Zápis
z 16. schůze ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu,
která se konala 16. a 17. dubna 1997
Přítomni: posl. Marek BENDA, prof. JUDr. Zdeněk JIČÍNSKÝ, DrSc., Petr KOHÁČEK, RNDr. Libor KUDLÁČEK, JUDr. Jitka KUPČOVÁ, JUDr. Hana MARVANOVÁ, JUDr. Dalibor MATULKA, JUDr. Libor NOVÁK, Marie NOVESKÁ, Mgr. Jaroslav OREL, Petr PLEVA, ing. Vladimír PROCHÁZKA, Mgr. Anna RÖSCHOVÁ, JUDr. Zuzka RUJBROVÁ, Tomáš TEPLÍK, Mgr. Zdeněk ZAJÍČEK
Nepřítomni: 17.4. posl.JUDr. Hana MARVANOVÁ - nemoc
po oba dny: ing. Luděk POLÁŠEK, František ŠPANBAUER - nemoc
Zdeněk KRAMPERA, MUDr. Jaroslav NOVÁK
Hosté:
- JUDr. Jiří NOVÁK - poslanec PSP (předseda PV)
- ing. Pavel PELANT - náměstek ministryně spravedlnosti
- JUDr. Pavel ZÁŘECKÝ, CSc. - náměstek ministryně spravedlnosti
a další hosté dle prezenčních listin.
Schůzi výboru ve 13.00 hod. zahájil a řídil předseda ústavně právního výboru JUDr. Libor NOVÁK. V průběhu jednání schůzi výboru řídili i místopředsedové výboru JUDr. Hana Marvanová a RNDr. Libor Kudláček.
Schválený pořad schůze:
1. Návrh posl. Z. Jičínského a dalších na vydání zákona, kterým se doplňuje zákon České národní rady č. 238/92 Sb., o některých opatřeních souvisejících s ochranou veřejného zákona (zákon o střetu zájmů) (tisk 101)
2. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád), ve znění pozdějších předpisů (tisk 90)
3. Změna člena v podvýboru ústavně právního výboru pro přípravu novely zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny
4. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje občanský soudní řád a kterým se mění zákon České národní rady č. 436/1991 Sb., o některých opatřeních v soudnictví, o volbách přísedících, jejich zproštění a odvolání z funkce a o státní správě soudů České republiky, ve znění pozdějších předpisů (tisk 132)
5. Vládní návrh zákona o poskytnutí peněžité pomoci obětem trestné činnosti a o změně a doplnění některých zákonů (tisk 143)
6. Návrh termínu a pořadu příští schůze výboru
7. Jednání se zástupci Parlamentního institutu k otázkám doložky slučitelnosti s právem ES u poslaneckých návrhů zákonů
K bodu 1: Návrh posl. Z. Jičínského a dalších na vydání zákona, kterým se doplňuje zákon České národní rady č. 238/92 Sb., o některých opatřeních souvisejících s ochranou veřejného zákona (zákon o střetu zájmů) (tisk 101)
Výbor pokračoval ve svém jednání v obecné rozpravě.
Předkladatel posl. Jičínský zodpověděl připomínky a dotazy vznesené v obecné rozpravě.
Dále v obecné rozpravě vystoupili posl. Benda, Novák Libor, Zajíček, Orel, Kudláček, Jičínský, Marvanová, Röschová, a to i opakovaně.
Poslanci obšírně diskutovali vztah navrhovaného zákona s čl. 22 Ústavy.
Jednání výboru bylo přerušeno.
K bodu 2: Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád), ve znění pozdějších předpisů (tisk 90)
Poslanecká sněmovna ve 2. čtení dne 25.3.1997 vrátila k projednání ústavně právnímu výboru vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád), ve znění pozdějších předpisů (tisk 90).
Zpravodaj posl. Libor Novák uvedl, že požádal Poslaneckou sněmovnu o vrácení ústavně právnímu výboru, protože posl. Jiří Novák a Ivan Langer vznesli na schůzi Poslanecké sněmovny závažné připomínky k tomuto návrhu.
Předseda petičního výboru dr. Jiří Novák k tomu uvedl, že na schůzi Poslanecké sněmovny vznesl připomínky k institutu výkonu trestu vyhoštění, k řízení o trestném činu zkrácení daně a požádal, aby výbor se těmito otázkami opět zabýval (stenoprotokol s připomínkami Jiřího Nováka a Ivana Langra byl poslancům rozdán).
Předseda výboru dr. Libor Novák mj. poukázal, že pokud výbor doporučí znění § 276, je nutno jej promítnout do dalších ustanovení.
Závěrem zpravodaj dr. Libor Novák doporučil, aby výbor doporučil Poslanecké sněmovně přijetí § 350b až 350f s tím, že § 350c a 350d bude modifikován ve smyslu připomínek legislativního odboru (z 11 přítomných poslanců 11 hlasovalo pro.).
Výbor doporučil přijmout tyto připomínky:
za § 350a vložit nové § 350b až 350f těchto znění:
"Výkon trestu vyhoštění
§350b
(1) Jakmile nabyde právní moci rozsudek, kterým byl uložen trest vyhoštění, předseda senátu zašle nařízení výkonu trestu Policii České republiky a vyzve zároveň odsouzeného, aby z České republiky neprodleně vycestoval.
(2) Nehrozí-li obava, že odsouzený, který je na svobodě, se bude skrývat nebo jinak mařit výkon trestu vyhoštění, může mu předseda senátu poskytnout přiměřenou lhůtu k obstarání jeho záležitostí. Tato lhůta nesmí být delší než jeden měsíc ode dne, kdy rozsudek nabyl právní moci.
(3) Lhůtu uvedenou v odstavci 2 může předseda senátu na žádost odsouzeného i opakovaně prodloužit, nejdéle však na 180 dnů ode dne, kdy rozsudek nabyl právní moci, jestliže odsouzený prokáže, že učinil všechny úkony potřebné k obstarání cestovních dokladů a dalších náležitostí potřebných k vycestování, avšak dosud nemůže z České republiky vycestovat.
350c
Vyhošťovací vazba
(1) Hrozí-li obava, že odsouzený se bude skrývat nebo jinak mařit výkon trestu vyhoštění, může předseda senátu rozhodnout o vzetí odsouzeného do vyhošťovací vazby, nerozhodne-li o jejím nahrazení zárukou, slibem nebo peněžitou zárukou.
(2) Nevyplývá-li z odstavce 1 jinak, na nařízení o vyhošťovací vazbě a jejím nahrazení zárukou, slibem nebo peněžitou zárukou se užijí ustanovení hlavy čtvrté oddílu prvního.
(3) Byl-li odsouzený vzat podle odstavce 1 do vyhošťovací vazby, požádá předseda senátu, pokud je to třeba, o zajištění cestovních dokladů potřebných k výkonu trestu vyhoštění Policií České republiky.
350d
Jestliže se na odsouzeném, kterému byl pravomocně uložen trest vyhoštění, vykonává trest odnětí svobody, vyrozumí předseda senátu o nařízení výkonu trestu vyhoštění též příslušnou věznici. Policii České republiky v nařízení výkonu trestu podle § 350b odst. 1 zároveň požádá, pokud je to třeba, o zajištění cestovních dokladů potřebných k výkonu trestu vyhoštění tak, aby tento trest bezprostředně navazoval na výkon trestu odnětí svobody.
350e
Jestliže soud rozhodne o upuštění od výkonu trestu odnětí svobody nebo jeho zbytku, o podmíněném propuštění z výkonu trestu odnětí svobody nebo o účasti na amnestii, jíž se promíjí zbytek trestu odnětí svobody u odsouzeného, kterému byl uložen trest vyhoštění, vyrozumí ihned bez ohledu na právní moc takového rozhodnutí soud příslušný k výkonu trestu vyhoštění a Policii České republiky; stejně postupuje Ministerstvo spravedlnosti v případě, že o upuštění od výkonu trestu odnětí svobody nebo jeho zbytku rozhodl ministr spravedlnosti.
350f
Jestliže v době, kdy soud přistoupí k nařízení výkonu trestu vyhoštění, se odsouzený již na území České republiky nenachází, předseda senátu zašle nařízení výkonu trestu Policii České republiky a další úkony neprovádí.".
Na návrh zpravodaje výbor revokoval své původní usnesení č. 23 z 22. ledna 1997, že účinnost zákona bude stanovena od 1. července 1997 a navrhl účinnost stanovit od 1. října 1997. (Z 10 přítomných poslanců 10 hlasovalo pro.)
Výbor dále diskutoval o dalších připomínkách posl. dr. Jiřího Nováka vznesených na schůzi Poslanecké sněmovny, a to k § 8 odst. 2.
V diskusi vystoupili posl. Libor Novák, Rujbrová a Benda.
Výbor přerušil své jednání do 30.4. k pozměňovacímu návrhu posl. Jiřího Nováka k § 8 odst. 2 a požádal Ministerstvo spravedlnosti a Ministerstvo financí o zaujetí stanoviska (z 11 přítomných poslanců 9 hlasovalo pro).
Výbor dále diskutoval k pozměňovacímu návrhu vznesenému posl. dr. Ivanem Langrem k § 87b na schůzi Poslanecké sněmovny dne 25.3.97. Po obsáhlé rozpravě, ve které vystoupili posl. Benda, Libor Novák a Jičínský výbor přerušil své jednání k § 87b s tím, až na jednání bude přizván i posl. Langer (z 13 přítomných poslanců 13 hlasovalo pro).
K bodu 3: Změna člena v podvýboru ústavně právního výboru pro přípravu novely zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny
Předseda výboru dr. Libor Novák informal poslance, že předseda klubu ČSSD p. Gross zaslal předsedovi ÚPV dopis, aby dosavadní členka podvýboru pro jednací řád Marie Noveská byla nahražena poslankyní Evou Fischerovou a požádal poslance o vyjádření.
V diskusi vystoupili posl. Teplík, Jičínský, Marvanová, Libor Novák, Benda, Noveská a Koháček.
Závěrem výbor návrh, aby posl. Noveská byla odvolána z podvýboru pro přípravu novely zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny nepřijal (z 13 přítomných poslanců 2 hlasovali pro odvolání).
Pokračování bodu 1: Návrh posl. Z. Jičínského a dalších na vydání zákona, kterým se doplňuje zákon České národní rady č. 238/92 Sb., o některých opatřeních souvisejících s ochranou veřejného zákona (zákon o střetu zájmů) (tisk 101)
Výbor pokračoval v projednávání návrhu posl. Z. Jičínského a dalších na vydání zákona, kterým se doplňuje zákon České národní rady č. 238/92 Sb., o některých opatřeních souvisejících s ochranou veřejného zákona (zákon o střetu zájmů) (tisk 101).
Poslanci doporučili, aby jednání bylo přerušeno do 17.4.1997 (z 13 přítomných poslanců 12 hlasovalo pro).
/Schůze výboru byla přerušena v 17.15 hod./
/17.4.1997 jednání výboru zahájeno v 10.00 hod. - řídil předseda výboru
JUDr. Libor NOVÁK/
K bodu 4: Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje občanský soudní řád a kterým se mění zákon České národní rady č. 436/1991 Sb., o některých opatřeních v soudnictví, o volbách přísedících, jejich zproštění a odvolání z funkce a o státní správě soudů České republiky, ve znění pozdějších předpisů (tisk 132)
Návrh odůvodnil náměstek ministryně spravedlnosti ing. Pavel Pelant.
Zpravodajka posl. Mgr. Anna Röschová doporučila výboru kladné přijetí předloženého návrhu.
V obecné rozpravě nikdo nevystoupil.
Zpravodajka posl. Röschová v podrobné rozpravě navrhla, aby účinnost byla stanovena dnem 1. září 1997 (z 11 přítomných 11 hlasovalo pro).
Závěrem výbor na návrh zpravodajky doporučil Poslanecké sněmovně, aby tento návrh schválila s připomínkou k čl. IV.
Z 11 přítomných poslanců
- 11 hlasovalo pro - Pleva, Röschová, Koháček, Novák Libor, Kudláček, Orel, Jičínský, Kupčová, Noveská, Rujbrová, Matulka.
Parlament České republiky
POSLANECKÁ SNĚMOVNA
1997
2. volební období
36
USNESENÍ
ústavně právního výboru
z 16. schůze dne 17. dubna 1997
k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění a doplňuje občanský soudní řád a kterým se mění zákon České národní rady č. 436/1991 Sb., o některých opatřeních v soudnictví, o volbách přísedících, jejich zproštění a odvolání z funkce a o státní správě soudů České republiky, ve znění pozdějších předpisů (tisk 132)
Po odůvodnění náměstka ministryně spravedlnosti ing. Pavla Pelanta, zpravodajské zprávě posl. Mgr. Anny Röschové a po rozpravě
ústavně právní výbor
I. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby vládní návrh schválila,
II. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby přijala k tomuto vládnímu návrhu zákona tuto změnu:
čl. IV zní:
"Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. září 1997.",
III. pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu,
IV. zmocňuje zpravodajku výboru, aby ve schůzi Poslanecké sněmovny podala zprávu o výsledcích projednávání tohoto návrhu zákona ve schůzi ústavně právního výboru.
Mgr. Anna RÖSCHOVÁ v.r. zpravodajka a ověřovatelka výboru |
JUDr. Libor NOVÁK v.r. předseda výboru |
K bodu 5: Vládní návrh zákona o poskytnutí peněžité pomoci obětem trestné činnosti a o změně a doplnění některých zákonů (tisk 143)
Návrh odůvodnil náměstek ministryně spravedlnosti JUDr. Pavel Zářecký, CSc.
Zpravodajskou zprávu přednesl posl. JUDr. Libor Novák.
V obecné rozpravě vystoupili posl. Matulka, Zajíček, Libor Novák a Rujbrová. Na jejich připomínky reagovali náměstek ministryně dr. Zářecký a ředitel legislativního odboru Ministerstva spravedlnosti dr. Král.
Dále vystoupili posl. Zajíček, Kudláček, Koháček, Libor Novák a Jičínský.
Posl. Libor Novák navrhl, aby po podrobné rozpravě výbor přijal doprovodné usnesení, aby ministryně spravedlnosti do roka od účinnosti tohoto zákona předložila výboru vyhodnocení působení tohoto zákona.
Posl. Matulka navrhl, aby výbor doporučil Poslanecké sněmovně, aby vládní návrh zamítla a zároveň požádala vládu, aby předložila do 30.9. nový návrh upravující tuto problematiku. Tento návrh nebyl přijat (ze 14 přítomných 2 hlasovali pro a 2 proti).
V podrobné rozpravě vystoupili posl. Rujbrová, Zajíček, Libor Novák, Orel, Kudláček, Matulka, Noveská, Teplík, Koháček, Kupčová, Jičínský, Röschová, a to i opakovaně.
Výbor své jednání přerušil do 14.15 hod.
K bodu 5: Návrh termínu a pořadu příští schůze výboru
Předseda výboru dr. Libor Novák předložil návrh programu 17. schůze výboru, která by se měla konat 30.4.1997.
V diskusi vystoupili posl. Libor Novák, Röschová, Rujbrová, Koháček, Kudláček a Zajíček.
Posl. Koháček doporučil, aby se výbor příležitostně zabýval návrhem směrnice pro zajišťování ochrany objektů Poslanecké sněmovny.
Bylo dohodnuto, že návrh posl. Z. Rujbrové a dalších na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 94/1963 Sb., o rodině, ve znění zákona č. 132/1982 Sb. a zákona č. 237/1992 Sb. a některé další zákony (tisk 128) se bude projednávat na schůzi výboru 11.6.1997.
Závěrem výbor schválil tento program 17. schůze výboru:
středa 30. dubna 1997 od 10.00 hod.
10.00. hod.
1. Sdělení předsedy výboru
10.15 hod.
2. Návrh termínu a pořadu příští schůze výboru
10.30 hod.
3. Pokračování v projednávání návrhu posl. Z. Jičínského a dalších na vydání zákona, kterým se doplňuje zákon České národní rady č. 238/92 Sb., o některých opatřeních souvisejících s ochranou veřejného zákona (zákon o střetu zájmů) (tisk 101)
14.30 hod.
4. Dokončení projednávání vládního návrhu zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád), ve znění pozdějších předpisů (tisk 90)
16.00 hod.
5. Spolupráce s Ministerstvem spravedlnosti České republiky
17.00 hod.
6. Dokončení projednání jednotlivých neskončených bodů pořadu schůze výboru ve schváleném pořadí
Ze 14 přítomných poslanců
- 14 hlasovalo pro - Procházka, Pleva, Zajíček, Röschová, Koháček, Novák Libor, Kudláček, Orel, Jičínský, Kupčová, Noveská, Teplík, Rujbrová, Matulka.
Pokračování bodu 5: Vládní návrh zákona o poskytnutí peněžité pomoci obětem trestné činnosti a o změně a doplnění některých zákonů (tisk 143)
Výbor pokračoval v podrobné rozpravě k vládnímu návrhu zákona o poskytnutí peněžité pomoci obětem trestné činnosti a o změně a doplnění některých zákonů (tisk 143) za účasti náměstka ministryně spravedlnosti dr. Zářeckého.
Dále v podrobné rozpravě vystoupili posl. Matulka, Rujbrová, Kupčová, Jičínský, Libor Novák, Benda, Kudláček a Teplík.
Byly přijaty připomínky k § 6, 7 a 18.
Závěrem výbor doporučil Poslanecké sněmovně, aby vládní návrh schválila s připomínkami, které jsou obsaženy u § 6, 7 a 18.
Z 11 přítomných poslanců
- 10 hlasovalo pro - Procházka, Zajíček, Benda, Novák Libor, Kudláček, Orel, Jičínský, Kupčová, Noveská, Teplík,
- 1 proti - Rujbrová.
Parlament České republiky
POSLANECKÁ SNĚMOVNA
1997
2. volební období
37
USNESENÍ
ústavně právního výboru
z 16. schůze dne 17. dubna 1997
k vládnímu návrhu zákona o poskytnutí peněžité pomoci obětem trestné činnosti a o změně a doplnění některých zákonů (tisk 143)
Po odůvodnění náměstka ministryně spravedlnosti JUDr. Pavla Zářeckého, CSc., zpravodajské zprávě posl. JUDr. Libora Nováka a po rozpravě
ústavně právní výbor
I. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby vládní návrh schválila,
II. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby přijala k tomuto vládnímu návrhu zákona tyto změny a doplňky:
1. v § 6 odst. 1 písm. c)
- slova "v jehož souvislosti" nahradit slovy "v souvislosti s nímž"
- slovo "odškodnění" nahradit slovy "náhradu škody",
2. v § 6 odst. 2
slovo "odškodnění" nahradit slovy "bodového hodnocení",
3. v § 7 odst. 2
vypustit slova "na odškodnění",
4. § 18 zní:
"Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. ledna 1998.",
III. pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu,
IV. zmocňuje zpravodaje výboru, aby ve schůzi Poslanecké sněmovny podal zprávu o výsledcích projednávání tohoto návrhu zákona ve schůzi ústavně právního výboru.
Marek BENDA v.r. ověřovatel výboru |
JUDr. Libor NOVÁK v.r. předseda a zpravodaj výboru |
Dále výbor na návrh zpravodaje dr. Libora Nováka a po rozpravě přijal doprovodné usnesení, aby ministryně spravedlnosti do roka od účinnosti tohoto zákona předložila výboru vyhodnocení působení tohoto zákona.
Závěrem výbor požádal ministryni spravedlnosti, aby zajistila vyhodnocení účinnosti právní úpravy týkající se poskytnutí peněžité pomoci obětem trestné činnosti k 31. prosinci 1998 a předložila toto vyhodnocení ústavně právnímu výboru.
Z 11 přítomných poslanců
- 11 hlasovalo pro - Procházka, Zajíček, Benda, Novák Libor, Kudláček, Orel, Jičínský, Kupčová, Noveská, Teplík, Rujbrová.
Parlament České republiky
POSLANECKÁ SNĚMOVNA
1997
2. volební období
38
USNESENÍ
ústavně právního výboru
z 16. schůze dne 17. dubna 1997
k vládnímu návrhu zákona o poskytnutí peněžité pomoci obětem trestné činnosti a o změně a doplnění některých zákonů (tisk 143)
Na návrh předsedy výboru JUDr. Libora Nováka a po rozpravě
ústavně právní výbor
žádá ministryni spravedlnosti, aby zajistila vyhodnocení účinnosti právní úpravy týkající se poskytnutí peněžité pomoci obětem trestné činnosti k 31. prosinci 1998 a předložila toto vyhodnocení ústavně právnímu výboru.
Marek BENDA v.r. ověřovatel výboru |
JUDr. Libor NOVÁK v.r. předseda a zpravodaj výboru |
K bodu 7: Jednání se zástupci Parlamentního institutu k otázkám doložky slučitelnosti s právem ES u poslaneckých návrhů zákonů
Za účasti ředitelky Parlamentního institutu JUDr. Jindřišky Syllové, CSc., a její zástupkyně JUDr. Lenky Pítrové, CSC., se poslanci zabývali zejména problematikou "doložky slučitelnosti" u poslaneckých či jiných než vládních návrzích zákonů.
Dr. Syllová uvedla, že podklady pro doložku zpracovávají k návrhům zákonů, které předkládají poslanci, a to zejména na žádost poslaneckých klubů, či jednotlivých poslanců. Dále uvedla, že nejlepším případem je, když Parlamentní institut může tuto doložku zpracovávat už ve fázi přípravy návrhu zákona, tj. těsně před jeho oficiálním předložením Poslanecké sněmovně. Doložku je též možné zpracovávat až po oficielním předložení návrhu zákona Poslanecké sněmovně, avšak nejpozději do 1. čtení návrhu zákona. Velkým problémem by bylo zpracovávání doložky k připomínkám poslancům vzešlých z druhého čtení.
Dále poslance seznámila i s technickou stránkou zpracovávání podkladů pro doložku.
Předseda výboru dr. Libor Novák vznesl námět, že v budoucnu by měl vůbec být u ústavně právního výboru speciální podvýbor pro oblast harmonizace práva. Podle jeho názoru by doložka měla být u návrhu zákona nejpozději před jeho prvním čtení v Poslanecké sněmovně - může to totiž být důvod pro odmítnutí návrhu zákona.
V rozpravě vystoupili posl. Jičínský, Benda, Libor Novák, a to i opakovaně. Poukázali mj. na to, že by komise pro práci Kanceláře Poslanecké sněmovny se měla zabývat i umístěním kanceláří Parlamentního institutu v budově Poslanecké sněmovny (Parlamentní institut sídlí v budově bývalého Federálního shromáždění).
Závěrem předseda výboru dr. Libor Novák doporučil, aby výbor přijal usnesení, v němž by doporučil organizačnímu výboru Poslanecké sněmovny, aby posoudil obligatorní zpracovávání doložek slučitelnosti s právem Evropských společenství k jiným než vládním návrhům zákonů. Podklad pro doložku slučitelnosti by zpracovával Parlamentní institut, a to nejpozději do prvního čtení návrhu zákona v Poslanecké sněmovně. (Z 10 přítomných poslanců 10 hlasovalo pro.)
Parlament České republiky
POSLANECKÁ SNĚMOVNA
1997
2. volební období
40
USNESENÍ
ústavně právního výboru
z 16. schůze dne 17. dubna 1997
k otázce doložky slučitelnosti s právem ES u poslaneckých návrhů zákonů
Po úvodním slově ředitelky Parlamentního institutu JUDr. Jindřišky Syllové, CSc., a po rozpravě
ústavně právní výbor
doporučuje organizačnímu výboru Poslanecké sněmovny, aby posoudil obligatorní zpracovávání doložek slučitelnosti s právem Evropských společenství k jiným než vládním návrhům zákonů. Podklad pro doložku slučitelnosti by zpracovával Parlamentní institut, a to nejpozději do prvního čtení návrhu zákona v Poslanecké sněmovně.
Marek BENDA v.r. ověřovatel výboru |
JUDr. Libor NOVÁK v.r. předseda výboru |
/Schůze výboru byla ukončena v 17.10 hod./
Marek BENDA ověřovatel výboru |
Mgr. Anna RÖSCHOVÁ ověřovatelka výboru |
JUDr. Libor NOVÁK
předseda výboru