Zápis

z 33. schůze ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu,

která se konala 4. a 5. března 1998

Přítomni: posl. JUDr. Drahoslava BARTOŠKOVÁ, Marek BENDA, prof. JUDr. Zdeněk JIČÍNSKÝ, DrSc., Petr KOHÁČEK, RNDr. Libor KUDLÁČEK, JUDr. Jitka KUPČOVÁ, JUDr. Hana MARVANOVÁ, JUDr. Dalibor MATULKA, Marie NOVESKÁ, Mgr. Jaroslav OREL, ing. Luděk POLÁŠEK, ing. Vladimír PROCHÁZKA, Mgr. Anna RÖSCHOVÁ, JUDr. Zuzka RUJBROVÁ, František ŠPANBAUER, Tomáš TEPLÍK

Nepřítomni: 4.3.: posl. Tomáš TEPLÍK

po oba dny: posl. Zdeněk KRAMPERA, MUDr. Jaroslav NOVÁK

Hosté:

- PhDr. Jaroslav Šedivý - ministr zahraničních věcí

- JUDr. Pavel Telička - náměstek ministra zahraničních věcí

- ing. Jaromír Novotný - náměstek ministra obrany

- ing. Vladimír Šuman - náměstek ministra obrany

- ing. Milan Galler - Ministerstvo financí

a další hosté dle prezenčních listin.

Schůzi výboru v 10.00 hod. zahájila a řídila předsedkyně ústavně právního výboru JUDr. Jitka KUPČOVÁ.

Schválený pořad schůze:

1. Sdělení předsedkyně výboru

2. Návrh termínu a pořadu příští schůze výboru

3. Návrh posl. Z. Rujbrové a P. Šimůnka na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů (tisk 268)

4. Návrh posl. O. Kužílka a H. Marvanové na vydání zákona, kterým se mění zákon ČNR č. 102/1992 Sb., kterým se upravují některé otázky související s vydáním zákona č. 509/1991 Sb., kterým se mění, doplňuje a upravuje občanský zákoník (tisk 257)

5. Řešení problematiky předkládání tzv. komplexních pozměňovacích návrhů při projednávání návrhů zákonů v Poslanecké sněmovně a problematiky týkající se včleňování částí, jež jsou novelou zcela jiného zákona

6. Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu přístup České republiky k Severoatlantické smlouvě sjednané ve Washingtonu dne 4. dubna 1949 (tisk 384)

7. Žádost předsedy zemědělského výboru ing. Karla Machovce, aby ústavně právní výbor zaujal stanovisko k některým připomínkám k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění zákon ČNR č. 301/1992 Sb., o Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky, ve znění pozdějších předpisů (tisk 330)

8. Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Dohoda mezi Českou republikou a Libanonskou republikou o podpoře a vzájemné ochraně investic podepsaná dne 19. září 1997 v Bejrútu (tisk 339)

9. Vládní návrh ústavního zákona o bezpečnosti České republiky (tisk 282)

K bodu 1: Sdělení předsedkyně výboru

1. Na dnešní schůzi výboru se omlouvá posl. Teplík, Benda a Koháček.

2. Informovala, že Poslanecká sněmovna přikázala našemu výboru k projednání tisk 339 - dohoda mezi ČR a Libanonskou republikou o podpoře a vzájemné ochraně investic. Zpravodajem byl určen pan posl. Teplík.

3. Na ÚPV se obrátil předseda zemědělského výboru ing. Machovec se žádostí, aby ÚPV zaujal stanoviska k pozměňovacím návrhům k zákonu o Hospodářské komoře a Agrární komoře. Prosí o toto stanovisko do 9.3., protože zemědělský výbor tuto problematiku bude projednávat 11. 3. (Materiál byl rozdán všem poslancům.)

Dát poslancům ke zvážení, zda se ÚPV bude těmito připomínkami posl. Machovce zabývat. V rozpravě vystoupili posl. Španbauer, Kupčová, Orel. Závěrem se poslanci dohodli, že se k této otázce vrátí na schůzi 5.3.1998.

4. Poslancům byly rozdány informace o stavu rekodifikace trestního zákona a občanského zákona, které předložila na základě usnesení ÚPV č. 79 ze dne 20.11.1997 ministryně spravedlnosti JUDr. Vlasta Parkanová.

5. Na sekretariátu rozpočtového výboru jsou k nahlédnutí:

- kontrolní závěr z kontroly "Prostředky státního rozpočtu poskytnuté státní organizaci České Dráhy",

- kontrolní závěr z kontroly prostředků na všeobecné zdravotní pojištění, vybíraných na základě zákona zdravotními pojišťovnami,

- kontrolní závěr "Výběr a užití finančních prostředků v oblasti ochrany ovzduší",

- kontrolní závěr "Hospodaření s prostředky státního rozpočtu vynaloženými na pořízení investičního majetku a určenými na investiční výdaje u České správy sociálního zabezpečení",

- kontrolní závěr Systémová investiční dotace na "Program zkvalitnění technického stavu a vybavení škol a školských zařízení",

- kontrolní závěr Hospodaření s prostředky státního rozpočtu kapitoly "Všeobecná pokladní správa", poskytnutými EGAP, a.s., ČEB, a.s. a s prostředky, za něž převzal stát záruky.

6. Poslanci byli seznámeni s tím, že dne 10. března od 11.00 do 12.00 hod. navštíví výbor pro obranu a bezpečnost ředitel Bezpečnostního úřadu NATO pan Peter Gallant.

7. Poslanci byli seznámeni s konferencí, kterou pořádá Česká asociace pro evropská studia, Ministerstvo zahraničních věcí ČR a Delegace Evropské komise v ČR na téma "Připravenost ČR na vstup do EU", která se bude konat 20.3.1998 v budově Právnické fakulty UK.

8. Poslanci byli seznámeni s informacemi o stavu a složení vězňů (čj. 7 a 23/98-ÚPV).

9. Poslanci byli seznámeni s dopisem ing. Bedřicha Vymětalíka, který se týká návrhu na novelizaci občanského soudního řádu (čj. 6/98-ÚPV).

10. Poslanci byli seznámeni s peticí občanů, jichž se dotýká hospodářský, kulturní a společenský rozvoj regionu Brno-venkov, chráněná památková zóna bojiště bitvy u Slavkova (čj. 17/98-ÚPV).

11. Poslanci byli seznámeni s dopisem předsedy Cechu pracovníků v oboru motorových vozíků při České společnosti pro manipulaci s materiálem - logistiku panem ing. Jindřichem Jandourkem, který se týká normy ČSN 26 8805 - 97 (čj. 26/98-ÚPV).

12. Poslanci byli seznámeni s dopisem MUDr. Bohumila Rudoleckého z Brna, který se týká odškodnění (čj. 22/98-ÚPV).

13. Poslanci byli seznámeni s dopisem paní Daniely Bittmanové z Prahy 10, který se zákona zákona o rodině (čj. 27/98-ÚPV).

14. Poslanci byli seznámeni s dopisem předsedy představenstva Komory soudních tlumočníků JUDr. Karla Rozsypala, který se týká návrhu zákona o soudních znalcích a o soudních tlumočnících (čj. 21/98-ÚPV).

15. Poslanci byli seznámeni s dopisem JUDr. Miloše Váchy, CSc., z Prahy 4, který se týká volebního zákonodárství (čj. 20/98-ÚPV).

16. Poslanci byli seznámeni s dopisem pana M. Holmana z Újezda u Brna, který se týká volby prezidenta (čj. 19/98-ÚPV).

17. Poslanci byli seznámeni s dopisem pana Vladimíra Štěříka z Poděbrad, který se týká restitucí (čj. 15/98-ÚPV).

18. Poslanci byli seznámeni s dopisem předsedy Moravské demokratické strany ing. Ivana Dřímala, který se týká zákona o volbách do Parlamentu (čj. 10/98-ÚPV).

19. Poslanci byli seznámeni s dopisem pana Jaromíra Volka z Prahy 10, který se týká zákona o Ústavním soudu (čj. 13(/98-ÚPV).

20. Poslanci byli seznámeni s dopisem manželů V. a R. Zoubkových z Ústí nad Labem (čj. 9/98-ÚPV).

21. Poslanci byli seznámeni s dopisem pana Josefa Kmocha z Lovosic, který se týká žádosti o možnost vystěhování (čj. 4/98-ÚPV).

22. Poslanci byli seznámeni s dopisem pana Mgr. Rostislava Jeslíka z Prahy 7, který se týká podání protestu a návrhu na úpravu zákonných opatření týkajících se lidských práv (čj. 204/97-ÚPV).

23. Poslanci byli seznámeni s dopisem pana Josefa Přenosila z Tachova (čj. 16/98-ÚPV).

24. Poslanci byli seznámeni s dopisem předsedy Sdružení za dodržování práv dětí a rodičů pana JUDr. Přemysla Donáta, který se týká zákona o rodině (čj. 205/97-ÚPV).

25. Poslanci byli seznámeni s dopisem pana JUDr. Josefa Provazníka z Prahy 6, který se týká podnětu směřujícího k omezení zákony daných práv monopolních organizací energií (čj. 18/98-ÚPV).

26. Poslanci byli seznámeni s dopisem pana Ondřeje Černého z Prahy 4 (čj. 207/97-ÚPV).

27. Poslanci byli seznámeni s dopisem předsedy výboru regionální organizace Českého spolku na Slovensku pana Josefa Vajdla, který se týká problematiky získání českého občanství (čj. 203/97-ÚPV).

K bodu 2: Návrh termínu a pořadu příští schůze výboru

Předsedkyně výboru dr. Kupčová podala návrh na termín a pořad 34. schůze výboru, která by se měla konat ve středu 11.3. od 10.00 hod. s tímto programem:

10.00 hod.

1. Sdělení předsedkyně výboru

10.15 hod.

2. Návrh termínu a pořadu příští schůze výboru

10.30 hod.

3. Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Dohoda mezi Českou republikou a Libanonskou republikou o podpoře a vzájemné ochraně investic podepsaná dne 19. září 1997 v Bejrútu (tisk 339)

11.00 hod.

4. Vládní návrh ústavního zákona o bezpečnosti České republiky (tisk 282)

14.00 hod.

5. Dokončení projednání jednotlivých neskončených bodů pořadu schůze výboru ve schváleném pořadí

Z 11 přítomných poslanců

- 11 hlasovalo pro - Procházka, Bartošková, Röschová, Kupčová, Orel, Jičínský, Španbauer, Noveská, Polášek, Rujbrová, Matulka.

K bodu 3: Návrh posl. Z. Rujbrové a P. Šimůnka na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů (tisk 268)

Poslankyně - zpravodajka Mgr. Röschová podala návrh na přerušení jednání o tomto bodu programu na čtvrtek 12.3. ve 14.00 hod. (navrhovatelka posl. Rujbrová s tím vyslovila souhlas).

V rozpravě vystoupili posl. Jičínský, Rujbrová, Röschová.

Poslanci s návrhem vyslovili souhlas (z 12 přítomných 11 hlasovalo pro).

Pokračování bodu 2: Návrh termínu a pořadu příští schůze výboru

Předsedkyně výboru dr. Kupčová podala návrh na revokaci usnesení o termínu a programu 34. schůze výboru, a dále, aby se tato schůze konala pouze ve čtvrtek 12.3. s tímto programem:

10.00 hod.

1. Sdělení předsedkyně výboru

10.15 hod.

2. Návrh termínu a programu příští schůze výboru

10.30 hod.

3. Vládní návrh ústavního zákona o bezpečnosti České republiky (tisk 282)

14.00 hod.

4. Návrh posl. Z. Rujbrové a P. Šimůnka na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů (tisk 268)

16.00 hod.

5. Dokončení projednání jednotlivých neskončených bodů pořadu schůze výboru ve schváleném pořadí

Dále předsedkyně výboru dr. Kupčová navrhla, aby 33. schůze výboru byla rozšířena, a to o bod "Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Dohoda mezi Českou republikou a Libanonskou republikou o podpoře a vzájemné ochraně investic podepsaná dne 19. září 1997 v Bejrútu (tisk 339)", který by výbor projednal ve čtvrtek 5.3. v 16.00 hod.

Ze 12 přítomných poslanců

- 12 hlasovalo pro - Procházka, Bartošková, Röschová, Kupčová, Marvanová, Orel, Jičínský, Španbauer, Noveská, Polášek, Rujbrová, Matulka.

K bodu 4: Návrh posl. O. Kužílka a H. Marvanové na vydání zákona, kterým se mění zákon ČNR č. 102/1992 Sb., kterým se upravují některé otázky související s vydáním zákona č. 509/1991 Sb., kterým se mění, doplňuje a upravuje občanský zákoník (tisk 257)

Poslanecká sněmovna na své 20. schůzi dne 3.2.1998 projednávala návrh posl. O. Kužílka a H. Marvanové na vydání zákona, kterým se mění zákon ČNR č. 102/1992 Sb., kterým se upravují některé otázky související s vydáním zákona č. 509/1991 Sb., kterým se mění, doplňuje a upravuje občanský zákoník (tisk 257) ve druhém čtení. Na návrh zpravodaje posl. Snítilého byl tento návrh opět vrácen ústavně prvánímu výboru k novému projednání.

Navrhovatelka posl. Marvanová seznámila výbor se stavem projednávání.

Zpravodaj posl. Kudláček doporučil, aby Poslanecká sněmovna Parlamentu návrh schválila.

V rozpravě posl. Matulka navrhl, aby výbor doporučil Poslanecké sněmovně návrh neschválit.

Dále v rozpravě vystoupili posl. Kupčová, Marvanová, Kudláček, Noveská a Röschová.

Poslanci souhlasili s tím, aby vystoupil dr. Vagner z Ministerstva pro místní rozvoj.

V podrobné rozpravě vystoupil posl. Matulka, a to s připomínkou k čl. II (ze 14 přítomných 5 hlasovalo pro, 7 proti a 2 nehlasovali - návrh nebyl přijat).

S návrhem posl. Matulky, aby výbor doporučil Poslanecké sněmovně návrh neschválit poslanci nesouhlasili (ze 14 přítomných 5 hlasovalo pro a 8 proti).

Závěrem výbor na návrh posl. Kudláčka doporučil Poslanecké sněmovně, aby návrh schválila.

Ze 14 přítomných poslanců

- 8 hlasovalo pro - Procházka, Bartošková, Röschová, Benda, Marvanová, Kudláček, Orel, Noveská,

- 5 proti - Jičínský, Španbauer, Polášek, Rujbrová, Matulka,

- 1 nehlasovala - Kupčová.

Výbor vyslovil souhlas, aby bod "Řešení problematiky nepřímých novel" byl přeložen z 16.00 hod. na 15.00 hod. (z 12 přítomných 12 hlasovalo pro).

 

Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1998

2. volební období

95

USNESENÍ

ústavně právního výboru

z 33. schůze dne 4. března 1998

k návrhu posl. O. Kužílka a H. Marvanové na vydání zákona, kterým se mění zákon ČNR č. 102/1992 Sb., kterým se upravují některé otázky související s vydáním zákona č. 509/1991 Sb., kterým se mění, doplňuje a upravuje občanský zákoník (tisk 257)

Po odůvodnění člena návrhové skupiny poslanců JUDr. Hany Marvanové, zpravodajské zprávě posl. RNDr. Libora Kudláčka a po rozpravě

ústavně právní výbor

I. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby návrh schválila,

II. pověřuje předsedkyni výboru, aby toto usnesení předložila předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu,

III. zmocňuje zpravodaje výboru, aby ve schůzi Poslanecké sněmovny podal zprávu o výsledcích projednávání tohoto návrhu zákona ve schůzi ústavně právního výboru,

IV. zmocňuje zpravodaje výboru, aby ve spolupráci s legislativním odborem Kanceláře Poslanecké sněmovny provedl příslušné legislativně technické úpravy.

 

RNDr. Libor KUDLÁČEK v.r.

zpravodaj výboru

Marek BENDA v.r.

ověřovatel výboru

 

JUDr. Jitka KUPČOVÁ v.r.

předsedkyně výboru

K bodu 5: Řešení problematiky předkládání tzv. komplexních pozměňovacích návrhů při projednávání návrhů zákonů v Poslanecké sněmovně a problematiky týkající se včleňování částí, jež jsou novelou zcela jiného zákona

Organizační výbor na své schůzi dne 3. prosince 1997 uložil legislativnímu odboru Kanceláře Poslanecké sněmovny vypracovat stanovisko, zda není v rozporu s jednacím řádem takový postup, při kterém je při projednávání návrhu zákona v Poslanecké sněmovně do něj včleněna pozměňovacím návrhem část, jež je novelou zcela jiného zákona. Zároveň požádal ústavně právní výbor aby stanovisko legislativního odboru projednal a navrhl svým usnesením Poslanecké sněmovně nejvhodnější postup v dané věci a rovněž v případě předložení tzv. komplexního pozměňovacího návrhu a posléze schválené postupy zahrnul do poznatků pro práci podvýboru ústavně právního výboru pro přípravu novely zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny.

Původně byl určen zpravodajem posl. Zajíček, poté co se vzdal poslaneckého mandátu, byl zpravodajem určen posl. Koháček, který je zároveň předsedou podvýboru pro přípravu novely zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny. Poslanci obdrželi stanovisko legislativního odboru k této problematice.

Zpravodaj posl. Koháček mj. informoval, že se už touto problematikou zabýval podvýbor pro přípravu nvoely zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny a nvrhl výboru, aby doporučil Poslanecké sněmovně, aby tato problematika byla řešena novelou zákona o jednacím řádu.

V obecné rozpravě vystoupili posl. Španbauer, Koháček, Benda, Matulka, Jičínský, Röschová, a to i opakovaně.

Posl. Maulka navrhl, aby do přijetí novely zákona o jednacím řádu se Poslanecká sněmovna řídila při řešení této problematiky dosavadními zvyklostmi, které se při jednání Poslanecké sněmovny vytvořily.

Závěrem výbor přijal usnesení ve smyslu návrhů posl. Koháčka a Matulky.

Z 10 přítomných poslanců

- 10 hlasovalo pro - Bartošková, Röschová, Koháček, Benda, Kupčová, Jičínský, Španbauer, Noveská, Polášek, Matulka.

/Schůze výboru byla přerušena v 18.15 hod./

 

Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1998

2. volební období

96

USNESENÍ

ústavně právního výboru

z 33. schůze dne 4. března 1998

k řešení problematiky předkládání tzv. komplexních pozměňovacích návrhů při projednávání návrhů zákonů v Poslanecké sněmovně a problematiky týkající se včleňování částí, jež jsou novelou zcela jiného zákona

Po zpravodajské zprávě posl. Petra Koháčka a po rozpravě

ústavně právní výbor

I. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby tato problematika byla řešena novelou zákona o jednacím řádu,

II. do přijetí novely zákona o jednacím řádu řídit se při řešení této problematiky dosavadními zvyklostmi, které se při jednání Poslanecké sněmovny vytvořily,

III. zmocňuje poslance Marka Bendu, aby s tímto stanoviskem seznámil organizační výbor Poslanecké sněmovny,

IV. pověřuje zpravodaje poslance Petra Koháčka, aby toto usnesení odůvodnil ve schůzi Poslanecké sněmovny,

V. pověřuje předsedkyni výboru JUDr. Jitku Kupčovou, aby toto usnesení předložila předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu.

 

Petr KOHÁČEK v.r.

zpravodaj výboru

Marek BENDA v.r.

ověřovatel výboru

 

JUDr. Jitka KUPČOVÁ v.r.

předsedkyně výboru

/5.3.1998 - schůze výboru zahájena v 10.00 hod. - řídila předsedkyně výboru

JUDr. Jitka KUPČOVÁ/

K bodu 6: Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu přístup České republiky k Severoatlantické smlouvě sjednané ve Washingtonu dne 4. dubna 1949 (tisk 384)

Návrh odůvodnil náměstek ministra zahraničních věcí JUDr. Pavel Telička. Jeho úvodní slovo doplnil náměstek ministra obrany ing. Jaromír Novotný.

Zpravodaj posl. Koháček ve své obsáhlé zpravodajské zprávě navrhl výboru, aby doporučil Poslanecké sněmovny návrh schválit.

Posl. Matulka jako další zpravodaj vyslovil nesouhlas s vystoupením náměstků ministra zahraničních věcí a ministra obrany i zpravodje posl. Koháčka a předložil výboru několik návrhu (viz dále u hlasování).

Ministr zahraničních věcí ing. Jaromír Šedivý reagoval na vystoupení zpravodajů posl. Koháčka a Matulky.

V obecné rozpravě vystoupili posl. Jičínský, Koháček a Matulka.

Na jejich dotazy a připomínky reagoval ministr zahraničních věcí dr. Šedivý a náměstek ministra zahraničních věcí dr. Telička.

Dále ještě vystoupili posl. Benda, Jičínský a Matulka.

Před ukončením obecné rozpravy poslanci hlasovali o návrhu posl. Matulky, a to, aby ústavně právní výobr po ukončení obecné rozpravy přerušil jednání o tomto tisku do doby než členům ústavně právního výboru bude předloženo znění osmi smluv, které jsou uvedeny na str. 8 a 9 (písm. F) předkládací zprávy k tisku 384. Tento návrh nebyl přijat (ze 14 přítomných 1 hlasoval pro, 12 proti a 1 nehlasoval).

Závěrem zpravodaj posl. Koháček navrhl, aby výbor doporučil Poslanecké sněmovně, aby návrh schválila.

Ze 14 přítomných poslanců

- 13 hlasovalo pro - Procházka, Bartošková, Röschová, Koháček, Benda, Kupčová, Marvanová, Orel, Jičínský, Španbauer, Noveská, Teplík, Polášek,

- 1 proti - Matulka.

 

Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1998

2. volební období

97

USNESENÍ

ústavně právního výboru

z 33. schůze dne 5. března 1998

k vládnímu návrhu, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu přístup České republiky k Severoatlantické smlouvě sjednané ve Washingtonu dne 4. dubna 1949 (tisk 384)

Po odůvodnění ministra zahraničních věcí PhDr. Jaroslava Šedivého, náměstka ministra zahraničních věcí JUDr. Pavla Teličky, náměstka ministra obrany ing. Jaromíra Novotného, zpravodajských zprávách posl. Petra Koháčka a JUDr. Dalibora Matulky a po rozpravě

ústavně právní výbor

I. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby návrh schválila,

II. pověřuje předsedkyni výboru, aby toto usnesení předložila předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu,

III. zmocňuje zpravodaje výboru Petra Koháčka, aby ve schůzi Poslanecké sněmovny podal zprávu o výsledcích projednávání tohoto návrhu zákona ve schůzi ústavně právního výboru.

 

Petr KOHÁČEK v.r.

zpravodaj výboru

 

JUDr. Dalibor MATULKA v.r.

zpravodaj výboru

Marek BENDA v.r.

ověřovatel výboru

 

JUDr. Jitka KUPČOVÁ v.r.

předsedkyně výboru

 

Dále bylo hlasováno o návrzích zpravodaje posl. Matulky, a to, aby Poslanecká sněmovna

- pokračovala v jednání o tisku 384 až poté, až poslanci obdrží znění osmi smluv, které jsou uvedeny na str. 8 a 9 (písm. F) předkládací zprávy k tisku 384,

- odročila projednávání tisku 384 až do doby než bude Poslaneckou sněmovnou přijat zákon o referendu a v ČR uskutečněno referendum,

- odročila projednávání tisku 384 do doby než bude ukončen schvalovací a ratifikační proces v parlamentech všech současných členských států NATO.

Tyto návrhy nebyly přijaty - ze 14 přítomných 1 hlasoval pro, 12 proti a 1 nehlasoval.

Poslanci dále hlasovali o návrhu posl. Matulky, aby ústavně právní výbor doporučil Poslanecké sněmovně, aby souhlas Poslanecké sněmovny s tiskem 384 byl vysloven třípětinovým kvórem v Poslanecké sněmovně (ze 14 přítomných 1 hlasoval pro, 9 proti a 4 nehlasovali - návrh nebyl přijat).

Náměstek ministra zahraničních věcí dr. Telička poděkoval poslancům za projednávání s tím, že je ochoten kdykoliv přijít do ústavně právního výboru k vysvětlení a objasnění právních aspektů dané problematiky.

K bodu 7: Žádost předsedy zemědělského výboru ing. Karla Machovce, aby ústavně právní výbor zaujal stanovisko k některým připomínkám k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění zákon ČNR č. 301/1992 Sb., o Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky, ve znění pozdějších předpisů (tisk 330)

Předseda zemědělského výboru ing. Karel Machovec předložil ústavně právnímu výboru dopis, ve kterém požádal ústavně právní výbor o zaujetí stanoviska k některým připomínkám k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění zákon ČNR č. 301/1992 Sb., o Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky, ve znění pozdějších předpisů (tisk 330). Tento dopis poslance Machovce obdrželi všichni členové výboru dne 4.3.1998. Na návrh posl. Orla si poslanci měli připomínky prostudovat a vyjádřit se k dalšímu postupu.

Po obsáhlé rozpravě, ve které vystoupili posl. Matulka, Koháček, Jičínský, Kupčová, Orel, Noveská, Röschová, a to i opakovaně, výbor konstatoval, že problematika, která má být posouzena je velmi složitá a žádá si hlubší odborné posouzení. Po zvážení časových možností výboru a jeho zaměření se ústavně právní výbor usnesl touto problematikou nezabývat. (Ze 14 přítomných 14 hlasovalo pro.)

 

Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1998

2. volební období

98

USNESENÍ

ústavně právního výboru

z 33. schůze dne 5. března 1998

k žádosti předsedy zemědělského výboru ing. Karla Machovce, aby ústavně právní výbor zaujal stanovisko k některým připomínkám k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění zákon ČNR č. 301/1992 Sb., o Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky, ve znění pozdějších předpisů (tisk 330)

Po úvodním slově předsedkyně výboru JUDr. Jitky Kupčové a po obsáhlé rozpravě

ústavně právní výbor

konstatoval, že problematika, která má být posouzena je velmi složitá a žádá si hlubší odborné posouzení. Po zvážení časových možností výboru a jeho zaměření se ústavně právní výbor usnesl touto problematikou nezabývat.

 

Marek BENDA v.r.

ověřovatel výboru

 

JUDr. Jitka KUPČOVÁ v.r.

předsedkyně výboru

K bodu 8: Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Dohoda mezi Českou republikou a Libanonskou republikou o podpoře a vzájemné ochraně investic podepsaná dne 19. září 1997 v Bejrútu (tisk 339)

Návrh odůvodnil zástupce Ministerstva financí ing. Milan Galler.

Zpravodaj posl. Teplík ve své zpravodajské zprávě navrhl, aby výbor doporučil Poslanecké sněmovně, aby návrh schválila.

V rozpravě vystoupili posl. Koháček, Kupčová, Benda,

Závěrem výbor na návrh zpravodaje doporučil Poslanecké sněmovně, aby návrh schválila.

Z 8 přítomných poslanců

- 8 hlasovalo pro - Procházka, Koháček, Benda, Kupčová, Marvanová, Kudláček, Orel, Teplík.

 

Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1998

2. volební období

99

USNESENÍ

ústavně právního výboru

z 33. schůze dne 5. března 1998

k vládnímu návrhu, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Dohoda mezi Českou republikou a Libanonskou republikou o podpoře a vzájemné ochraně investic podepsaná dne 19. září 1997 v Bejrútu (tisk 339)

Po odůvodnění zástupce Ministerstva financí ing. Milana Gallera, zpravodajské zprávě posl. Tomáše Teplíka a po rozpravě

ústavně právní výbor

I. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby návrh schválila,

II. pověřuje předsedkyni výboru, aby toto usnesení předložila předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu,

III. zmocňuje zpravodaje výboru, aby ve schůzi Poslanecké sněmovny podal zprávu o výsledcích projednávání tohoto návrhu zákona ve schůzi ústavně právního výboru.

 

Tomáš TEPLÍK v.r.

zpravodaj výboru

Marek BENDA v.r.

ověřovatel výboru

 

JUDr. Jitka KUPČOVÁ v.r.

předsedkyně výboru

K bodu 9: Vládní návrh ústavního zákona o bezpečnosti České republiky (tisk 282)

Výbor navázal na své předchozí jednání dne 22.1.1998. Ministerstvo obrany vypracovalo a předložilo pracovní verzi nového znění návrhu tohoto zákona, podle dřívějších připomínek, který poslanci obdrželi již na své lednové schůzi.

Po obsáhlé rozpravě, ve které vystoupili posl. Kupčová, Benda, Koháček, Orel, Procházka, Jičínský, a na kterou reagoval náměstek ministra obrany ing. Vladimír Šuman, se poslanci dohodli, že své jednání přeruší do příštího týdne, kdy jim Ministerstvo obrany předloží další pracovní verzi návrhu zákona upravenou podle dnešního jednání.

/Schůze výboru byla ukončena v 19.30 hod./

 

Marek BENDA

ověřovatel výboru

 

JUDr. Jitka KUPČOVÁ

předsedkyně výboru



Přihlásit/registrovat se do ISP