Zápis

z 9. schůze ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu,

která se konala 27. a 28 listopadu a 3. prosince 1996

Přítomni: posl. Marek BENDA, prof. JUDr. Zdeněk JIČÍNSKÝ, DrSc., JUDr. Petra JURKOVÁ, Petr KOHÁČEK, Zdeněk KRAMPERA, RNDr. Libor KUDLÁČEK, JUDr. Jitka KUPČOVÁ, JUDr. Hana MARVANOVÁ, JUDr. Dalibor MATULKA, MUDr. Jaroslav NOVÁK, JUDr. Libor NOVÁK, Mgr. Jaroslav OREL, ing. Luděk POLÁŠEK, Mgr. Anna RÖSCHOVÁ, JUDr. Zuzka RUJBROVÁ, František ŠPANBAUER, Tomáš TEPLÍK, Mgr. Zdeněk ZAJÍČEK

Nepřítomni: 27.11. posl. Koháček - BBV

28.11. a 3.12. posl. Krampera - jednání na státních orgánech

27. a 28.11. posl. Teplík - nemoc

3.12. posl. Jurková - petiční výbor

Jaroslav Novák

posl. Kudláček - stálá delegace do Shromáždění

Západoevropské unie

posl. Kupčová - nemoc

posl. Matulka - v zahraničí s komisí pro sdělovací prostředky

posl. Polášek - jednání v rozpočtovém výboru

po všechny dny posl. Noveská, Pleva - nemoc

Hosté:

- JUDr. Pavel ZÁŘECKÝ - náměstek ministra spravedlnosti

- ing. Václav PETŘÍČEK, CSc. - náměstek ministra průmyslu a obchodu

a další hosté dle prezenčních listin.

Schůzi výboru v 10.00 hod. zahájil a řídil předseda ústavně právního výboru JUDr. Libor NOVÁK. V průběhu jednání schůzi výboru řídili i místopředsedové prof. JUDr. Zdeněk JIČÍNSKÝ, DrSc., Mgr. Jaroslav OREL a JUDr. Hana MARVANOVÁ.

Schválený pořad schůze:

1. Sdělení předsedy výboru

2. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 412/1991 Sb., o kárné odpovědnosti soudců, ve znění zákona České národní rady č. 22/1993 Sb. (tisk 72)

3. Vládní návrh zákona o nadacích a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů (zákon o nadacích) (tisk 38)

4. Vládní návrh zákona o státním podniku (tisk 23)

5. Návrh termínu a pořadu příští schůze výboru

6. Žádost předsedy Poslanecké sněmovny ing. Miloše Zemana, aby ústavně právní výbor projednal stanoviska k problematice postoupení návrhů zákonů Senátu, s nimiž vysloví Poslanecká sněmovna souhlas na své prosincové schůzi

K bodu 1: Sdělení předsedy výboru

1. Poslancům byl rozdán návrh rozpočtu Ministerstva spravedlnosti na rok 1997

- nejsou v něm provedeny žádné změny, pouze došlo ke sloučení kapitol Ministerstva spravedlnosti a Úřadu pro legislativu a veřejnou správu. Tuto úpravu za všechny resorty, které byly dotčeny kompetenčním zákonem, uskuteční rozpočtový výbor. Materiál, který vám byl rozdán je pouze pro vaši informaci. Požádal však zpravodaje poslance Kudláčka, aby se přece jen s materiálem blíže seznámil.

2. Jak již byli poslanci informováni na minulé schůzi výboru, měla by se v týdnu od 27. ledna 1997 (zřejmě od pondělí do pátku) uskutečnit zahraniční pracovní cesta delegace poslanců ÚPV do Polska. Poslanci se dohodli, že se na dnešní schůzi usnesou na delegaci v počtu 6-7 poslanců, kteří by se této cesty měli účastnit. Tato jména je ještě třeba dnes nahlásit, aby mohla být zítra delegace projednána v organizačním výboru a mohlo se začít pracovat na podrobnostech cesty.

(Mělo by jít o proporcionální složení.)

V rozpravě poslanci navrhli, aby se této pracovní cesty zúčastnili poslanci:

JUDr. Libor Novák (předseda výboru) ODS

JUDr. Pavla Jurková KDU-ČSL

JUDr. Jitka Kupčová ČSSD

ing. Luděk Polášek ČSSD

JUDr. Zuzka Rujbrová KSČM

Mgr. Zdeněk Zajíček ODS

náhradníci:

Marek Benda ODS

Mgr. Jaroslav Orel KDU-ČSL

Závěrem výbor s tímto usnesením vyslovil souhlas (ze 14 přítomných poslanců 14 hlasovalo pro.

 

Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1996

2. volební období

19

USNESENÍ

ústavně právního výboru

z 9. schůze 27. listopadu 1996

 

k zahraniční pracovní cestě do Polské republiky

Po úvodním slově předsedy ústavně právního výboru JUDr. Libora Nováka a po rozpravě

ústavně právní výbor se usnesl, že

I. s odvoláním na usnesení organizačního výboru č. 58 ze dne 24. října 1996 uskuteční zahraniční pracovní cestu do Polska ve dnech 27. až 31. ledna 1996, a to ve složení:

JUDr. Libor Novák (předseda výboru) ODS

JUDr. Pavla Jurková KDU-ČSL

JUDr. Jitka Kupčová ČSSD

ing. Luděk Polášek ČSSD

JUDr. Zuzka Rujbrová KSČM

Mgr. Zdeněk Zajíček ODS

náhradníci:

Marek Benda ODS

Mgr. Jaroslav Orel KDU-ČSL

II. pověřuje předsedu ústavně právního výboru JUDr. Libora Nováka, aby předal toto usnesení předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu,

III. pověřuje předsedu ústavně právního výboru JUDr. Libora Nováka k dalším jednáním týkajícím se výše uvedené zahraniční pracovní cesty.

 

Marek BENDA v.r.

JUDr. Libor NOVÁK v.r.

ověřovatel výboru

předseda výboru

 

3. Poslancům byl rozdán dopis předsedy Poslanecké sněmovny ing. Zemana, kterým mne žádá, abychom v souvislosti s budoucím zvolením Senátu posoudili stanovisko legislativního odboru Kanceláře k problematice postoupení návrhů zákonů Senátu, s nimiž vysloví Poslanecká sněmovna souhlas na své prosincové schůzi.

Dát ke zvážení tento dopis zařadit jako bod jednání této schůze výboru.

4. Jak jsem vás již informoval na zářijové schůzi, ráda by se s námi setkala delegace indonéského parlamentu. Náš výbor s tímto setkáním vyslovil souhlas.

V současné době jsme obdrželi dopis indonéského velvyslanectví (přes Ministerstvo zahraničních věcí a náš zahraniční odbor), že by se s námi poslanci tohoto parlamentu rádi setkali v týdnu od 10. března 1997. Delegace je devítičlenná, kde jsou zastoupeni poslanci různých politických frakcí. Poslanci by se chtěli seznámit s fungováním našeho Parlamentu a s jednacím řádem PSP, s procesem vytváření a schvalování zákonů apod.

Delegace se setká i s poslanci jiných výborů.

Vzhledem k tomu, že toto přijetí musí být schváleno na nejbližší schůzi organizačního výboru bylo dohodnuto, že delegace se setká s naším výborem ve čtvrtek 13.3.1997 (výborový týden) od 10.00 hod. Beseda by trvala cca 2 hod. a poté by předseda výboru uspořádal pro delegaci oběd v budově PSP.

Požádal poslance, aby tuto informaci předběžně vzali na vědomí - poslanci se setkáním vyslovili souhlas.

5. Informovat, že se připravuje zahraniční pracovní cesta do Irska a Velké Británie (koncem března). Měla by být maximálně šestičlenná - promyslet zastoupení poslanců - na lednové schůzi bude třeba konkrétní poslance nahlásit organizačnímu výboru.

6. V sekretariátu výboru jsou k nahlédnutí návrhy vyhlášek Ministerstva zdravotnictví

- kterou se stanoví léčivé přípravky plně hrazené ze zdravotního pojištění a výše úhrady léčivých látek

- kterou se stanoví seznam zdravotních výkonů s bodovými hodnotami.

7. V sekretariátu rozpočtového výboru jsou k nahlédnutí:

- kontrola hospodaření s finančními prostředky Ministerstva vnitra určenými na objekty pro potřeby cizinecké a pohraniční policie při ochraně státní hranice ČR a SR

- kontrola hospodaření s majetkem státu a s prostředky státního rozpočtu u příspěvkových organizací Ministerstva kontroly

- kontrola použití finančních prostředků státního rozpočtu na investice, jejichž investorem je Generální ředitelství cel

- závěry z kontroly Dotace ze státního rozpočtu poskytnuté občanským sdružením

- kontrolní závěr z kontroly užití návratné finanční výpomoci ze státního rozpočtu poskytnuté s.p. Litoměřické mrazírny v letech 1991-1994

- kontrolní závěr z kontroly hospodaření s majetkem státu a prostředky státního rozpočtu kapitoly "Ministerstva obrany" při zásobování Armády ČR potravinami

- kontrolní závěr z kontroly hospodaření s majetkem (vč. majetkových účastí), který přešel na Fond národního majetku ČR podle zvláštních předpisů.

8. Poslanci byli seznámeni s dopisem tajemníka České advokátní komory JUDr. Jiřího Klouzy, který se týká vládního návrhu zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 337/92 Sb., o správě daní a poplatků, ve znění pozdějších předpisů (čj. 248/96-ÚPV).

9. Poslanci byli seznámeni s dopisem pana ing. Jiřího Coufala, t.č. ve vazbě (čj. 249/96-ÚPV).

10. Poslanci byli seznámeni s dopisem pana Jiřího Glasera z Prahy 6, který se týká trestného činu výtržnictví (čj. 238/96-ÚPV).

11. Poslanci byli seznámeni s dopisem občanského sdružení Bezjaderná vysočina, který se týká vládního návrhu zákona o mírovém využívání jaderné energie (čj. 251/96-ÚPV).

12. Poslanci byli seznámeni s dopisem pana Štefana Gigo, t.č. ve vazbě (čj. 244/96-ÚPV).

13. Poslanci byli seznámeni s dopisem pana Tomáše Rejtka, t.č. ve výkonu trestu v Pardubicích, který se týká udělování kázeňských trestů (čj. 245/96-ÚPV).

14. Poslanci byli seznámeni s dopisem pana ing. Michala Klepetáře z Prahy 6, který se týká občanského soudního řádu (čj. 246/96-ÚPV).

15. Poslanci byli seznámeni s dopisem předsedy Sdružení podnikatelů ČR Bedřicha Dandy, který se týká zákona č. 427/90 Sb., o převodech vlastnictví státu k některým věcem na jiné právnické osoby, ve znění pozdějších předpisů (čj. 247/96-ÚPV).

16. Poslanci byli seznámeni s dopisem pana Marcela Tomáška z Prahy 6, který se týká justice (čj. 241/96-ÚPV).

K bodu 2: Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 412/1991 Sb., o kárné odpovědnosti soudců, ve znění zákona České národní rady č. 22/1993 Sb. (tisk 72)

Vládní návrh odůvodnil náměstek ministra spravedlnosti JUDr. Pavel Zářecký.

Zpravodajka posl. Röschová mj. uvedla, že by institut kárné odpovědnosti soudců měl být zásadně přepracován, tato novela již nevyhovuje současné situaci.

V obecné rozpravě posl. Benda se dotázal v jakém časovém horizontu lze očekávat novou zásadní úpravu.

Náměstek ministra spravedlnosti dr. Zářecký v odpovědi sdělil, že by tak tomu mělo být v průběhu příštího roku.

Posl. Röschová jako zpravodajka požádala výbor, aby ji zmocnil ve spolupráci s legislativním odborem Kanceláře Poslanecké sněmovny k provedení legislativně technických úprav, s čímž výbor vyslovil souhlas (ze 14 přítomných 14 hlasovalo pro).

K této připomínce posl. Benda požádal, aby napříště výbor dostával legislativně technické úpravy návrhu zákona od legislativního odboru předem.

V podrobné rozpravě vystoupil posl. Jičínský, který tlumočil připomínky, které v písemné formě již předem byly poslancům rozdány.

Dále vystoupili posl. Röschová, Rujbrová, Kupčová, Benda a Orel.

Zpravodajka posl. Röschová závěrem navrhla změnit účinnost zákona, a to od 1. března 1997. Výbor s tím vyslovil souhlas (ze 16 přítomných 12 hlasovalo pro).

Závěrem výbor doporučil Poslanecké sněmovně, aby vládní návrh schválila se změnou k čl. III.

Ze 16 přítomných poslanců

- 16 hlasovalo pro - Krampera, Novák Jaroslav, Zajíček, Röschová, Koháček, Benda, Novák Libor, Marvanová, Kudláček, Orel, Jičínský, Španbauer, Kupčová, Polášek, Rujbrová, Matulka.

 

Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1996

2. volební období

20

USNESENÍ

ústavně právního výboru

z 9. schůze dne 27. listopadu 1996

k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 412/1991 Sb., o kárné odpovědnosti soudců, ve znění zákona České národní rady č. 22/1993 Sb. (tisk 72)

Po odůvodnění náměstka ministra spravedlnosti JUDr. Pavla Zářeckého, zpravodajské zprávě posl. Mgr. Anny Röschové a po rozpravě

ústavně právní výbor

I. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby vládní návrh schválila,

II. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby přijala k tomuto vládnímu návrhu zákona tuto změnu:

čl. III zní:

"Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. března 1997.",

III. pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu,

IV. zmocňuje zpravodajku výboru, aby ve schůzi Poslanecké sněmovny podala zprávu o výsledcích projednávání tohoto návrhu zákona ve schůzi ústavně právního výboru,

V. zmocňuje zpravodajku výboru, aby ve spolupráci s legislativním odborem Kanceláře Poslanecké sněmovny provedla příslušné legislativně technické úpravy.

 

Mgr. Anna RÖSCHOVÁ v.r.

zpravodajka výboru

Marek BENDA v.r.

prof. JUDr. Zdeněk JIČÍNSKÝ, DrSc., v.r.

ověřovatel výboru

místopředseda výboru

 

K bodu 3: Vládní návrh zákona o nadacích a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů (zákon o nadacích) (tisk 38)

Vládní návrh odůvodnil náměstek ministra spravedlnosti JUDr. Pavel Zářecký.

Zpravodajskou zprávu přednesl posl. Španbauer, který v zásadě podpořil navrhovanou úpravu.

Tento návrh zákona si výbor zařadil z vlastní iniciativy.

V obecné rozpravě vystoupili posl. Rujbrová, Jičínský, Španbauer, Kudláček, Marvanová a Libor Novák, a to i opakovaně.

Písemné připomínky obdrželi poslanci od posl. Rujbrové a Jičínského (jsou součástí zápisu).

Na připomínky reagoval náměstek ministra spravedlnosti dr. Zářecký.

V podrobné rozpravě vznesli připomínky posl. Španbauer, Kudláček, Benda, Zajíček, Libor Novák, Röschová, Matulka, Orel, Rujbrová, Marvanová, Kupčová, a to několikrát, a to k § 1, 2, 5, 7, 8, 11, 10, 15, 16, 17, 22 a 26.

V průběhu jednání o tisku 38 vznesl předsedající posl. Libor Novák návrh na změnu programu schůze. Výbor s jeho návrhem souhlasil, tj, že tisk 23 výbor projedná ve čtvrtek 28.11. v 9.00 hod. (z 13 přítomných 13 hlasovalo pro).

V 18.00 hod. výbor své jednání o tisku 38 přerušil do čtvrtka 29.11. do 11.00 hod. (z 13 přítomných 7 hlasovalo pro).

 

/28.11.1996 schůze výboru zahájena v 9.00 hod. - řídil předseda výboru

JUDr. Libor NOVÁK a místopředseda výboru Mgr. Jaroslav OREL/

K bodu 4: Vládní návrh zákona o státním podniku (tisk 23)

Vládní návrh odůvodnil náměstek ministra průmyslu a obchodu ing. Václav Petříček, CSc.

Tento vládní návrh zařadil výbor projednávat z vlastní iniciativy.

Zpravodaj posl. Jičínský (za omluvenou posl. Noveskou) mj. informoval výbor, že Ministerstvo průmyslu a obchodu předložilo neoficiální materiál, ve kterém do vládního návrhu promítlo připomínky poslanců hospodářského výboru. Poslancům byl tento obsáhlý materiál rozdán.

V diskusi k formě projednávání tohoto tisku vznesli své náměty posl. Libor Novák, Jičínský, Koháček, Röschová a Orel.

Na návrh posl. Koháčka bylo jednání výboru přerušeno na 20 minut s tím, že byli předseda výboru dr. Libor Novák a zpravodaj prof. Jičínský pověřeni projednat případné přerušení projednávání tohoto tisku v ústavně právním výboru s garančním - hospodářským výborem a seznámit výbor se stanoviskem hospodářského výboru.

Předseda výboru dr. Libor Novák po jednání s hospodářským výborem informoval, že hospodářský výbor projednává tento tisk dnešního dne a z řady důvodů nevítá odložení jednání o tisku 23 na únorovou schůzi Poslanecké sněmovny.

Poté se výbor usnesl, že přeruší jednání o tomto tisku do úterý 3.12.1996 do 16.00 hod. Poté bude event. pokračovat ve svém jednání v průběhu prosincové schůze Poslanecké sněmovny (z 12 přítomných poslanců 10 hlasovalo pro).

Výbor vyslovil souhlas se změnou programu 9. schůze (ze 14 přítomných 14 hlasovalo pro).

K bodu 5: Návrh termínu a pořadu příští schůze výboru

Předseda výboru předložil poslancům návrh programu 10. schůze výboru, která se bude konat 22.1.1997:

středa 22. ledna 1997 od 10.00 hod.

10.00 hod.

1. Sdělení předsedy výboru

10.15 hod.

2. Návrh termínu a pořadu příští schůze výboru

10.30 hod.

3. Návrh posl. P. Buzkové a dalších na vydání zákona o veřejném ochránci práv (tisk 25)

Lze předpokládat, že další - 11. schůze výboru - by se uskutečnila 22. a 23. ledna 1997 a byly by projednávány tisky, které budou výboru přikázány na prosincové schůzi Poslanecké sněmovny.

Závěrem výbor odsouhlasil program 10. schůze výboru tak, jak jej navrhl předseda výboru dr. Novák.

Z 15 přítomných

- 15 hlasovalo pro - Novák Jaroslav, Jurková, Zajíček, Röschová, Koháček, Novák Libor, Marvanová, Kudláček, Orel, Jičínský, Španbauer, Kupčová, Polášek, Rujbrová, Matulka.

Předseda výboru dr. Libor Novák navrhl zařadit bod "Žádost předsedy Poslanecké sněmovny ing. Miloše Zemana, aby ústavně právní výbor projednal stanoviska k problematice postoupení návrhů zákonů Senátu, s nimiž vysloví Poslanecká sněmovna souhlas na své prosincové schůzi" na tuto chvíli.

Poté výbor tento návrh schválil (ze 14 přítomných 14 hlasovalo pro).

K bodu 6: Žádost předsedy Poslanecké sněmovny ing. Miloše Zemana, aby ústavně právní výbor projednal stanoviska k problematice postoupení návrhů zákonů Senátu, s nimiž vysloví Poslanecká sněmovna souhlas na své prosincové schůzi

Poslancům byl rozdán dopis předsedy Poslanecké sněmovny ing. Miloše Zemana, kterým žádá předsedu ústavně právního výboru JUDr. Libora Nováka, abychom v souvislosti s budoucím zvolením Senátu posoudili stanovisko legislativního odboru Kanceláře k problematice postoupení návrhů zákonů Senátu, s nimiž vysloví Poslanecká sněmovna souhlas na své prosincové schůzi.

V diskusi vystoupili posl. Libor Novák, Jičínský, Benda, Röschová, Orel a Matulka.

Závěrem při hlasování o variantách řešení, se k variantě I přihlásili 2 poslanci (Matulka a Rujbrová), pro variantu II hlasovalo 14 poslanců (Španbauer, Polášek, Jičínský, Kupčová, Orel, Kudláček, Marvanová, Libor Novák, Benda, Röschová, Zajíček, Koháček, Jurková, Jaroslav Novák).

Výbor zmocnil předsedu výboru, aby výsledek jednání výboru tlumočil předsedovi Poslanecké sněmovny ing. Miloši Zemanovi.

Pokračování bodu 3: Vládní návrh zákona o nadacích a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů (zákon o nadacích) (tisk 38)

Výbor pokračoval v projednávání tisku 38 za účasti zástupce Ministerstva spravednosti dr. Pelikána.

V diskusi vystoupili posl. Zajíček, Benda, Marvanová, Libor Novák, Röschová, Rujbrová a Jurková. Vznesli připomínky k hlavě III návrhu.

Poslancům byly rozdány legislativně technické úpravy k tisku 38, které vypracoval legislativní odbor Kanceláře Poslanecké sněmovny.

Závěrem výbor na návrh zpravodaje doporučil Poslanecké sněmovně, aby vládní návrh schválila s připomínkami, jak jsou uvedeny v usnesení výboru č. 21.

Z 12 přítomných poslanců

- 12 hlasovalo pro - Jurková, Zajíček Röschová, Koháček, Novák Libor, Marvanová, Orel, Jičínský, Španbauer, Kupčová, Polášek, Rujbrová.

 

Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1996

2. volební období

21

USNESENÍ

ústavně právního výboru

z 9. schůze dne 27. a 28. listopadu 1996

 

k vládnímu návrhu zákona o nadacích a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů (zákon o nadacích) (tisk 38)

Po odůvodnění náměstka ministra spravedlnosti JUDr. Pavla Zářeckého, zpravodajské zprávě posl. Františka Španbauera a po rozpravě

ústavně právní výbor

I. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby vládní návrh schválila,

II. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby přijala k tomuto vládnímu návrhu zákona tyto změny a doplňky:

1. v § 2 odst. 1 vypustit slova "v souladu s účelem, pro který byla nadace zřízena,",

2. v § 2 odst. 2 na konci tečku nahradit středníkem a doplnit slova "jinak je povinna tyto prostředky vrátit nebo vrátit náhradu v penězích.",

3. v § 5 odst. 3 na konec připojit tyto věty: "Členové správní rady, dozorčí rady, popřípadě revizor, kteří nemají v České republice trvalý pobyt, doloží svou bezúhonnost příslušným dokladem státu svého trvalého pobytu, že nebyli trestáni pro úmyslný trestný čin. Doklad nesmí být starší šesti měsíců.",

4. § 7 zní:

"§ 7

(1) Nadace zaniká ke dni výmazu z rejstříku. Zániku nadace předchází její zrušení s likvidací nebo bez likvidace. Likvidace se neprovede, přechází-li nadační jmění sloučením na jinou nadaci, je-li zamítnut návrh na prohlášení konkursu pro nedostatek majetku, nebo nezbude-li po ukončení konkursního řízení nadaci žádný majetek.

(2) O zrušení nadace rozhoduje soud na návrh správní rady, dozorčí rady, zřizovatele, vykonavatele závěti, kterou byla nadace zřízena, jestliže:

a) byl dosažen účel, pro který byla nadace zřízena,

b) nadace neplní nejméně po dobu dvou let účel, pro který byla zřízena,

c) nadace se sloučila s jinou nadací,

d) jmění nadace zaniklo nebo je trvale nedostačující k plnění účelu, pro který byla nadace zřízena,

e) účel nadace stanovený statutem přestal být obecně prospěšný nebo jeho realizace se stala nemožnou a změna statutu nadace není možná nebo k ní nedošlo ve lhůtě stanovené soudem.

Z důvodů uvedených v písm. a), b), d) a e) může soud rozhodnout o zrušení nadace i bez návrhu.

(3) Soud rozhodne na návrh správní rady, dozorčí rady, zřizovatele, vykonavatele závěti, kterou byla nadace zřízena, nebo i bez návrhu, o odvolání orgánu nadace nebo o zrušení nadace, jestliže:

a) orgány nadace při své činnosti závažným způsobem nebo opakovaně porušují vůli zřizovatele dle nadační listiny, statut nadace nebo právní předpisy,

b) v uplynulém roce se nekonalo ani jedno zasedání správní rady nebo nebyli zvoleni členové orgánů, popřípadě revizor nadace namísto členů, jejichž členství zaniklo před více než rokem,

pokud ve lhůtě soudem stanovené nedojde ke zjednání nápravy.",

5. § 8 odst. 4 zní: "(4) Na základě rozhodnutí soudu o zániku nadace jejím sloučením s jinou nadací se v rejstříku provede výmaz slučované nadace a zápis změn u přejímací nadace k témuž dni.",

6. § 11 odst. 3 zní: "(3) Za bezúhonného se pro účely tohoto zákona nepovažuje ten, kdo byl dle výpisu z rejstříku trestů pravomocně odsouzen za úmyslný trestný čin.",

7. v § 15 vložit nové písm. d) tohoto znění: "d) odvoláním soudem v případech uvedených v § 7 odst. 3,".

Dosavadní písm. d) označit jako písm. e),

8. v § 16 za slovo "závěti" vložit slova ", dozorčí rady",

9. v § 17 odst 2 za slova "majetkový vklad" vložit slova "nebo nadační jmění",

10. vložit nový § 22 tohoto znění:

"§ 22

Dárce či přispěvovatel nadace může omezit použití svého daru či příspěvku v rámci účelu, pro který byla nadace zřízena. Takovým omezením je správní rada při svém rozhodování o použití daru či příspěvku vázána."

Dosavadní § 22 až 36 se označují jako § 23 až 37,

11. v dosavadním § 25 odst. 1 slova "v termínu, který" nahradit slovy "ve lhůtě, kterou",

12. v dosavadním § 26 odst. 1 zní: "(1) Nadace uloží u rejstříkového soudu do 30 dnů po schválení správní radou výroční zprávu, popřípadě její opravu podle § 25 odst. 3 tohoto zákona, a zprávu dozorčí rady o přezkoumání roční účetní závěrky nadace a její výroční zprávy.",

13. v dosavadním § 26 odst. 2 zní: "(2) Každý má právo do zpráv uvedených v odst. 1 nahlížet a činit si z nich opisy a výpisy.",

14. k dosavadnímu § 28

- v názvu zákona doplnit za slova "zákon č. 118/1995 Sb." slova "zákona č. 89/1996 Sb., zákona č. 94/1996 Sb.",

- návětí bodu 2 upravit takto: "2. V § 476 odst. 1 se na konci vypouští tečka a připojují se tato slova:",

- bod 3 upravit takto: "3. V § 477 odst. 2 se středník za slovem "nadaci" nahrazuje tečkou a zbývající část věty se vypouští.",

15. k dosavadnímu § 29

- v názvu zákona zkratku "ČNR" před slovy "č. 24/1993 Sb." nahradit slovy "České národní rady",

- v názvu zákona za slova "zákon č. 238/1995 Sb." vložit slova "zákon č. 247/1995 Sb., nálezu Ústavního soudu České republiky č. 31/1996 Sb. a zákona č. 142/1996 Sb.",

- návětí, kterým se doplňuje písm. k) v § 9 odst. 2 upravit takto: "V § 9 odst. 2 písm. j) se tečka na konci nahrazuje čárkou a doplňuje se nové písmeno k), které včetně poznámky č. 1a) zní:",

16. k dosavadnímu § 29 písm. k) závěr upravit takto: "... likvidátora nadace a o jmenování a odvolání orgánů nadace a jmenování nových členů orgánu nadace1a).",

17. k dosavadnímu § 30 návětí, kterým se doplňuje písmeno k) v § 11 odst. 2 upravit takto: "V § 11 odst. 2 písm. j) se tečka na konci nahrazuje čárkou a doplňuje se nové písmeno k), které zní:",

18. k dosavadnímu § 31

- v názvu zákona slova "zákona č. 322/1994 Sb." nahradit slovy "zákona č. 322/1993 Sb.",

- v názvu zákona za slova "zákona č. 248/1995 Sb." doplnit slova "a zákona č. 96/1996 Sb.",

- návětí bodu 1 upravit takto: "1. V § 19 odst. 1 písm. c) se tečka na konci nahrazuje čárkou a doplňuje se nové písmeno d), které včetně poznámky č. 2e) zní:",

- návětí bodu 2 upravit takto: "2. V § 20 odst. 4 písm. c) se tečka na konci nahrazuje čárkou a doplňuje se nové písmeno d), které zní:",

19. k dosavadnímu § 33 za slovy "§ 12 včetně poznámky" vypustit slova "pod čarou",

20. dosavadní § 36 zní:

"Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. dubna 1997.",

III. pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu,

IV. zmocňuje zpravodaje výboru, aby ve schůzi Poslanecké sněmovny podal zprávu o výsledcích projednávání tohoto návrhu zákona ve schůzi ústavně právního výboru.

 

František ŠPANBAUER v.r.

zpravodaj výboru

Mgr. Anna RÖSCHOVÁ v.r.

JUDr. Libor NOVÁK v.r.

ověřovatelka výboru

předseda výboru

/3.12.1996 - schůze výboru zahájena v 16.00 hod. - řídili předseda výboru

JUDr. Libor NOVÁK a místopředsedkyně výboru JUDr. Hana MARVANOVÁ/

Pokračování bodu 4: Vládní návrh zákona o státním podniku (tisk 23)

Výbor pokračoval v přerušeném jednání.

Náměstek ministra průmyslu a obchodu ing. Petříček úvodem informoval, že vládní návrh zákona o státním podniku (tisk 23) v minulém týdnu projednaly hospodářský výbor a zemědělský výbor; jejich usnesení byla poslancům rozdána.

Za nemocnou posl. Noveskou byl zpravodajem posl. Jičínský, který mj. konstatoval, že výbor již uskutečnil dne 28.11. obecnou rozpravu.

Proto poslanci pokračovali v rozpravě podrobné, ve které vystoupili posl. Jičínský, Marvanová, Benda, Koháček, Röschová, Zajíček, Španbauer, Rujbrová, Orel a Libor Novák, a to k § 1, 2, 3, 4, 6, 7, 9, 12, 13, 14, 15, 18, 20, 21 a 25.

Zejména u § 21 proběhlo orientační hlasování, a to zda má být problematika Českých drah vypuštěna ze zákona o státním podniku úplně (z 8 přítomných 3 hlasovali pro a 4 proti), či zda má být určitým způsobem řešena navrhovaným zákonem o státním podniku (z 8 přítomných 5 hlasovalo pro).

Závěrem výbor na návrh zpravodaje posl. Jičínského doporučil Poslanecké sněmovně, aby vládní návrh schválila s připomínkami, jak jsou uvedeny v usnesení výboru č. 22.

Z 8 přítomných poslanců

- 8 hlasovalo pro - Zajíček, Koháček, Benda, Marvanová, Orel, Jičínský, Teplík, Rujbrová.

 

Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1996

2. volební období

22

USNESENÍ

ústavně právního výboru

z 9. schůze 28. listopadu a 3. prosince 1996

k vládnímu návrhu zákona o státním podniku (tisk 23)

Po odůvodnění náměstka ministra obchodu a průmyslu ing. Václava Petříčka, CSc., zpravodajské zprávě posl. prof. JUDr. Zdeňka Jičínského, DrSc., a po rozpravě

ústavně právní výbor

I. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby vládní návrh schválila,

II. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby přijala k tomuto vládnímu návrhu zákona tyto změny a doplňky:

1. obecně

sjednotit terminologii tak, že slovo "zřízeného" změnit na "založeného" a toto promítnout do celého návrhu zákona,

2. v § 2 odst. 1 za slovo "činnost" vložit slova "vlastním jménem a na vlastní odpovědnost",

3. § 3 odst. 3 zní: "(3) Funkci zakladatele podniku zabezpečujícího v určitém rozsahu úkoly pro obranu státu, pokud jím není Ministerstvo obrany, může vykonávat i jiné ministerstvo pouze po předchozím souhlasu Ministerstva obrany.",

4. k § 6

vložit nový odst. 2 tohoto znění: "(2) Rozhodnutí podle odstavce 1 může zakladatel učinit pouze po předchozím souhlasu vlády."

Dosavadní odstavce 2 až 4 označit jako odstavce 3 až 5,

5. v § 6 dosavadním odst. 2 návětí zní: "(2) Zakladatel podnik zruší, jestliže",

6. § 6 dosavadní odst. 3 zní: "(3) Před rozhodnutím o zrušení podniku může zakladatel stanovit lhůtu k odstranění důvodu, pro který má být podnik zrušen podle odstavce 2.",

7. v § 9 odst. 3 vypustit druhou větu,

8. v § 12 odst. 2 slovo "ministerstvo" nahradit slovem "ministr",

9. § 14 odst. 1 písm. a) zní: "a) vlastním jménem nebo na vlastní účet anebo na účet osoby blízké uzavírat obchody, které souvisejí s podnikatelskou činností podniku,",

10. v § 15 písm. c) za slova "jejích členů" vložit čárku a slova "délku funkčního období",

11. v § 18 dosavadní text označit jako odst. 1 a vložit nový odst. 2 tohoto znění: "(2) Statutární orgán sdělí zakladateli do jednoho měsíce od doručení zprávy auditora, jaká byla přijata opatření k odstranění nedostatků uvedených ve zprávě auditora."

12. § 21 zní:

"Přeměna Českých drah na státní podnik České dráhy

§ 21

(1) Dnem 31. prosince kalendářního roku následujícího po kalendářním roce, v němž vláda vysloví souhlas se založením státního podniku České dráhy, se zrušují České dráhy a zákon České národní rady č. 9/1993 Sb., o Českých dráhách, ve znění zákona č. 212/1993 Sb. Ke dni zrušení Českých drah vznikne zápisem do obchodního rejstříku státní podnik České dráhy podle tohoto zákona.

(2) Dnem vzniku státního podniku České dráhy vstupuje státní podnik České dráhy do veškerých majetkových práv, jakož i povinností Českých drah, jako jejich právní nástupce. Majetková práva nehmotné povahy Českých drah se převádějí na státní podnik České dráhy na základě smlouvy podle zvláštních předpisůx1). Na státní podnik České dráhy dále přecházejí práva a povinnosti Českých drah vyplývající z mezinárodních smluv a z členství v mezinárodních organizacích.

(3) Státní podnik České dráhy je oprávněn provozovat dráhu a drážní dopravu na celostátní dráze a na dráhách regionálníchx2); pro jiná podnikání platí § 14 odst. 1 živnostenského zákona obdobněx3).

(4) Ministerstvo dopravy stanoví ceny jízdného a přepravného a podmínky jejich uplatnění (tarify) pro přepravu zaměstnanců státního podniku České dráhy, zaměstnanců Ministerstva dopravy a Drážního úřadu podílejících se na zabezpečování provozování drážní dopravy, poživatelů důchodů, kteří pracovali v oblasti drážní dopravy, jakož i jejich rodinných příslušníků.",

odkazy x1) až x3) pod čarou znějí:

"x1) Např. zákon č. 137/1995 Sb., o ochranných známkách, zákon č. 527/1990 Sb., o vynálezech, průmyslových vzorech a zlepšovacích návrzích.

x2) Zákon č. 266/1994 Sb., o dráhách.

x3) Zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění zákona č. 286/1995 Sb.",

13. v § 24 doplnit bod 3 tohoto znění: "3. Zákon České národní rady č. 9/1993 Sb., o Českých dráhách, ve znění zákona č. 212/1993 Sb.",

14. § 25 zní: "Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. ledna 1997 s výjimkou § 24 bod 3., který nabývá účinnosti dnem stanoveným v § 21 odst. 1.",

III. pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu,

IV. zmocňuje zpravodaje výboru, aby ve schůzi Poslanecké sněmovny podal zprávu o výsledcích projednávání tohoto návrhu zákona ve schůzi ústavně právního výboru.

 

prof. JUDr. Zdeněk JIČÍNSKÝ, DrSc., v.r.

zpravodaj výboru

Tomáš TEPLÍK v.r.

JUDr. Hana MARVANOVÁ v.r.

ověřovatel výboru

místopředsedkyně výboru

/Schůze výboru byla ukončena ve 21.30 hod./

Marek BENDA

Mgr. Anna RÖSCHOVÁ

Tomáš TEPLÍK

ověřovatelé výboru

JUDr. Libor NOVÁK

předseda výboru



Přihlásit/registrovat se do ISP