Zápis

z 21. schůze ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu,

která se konala 27. srpna a 3. září 1997

Přítomni: posl. Marek BENDA, prof. JUDr. Zdeněk JIČÍNSKÝ, DrSc., Petr KOHÁČEK, RNDr. Libor KUDLÁČEK, JUDr. Jitka KUPČOVÁ, JUDr. Hana MARVANOVÁ, JUDr. Dalibor MATULKA, JUDr. Libor NOVÁK, Marie NOVESKÁ, Mgr. Jaroslav OREL, Petr PLEVA, ing. Luděk POLÁŠEK, ing. Vladimír PROCHÁZKA, JUDr. Zuzka RUJBROVÁ, František ŠPANBAUER, Tomáš TEPLÍK, Mgr. Zdeněk ZAJÍČEK

Nepřítomni: 27.8.: posl. JUDr. Libor NOVÁK, ing. Luděk POLÁŠEK - nemoc

posl. prof. JUDr. Zdeněk JIČÍNSKÝ, DrSc., Petr KOHÁČEK - dovolená

3.9.: posl. Petr PLEVA

po oba dny: posl. Mgr. Anna RÖSCHOVÁ - dovolená

posl. Zdeněk KRAMPERA, MUDr. Jaroslav NOVÁK

Hosté:

- JUDr. Petr TRÖSTER, CSc. - náměstek ministryně spravedlnosti

a další hosté dle prezenčních listin.

Schůzi výboru v 10.00 hod. zahájila a řídila místopředsedkyně ústavně právního výboru JUDr. Hana MARVANOVÁ. V průběhu jednání schůzi výboru řídili i místopředsedové RNDr. Libor KUDLÁČEK a Mgr. Jaroslav OREL.

Úvodem místopředsedkyně výboru dr. Marvanová doporučila výbor rozšířit program této schůze o zaujetí stanoviska ústavně právního výboru k počítání lhůty staovené pro prezidenta republiky v čl. 50 odst. 1 Ústavy České republiky při vrácení přijatého zákona Poslanecké sněmovně Parlamentu. Po rozpravě poslanci vyslovili s tím souhlas.

Z 12 přítomných poslanců

- 12 hlasovalo pro - Procházka, Pleva, Zajíček, Benda, Marvanová, Orel, Španbauer, Kupčová, Noveská, Teplík, Rujbrová, Matulka.

Schválený pořad schůze:

1. Sdělení předsedy výboru

2. Návrh termínu a pořadu příští schůze výboru

3. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 140/1961 Sb., trestní zákon, ve znění pozdějších předpisů (tisk 220)

4. Počítání lhůty stanovené pro prezidenta republiky v čl. 50 odst. 1 Ústavy České republiky při vrácení přijatého zákona Poslanecké sněmovně Parlamentu

K bodu 1: Sdělení předsedy výboru

1. Na jednání výboru se omlouvají:

pos. L. Novák a Polášek - nemoc

posl. Jičínský, Koháček, Röschová - dovolená.

2. Předseda Poslanecké sněmovny ing. Zeman se obrátil svým dopisem na předsedu ÚPV a informoval ho o jednání s předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu Italské republiky. Mimo jiné z tohoto jednání vzešla iniciativa, aby ústavně právní výbory navázaly spolupráci. Za tímto účelem byl předběžně požádán mezinárodní odbor Kanceláře PSP o zahájení jednání.

3. Na ÚPV se náhle koncem minulého týdne obrátila naše ambasáda ve Švédsku se žádostí, aby ÚPV přijal delegaci švédského ÚPV, a to ve středu 3. září (delegace v Praze bude 2. a 3.9., přičemž na 2.9. už má stanoven program). Jde o reciproční návštěvu, neboť delegace poslanců ve složení Benda, L. Novák, Röschová a další, kteří již nejsou poslanci, navštívili švédský ÚPV v roce 1994. Předseda L. Novák navrhuje, aby se delegace cca 6 poslanců zúčastnila pracovního oběda se švédskou delegací dne 3.9. ve 13.30 hod. ve složení: Libor Novák, Benda, Rujbrová, Zajíček, Španbauer, Jičínský.

4. Jak jste byli již na červnové schůzi ÚPV informováni, obrátil se na náš ÚPV předseda ÚPV Národní rady SR dr. Brňák s pozváním na jednání delegací výborů, které by se mělo uskutečnit v září t.r. v Bratislavě. Minulý týden obdržel sekretariát ÚPV návrh programu na dny 17.9. (středa) až 19.9. (pátek) - viz program.

Poslanci v rozpravě vyslovili názor program zkrátit na 2 dny (6 poslanců hlasovalo pro). Návrh programu (tj. na 3 dny) podpořilo 9 poslanců. Ke konkrétnímu složení delegace se výbor sejde v úterý 2. září odpoledne (v průběhu plenární schůze).

5. Na předsedu výboru L. Nováka se obrátil předseda PSP ing. Zeman s informací, že byla domluvena spolupráce Poslanecké sněmovny s Akademií věd ČR a že by konkrétně náš výbor mohl spolupracovat s Akademií věd v jednotlivých oblastech. Vyzval poslance, zda mají zájem o nějakou formu spolupráce.

6. Poslanci byli seznámeni s tím, že na sekretariátu rozpočtového výboru jsou k nahlédnutí:

- schválený kontrolní závěr z kontroly hospodaření s prostředky státního rozpočtu vyčleněnými na financování výzkumu a vývoje v resortu Ministerstva zemědělství,

- schválený kontrolní závěr Hospodaření zdravotnických zařízení v působnosti Ministerstva obrany,

- kontrolní závěr Hospodaření v rozpočtové organizaci Silniční investorský útvar České Budějovice,

- schválený kontrolní závěr Finanční prostředky užité v souvislosti s přípravou činnosti Senátu Parlamentu ČR,

- kontrolní závěr Kontrola hospodaření s státním majetkem a s prostředky státního rozpočtu kapitoly Úřad vlády,

- kontrolní závěr Hospodaření vojenských opravárenských podniků, včetně jejich privatizace,

- kontrolní závěr Kontrola hospodaření a privatizace vybraných státních zemědělských podniků a jejich právních nástupců,

- kontrolní závěr z kontroly hospodaření s prostředky státního rozpočtu kapitoly "Ministerstvo práce a sociálních věcí".

7. Poslanci byli seznámeni s materiále Ministerstva spravedlnosti "Zpráva o možnostech řešení ústavněprávních a některých dalších právních otázek souvisejících se vstupem České republiky do Evropské unie" (čj. 144/97-ÚPV).

8. Poslanci byli seznámeni se Zprávou o činnosti systému Českého úřadu bezpečnosti práce za rok 1996.

9. Poslanci byli seznámeni s materiály Národohospdoářského ústavu Josefa Hlávky

- Zdravotní stav populace ČR a jeho prognóza jako dominantní determinanta požadavku na systém péče o zdraví

- Analýza systému regulace a dohledu bank v ČR

- Demokracie, diktatury, exil - zkušenost jednoho života

10. Poslanci byli seznámeni s informací o stavu a složení vězňů k 30. červnu 1997 (čj. 135/97-ÚPV).

11. Poslanci byli seznámeni s články uveřejněnými v Zemských novinách 25.8.1997, které se týkají počítání lhůty stanovené pro prezidenta republiky v čl. 50 odst. 1 Ústavy České republiky při vrácení přijatého zákona Poslanecké sněmovně Parlamentu.

12. Poslanci byli seznámeni s dopisem pana Oldřicha Pekláka z Turnova, který se týká zákona o rodině (čj. 78/97-ÚPV).

13. Poslanci byli seznámeni s dopisem pana Pavla Trávníčka z Brna, který se týká trestního zákona (čj. 134/97-ÚPV).

14. Poslanci byli seznámeni s dopisem pana Václava Černého z Prahy 6, který se týká majitelů bytových domů (čj. 129/97-ÚPV).

15. Poslanci byli seznámeni s dopisem Stavebního bytového družstva Praha-Západ, který se týká bytového družstevnictví (čj. 113/97-ÚPV).

16. Poslanci byli seznámeni s dopisem předsedy představenstva družstva Družspoj pana Günthera Schuberta, který se týká transformačního zákona (čj. 127/97-ÚPV).

17. Poslanci byli seznámeni s dopisem pana Josefa Machače ze Zlína, který se týká uzavření dohody na náhradní pozemky (čj. 128/97-ÚPV).

18. Poslanci byli seznámeni s dopisem pana Pavla Pojdla z SRN, který se týká obstrukce soudů (čj. 121/97-ÚPV).

19. Poslanci byli seznámeni s dopisem paní Beaty Struhárové z Nadace Tolerance, který se týká ukládání trestu vyhoštění (čj. 123/97-ÚPV).

20. Poslanci byli seznámeni s dopisem pana Jana Kasperkoviče z Občanské iniciativy Čech, Moravy a Slezska, který se týká nedokonalých zákonů (čj. 117/97-ÚPV).

21. Poslanci byli seznámeni s dopisem místopředsedkyně Českého helsinského výboru PhDr. Libuše Šilhánové, CSc., který se týká zákona o nabývání a pozbývání státního občanství (čj. 119/97-ÚPV).

K bodu 2: Návrh termínu a pořadu příští schůze výboru

Místopředsedkyně výboru dr. Hana Marvanová předložila návrh programu 22. schůze výboru, která by se měla konat 24. a 25. září 1997.

V rozpravě vystoupil posl. Matulka, který doporučil, aby se tisk 128 zařadil jako bod 3 o programu. Tento návrh však podpořilo pouze 6 poslanců ze 13 přítomných.

V rozpravě se též poslanci vyslovili pro to, aby event. byla pořádána ministryně spravedlnosti dr. Parkanová, aby se v obecné rozpravě k tisku 128 (návrh posl. Rujbrové o rodině) vyjádřila a zaujala k tisku stanovisko.

Výbor schválil tento program 20. schůze výboru:

středa 24. září 1997 od 10.00 hod.

10.00 hod.

1. Sdělení předsedy výboru

10.15 hod.

2. Návrh termínu a programu příští schůze výboru

10.30 hod.

3. Návrh posl. P. Dostála a Z. Jičínského na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 114/1993 Sb., o Kanceláři prezidenta republiky (tisk 176)

11.30 hod.

4. Úvodní slovo k návrhu posl. D. Matulky na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 140/1961 Sb., trestní zákon, ve znění pozdějších předpisů (tisk 179)

5. Úvodní slovo k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů (tisk 226)

11.45 hod.

6. Rozprava k návrhu posl. D. Matulky na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 140/1961 Sb., trestní zákon, ve znění pozdějších předpisů (tisk 179)

7. Rozprava k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů (tisk 226)

15.00 hod.

8. Návrh posl. Z. Rujbrové a dalších na vydání zákona, kterým se mění a doplňují zákon č. 283/1993 Sb., o státním zastupitelství, ve znění zákona č. 261/1994 Sb., zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 71/1967 Sb., o správním řízení (správní řád), zákon č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád), ve znění pozdějších předpisů, a zákon ČNR č. 2/1969 Sb., o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy ČSR, ve znění pozdějších předpisů (tisk 193)

16.00 hod.

9. Dokončení projednání jednotlivých neskončených bodů pořadu schůze výboru ve schváleném pořadí

čtvrtek 25. září 1997 od 10.00 hod.

10.00 hod.

10. Návrh posl. F. Brožíka a Z. Jičínského na vydání zákona, kterým se mění a doplňují zákon ČNR č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 140/1961 Sb., trestní zákon, ve znění pozdějších předpisů a zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů (tisk 175)

11.30 hod.

11. Návrh posl. Z. Rujbrové a dalších na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 94/1963 Sb., o rodině, ve znění zákona č. 132/1982 Sb. a zákona č. 237/1992 Sb. a některé další zákony (tisk 128)

Z 13 přítomných poslanců

- 13 hlasovalo pro - Procházka, Pleva, Zajíček, Benda, Marvanová, Kudláček, Orel, Španbauer, Kupčová, Noveská, Teplík, Rujbrová, Matulka.

K bodu 3: Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 140/1961 Sb., trestní zákon, ve znění pozdějších předpisů (tisk 220)

Návrh odůvodnil náměstek ministryně spravelnosti JUDr. Petr Tröster, CSc.

Přítomni byl i předseda senátu Nejvyššího soudu dr. Šámala.

Zpravodaj posl. Mgr. Zdeněk Zajíček ve své zprávě mj. doporučil, aby z projednávání tisku 220 byla vypuštěna "drogová problematika", a to konkrétně body 2, 22, 23, 24 a část bodu 20 s tím, že by se jejich projednávání spojilo s projednáváním tisku 226 - novely zákona o přestupcích a tisku 179 - návrhu posl. Matulky na novelu trestního zákona, protože všechny řeší "drogovou problematiku".

Tento návrh podpořili posl. Matulka, Kudláček, Španbauer, Kupčová, naproti tomu s tímto postupem vyjádřil svůj nesouhlas posl. Orel.

V orientačním hlasování vyjout body o drogové problematice z tisku 220 a projednat je v souvislosti s tisky 226 a 179 se poslanci vyjádřili kladně (ze 13 přítomných 10 hlasovalo pro).

V obecné rozpravě vystoupila posl. Rujbrová, která uvedla své připomínky, které byly poslancům rozdány.

Dále vystoupili posl. Pleva, Matulka, Benda, Kudláček, Orel, Noveská, Rujbrová, Zajíček, Kupčová, Marvanová, a to i opakovaně.

Výbor vyslovil souhlas, aby vystoupil Vysoký komisař pro uprchlíky p. Noiser, který přednesl své připomínky k problematice vyhoštění; ke stejné problematice vystoupila zástupkyně Nadace Tolerance.

Dále se souhlasem výboru vystoupil dr. Teryngel k hospodářské trestné činnosti.

Závěrem obecné rozpravy výbor na návrh posl. Zajíčka se usnesl, že body spojené s drogovou problematikou nebude nyní projednávat, až společně s tisky 226 a 179 (ze 13 přítomných poslanců 11 hlasovalo pro).

Dále výbor na návrh posl. Zajíčka a Matulky vyslovil souhlas vypustit z dnešního jednání výboru projednávání tisku 226 a zařadit jej do programu 22. schůze výboru dne 24.9. (ze 13 přítomných poslanců 13 hlasovalo pro).

V podrobné rozpravě vystoupili posl. Matulka, Zajíček, Kudláček, Rujbrová, Kupčová, Pleva, Orel, Benda, Noveská, Procházka, Teplík, a to i opakovaně.

Závěrem výbor doporučil Psolanecké sněmovně, aby návrh schválila s připomínkami k čl. I uvozovací větě a bodům 2, 3, 7, 8, 15, 20, 22, 23, 24, 25 a 27.

Z 11 přítomných poslanců

- 11 hlasovalo pro - Procházka, Pleva, Zajíček, Benda, Kudláček, Orel, Kupčová, Noveská, Teplík, Rujbrová, Matulka.

 

Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1997

2. volební období

55

USNESENÍ

ústavně právního výboru

z 21. schůze dne 27. srpna 1997

k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 140/1961 Sb., trestní zákon, ve znění pozdějších předpisů (tisk 220)

Po odůvodnění náměstka ministryně spravedlnosti doc. JUDr. Petra Tröstra, CSc., zpravodajské zprávě posl. Mgr. Zdeňka Zajíčka a po rozpravě

ústavně právní výbor

I. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby vládní návrh schválila,

II. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby přijala k tomuto vládnímu návrhu zákona tyto změny a doplňky:

1. v čl. I v uvozovací větě za slova "č. 43/1980 Sb.," vložit slova "zákonného opatření Předsednictva Federálního shromáždění č. 10/1989 Sb.,", za slova "č. 47/1990 Sb.," vložit slova " zákona č. 84/1990 Sb.," spojku "a" nahradit čárkou a za slova č. 19/1997 Sb." vložit slova "a nálezu Ústavního soudu České republiky č. 103/1997 Sb.",

2. v čl. I bod 2 - § 34 písm. j)

vypustit slova "a jde-li o pachatele trestného činu nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů podle § 187a odst. 1 také tím, že se tohoto činu dopustil proto, že se oddává zneužívání omamných nebo psychotropních látek",

3. čl. I bod 3 - § 57 odst. 3 písm. d) zní:

"d) hrozí nebezpečí, že pachatel bude ve státě, do kterého by měl být vyhoštěn, pronásledován pro svoji rasu, národnost, příslušnost k určité sociální skupině, politické nebo náboženské smýšlení, nebo jestliže by vyhoštění vystavilo pachatele mučení či nelidskému nebo ponižujícímu zacházení anebo trestu.",

4. v čl. I body 7 a 8 spojit do jednoho bodu, který zní:

"7. § 102 včetně nadpisu a § 103 se vypouštějí.",

- ostatní body přečíslovat,

5. v čl. I dosavadním bodu 15 se uvozovací věta upravuje takto:

"15. V § 148 v nadpisu se slovo "dávky" nahrazuje slovy "povinné platby", v odstavci 1 se slovo....",

6. v čl. I dosavadní bod 20 zní:

"20. V § 167 odst. 1 se za slova "podvodu podle § 250 odst. 4," vkládají slova "pojistného podvodu podle § 250a odst. 5, úvěrového podvodu podle § 250b odst. 5.",

7. v čl. I dosavadní body 22, 23 a 24

vypustit,

8. v čl. I dosavadní bod 25 zní:

"25. V § 249b se slova "platebního kartu jiného" nahrazují slovy "nepřenosnou bankovní platební kartu jiného nebo nepřenosnou kartu úvěrových společností identifikované podle jména nebo čísla,".",

9. v čl. I dosavadní bod 27 - § 250b odst. 1

začátek upravit takto: "(1) Kdo při sjednávání úvěrové smlouvy či v žádosti o poskytnutí subvence nebo dotace uvede....",

10. v čl. I dosavadní bod 27 - § 250b odst. 2

slova "nebo kdo bez souhlasu" nahradit slovy "kdo bez písemného souhlasu",

III. pověřuje místopředsedkyni výboru, aby toto usnesení předložila předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu,

IV. zmocňuje zpravodaje výboru, aby ve schůzi Poslanecké sněmovny podal zprávu o výsledcích projednávání tohoto návrhu zákona ve schůzi ústavně právního výboru,

V. zmocňuje zpravodaje výboru, aby ve spolupráci s legislativním odborem Kanceláře Poslanecké sněmovny provedl příslušné legislativně technické úpravy.

 

Mgr. Zdeněk ZAJÍČEK v.r.

zpravodaj výboru

Tomáš TEPLÍK v.r.

ověřovatel výboru

 

JUDr. Hana MARVANOVÁ v.r.

místopředsedkyně výboru

K bodu 4: Počítání lhůty stanovené pro prezidenta republiky v čl. 50 odst. 1 Ústavy České republiky při vrácení přijatého zákona Poslanecké sněmovně Parlamentu

Místopředseda výboru dr. Libor Kudláček uvedl, že tento bod je zařazen na program 13. schůze Poslanecké sněmovny. Poslanci obdrželi materiál, který obsahoval dva dopisy prezidenta republiky, stanoviska legislativního odboru Kanceláře PSP k počítání lhůty a vlastní novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání.

V rozpravě vystoupil posl. Benda, který doporučil, aby výbor se přiklonil k variantě I materiálu legislativního odboru Kanceláře PSP, ale jen k jeho první části, nesouhlasí s částí druhou, konstatační částí.

Dále vystoupili v rozpravě posl. Orel, Kudláček, Zajíček, Noveská, Kupčová, Benda a Rujbrová.

Závěrem se výbor přiklonil k variantě I a doporučil Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby přijala závěr, že lhůty stanovené v Ústavě České republiky se počítají bez ohledu na to, zda konec lhůty připadne na den pracovního volna nebo den pracovního klidu a k tomu přijala následující usnesení:

"Poslanecká sněmovna

1. konstatuje, že lhůty stanovené v Ústavě České republiky se počítají podle dnů nebo jiných časových jednotek, kterými jsou určeny, bez ohledu na to, zda počínají či končí dnem pracovního klidu nebo dnem pracovního volna,

2. konstatuje, že zákon ze dne 12. června 1997, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, byl podle čl. 50 odst. 1 Ústavy České republiky vrácen prezidentem republiky Poslanecké sněmovně Parlamentu po uplynutí patnáctidenní lhůty, a proto nelze o něm podle čl. 50 odst. 2 Ústavy České republiky hlasovat znovu.".

Z 11 přítomných poslanců

- 10 hlasovalo pro - Procházka, Zajíček, Kudláček, Orel, Španbauer, Kupčová, Noveská, Teplík, Rujbrová, Matulka.

- 1 proti - Benda.

 

/Schůze výboru byla přerušena v 18.45 hod./

 

Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1997

2. volební období

56

USNESENÍ

ústavně právního výboru

z 21. schůze dne 27. srpna 1997

k počítání lhůty stanovené pro prezidenta republiky v čl. 50 odst. 1 Ústavy České republiky při vrácení přijatého zákona Poslanecké sněmovně Parlamentu

Po úvodním slově místopředsedy výboru posl. RNDr. Libora Kudláčka a po rozpravě

ústavně právní výbor

doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby přijala závěr, že lhůty stanovené v Ústavě České republiky se počítají bez ohledu na to, zda konec lhůty připadne na den pracovního volna nebo den pracovního klidu a k tomu přijala následující usnesení:

"Usnesení

Poslanecké sněmovny

ze dne.........

Poslanecká sněmovna

1. konstatuje, že lhůty stanovené v Ústavě České republiky se počítají podle dnů nebo jiných časových jednotek, kterými jsou určeny, bez ohledu na to, zda počínají či končí dnem pracovního klidu nebo dnem pracovního volna,

2. konstatuje, že zákon ze dne 12. června 1997, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, byl podle čl. 50 odst. 1 Ústavy České republiky vrácen prezidentem republiky Poslanecké sněmovně Parlamentu po uplynutí patnáctidenní lhůty, a proto nelze o něm podle čl. 50 odst. 2 Ústavy České republiky hlasovat znovu.".

 

Tomáš TEPLÍK v.r.

ověřovatel výboru

 

RNDr. Libor KUDLÁČEK v.r.

místopředseda výboru

/3.9.1997 - schůze výboru zahájena v 8.45 - řídil předseda výboru

JUDr. Libor NOVÁK/

Úvodem výbor souhlasil s návrhem předsedy, aby se toto jednání výboru nenahrávalo.

Pokračování bodu 1: Sdělení předsedy výboru

Předseda výboru dr. Libor Novák v návaznosti na minulé jednání výboru dne 27.8. vznesl otázku uskutečnění zahraniční služební cesty na Slovensko, kde by měl výbor jednat s partnerským ústavně právním výborem.

Po diskusi, v níž vystoupili posl. Koháček, Orel, Jičínský, Benda a Libor Novák se výbor usnesl, že zahraniční služební cestu na Slovensko uskuteční, a to ve dnech 17. a 18. září 1997. Půjde o reciproční jednání s partnerským - ústavně právním výborem Národní rady Slovenské republiky za účelem nadstandartní výměny zkušeností z legislativní činnosti ústavně právních výborů.

Jednání se zúčastní delegace poslanců ve složení:

JUDr. Libor Novák (předseda výboru) ODS

Mgr. Jaroslav Orel (místopředseda výboru) KDU-ČSL

Petr Koháček ODS

JUDr. Jitka Kupčová ČSSD

JUDr. Zuzka Rujbrová KSČM

Tomáš Teplík ODS.

Z 13 přítomných poslanců 13 hlasovalo pro.

 

Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1997

2. volební období

57

USNESENÍ

ústavně právního výboru

z 21. schůze dne 3. září 1997

k zahraniční pracovní cestě ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny do Slovenské republiky

Po úvodním slově předsedy ústavně právního výboru JUDr. Libora Nováka a po rozpravě

ústavně právní výbor

I. s odvoláním na usnesení organizačního výboru č. 114 z 26. února 1997 uskuteční zahraniční pracovní cestu na Slovensko ve dnech 17. až 18. září 1997. Půjde o reciproční jednání s partnerským - ústavně právním výborem Národní rady Slovenské republiky za účelem nadstandartní výměny zkušeností z legislativní činnosti ústavně právních výborů.

Jednání se zúčastní delegace poslanců ve složení:

JUDr. Libor Novák (předseda výboru) ODS

Mgr. Jaroslav Orel (místopředseda výboru) KDU-ČSL

Petr Koháček ODS

JUDr. Jitka Kupčová ČSSD

JUDr. Zuzka Rujbrová KSČM

Tomáš Teplík ODS,

II. pověřuje předsedu ústavně právního výboru JUDr. Libora Nováka, aby předal toto usnesení předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu,

III. pověřuje předsedu ústavně právního výboru JUDr. Libora Nováka k dalším jednáním týkajícím se výše uvedené zahraniční pracovní cesty.

 

Marek BENDA v.r.

ověřovatel výboru

 

JUDr. Libor NOVÁK v.r.

předseda výboru

Pokračování bodu 4: Počítání lhůty stanovené pro prezidenta republiky v čl. 50 odst. 1 Ústavy České republiky při vrácení přijatého zákona Poslanecké sněmovně Parlamentu

Předseda výboru JUDr. Libor Novák jako zpravodaj požádal Poslaneckou sněmovnu o odložení projednání bodu "Počítání lhůty stanovené pro prezidenta republiky v čl. 50 odst. 1 Ústavy České republiky při vrácení přijatého zákona Poslanecké sněmovně Parlamentu" a jeho opětovné posouzení v ústavně právním výboru. (Výbor se tímto bodem zabýval na minulé schůzi dne 27.8.1997.)

V rozpravě vystoupili posl. Matulka, Orel, Koháček.

Posl. Benda navrhl, aby výbor revokoval své usnesení č. 56 z 27.8.1997 (z 15 přítomných 10hlasovalo pro, 3 proti a 2 nehlasovali).

V diskusi dále vystoupili posl. Benda, Orel, Matulka, Libor Novák, Koháček, Jičínský, Zajíček, Noveská, Marvanová, Kudláček, a to i opakovaně.

Posl. Matulka podal návrh, aby ústavně právní výbor doporučil Poslanecké sněmovně vyřadit bod 27 "Návrh usnesení Poslanecké sněmovny k počítání lhůty stanovené pro prezidenta republiky v čl. 50 odst. 1 Ústavy ČR při vrácení přijatého zákona Poslanecké sněmovně Parlamentu" z programu Poslanecké sněmovny, neboť rozhodování v této věci Poslanecké sněmovně nepřísluší (z 16 přítomných 2 hlasovali pro a 4 proti - návrh nebyl přijat).

Posl. Orel navrhl, aby ústavně právní výbor doporučil Poslanecké sněmovně, aby vzala na vědomí dopis předsedy Poslanecké sněmovny ing. Miloše Zemana prezidentu republiky Václavu Havlovi ze dne 3. července 1997, čj. 2654/97 SP (z 16 přítomných 3 hlasovali pro, 1 proti - návrh nebyl přijat).

Závěrem výbor na návrh předsedy přijal usnesení, v němž doporučuje Poslanecké sněmovně tento postup:

1. hlasovat o následujícím usnesení:

"Poslanecká sněmovna nebude znovu hlasovat o zákonu, kterým se mění zákon České národní rady č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, přijatém Poslaneckou sněmovnou dne 12. června 1997 a vráceném prezidentem republiky, vzhledem k tomu, že nebyla splněna podmínka stanovená v čl. 50 odst. 1 Ústavy České republiky.",

2. v případě, že toto usnesení bude přijato, je ukončeno projednávání tohoto bodu programu,

3. v případě, že toto usnesení nebude přijato, bude Poslanecká sněmovna hlasovat znovu o zákonu, kterým se mění zákon České národní rady č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, přijatém Poslaneckou sněmovnou dne 12. června 1997 a vráceném prezidentem republiky.

 

Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1997

2. volební období

58

USNESENÍ

ústavně právního výboru

z 21. schůze dne 3. září 1997

k bodu programu 13. schůze Poslanecké sněmovny "Návrh usnesení Poslanecké sněmovny k počítání lhůty stanovené pro prezidenta republiky v čl. 50 odst. 1 Ústavy České republiky při vrácení přijatého zákona Poslanecké sněmovně Parlamentu"

Po úvodním slově předsedy výboru posl. JUDr. Libora Nováka a po rozpravě

ústavně právní výbor

I. revokuje své usnesení č. 56 z 27. srpna 1997,

II. doporučuje Poslanecké sněmovně tento postup:

1. hlasovat o následujícím usnesení:

"Poslanecká sněmovna nebude znovu hlasovat o zákonu, kterým se mění zákon České národní rady č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, přijatém Poslaneckou sněmovnou dne 12. června 1997 a vráceném prezidentem republiky, vzhledem k tomu, že nebyla splněna podmínka stanovená v čl. 50 odst. 1 Ústavy České republiky.",

2. v případě, že toto usnesení bude přijato, je ukončeno projednávání tohoto bodu programu,

3. v případě, že toto usnesení nebude přijato, bude Poslanecká sněmovna hlasovat znovu o zákonu, kterým se mění zákon České národní rady č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, přijatém Poslaneckou sněmovnou dne 12. června 1997 a vráceném prezidentem republiky,

III. pověřuje předsedu výboru JUDr. Libora Nováka, aby toto usnesení uvedl ve schůzi Poslanecké sněmovny.

 

Marek BENDA v.r.

ověřovatel výboru

 

JUDr. Libor NOVÁK v.r.

předseda výboru

 

Závěrem výbor projednal žádost Federace židovských obcí v České republice, která se obrátila na ústavně právní výbor se žádostí, aby některý z členů tohoto výboru přijal předsedu konstituční a právní komise Knesetu (izraelského parlamentu) pana Shaula Yahaloma.

Výbor vyslovil souhlas s tím, že by místopředseda výboru RNDr. Libor Kudláček přijme pana Shaula Yahaloma dne 12. září 1997.

/Schůze výboru byla ukončena v 11.05 hod./

JUDr. Libor NOVÁK

předseda výboru

Marek BENDA

ověřovatel výboru

 

Tomáš TEPLÍK

předseda výboru

JUDr. Hana MARVANOVÁ

místopředsedkyně výboru

 

RNDr. Libor KUDLÁČEK

místopředseda výboru



Přihlásit/registrovat se do ISP