Zápis

z 14. schůze ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu,

která se konala 27. března 1997

Přítomni: posl. Marek BENDA, prof. JUDr. Zdeněk JIČÍNSKÝ, DrSc., Petr KOHÁČEK, RNDr. Libor KUDLÁČEK, JUDr. Jitka KUPČOVÁ, JUDr. Hana MARVANOVÁ, JUDr. Libor NOVÁK, Marie NOVESKÁ, Mgr. Jaroslav OREL, Petr PLEVA, ing. Luděk POLÁŠEK, ing. Vladimír PROCHÁZKA, Mgr. Anna RÖSCHOVÁ, JUDr. Zuzka RUJBROVÁ, František ŠPANBAUER, Mgr. Zdeněk ZAJÍČEK

Nepřítomni: posl. Zdeněk KRAMPERA, JUDr. Dalibor MATULKA, MUDr. Jaroslav NOVÁK, Tomáš TEPLÍK

Hosté:

- JUDr. Petra BUZKOVÁ - místopředsedkyně PSP

- JUDr. Pavel DVOŘÁK - náměstek ministra pro životní prostředí

- RNDr. Ondřej HUML - poslanec PSP (VSRŽP)

a další hosté dle prezenčních listin.

Schůzi výboru v 8.30 hod. zahájil a řídil předseda ústavně právního výboru JUDr. Libor NOVÁK.

Výbor schválil na návrh předsedy výboru program svého jednání. Z 12 přítomných poslanců

- 12 hlasovalo pro - Procházka, Zajíček, Röschová, Koháček, Novák Libor, Orel, Jičínský, Španbauer, Kupčová, Noveská, Polášek, Rujbrová.

Schválený pořad schůze:

1. Zaujetí stanoviska k účinnosti novely zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 138/1973 Sb., o vodách (vodní zákon), ve znění zákona České národní rady č. 425/1990 Sb. a zákona č. 114/1995 Sb. (tisky 34/4 a 34/7) - vrácený Poslanecké sněmovně podle čl. 50 Ústavy České republiky prezidentem republiky

2. Sdělení předsedy výboru

K bodu 1: Zaujetí stanoviska k účinnosti novely zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 138/1973 Sb., o vodách (vodní zákon), ve znění zákona České národní rady č. 425/1990 Sb. a zákona č. 114/1995 Sb. (tisky 34/4 a 34/7) - vrácený Poslanecké sněmovně podle čl. 50 Ústavy České republiky prezidentem republiky

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny JUDr. Petra Buzková uvedla, že na poradě předsedy s místopředsedy Poslanecké sněmovny byla pověřena, aby požádala o svolání ústavně právního výboru k projednání otázky účinnosti novely zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 138/1973 Sb., o vodách (vodní zákon), ve znění zákona České národní rady č. 425/1990 Sb. a zákona č. 114/1995 Sb., který prezident republiky svým dopisem z 16. března 1997 vrátil podle čl. 50 Ústavy České republiky Poslanecké sněmovně.

Prezident své rozhodnutí odůvodnil, že zákon nabývá podle svého čl. III účinnosti dnem 1. března 1997, tj. dřív než se stane platným. Podle ústavního pořádku ČR se obecně závazné předpisy stávají platnými vyhlášením ve Sbírce zákonů. Tím by se zavedlo zpětné působení tohoto zákona na právní vztahy vzniklé před jeho platností. V důsledku toho by občané a právnické osoby ztratili jistotu, že jejich chování v souladu s právním stavem v době, kdy k němu došlo, nebude dodatečně a od samého počátku posuzováno jako protiprávní. Navíc pokud by se měli chovat v tomto případě podle novely vodního zákona již od 1. března, nemají naprosto žádnou možnost se ještě nyní s jejím textem seznámit.

S vládním návrhem novely vodního zákona (tisk 34) vyslovila sněmovna souhlas na své 7. schůzi dne 20. prosince 1996. S ohledem na ustavení Senátu přijala v rámci třetího čtení pozměňovací návrh, jímž změnila účinnost tohoto zákona z 1. ledna 1997 na 1. března 1997. Senát Parlamentu ČR návrh zákona vrátil s pozměňovacími návrhy s tím, že účinnost tohoto návrhu zákona navrhl stanovit na den vyhlášení. Z tohoto důvodu byl tento bod zařazen na pořad 8. schůze sněmovny, aby mohl být projednán s dostatečným předstihem. V důsledku průtahů při schůzi sněmovny se však tento bod dostal na pořad jednání až v poslední den schůze 28. února 1997. Jelikož sněmovna setrvala na svém původním návrhu, bude tento zákon vyhlášen ve Sbírce zákonů až po dni uvedeném v čl. III tohoto zákona.

Legislativní odbor Kanceláře Poslanecké sněmovny k účinnosti novely zákona o vodách zaujal podrobné stanovisko, které bylo rozdáno všem členům výboru a které je přiloženo k zápisu, v jehož závěru uvedl, že novela zákona o vodách nabývá platnosti dnem vyhlášení a podle § 5 odst. 2 zákona o Sbírce zákonů nabývá účinnosti až patnáctým dnem po vyhlášení. Protože žádný zákon nemůže nabýt účinnosti dříve než nabývá platnosti, je datum účinnosti tohoto zákona stanovený v čl. III na 1. března 1997 právně irelevantní. Z tohoto důvodu nemůže dojít ke zpětné působnosti (retroaktivitě tohoto zákona).

Místopředsedkyně PSP dr. Buzková závěrem uvedla, že stanovená účinnost by mohla vzbudit pochybnosti.

K problematice se vyjádřil zpravodaj výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí RNDr. Ondřej Huml a náměstek ministra životního prostředí JUDr. Pavel Dvořák.

V diskusi vystoupili posl. Libor Novák, Jičínský, Benda, Koháček, Orel, Buzková, Röschová a Španbauer.

Posl. Benda upozornil, že výbor vytvoří výkladový precedent do budoucna, buď bude muset být účinnost navrhována s šestiměsíčním předstihem či zákon bude nabývat účinnosti dnem vyhlášení.

Místopředsedkyně PSP dr. Buzková naproti tomu upozornila, že již při přípravě Ústavy, které se také zúčastnila, s tím bylo počítáno, když právě s existencí Senátu byla mj. spojována určitá úloha "hlídače" právní čistoty a tudíž se předpokládalo event. vracení návrhů zákonů Poslanecké sněmovně.

Výbor na návrh posl. Zajíčka své jednání přerušil na 27.3. v 16.00 hod. (z 12 přítomných 12 hlasovalo pro).

Výbor na svém dalším jednání pokračoval obsáhlou diskusí, ve které posl. Zajíček, Röschová, Jičínský, Rujbrová a Libor Novák se vyslovili doporučit Poslanecké sněmovně vyhovět vetu prezidenta republiky.

V diskusi dále vystoupil posl. Benda, který zastával opačný názor.

Závěrem výbor doporučil Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby vyhověla prezidentu republiky a nesetrvala na zákoně přijatém Poslaneckou sněmovnou Parlamentu dne 28. února 1997, kterým se mění a doplňuje zákon č. 138/1973 Sb., o vodách (vodní zákon), ve znění zákona České národní rady č. 425/1990 Sb. a zákona č. 114/1995 Sb. (sněmovní tisk 34/4). Dále výbor pověřil předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu a zmocnil zpravodaje výboru, aby ve schůzi Poslanecké sněmovny podal zprávu o výsledcích projednávání ve schůzi ústavně právního výboru.

Z 15 přítomných poslanců

- 14 hlasovalo pro toto usnesení - Procházka, Zajíček, Röschová, Koháček, Novák Libor, Kudláček, Orel, Jičínský, Španbauer, Kupčová, Noveská, Polášek, Rujbrová a Matulka,

- 1 proti - Benda.

 

Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1997

2. volební období

33

USNESENÍ

ústavně právního výboru

z 14. schůze dne 27. března 1997

k zaujetí stanoviska k účinnosti novely zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 138/1973 Sb., o vodách (vodní zákon), ve znění zákona České národní rady č. 425/1990 Sb. a zákona č. 114/1995 Sb. (tisky 34/4 a 34/7) - vrácený Poslanecké sněmovně podle čl. 50 Ústavy České republiky prezidentem republiky

Po úvodním slově místopředsedkyně Poslanecké sněmovny JUDr. Petry Buzkové, zpravodajské zprávě posl. JUDr. Libora Nováka a po rozpravě

ústavně právní výbor

I. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby vyhověla prezidentu republiky a nesetrvala na zákoně přijatém Poslaneckou sněmovnou Parlamentu dne 28. února 1997, kterým se mění a doplňuje zákon č. 138/1973 Sb., o vodách (vodní zákon), ve znění zákona České národní rady č. 425/1990 Sb. a zákona č. 114/1995 Sb. (sněmovní tisk 34/4),

II. pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu,

III. zmocňuje zpravodaje výboru, aby ve schůzi Poslanecké sněmovny podal zprávu o výsledcích projednávání ve schůzi ústavně právního výboru.

 

Marek BENDA v.r.

ověřovatel výboru

 

JUDr. Libor NOVÁK v.r.

předseda a zpravodaj výboru

 

K bodu 2: Sdělení předsedy výboru

1. Předseda výboru vyzval členy výboru, aby do 1. dubna 1997 předali sekretariátu výboru okruhy námětů na jednání členů ústavně právního výboru s ministryní spravedlnosti JUDr. Vlastou Parkanovou

- problematika soudnictví (zejména prodlužování délky soudních řízení a rostoucí počet nevyřešených případů)

- stav prací na rekodifikaci občanského zákoníku včetně rodinného práva a práva procesního a trestního zákoníku

- stav prací na úseku správního soudnictví

- činnost a výstupy odborného útvaru zabývajícího se kompatibilitou právního řádu ČR s právním řádem ES.

2. Byl určen zpravodaj k návrhu posl. K. Machovce na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 357/1992 Sb., o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí, ve znění pozdějších předpisů (tisk 134) - posl. Zajíček.

3. Zahraniční výbor Senátu bude přijímat nizozemskou delegaci senátorů. Byli jsme požádáni, zda by delegace poslanců našeho výboru těchto 5 senátorů nepřijala na jejich žádost, a to dne 16.4. - výborová středa, cca od 11 do 13 hod. Delegaci vede předseda společného výboru obou komor pro evropskou kooperaci a adaptaci legislativy. Požádat, zda by cca 5 poslanců se tohoto přijetí event. spojeného s obědem nezúčastnilo. (V případě, že ano, nutno přijmout usnesení pro organizační výbor.)

Jednání by se zúčastnili posl. Libor Novák, Marek Benda, Anna Röschová, Zdeněk Zajíček, Zdeněk Jičínský, František Španbauer

4. První tajemnice maďarského velvyslanectví informovala tajemnici ÚPV, že maďarský ústavně právní výbor by rád navštívil Českou republikou a setkal se mj. s členy ústavně právního výboru. Jedná se o reciproční návštěvu. Maďarské poslance jsme již několikrát zvali, vždy však nedošlo ke shodě v termínu. Návštěva by se měla uskutečnit ve dnech od 5. do 8. května - komisionelní týden, zřejmě bychom se jim museli věnovat nejméně jeden den.

Delegaci by doprovázeli posl. Petr Koháček, Marek Benda a Anna Röschová. Ostatní poslanci se přihlásí do 1.4.1997.

5. Posl. Koháček informoval, že 18.4. by se uskutečnilo jednání podvýboru pro přípravu novely jednacího řádu.

/Schůze výboru byla ukončena v 17.30 hod./

 

Marek BENDA

ověřovatel výboru

 

JUDr. Libor NOVÁK

předseda výboru



Přihlásit/registrovat se do ISP