Zápis
z 4. schůze ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu,
která se konala 18. a 19. září 1996 v Harrachově
Přítomni: posl. Marek BENDA, JUDr. Petra JURKOVÁ, Zdeněk KRAMPERA, RNDr. Libor KUDLÁČEK, JUDr. Jitka KUPČOVÁ, JUDr. Hana MARVANOVÁ, JUDr. Dalibor MATULKA, MUDr. Jaroslav NOVÁK, JUDr. Libor NOVÁK, JUDr. Marie NOVESKÁ, Mgr. Jaroslav OREL, ing. Luděk POLÁŠEK, Mgr. Anna RÖSCHOVÁ, JUDr. Zuzka RUJBROVÁ, František ŠPANBAUER, Mgr. Zdeněk ZAJÍČEK
Omluveni: 19.9.: posl. Zdeněk KRAMPERA, MUDr. Jaroslav NOVÁK, JUDr. Zuzka RUJBROVÁ
po oba dny: posl. prof. JUDr. Zdeněk JIČÍNSKÝ, DrSc., Petr KOHÁČEK, Petr PLEVA, Tomáš TEPLÍK
Hosté:
- JUDr. Jan KALVODA - ministr spravedlnosti
- JUDr. Cyril SVOBODA - náměstek ministra zahraničních věcí
- JUDr. Jindra SYLLOVÁ, CSc. - Parlamentní institut
- JUDr. Lenka PÍTROVÁ, CSc. - Parlamentní institut
- JUDr. Ctirad HAJDA - ministerstvo spravedlnosti
Schůzi výboru v 9.00 hod. zahájil a řídil předseda ústavně právního výboru JUDr. Libor NOVÁK. Jednání schůze v průběhu řídila i místopředsedkyně výboru JUDr. Hana MARVANOVÁ.
Schválený pořad schůze:
18.9.
1. Sdělení předsedy výboru
2. Návrh termínu a pořadu příští schůze výboru
3. Náměty na zaměření další činnosti ústavně právního výboru
4. Proces přístupu České republiky k Evropské unii
5. Informace o činnosti Parlamentního institutu, zejména se zaměřením na problematiku kompatibility právního řádu České republiky s právem ES
19.9.
6. Informace o legislativním plánu vlády na II. pololetí 1996
7. Informace o stavu prací na rekodifikaci občanského zákoníku a trestního zákoníku
8. Informace o stavu prací na úseku správního soudnictví
9. Zaměření zahraničních pracovních cest poslanců - členů ústavně právního výboru
K bodu 1: Sdělení předsedy výboru
1. Na tuto schůzi výboru se omlouvají posl. Jičínský (v zahraničí), Koháček (zasedání BBV), Pleva (zasedání VVVKM), Teplík (zkoušky na PF).
2. Informoval, že v sekretariátu ÚPV jsou k dispozici 1x prováděcí předpisy k tisku 56 - vládní návrh zákona o mírovém využívání jaderné energie a ionizujícího záření (atomový zákon) a o změně a doplnění některých zákonů
3. Výbor pro sociální politiku a zdravotnictví zřídil podvýbor pro zdravotně postižené. Kdo má zájem, ať se přihlásí v sekretariátu výboru pro sociální politiku.
4. Ve dnech 15.-17. října 1996 pořádá výbor pro obranu a bezpečnost výjezdní seminář a zasedání. Program - viz tabulka.
Obsah zaměstnání je koncipován jako vstupní informace k problematice resortu Ministerstva obrany s praktickými ukázkami a výjezdem k útvarům. Teoretickou část předpokládají provést v zařízení MO Tři trubky. Podrobnosti v sekretariátu ÚPV. Nutno nahlásit do pátku.
Přihlásil se posl. Benda.
K bodu 2: Návrh termínu a pořadu příští schůze výboru
Návrh termínu a pořadu příští schůze výboru uvedl předseda výboru JUDr. Libor Novák. Upozornil mj., že další - 6. schůze výboru se bude konat 16. a 17. října 1996 a byly by projednávány tisky, které budou výboru přikázány na říjnové schůzi Poslanecké sněmovny. Předpokládá se, že to budou tisky:
- návrh posl. M. Sládka a dalších na vydání ústavního zákona, kterým se mění a doplňuje ústavní zákon č. 1/1993 Sb., Ústava ČR (tisk 3) - zpravodaj Benda
- návrh posl. D. Matulky a dalších na vydání ústavního zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky (tisk 15) - zpravodajka Röschová
- návrh posl. A. Röschové a M. Kolářové na vydání zákona, kterým se mění, doplňuje a upravuje zákon č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, mění a doplňuje zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů, a zákon ČNR č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků, ve znění pozdějších předpisů (tisk 24) - zpravodaj L. Novák
- vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 41/1993 Sb., o ověřování shody opisů nebo kopie s listinou a o ověřování pravosti podpisu obecními úřady a o vydávání potvrzení orgány obcí a okresními úřady (tisk 54) - zpravodaj Orel.
Poslanci Libor Novák, Benda a Matulka dále upozornili, že výbor by iniciativně mohl projednat další návrhy - např. návrh posl. P. Buzkové a dalších na vydání zákona o veřejném ochránci práv (tisk 25), vládní návrh zákona o státním podniku (tisk 23), návrh zákona o služebních bytech a vládní návrh zákona o nadacích a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů (zákon o nadacích) (tisk 38).
Závěrem výbor přijal tento program 5. schůze výboru, která se bude konat 16. října 1996 od 10.00 hod.:
1. Sdělení předsedy výboru
2. Návrh termínu a pořadu příští schůze výboru.
Z 12 přítomných poslanců
- 12 hlasovalo pro - Krampera, Novák Jaroslav, Zajíček, Röschová, Benda, Novák Libor, Marvanová, Španbauer, Kupčová, Polášek, Rujbrová, Matulka.
K bodu 3: Náměty na zaměření další činnosti ústavně právního výboru
Návrhy na zaměření další činnosti výboru uvedl předseda výboru JUDr. Libor Novák.
Jedním z předních úkolů by mělo být zahájení prací na novele jednacího řádu. Informoval, že legislativní odbor Kanceláře Poslanecké sněmovny už shromáždnil řadu připomínek.
V diskusi vystoupili posl. Benda, Libor Novák, Röschová, Matulka, Noveská, Oresl, Jaroslav Novák a Jurková, a to i opakovaně.
Poslanci se převážně vyslovili pro zřízení podvýboru pro přípravu novely jednacího řádu, který by měl být 6-8 členný, kde by měly být zástupci všech parlamentních politických stran. Členy podvýboru by mohli být i poslanci z jiných výborů. Přes kluby by měli být vyzváni všichni poslanci, aby své připomínky k jednacímu řádu předali tomuto podvýboru. Své poznatky z jednacího řádu by měly podvýboru předat i útvary Kanceláře Poslanecké sněmovny. Předseda podvýboru by měl průběžně informovat členy výboru; návrh na novelu by zřejmě podal celý ústavně právní výbor.
Pokud jde o časový harmonogram, připomínky by měly být shromážděny do dvou měsíců, v polovině příštího roku by mohl být návrh novely předložen Poslanecké sněmovně.
Předseda výboru dr. Libor Novák dále navrhl výboru, aby na podzim tohoto roku uskutečnil jednodenní (nebo dvoudenní) výjezdní pracovní zasedání k Ústavnímu soudu a Nejvyššímu soudu do Brna.
V diskusi posl. Matulka, Libor Novák, Benda, Bujbrová, Röschová, Orel a Španbauer se vyslovili pro nastolení většího kontaktu zejména s Ústavním soudem. Na výjezdním zasedání by se event. mohl projednat návrh rozpočtu těchto kapitol na rok 1996.
Poslanci byli vyzváni, aby do týdne nahlásili sekretariátu výboru co by ještě mohlo být předmětem jednání u Ústavního, event. Nejvyššího soudu.
Předseda výboru seznámil poslance s představou zaměření zahraničních výjezdních zasedání.
Výbor by se měl zaměřit na seznámení se s těmito okruhy problémů:
- modely správního soudnictví,
- vztah obou komor Parlamentu a způsob jeho řešení,
- harmonizace práva ES s právem národním,
- poznatky "starých" i "nových" členů ES.
V diskusi posl. Benda, Röschová, Libor Novák a Matulka doporučili studovat modely správního soudnictví ve Velké Británii, Holandsku, Španělsku, Portugalsku a Rakousku; otázky harmonizace práva ES studovat v Rakousku, Finsku, Norsku, Dánsku. Otázky obou komor studovat zejména v Polsku a Francii. Doporučili pracovní jednání s Mezinárodním soudním dvorem v Haagu, Evropské komise v Bruselu a Evropským parlamentem ve Štrasburku.
Vyslovili se i pro pokračování výměny informací s ústavně právním výborem Národní rady Slovenské republiky.
Předseda výboru by měl tyto úvahy konzultovat s předsedou zahraničního výboru.
Posl. Noveská informovala, že by mohla zprostředkovat kontakt s Jihoafrickou republikou.
Závěrem se poslanci dohodli, že se k této problematice ještě na tomto jednání vrátí.
K bodu 4: Proces přístupu České republiky k Evropské unii
Jednání výboru řídila místopředsedkyně JUDr. Hana Marvanová.
Náměstek ministra zahraničních věcí JUDr. Cyril Svoboda seznámil poslance ve stručnosti s procesem přístupu České republiky. Česká republika podala přihlášku za člena EU, předala Evropské komisi vyplněný dotazník, který však resorty ještě do 24.10. t.r. mají doplnit. V roce 1997 by se měl zpracovávat posudek na Českou republiku a nejpozději 6 měsíců po skončení mezivládní konference by měl být zahájen negociační proces o přístupu ČR. Vlastní negociační proces může trvat 1-3 roky a v případě pozitivního výsledku musí parlamenty všech členských zemí vyjádřit souhlas. ČR by tak mohla být nejdříve členem EU v roce 2003-2005.
Předmětem jednání mezivládní konference má být především institucionální reforma, změny hlasování v Radě, počty komisařů, počet poslanců Evropského parlamentu, vztahy mezi Radou, komisí a Parlamentem apod.
Zdůraznil, že by se měla zintenzivnit vlastní informační kampaň a vyškolení pracovníků státního aparátu odborně i jazykově. Základní struktura českého institucionálního zázemí vztahů k EU tvoří Výbor vlády pro evropskou integraci, v jehož čele je předseda vlády, členy někteří ministři (za ministerstvo zahraničních věcí náměstek dr. Cyril Svoboda), Pracovní výbor pro provádění Evropské dohody (v čele je náměstek ministra zahraničních věcí JUDr. Cyril Svoboda a jsou zde zástupci resortů) a jeho 22 pracovních skupin, které zpracovávají jednotlivá témata.
Harmonizace práva s právem ES začala probíhat již od let 1991-1992.
Na základě usnesení vlády z roku 1992 musí být každý návrh zákona opatřen tzv. doložkou kompatibility. Těmito otázkami se zabývá specializovaný útvar na Úřadu pro legislativu a veřejnou správu. Odpovědnost za "slučitelnost" návrhu zákona s příslušnou normou ES nese předkladatel. Vláda ČR 1x ročně projednává celkové hodnocení stavu sbližování právních předpisů ČR a ES. Nejbližší taková zpráva by měla být vládě předložena v 1. čtvrtletí 1997.
Nejvíce pokročila harmonizace v oblasti volného pohybu kapitálu, ve finanční a celní oblasti, v oblasti hospodářské soutěže, zadávání veřejných zakázek, ochrany průmyslového vlastnictví, účetnictví. V těchto oblastech se předpokládá plná slučitelnost kolem roku 1998/99.
V oblasti zemědělství, vzájemného uznávání profesních kvalifikací, ochrany spotřebitele, telekomunikací, sociální politiky, ochrany a bezpečnosti práce jsou však rozdíly větší a harmonizace bude trvat déle.
V oblastech jako přímé a nepřímé daně, finanční služby, enegetika, doprava, bude slučitelnost dosažena až při vstupu do EU.
Náměstek ministra zahraničních věcí dr. Cyril Svoboda doporučil ústavně právnímu výboru, aby vedl intenzivní dialog týkající se procesu harmonizace práva zejména s Finskem, Rakouskem, Norskem a Dánskem.
V diskusi vystoupili posl. Krampera, Matulka, Marvanová, Noveská, Zajíček a Libor Novák. Dotazy směřovaly na otázky event. společné obrany, přenesení části suverenity, na doložku slučitelnosti u návrhů zákonů apod.
K bodu 5: Informace o činnosti Parlamentního institutu, zejména se zaměřením na problematiku kompatibility právního řádu České republiky s právem ES
Vedoucí Parlamentního institutu JUDr. Jindra Syllová, CSc., seznámila poslance se zaměřením činnosti Parlamentního institutu a informovala o možnosti vypracovávat různé studie k hlubší informovanosti poslanci.
Vedoucí oddělení Parlamentního institutu JUDr. Lenka Pítrová, CSc., informovala poslance o postupu procesu sbližování předpisů ČR s právem ES. Mj. upozornila poslance, že mohou poslancům vypracovat stanoviska o slučitelnosti k ES k poslaneckým návrhům zákonů.
V rozpravě vystoupili posl. Kupčová, Matulka a Španbauer. Zajímali se mj. zda existuje rámcový plán harmonizace a jaká bude funkce Parlamentu po vstupu do EU.
Na dotazy poslanců reagovali náměstek ministra zahraničních věcí JUDr. Cyril Svoboda, vedoucího Parlamentního institutu JUDr. Jindra Syllová, CSc., a vedoucí oddělení Parlamentního institutu JUDr. Lenka Pítrová, CSc.
/Čtvrtek 19.9.1996 - schůze výboru zahájena v 10.00 hod. - řídil předseda výboru
JUDr. Libor NOVÁK/
K bodu 6: Informace o legislativním plánu vlády na II. pololetí 1996
Místopředseda vlády a ministr spravedlnosti JUDr. Jan Kalvoda seznámil poslance s plánem legislativních úkolů vlády na II. pololetí 1996.
K bodům 7 a 8: Informace o stavu prací na rekodifikaci občanského zákoníku a trestního zákoníku a na úseku správního soudnictví
Místopředseda vlády a ministr spravedlnosti JUDr. Jan Kalvoda k rekodifikaci občanskoprávních, trestněprávních kodexů a na úseku správního práva uvedl, že byly zpracovány některé materiály, ale spíš koncepčního charakteru. Zpracováním určitých okruhů otázek byly pověřeny skupiny odborníků, jejich práce však nebyla provázána, neboť neexistovala koordinační skupina. Vyjádřil názor, že přípravné práce na těchto nových kodexech nelze uspěchat. Ujistil poslance, že pracovní koncepční materiály, které se budou týkat těchto kodexů, bude zasílat poslancům ústavně právního výboru pro informaci. Ti by se též mohli event. účastnit jednání "koordinační skupiny".
V diskusi posl. Röschová, Benda, Libor Novák a Marvanová se zejména zajímali o časový průběh prací na nových kodexech, o pracech na novém zákonu o rodině, o správním soudnictví.
Místopředseda vlády dr. Kalvoda na dotaz posl. Marvanové přislíbil poslancům zasílání průběžných zpráv Úřadu pro legislativu a veřejnou správu týkající se sbližování legislativy mezi ČR a EU.
K bodu 9: Zaměření zahraničních pracovních cest poslanců - členů ústavně právního výboru
Předseda výboru dr. Libor Novák informoval poslance, že po konzultaci s parlamentními orgány, představiteli řady příslušných výkonných orgánů i soudnictví doporučuje, aby ústavně právní výbor své zahraniční pracovní cesty především zaměřil na
- studium různých modelů správního soudnictví, zejména ve Velké Británii, Německu, Rakousku, Francii a Polsku,
- harmonizaci práva ES s právem národním včetně získávání poznatků "starých" i "nových" členů EU, zejména v Dánsku, Finsku, Rakousku, Norsku, Irsku, Španělsku, Portugalsku a Belgii,
- poznávání vzájemných vazeb mezi komorami Parlamentu, zejména v Polsku, Nizozemsku, Španělsku, Francii a Itálii,
- poznatky z činnosti Mezinárodního soudního dvora v Haagu, Evropské komise v Bruselu a Evropského parlamentu ve Štrasburku,
- výměnu zkušeností a prohlubování informovanosti s ústavně právním výborem Národní rady Slovenské republiky.
Poslanci s informací předsedy výboru vyslovili souhlas s tím, že se k této problematice opět vrátí na příští schůzi výboru.
/Schůze výboru byla ukončena ve 14.00 hod./
Marek BENDA |
JUDr. Libor NOVÁK |
ověřovatel výboru |
předseda výboru |