Zápis

z 3. schůze ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu,

která se konala 11. a 12. září 1996

Přítomni: posl. Marek BENDA, prof. JUDr. Zdeněk JIČÍNSKÝ, DrSc., JUDr. Petra JURKOVÁ, Petr KOHÁČEK, Zdeněk KRAMPERA, RNDr. Libor KUDLÁČEK, JUDr. Jitka KUPČOVÁ, JUDr. Hana MARVANOVÁ, JUDr. Dalibor MATULKA, JUDr. Libor NOVÁK, JUDr. Marie NOVESKÁ, Petr PLEVA, ing. Luděk POLÁŠEK, Mgr. Anna RÖSCHOVÁ, JUDr. Zuzka RUJBROVÁ, František ŠPANBAUER, Tomáš TEPLÍK, Mgr. Zdeněk ZAJÍČEK

Omluveni: 11.9.: posl. Petr PLEVA

12.9.: posl. Zdeněk KRAMPERA

po oba dny: posl. MUDr. Jaroslav NOVÁK, Mgr. Jaroslav OREL

Hosté:

- prof. ing. Václav KLAUS - předseda vlády

- ing. Vladimír DLOUHÝ, Csc. - ministr průmyslu a obchodu

- ing. Jiří SKALICKÝ - ministr životního prostředí

- ing. Igor NĚMEC - vedoucí Úřadu vlády

- ing. HÜTTNEROVÁ - Ministerstvo financí

- ing. MINAŘÍK - Ústavní soud

- JUDr. Ctirad HAJDA - Ministerstvo spravedlnosti a Úřad pro legislativu a veřejnou správu

a další hosté dle prezenčních listin.

Schůzi výboru v 10.00 hod. zahájil a řídil předseda ústavně právního výboru JUDr. Libor NOVÁK.

Předseda výboru předložil výboru upravený návrh programu 3. schůze výboru, který podrobně odůvodnil. Poslanci s programem vyslovili souhlas. Z 15 přítomných poslanců

- 15 hlasovalo pro - Krampera, Jurková, Zajíček, Koháček, Benda, Novák Libor, Kudláček, Jičínský, Španbauer, Kupčová, Noveská, Teplík, Polášek, Rujbrová, Matulka.

Schválený pořad schůze:

11.9.

1. Sdělení předsedy výboru

2. Návrh termínu a pořadu příští schůze výboru

3. Státní závěrečný účet za rok 1995 - kapitola Ústavní soud

4. Státní závěrečný účet za rok 1995 - kapitola Ministerstvo spravedlnosti (část správní a souhrn kapitoly)

5. Státní závěrečný účet za rok 1995 - kapitola Úřad pro legislativu a veřejnou správu

12.9.

6. Vládní návrh zákona, kterým se provádějí některá opatření v soustavě ústředních orgánů státní správy České republiky a kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 2/1969 Sb., o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy České socialistické republiky, ve znění pozdějších předpisů, a mění a doplňuje zákon č. 97/1993 Sb., o působnosti Správy státních hmotných rezerv (tisk 12)

7. Dokončení projednání jednotlivých neskončených bodů pořadu schůze výboru ve schváleném pořadí

K bodu 1: Sdělení předsedy výboru

1. Členům výboru byla zaslána usnesení organizačního výboru č. 7 a 25 týkající se rozvrhu práce orgánů Poslanecké sněmovny.

2. Rozpočtový výbor informoval ústavně právní výbor, že zřídil podvýbor pro kontrolu - má ještě volná 4 místa - kdo má zájem, nahlásí to do rozpočtového výboru, místnost č. 101 budovy A (toto usnesení rozpočtového výboru se nachází i v "kolovadlech").

3. Informoval, že v sekretariátu ÚPV jsou k dispozici 1x prováděcí předpisy k tisku 53 o potravinách a tabákových výrobcích a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů - kdo má zájem může nahlédnout.

4. Kontrolní závěry z kontroly

- hospodaření nakladatelství Svoboda s majetkem přecházejícím do vlastnictví státu a transformace tohoto nakladatelství do nakladatelství Svoboda, a.s.

- hospodaření Ministerstva životního prostředí

- hospodaření Ministerstva pro hospodářskou soutěž

- hospodaření Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního

- hospodaření s prostředky státního rozpočtu kapitoly "Ministerstvo financí"

- plnění povinností správců daní

- dotací ze státního rozpočtu, poskytovaných občanským sdružením a humanitárním organizacím

- plnění příjmů státního rozpočtu v kapitole Ministerstvo práce a sociálních věcí se zaměřením na pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti

- plnění povinností správců daní

- pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti v kapitole Ministerstvo vnitra jsou k nahlédnutí v sekretariátu rozpočtového výboru.

5. Poslancům bylo rozdáno Stanovisko Nejvyššího kntrolního úřadu k návrhu státního závěrečného účtu, jak mu ukládá zákon č. 166/1993 Sb.

6. Ve dnech 16.-18.9.1996 navštíví ČR pan Lance - pracovník Výzkumného oddělení pro Českou republiku britského Ministerstva zahraničních věcí. Projevil zájem pohovořit si s některým z poslanců o fungování, pravomocích a činnosti Senátu, a to v pondělí 16.9. v 9.00 nebo 14.45 hod. v budově PSP; p. Lance mluví dobře česky. Zájem projevil posl. Benda.

7. Odbor mezinárodních vztahů informoval ÚPV, že by delegace Indonéského parlamentu ráda vykonala studijní návštěvu ČR s tím, že poslanci by se chtěli seznámit s fungováním našeho Parlamentu a s jednacím řádem PSP, s procesem vytváření a schvalování zákonů apod. Asi v desetičlenné delegaci by měli být zastoupeni poslanci různých politických frakcí. Žádají o sdělení, který z termínů jejich návštěvy by byl vhodnější zda konec října - začátek listopadu či začátek března příštího roku. Poslanci se vyjádřili pro březen 1997. Doporučili též, aby tato delegace navštívila Senát.

8. Na dnešní schůzi výboru se omluvil posl. Orel.

9. Poslanci byli seznámeni s informací o stavu a složení vězňů k 31.7.1996 (čj. 187/96-ÚPV).

10. Poslanci byli seznámeni s pozvánkou na seminář "Vývoj psychiatrické péče v Evropě a srovnání s Českou republikou, který se bude konat dne 23. září 1996.

11. Poslanci byli seznámeni se Zprávou o činnosti Českého úřadu bezpečnosti práce za rok 1995.

12. Poslanci byli seznámeni s Ročenkou Českého rozhlasu 1995.

13. Poslanci byli seznámeni se Zpravodajem Bílého kruhu bezpečí č. 2/96.

14. Poslanci byli seznámeni s Listy asociací nemocnic č. 2/96.

15. Poslanci byli seznámeni s otevřeným dopisem předsedovi Poslanecké sněmovny od člena Zastupitelstva hl. m. Prahy pana ing. Karla Berky.

16. Poslanci byli seznámeni s Výroční zprávou Informačního centra nadací a jiných neziskových organizací.

17. Poslanci byli seznámeni se seznamem brožur Institutu pro kriminologii a sociální prevenci, které jsou k nahlédnutí v sekretariátu výboru.

18. Poslanci byli seznámeni s usnesením zemědělského výboru č. 10, kterým se zřídil podvýbor pro rozvoj venkova.

19. Poslanci byli seznámeni s usnesením rozpočtového výboru č. 10, kterým se zřídil podvýbor pro kontrolu.

20. Poslanci byli seznámeni s dopisem pana ing. Jindřicha Kouby z Prahy 4, který se týká zákona č. 217/94 (čj. 173/96-ÚPV).

21. Poslanci byli seznámeni s dopisem paní Julie Pavlové - Hesslerové z Písku, který se týká restitucí (čj. 176/96-ÚPV).

22. Poslanci byli seznámeni s dopisem pana Ladislava Řezníčka z Prahy 4, který se týká vztahů mezi Čechy a Slováky (čj. 186/96-ÚPV).

23. Poslanci byli seznámeni s dopisem paní Jany Vrdlovcové z Prahy 10, který se týká způsobilosti k právním úkonům (čj. 193/96-ÚPV).

24. Poslanci byli seznámeni s dopisem majitele firmy Bezpečnostní služba S.A.M. pana Miroslava Šmko, který se týká návrhu zákona o soukromých bezpečnostních službách (čj. 192/96-ÚPV).

25. Poslanci byli seznámeni s dopisem předsedy Rady ředitelů Sdružení automobilového průmyslu pana ing. Ludvíka Kalmy, který nabízí spolupráci v legislativní oblasti (čj. 185/96-ÚPV).

26. Poslanci byli seznámeni s dopisem pana MUDr. E. Y. Uzunoglu, který se týká jeho vazby (čj. 183/96-ÚPV).

27. Poslanci byli seznámeni s dopisem pana ing. Želimíra Procházky, CSc., z Prahy 5, který se týká nevládních organizací /(čj. 180/96-ÚPV).

K bodu 2: Návrh termínu a pořadu příští schůze výboru

Předseda výboru předložil poslancům písemný návrh programu 4. schůze výboru, která by se měla uskutečnit 17. a 18. září 1996 v Harrachově. Seznámil výbor i s technickým zabezpečením tohoto jednání.

V rozpravě vystoupil posl. Jičínský, který doporučil, aby místopředseda vlády dr. Kalvoda informoval výbor nejen o přípravě občanskoprávního kodexu, ale též o přípravě trestněprávního kodexu.

Zároveň se na schůzi výboru v Harrachově omluvil, neboť jede na zahraniční služební cestu - je členem delegace Meziparlamentní unie.

Dále v rozpravě vystoupili posl. Noveská, Matulka a Jičínský. Poslanci závěrem vyslovili souhlas s programem 4. schůze výboru v Harrachově a dále se výbor usnesl, že na 4. schůzi ústavně právního výboru, která se uskuteční ve dnech 18. a 19. září v Harrachově se místo magnetofonového záznamu bude pořizovat obsahový zápis (z 15 přítomných 15 hlasovalo pro)

 

Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1996

2. volební období

5

USNESENÍ

ústavně právního výboru

z 3. schůze 11. září 1996

k jednání ústavně právního výboru v Harrachově ve dnech 18.-19. září 1996

Po úvodním slově předsedy výboru JUDr. Libora Nováka a po rozpravě

ústavně právní výbor

se usnesl, že na 4. schůzi ústavně právního výboru, která se uskuteční ve dnech 18. a 19. září v Harrachově se místo magnetofonového záznamu bude pořizovat obsahový stenografický zápis.

 

Mgr. Anna RÖSCHOVÁ v. r.

JUDr. Libor NOVÁK v. r.

ověřovatelka výboru

předseda výboru

Poslanci schválili tento pořad jednání ústavně právního výboru ve dnech 18. a 19. září v Harrachově:

středa 18. září 1996 od 10.00 hod.

10.00 hod.

1. Sdělení předsedy výboru

2. Návrh termínu a pořadu příští schůze výboru

10.15 hod.

3. Náměty na zaměření další činnosti ústavně právního výboru

15.00 hod.

4. Proces přístupu České republiky k Evropské unii

5. Informace o činnosti Parlamentního institutu, zejména se zaměřením na problematiku kompatibility právního řádu České republiky s právem Evropské unie

čtvrtek 19. září 1996 od 10.00 hod.

10.00 hod.

6. Informace o legislativním plánu vlády na II. pololetí 1996

7. Informace o stavu prací na rekodifikaci občanského zákoníku a trestního zákoníku

8. Informace o stavu prací na úseku správního soudnictví

Z 15 přítomných poslanců

- 15 hlasovalo pro - Krampera, Jurková, Zajíček, Benda, Novák Libor, Marvanová, Kudláček, Jičínský, Španbauer, Kupčová, Noveská, Teplík, Polášek, Rujbrová, Matulka.

K bodu 3: Státní závěrečný účet za rok 1995 - kapitola Ústavní soud

Státní závěrečný účet za rok 1995 - kapitola Ústavní soud uvedl za omluveného předsedu Ústavního soudu dr. Kesslera zástupce Ústavního soudru ing. Minařík.

Stanovisko Ministerstva financí tlumočila jeho zástupkyně ing. Hüttnerová.

Zpravodaj posl. ing. Luděk Polášek ve své zpravodajské zprávě mj. navrhl výboru, aby doporučil Poslanecké sněmovně, aby vyslovila souhlas s předloženým návrhem státního závěrečného účtu za rok 1995 - kapitola Ústavní soud, a dále, aby výbor pověřil zpravodaje posl. ing. Luďka Poláška, aby tento závěr výboru tlumočil na jednání rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny za účasti zpravodajů ostatních výborů.

V rozpravě vystoupila posl. Rujbrová.

Závěrem výbor přijal usnesením ve znění navrženém zpravodajem.

Z 15 přítomných poslanců

- 15 hlasovalo pro - Krampera, Jurková, Zajíček, Röschová, Novák Libor, Marvanová, Kudláček, Jičínský, Španbauer, Kupčová, Noveská, Teplík, Polášek, Rujbrová, Matulka.

 

Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1996

2. volební období

6

USNESENÍ

ústavně právního výboru

z 3. schůze 11. září 1996

 

k státnímu závěrečnému účtu za rok 1995 - kapitola Ústavní soud

Po odůvodnění zástupce Ústavního soudu ing. Minaříka, vyjádření zástupkyně Ministerstva financí ing. Hüttnerové, zpravodajské zprávě posl. ing. Luďka Poláška a po rozpravě

ústavně právní výbor

I. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby vyslovila souhlas s předloženým návrhem státního závěrečného účtu za rok 1995 - kapitola Ústavní soud,

II. pověřuje zpravodaje posl. ing. Luďka Poláška, aby tento závěr výboru tlumočil na jednání rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny za účasti zpravodajů ostatních výborů.

 

ing. Luděk POLÁŠEK v. r.

zpravodaj výboru

Mgr. Anna RÖSCHOVÁ v. r.

JUDr. Libor NOVÁK v. r.

ověřovatelka výboru

předseda výboru

K bodu 4: Státní závěrečný účet za rok 1995 - kapitola Ministerstvo spravedlnosti (část správní a souhrn kapitoly)

Státní závěrečný účet za rok 1995 - kapitola Ministerstvo spravedlnosti (část správní a souhrn kapitoly) odůvodnil za omluveného ministra spravedlnosti dr. Kalvodu zástupce Ministerstva spravedlnosti JUDr. Ctirad Hajda.

Stanovisko Ministerstva financí tlumočila jeho zástupkyně ing. Hüttnerová.

Zpravodaj posl. RNDr. Libor Kudláček ve své zpravodajské zprávě mj. navrhl výboru, aby doporučil Poslanecké sněmovně, aby vyslovila souhlas s předloženým návrhem státního závěrečného účtu za rok 1995 - kapitola Ministerstvo spravedlnosti (část správní a souhrn kapitoly), a dále, aby výbor pověřil zpravodaje posl. RNDr. Libora Kudláčka, aby tento závěr výboru tlumočil na jednání rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny za účasti zpravodajů ostatních výborů.

V rozpravě vystoupil posl. Jičínský.

Závěrem výbor přijal usnesením ve znění navržené zpravodajem.

Z 16 přítomných poslanců

- 15 hlasovalo pro - Jurková, Zajíček, Röschová, Benda, Novák Libor, Marvanová, Kudláček, Jičínský, Španbauer, Kupčová, Noveská, Teplík, Polášek, Rujbrová, Matulka,

- 1 proti - Krampera.

 

Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1996

2. volební období

7

USNESENÍ

ústavně právního výboru

z 3. schůze 11. září 1996

 

k státnímu závěrečnému účtu za rok 1995 - kapitola Ministerstvo spravedlnosti (část správní a souhrn kapitoly)

Po odůvodnění zástupce Ministerstva spravedlnosti JUDr. Ctirada Hajdy, vyjádření zástupkyně Ministerstva financí ing. Hüttnerové, zpravodajské zprávě posl. RNDr. Libora Kudláčka a po rozpravě

ústavně právní výbor

I. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby vyslovila souhlas s předloženým návrhem státního závěrečného účtu za rok 1995 - kapitola Ministerstvo spravedlnosti (část správní a souhrn kapitoly),

II. pověřuje zpravodaje posl. RNDr. Libora Kudláčka, aby tento závěr výboru tlumočil na jednání rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny za účasti zpravodajů ostatních výborů.

 

RNDr. Libor KUDLÁČEK v. r.

zpravodaj výboru

Mgr. Anna RÖSCHOVÁ v. r.

JUDr. Libor NOVÁK v. r.

ověřovatelka výboru

předseda výboru

K bodu 5: Státní závěrečný účet za rok 1995 - kapitola Úřad pro legislativu a veřejnou správu

Státní závěrečný účet za rok 1995 - kapitola Úřad pro legislativu a veřejnou správu ovůdonil za omluveného ministra spravedlnosti dr. Kalvodu zástupce Úřadu pro legislativu a veřejnou správu JUDr. Ctirad Hajda.

Stanovisko Ministerstva financí tlumočila jeho zástupkyně ing. Hüttnerová.

Zpravodaj posl. RNDr. Libor Kudláček ve své zpravodajské zprávě mj. navrhl výboru, aby doporučil Poslanecké sněmovně, aby vyslovila souhlas s předloženým návrhem státního závěrečného účtu za rok 1995 - kapitola Úřad pro legislativu a veřejnou správu, a dále, aby výbor pověřil zpravodaje posl. RNDr. Libora Kudláčka, aby tento závěr výboru tlumočil na jednání rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny za účasti zpravodajů ostatních výborů.

Závěrem výbor přijal usnesením ve znění navržené zpravodajem.

Z 16 přítomných poslanců

- 15 hlasovalo pro - Jurková, Zajíček, Röschová, Benda, Novák Libor, Marvanová, Kudláček, Jičínský, Španbauer, Kupčová, Noveská, Teplík, Polášek, Rujbrová, Matulka,

- 1 proti - Krampera.

/Schůze výboru byla přerušena v 16.10 hod./

 

Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1996

2. volební období

8

USNESENÍ

ústavně právního výboru

z 3. schůze 11. září 1996

 

k státnímu závěrečnému účtu za rok 1995 - kapitola Úřad pro legislativu a veřejnou správu

Po odůvodnění zástupce Úřadu pro legislativu a veřejnou správu JUDr. Ctirada Hajdy, vyjádření zástupkyně Ministerstva financí ing. Hüttnerové, zpravodajské zprávě posl. RNDr. Libora Kudláčka a po rozpravě

ústavně právní výbor

I. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby vyslovila souhlas s předloženým návrhem státního závěrečného účtu za rok 1995 - kapitola Úřad pro legislativu a veřejnou správu,

II. pověřuje zpravodaje posl. RNDr. Libora Kudláčka, aby tento závěr výboru tlumočil na jednání rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny za účasti zpravodajů ostatních výborů.

 

RNDr. Libor KUDLÁČEK v.r.

zpravodaj výboru

Mgr. Anna RÖSCHOVÁ v. r.

JUDr. Libor NOVÁK v. r.

ověřovatelka výboru

předseda výboru

 

/12.9.1996 schůze výboru zahájena v 10.00 hod. - řídil předseda výboru

JUDr. Libor NOVÁK/

K bodu 6: Vládní návrh zákona, kterým se provádějí některá opatření v soustavě ústředních orgánů státní správy České republiky a kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 2/1969 Sb., o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy České socialistické republiky, ve znění pozdějších předpisů, a mění a doplňuje zákon č. 97/1993 Sb., o působnosti Správy státních hmotných rezerv (tisk 12)

 

Vládní návrh zákona, kterým se provádějí některá opatření v soustavě ústředních orgánů státní správy České republiky a kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 2/1969 Sb., o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy České socialistické republiky, ve znění pozdějších předpisů, a mění a doplňuje zákon č. 97/1993 Sb., o působnosti Správy státních hmotných rezerv (tisk 12) odůvodnil předseda vlády prof. ing. Václav Klaus, CSc., který mj. zdůraznil, že předložený návrh řeší jen dílčí problémy, protože vláda připravuje komplexní úpravu, jeho příprava si však vyžádá určité časové období.

Zpravodajka posl. Mgr. Anna Röschová mj. podpořila záměr vlády předložit návrh komplexně nového kompetenčního zákona a doporučila výboru, aby přijal doprovodné usnesení, v němž by vyzval vládu, aby v co nejkratší době předložila Poslanecké sněmovně návrh koncepčně nového tzv. kompetenčního zákona.

Jednání výboru byli dále přítomni ministr průmyslu a obchodu ing. Vladimír Dlouhý, CSc., ministr životního prostředí ing. Jiří Skalický a vedoucí Úřadu vlády ing. Igor Němec.

V obecné rozpravě vystoupil posl. Pleva s dotazem na řešení úpravy učňů.

Posl. Jičínský vyslovil své připomínky, které poslanci již dříve obdrželi (jsou součástí tohoto zápisu).

Posl. Röschová, Zajíček, Jurková a Benda se vyjádřili k připomínkám posl. Jičínského.

Na připomínky poslanců reagovali předseda vlády prof. ing. Václav Klaus, CSc. a ministři ing. Vladimír Dlouhý, CSc. a ing. Jiří Skalický.

Posl. Kudláček doporučil výboru návrh na nové rozdělení kompetencí na úseku geologického průzkumu mezi Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo průmyslu, ke kterému došlo až po 1. čtení tisku 12 v Poslanecké sněmovně.

Návrh posl. Kudláčka podpořili ministři Skalický a Dlouhý.

Předseda výboru JUDr. Libor Novák mj. podpořil návrh zpravodajky posl. Röschové připravit doprovodné usnesení k předloženému návrhu zákona.

V podrobné rozpravě posl. Jičínský doporučil vypustit č. 1 odst. 1 písm. d).

Posl. Marvanová, Noveská, Španbauer se zabývali názvy Úřadu pro ochranu konkurence a Úřadu pro státní informační systém.

Na připomínky poslanců reagovali předseda vlády prof. ing. Václav Klaus, CSc. a ministři ing. Vladimír Dlouhý, CSc., ing. Jiří Skalický a vedoucí Úřadu vlády ing. Igor Němec.

Posl. Noveská vznesla připomínku, aby předsedové Úřadu pro ochranu konkurence a Úřadu pro státní informační systém byli jmenováni prezidentem republiky - týká se § 2.

V rozpravě dále vystoupili posl. Matulka, Benda, Röschová, Noveská, Rujbrová a Jurková.

Posl. Jičínský vznesl připomínky:

čl. I odst. 1 písm. a) zní: "Ministerstvo pro místní rozvoj" (ze 17 přítomných poslanců 8 hlasovalo pro, 6 proti a 3 se zdrželi),

čl. I odst. 1 písm. c) zní: "Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ze 17 přítomných poslanců 7 hlasovalo pro, 4 proti a 6 se zdrželo),

čl. I odst. 1 písm. d) vypustit (ze 17 přítomných poslanců 3 hlasovali pro, 9 proti a 5 se zdrželo).

Posl. Matulka vznesl připomínku - čl. I odst. 1 písm. d) zní: "Úřad pro informační systémy" (ze 17 přítomných poslanců 2 hlasovali pro a 3 proti).

Posl. Kudláček navrhl připomínku k čl. I odst. 5 písm. a) bod 3 a nový bod 5 "ve věcech geologického průzkumu na Ministerstvo životního prostředí." (z 16 přítomných poslanců 16 hlasovalo pro).

Posl. Rujbrová navrhla připomínku k čl. I odst. 5 písm. a) týkající se přesunu problematiky životního prostředí na Ministerstvo pro rozvoj regionů - nebylo přijato - ze 16 přítomných poslanců 8 hlasovalo pro).

Posl. Jičínský navrhl v čl. I odst. 5 písm. a) bod 3 za slovo "podnikání" vložit slova "ve věcech" a v čl. II bodu 7 § 13 odst. 1 písm. d) slova na konci "a živnosti" nahradit slovy "a věci živnosti", (z 16 přítomných poslanců 15 hlasovalo pro).

Dále vznesli připomínky posl. Noveská k čl. I odst. 5 písm. c), která doporučila tento bod vypustit a upravit ostatní písmena - návrh nebyl přijat (ze 16 přítomných poslanců 8 hlasovalo pro a 3 proti).

V rozpravě dále vystoupili posl. Benda a Kupčová.

Posl. Kudláček navrhl. v čl. II bodu 7 § 13 odst. 1 písm. a) vypustit slova "a geologický průzkum", a v čl. II bodu 11 § 19 odst. 2 zní: "(2) Ministerstvo životního prostředí je ústředním orgánem státní správy pro ochranu přirozené akumulace vod, ochranu vodních zdrojů a ochranu jakosti povrchových a podzemních vod, pro ochranu ovzduší, pro ochranu přírody a krajiny, pro ochranu zemědělského půdního fondu, pro výkon státní geologické služby, pro ochranu horninového prostředí včetně ochrany nerostných zdrojů a podzemních vod, pro geologické práce a pro ekologický dohled nad těžbou, pro odpadové hospodářství a pro posuzování vlivů činností a jejich důsledků na životní prostředí včetně těch, které přesahují státní hranice. Dále je ústředním orgánem státní správy pro myslivost, rybářství a lesní hospodářství v národních parcích. Je rovněž ústředním orgánem státní správy pro státní ekologickou politiku." - návrh byl přijat.

Posl. Noveská navrhla v čl. III za bod 2 doplnit nový bod 3 tohoto znění: "3. V § 2 odst. 3 první věta zní: "Předsedu Českého statistického úřadu a Úřadu pro ochranu konkurence jmenuje a odvolává na návrh vlády prezident republiky.".". Dosavadní bod 3 se označuje jako bod 4 - návrh byl přijat.

Posl. Rujbrová navrhla v čl. II bodu 8 § 14 za slovo "politiky" vložit slova "a podpory" (z 15 přítomných poslanců 2 hlasovali pro a 2 proti).

Závěrem výbor na návrh zpravodajky posl. Mgr. Anny Röschové přijal usnesení, v němž doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby vládní návrh schválila s připomínkami, jak byly výborem schváleny a zároveň pověřil výbor předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu. Dále výbor zmocnil zpravodajku, aby ve schůzi Poslanecké sněmovny podala zprávu o výsledcích projednávání tohoto návrhu zákona ve schůzi ústavně právního výboru, a aby ve spolupráci s legislativním odborem Kanceláře Poslanecké sněmovny provedla příslušné legislativně technické úpravy.

V dalším doprovodném usnesení výbor doporučil vládě České republiky, aby v co nejkratší době předložila Poslanecké sněmovně Parlamentu návrh koncepčně nového tzv. kompetenčního zákona.

Ze 17 přítomných poslanců

- 15 hlasovalo pro - Jurková, Pleva, Zajíček, Röschová, Koháček, Benda, Novák Libor, Marvanová, Kudláček, Jičínský, Španbauer, Kupčová, Noveská, Teplík, Polášek,

- 2 nehlasovali - Rujbrová, Matulka.

 

Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1996

2. volební období

9

USNESENÍ

ústavně právního výboru

z 3. schůze 12. září 1996

k vládnímu návrhu zákona, kterým se provádějí některá opatření v soustavě ústředních orgánů státní správy České republiky a kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 2/1969 Sb., o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy České socialistické republiky, ve znění pozdějších předpisů, a mění a doplňuje zákon č. 97/1993 Sb., o působnosti Správy státních hmotných rezerv (tisk 12)

Po odůvodnění předsedy vlády prof. ing. Václava Klause, CSc., zpravodajské zprávě posl. JUDr. Anny Röschové a po rozpravě

ústavně právní výbor

I. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby vládní návrh schválila,

II. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby přijala k tomuto vládnímu návrhu zákona tyto změny a doplňky:

1. v čl. I odst. 5 písm. a) bod 3 za slovo "podnikání" vložit slova "ve věcech" a vypustit slova "a geologického průzkumu",

2. v čl. I odst. 5 písm. a) vložit nový bod 5 tohoto znění: "5. ve věcech geologického průzkumu na Ministerstvo životního prostředí.". Dosavadní body 5 a 6 označit jako body 6 a 7,

3. v čl. I odst. 6 písm. a) za slovo "obchodu" vložit slova "Ministerstvo životního prostředí,

4. v čl. I odst. 7 za slovo "obchodu" vložit slova "životního prostředí",

5. v čl. II bodu 7 § 13 odst. 1 písm. a) vypustit slova "a geologický průzkum",

6. v čl. II bodu 7 § 13 odst. 1 písm. d) slova na konci "a živnosti" nahradit slovy "a věci živnosti",

7. v čl. II bodu 11 § 19 odst. 2 zní: "(2) Ministerstvo životního prostředí je ústředním orgánem státní správy pro ochranu přirozené akumulace vod, ochranu vodních zdrojů a ochranu jakosti povrchových a podzemních vod, pro ochranu ovzduší, pro ochranu přírody a krajiny, pro ochranu zemědělského půdního fondu, pro výkon státní geologické služby, pro ochranu horninového prostředí včetně ochrany nerostných zdrojů a podzemních vod, pro geologické práce a pro ekologický dohled nad těžbou, pro odpadové hospodářství a pro posuzování vlivů činností a jejich důsledků na životní prostředí včetně těch, které přesahují státní hranice. Dále je ústředním orgánem státní správy pro myslivost, rybářství a lesní hospodářství v národních parcích. Je rovněž ústředním orgánem státní správy pro státní ekologickou politiku.",

8. v čl. III za bod 2 doplnit nový bod 3 tohoto znění: "3. V § 2 odst. 3 první věta zní: "Předsedu Českého statistického úřadu a Úřadu pro ochranu konkurence jmenuje a odvolává na návrh vlády prezident republiky.".".

Dosavadní bod 3 se označuje jako bod 4.

III. pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu,

IV. zmocňuje zpravodajku výboru, aby ve schůzi Poslanecké sněmovny podala zprávu o výsledcích projednávání tohoto návrhu zákona ve schůzi ústavně právního výboru,

V. zmocňuje zpravodajku výboru, aby ve spolupráci s legislativním odborem Kanceláře Poslanecké sněmovny provedla příslušné legislativně technické úpravy.

 

JUDr. Anna RÖSCHOVÁ v. r.

zpravodajka výboru

Marek BENDA v. r.

JUDr. Libor NOVÁK v. r.

ověřovatel výboru

předseda výboru

 

Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1996

2. volební období

10

DOPROVODNÉ USNESENÍ

ústavně právního výboru

z 3. schůze 12. září 1996

 

k vládnímu návrhu zákona, kterým se provádějí některá opatření v soustavě ústředních orgánů státní správy České republiky a kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 2/1969 Sb., o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy České socialistické republiky, ve znění pozdějších předpisů, a mění a doplňuje zákon č. 97/1993 Sb., o působnosti Správy státních hmotných rezerv (tisk 12)

Na návrh zpravodajky posl. JUDr. Anny Röschové a po rozpravě

ústavně právní výbor

doporučuje vládě České republiky, aby v co nejkratší době předložila Poslanecké sněmovně Parlamentu návrh koncepčně nového tzv. kompetenčního zákona.

 

JUDr. Anna RÖSCHOVÁ v.r.

zpravodajka výboru

Marek BENDA v. r.

JUDr. Libor NOVÁK v. r.

ověřovatel výboru

předseda výboru

 

/Schůze výboru byla ukončena v 15.30 hod./

Marek BENDA

JUDr. Libor NOVÁK

ověřovatel výboru

předseda výboru



Přihlásit/registrovat se do ISP