních obvodů pro volby do Senátu s uvedením jejich sídla" vystoupili s různými návrhy poslanci Matulka, Benda, Koháček, Novák Libor, Pleva, Jičínský, Noveská, Zajíček a Marvanová, a to i opakovaně.

Návrh poslance Matulky, aby podrobná rozprava zahrnovala celý návrh zákona nebyl přijat (ze 17 přítomných poslanců 3 hlasovali pro a 4 proti).

S návrhem zpravodaje poslance Libora Nováka, aby se podrobná rozprava konala jen k té části zákona, kterou se mění a doplňuje příloha č. 3 "Seznam volebních obvodů pro volby do Senátu s uvedením jejich sídla" výbor vyslovil souhlas (ze 17 přítomných poslanců 13 hlasovalo pro).

Při hlasováním o celém návrhu usnesení ze 17 přítomných poslanců

- 13 hlasovalo pro - Benda, Koháček, Kudláček, Kupčová, Marvanová, Novák Libor, Noveská, Orel, Pleva, Polášek, Španbauer, Teplík, Zajíček;

- 4 nehlasovali - Jičínský, Krampera, Matulka, Rujbrová.

 

Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1996

2. volební období

4

USNESENÍ

ústavně právního výboru

z 2. schůze 15. července 1996

k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů (tisk 9)

Po odůvodnění ministra vnitra Jana Rumla, zpravodajské zprávě posl. JUDr. Libora Nováka a po rozpravě

ústavně právní výbor

I. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby vládní návrh schválila,

II. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby schválila vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů (tisk 9) v tomto znění:

"ZÁKON

ze dne................1996,

kterým se mění a doplňuje zákon č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů

Parlament se usnesl na tomto zákoně České republiky:

Čl. I

Zákon č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů, se mění a doplňuje takto:

V příloze č. 3 "Seznam volebních obvodů pro volby do Senátu s uvedením jejich sídla" se volební obvody č. 8, 10, 19, 20, 22, 29, 43, 44, 61, 71, 72 a 81 mění a doplňují takto:

1. Ve volebním obvodu č. 8 Sídlo: Rokycany se slovo "Olšina" nahrazuje slovem "Olešná".

2. Ve volebním obvodu č. 10 Sídlo: Český Krumlov se za slovo "Planá" vkládají slova "Boršov nad Vltavou".

3. Volební obvod č. 19 Sídlo: Praha 11 zní:

"Volební obvod č. 19 Sídlo: Praha 11

zahrnuje území městských částí Praha 11, Praha-Benice, Praha-Dolní Měcholupy, Praha 15, Praha-Kolovraty, Praha-Královice, Praha-Křeslice, Praha-Nedvězí, Praha-Petrovice, Praha-Uhříněves, Praha-Dubeč, Praha-Štěrboholy".

4. Volební obvod č. 20 Sídlo: Praha 4 zní:

"Volební obvod č. 20 Sídlo: Praha 4

zahrnuje území městské části Praha 4, s výjimkou k.ú. Krč".

5. Volební obvod č. 22 Sídlo: Praha 10 zní:

"Volební obvod č. 22 Sídlo: Praha 10

zahrnuje území městské části Praha 10".

6. Ve volebním obvodu č. 29 Sídlo: Litoměřice se slovo "Klobouky" nahrazuje slovem "Klobuky" a za slovo "Tuřany" se vkládá slovo "Studeněves".

7. Ve volebním obvodu č. 43 Sídlo: Pardubice se slovo "Lyšice" nahrazuje slovem "Lišice".

8. Ve volebním obvodu č. 44 Sídlo: Chrudim se slovo "Horká" nahrazuje slovem "Horka" a za slova "Knyk, Havlíčkův Brod" se vkládají slova "Hurtova Lhota".

9. Ve volebním obvodu č. 61 Sídlo: Olomouc se za slova "Hlušovice, Olomouc" vkládají slova "Křelov-Břuchotín".

10. Ve volebním obvodu č. 71 Sídlo: Ostrava-město se slova "Ostrava-jih" nahrazují slovy "Ostrava-Jih" a slovo "Prostkovice" se nahrazuje slovem "Proskovice".

11. Ve volebním obvodu č. 72 Sídlo: Ostrava-město se slovo "Vřešina" nahrazuje slovem "Vřesina" a slovo "Koznice" se nahrazuje slovem "Kozmice".

12. Ve volebním obvodu č. 81 Sídlo: Uherské Hradiště se slovo "Blčnov" nahrazuje slovem "Vlčnov".

Čl. II

Účinnost

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení.",

III. pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu do 15. července 1996 do 24.00 hod.,

IV. navrhuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby podle § 99 odst. 3 zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny se konala k vládnímu návrhu zákona rozprava obecná a dále k té části zákona, kterou se mění a doplňuje příloha č. 3 "Seznam volebních obvodů pro volby do Senátu s uvedením jejich sídla" rozprava podrobná a aby Poslanecká sněmovna jednání o tomto návrhu zákona ukončila dne 30. července 1996 do 19.00 hod.,

V. zmocňuje zpravodaje výboru, aby ve schůzi Poslanecké sněmovny podal zprávu o výsledcích projednávání tohoto návrhu zákona ve schůzi ústavně právního výboru.

 

JUDr. Libor NOVÁK v. r.

zpravodaj a předseda výboru

Marek BENDA v. r.

JUDr. Hana MARVANOVÁ v. r.

ověřovatel výboru

místopředsedkyně výboru

/Schůze výboru byla ukončena v 16.20 hod./

 

Marek BENDA

JUDr. Hana MARVANOVÁ

ověřovatel výboru

místopředsedkyně výboru

JUDr. Libor NOVÁK

předseda výboru



Přihlásit/registrovat se do ISP