Zápis

z 2. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví

konané ve dnech 11. a 12. září 1996

Přítomni: E.Bureš, P.Čermák, R.Čevela, M.Emmerová, E.Fischerová, J.Gavlasová, J. Janeček, K. Jirousová, M. Kolářová, V. Krása, K. Nejezchleb, J. Pešková, I. Plechatá, Z. Škromach, V. Špidla, J. Zvěřina

Schůzi výboru zahájil v 10.00 h předseda výboru V. Špidla. V úvodu seznámil poslance, že omluveni poslanci jsou Štrait, Navrátil a Šojdrová.

Ke schválenému programu schůze nebyly žádné výhrady nebo doplnění.

K bodu 1:

Příprava k ustavení podvýborů VSPZ. Předseda výboru V. Špidla informoval poslance o záměru zřídit podvýbor pro zdravotně postižené a dále zřídit podvýbor pro udělování investičních dotací ve zdravotnictví a v sociální sféře.

V rozpravě vystoupil poslanec Krása, který upozornil na předložený materiál, který podporuje zřízení podvýboru pro zdravotně postižené. Poslankyně Fischerová doporučila zřízení podvýboru, jako předsedu navrhla posl. Janečka. V další rozpravě vystoupili Bureš, Janeček, Fischerová, Kolářová.

Na závěr obecné rozpravy dal předseda výboru hlasovat v procedurálním návrhu poslankyně Kolářové, který doporučil odložit projednávání problematiky podvýboru pro investiční dotace na další schůzi výboru. Pro tento návrh se vyslovilo 11 poslanců pro, 4 se zdrželi, návrh byl přijat.

V rozpravě o organizačních náležitostech a návrhu podvýboru pro zdravotně postižené poslanec Špidla navrhl, aby podvýbor měl 9 členů, z tohoto počtu, aby 4 poslanci byli členové VSPZ. Poslanec Čermák s ohledem k výborové většině navrhl, aby 5 členů bylo z VSPZ. Návrhy byly přijaty, 11 poslanců pro, 3 se zdrželi.

Po tomto hlasování předseda výboru navrhl 15 minutovou přestávku, ve které se poslanci dohodli o případné nominaci na členy podvýboru. Jako členové podvýboru byli navrženi poslankyně Jana Gavlasová, Jaroslav Zvěřina, Václav Krása a poslankyně Milena Kolářová. Poslankyně Kolářová navrhla jako předsedu výboru poslance Václava Krásu, poslanec Čevela navrhl poslankyni Janu Gavlasovou jako předsedkyni. Poslankyně Gavlasová tento návrh nepřijala. Předseda Špidla dal hlasovat o návrhu, aby předsedou podvýboru byl Václav Krása. Návrh byl přijat, 16 poslanců pro, 1 se zdržel. Místopředsedkyní výboru byla zvolena Jana Gavlasová na návrh Jaroslava Zvěřiny. (14 poslanců pro, 1 se zdržel). Při hlasování o všech členech podvýboru byl návrh přijat, 15 poslanců pro.

Na závěr projednávání tohoto bodu byl poslancům předložen návrh usnesení č. 4/1996, pro který se vyslovilo 15 poslanců. O usnesení hlasovali poslanci Bureš, Čermák, Čevela, Emmerová, Fischerová, Gavlasová, Janeček, Jirousová, Kolářová, Krása, Nejezchleb, Pešková, Plechatá, Škromach, Špidla, Zvěřina.

K bodu 2: Sdělení předsedy

Předseda výboru Vladimír Špidla informoval poslance o řadě schůzek, které proběhly. Jako nejdůležitější pokládá setkání s ministrem práce a sociálních věcí a setkání s ministrem zdravotnictví. Jednání na Ministerstvu zdravotnictví se dotýkalo především řešení stavu po ústavním nálezu a o procedurálním způsobu projednání zákona, který bude řešit otázku cen zdravotnictví. E. Fischerová vystoupila s dotazem, zda je k vystoupení ministrů materiál. Předseda informoval poslance o podvýboru rozpočtového výboru pro kontrolu a o podvýboru pro rozvoj venkova, který je ustaven při zemědělském výboru. Dále informoval o žádosti ing. V. Přibíka z Ministerstva zdravotnictví o možné účasti v komisi ministerstva, která se zabývá vytvářením elektronické karty pro pojištěnce. Dr. Rychlý z Ministerstva práce a sociálních věcí navrhuje konzultační setkání k Mezinárodní smlouvě mezi Českou republikou a Švýcarskou konfederací sociálního zabepečení. Ministr Stráský informuje výbor o výběrovém řízení na funkci ředitele FN s poliklinikou Brno-Bohunice a prosí poslance výboru, aby případnou nominaci sdělili do 10. října 1996.

Po rozpravě výbor na návrh poslance V. Škromacha přijal k tomuto bodu usnesení č. 5/1996. Pro bylo 15 poslanců. O usnesení hlasovali poslanci Bureš, Čermák, Čevela, Emmerová, Fischerová, Gavlasová, Janeček, Jirousová, Kolářová, Krása, Nejezchleb, Pešková, Plechatá, Škromach, Špidla, Zvěřina.

Miroslav Havrda, předseda SSL ČR zve poslance výboru na seminář k současným problémům financování soukromého zdravotnictví, pozvánka k dispozici, výbor vzal na vědomí. Dr. E. Zörner - ředitel firmy GLAXO s.r.o. nabízí prezentaci studie NETRA s účastí Dr. Hofmayera, poslanci o akci projevili zájem s tím, že na návrh poslance Bureše, by k tomuto bodu měli být přizváni zástupci Ministerstva zdravotnictví. Nadace Fridrich Ebert Spiftung, organizuje seminář k problematice zahraniční zaměstnanosti v České republice, který se bude konat v hotelu Forum. P. Čermák projevil přání, aby poslanci výboru byli informováni o ustavení dalších podvýborů výboru v Poslanecké sněmovně. Předseda dále informoval poslance o došlé petici Sdružení pro ochranu za práva nenarozených dětí na život a seznámil poslance s textem petice.

V bodě Různé vystoupila poslankyně Fischerová s návrhem znovu se zabývat nabídkou Nadace projektu HOPE ve spolupráci s Klubem manažerů, zahájit další serii manažerských kurzů s podporou výboru pro sociální politiku a zdravotnictví. Poslanec Špidla informoval poslance o svém jednání s Dr. Polákem s tím, že na doporučení místopředsedů a po vlastním rozhodnutí zatím výbor neprojevil zájem v této iniciativě pokračovat. Hlavním důvodem je postavení Poslanecké sněmovny a jejích orgánů, které by měly zvažovat svoji účast na nových akcích. Poslankyně Fischerová v diskusi nad připravovaným programem 3. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví uvedla, že by by bylo vhodné trvat u všech důležitých témat, ke kterým patří i projednávání státního závěrečného účtu, na účasti ministrů.

První jednací den byl ukončen ve 12,15 hodin.

Pokračování schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví dne 12. září 1996.

2. schůze výboru pokračovala v 10.00 hodin. Schůzi výboru řídil předseda výboru V. Špidla.

V bodě 4 - Ministra práce a sociálních věcí k Aktuální situaci v resortu. Ministr práce a sociálních věcí J. Vodička ve svém úvodním vystoupení představil náměstky Ministerstva práce a sociálních věcí a jejich věcné vymezení a představil některé vrchní ředitele odborů. Dále seznámil poslance se stavem vývoje nezaměstnanosti a vývojem mzdové oblasti. V oblasti vývoje platových tarifů ministr práce a sociálních věcí rovněž infmormoval poslance o přípravě novelizace zákona, který upravuje poskytování dávek státní sociální podpory. Rovněž se na Ministerstvu práce a sociálních věcí pracuje na věcném záměru zákona o sociální pomoci. Další důležitou oblastí je vyhodnocování výsledků posudkové služby v návaznosti na přijetí nového důchodového zákona. Mezi důležité právní a legislativní úkony, které čekají ministerstvo patří valorizace rent ke konci roku, úprava cestovních náhrad, změna některých ustanovení o civilní službě. Ministerstvo práce a sociálních věcí pracuje na precizaci dotazníků Evropské unie a připravuje se na přijetí Sociální charty.

V rozpravě vystoupili poslanec Škromach, který se dotázal na připravovanou koncepci zákoníku práce. Ministr Vodička upozornil, že je zde záměr vydat se cestou hluboké novelizace občanského zákoníku. Současné pracovní právo již nevyhovuje nově vzniklým podmínkám. Poslankyně Fischerová se vyjádřila k posuzování invalidity, kde je vysoký počet stížností. Ministr Vodička upozornil, že ke stížnostem je objektivní důvod v tom, že nelze uspokojit všechny žádosti na udělení plného invalidího důchodu. Poslanec Janeček otevřel problém, týkající se ústavů sociální péče.

V další rozpravě vystoupili Janeček, Vodička, Emmerová, Jirousová, Škromach. Diskutovala se opět posudková služba, zaměstnávání zahraničních dělníků a některé problémy v oblasti zřizování domovů důchodců.

Na závěr jednání předseda výboru V. Špidla vyslovil naději, že i v budoucnu bude ze strany ministerstva ochota poskytovat včas užitečné informace poslancům výboru , neboť jen tak je možná kvalitní spolupráce.

K bodu 5: Úvodní vystoupení ministra zdravotnictví k aktuální situaci v resortu uvedl ministr zdravotnictví J. Stráský.. Ministr Stráský krátce představil nové jmenované náměstky Ministerstva zdravotnictví s jejich věcnou náplní. Ve stručném úvodním vystoupení se zabýval problematikou hospodaření nemocnic, která má nadále nákladně narůstající tendenci a vyžaduje největší prostředky na zdravotní péči. Jako dobrou cestu v této situaci vidí postupný přechod na úhradu za diagnozu, která může vést k racionalizaci léčby. Připravovaná reorganizace v oblasti lůžkových zařízení, zaměřená především na redukci nadměrného počtu lůžek by měla být provázána uvolňováním některých lůžek do sociální sféry. Při všech těchto krocích musí být zachována stávající dostupnost lékařské péče. Další důležitou výdajovou stránkou je léková problematika.

V oblasti lékové regulace se situace problematizuje nálezem ústavního soudu, přesto ministerstvo ještě před účinností nového zákona, které by věci, které jsou doposud upraveny vyhláškami řešilo zákonem, zvažuje urychlenou novelizaci vyhlášky o léčivech. V oblasti pojišťoven se příznivě vyvíjí slučovací proces jako optimální výsledná varianta se jeví počet 6 - 8 zdravotních pojišťoven.

V rozpravě vystoupili Špidla, Emmerová, Fischerová. Jednalo se především o přípravu krizových scénářů pro případné prodlužování v oblasti schvalování zákona upravující financování ve zdravotnictví, dále o standardizaci výkonů a její návaznosti na celkové financování zdravotnictví. Ministr Stráský se vyjádřil, že problém není stanovit příslušné standardy, ale spíše vyhodnotit zda na příslušnou zdravotní situaci je použit oprávněný standard léčení. Poslanec Janeček otevřel otázku budování sítě zdravotnických zařízení a otázku akreditací. Poslanec Škromach vznesl dotaz na možné zvyšování příspěvků státu za pojištěnce, kteří nejsou výdělečně činní, ale kteří přesto spotřebovávají největší díl zdravotní péče. Dále z hostí bylo dovoleno vystoupit Dr. Hutařovi, který upozornil, že z očekávaných 8 mld Kč, na nichž se bude podílet občan, nejvíce zatíží dlouhodobě nemocné a zdravotně postižené. Bylo by vhodné tuto záležitost dopředu kvantifikovat a zvážit možné dopady na tuto skupinu obyvatelstva.

Na závěr jednání předseda výboru V. Špidla poděkoval ministru za předloženou zprávu a diskusi a upozornil, že k některým specifickým otázkám se výbor vrátí v pozdější době.

K bodu 6: Návrh termínu a pořadu 3. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví. Předseda výbnoru předložil návrh 3. schůze výboru, včetně doporučení k funkci zpravodajů. Z rozpravy, ve které vystoupili poslankyně Kolářová, Špidla, Fischerová, vyplynulo, že je vhodné nevymezovat jednotlivé body časovým intervalem, ale pouze začátkem doby projednávání. Poslankyně Kolářová vznesla návrh na rozšíření programu o otázku dovolby do podvýboru pro zdravotně postižené a o diskusi k problematice podvýboru pro investiční dotace. Návrh byl přijat všemi přítomnými poslanci (16 poslanců pro). Poslanec V. Špidla navrhl zařadit bod Diskuse k situaci ve zdravotnictví po nálezu ústavního soudu. Po rozpravě, ve které vystoupili Kolářová, Krása, Čermák, Janeček, Špidla, návrh nebyl přijat. (8 poslanců pro, 8 poslanců proti). Pro návrh termínu a pořadu 3. schůze se vyslovilo 15 poslanců, 1 poslanec se zdržel.

Schůze výboru byla zakončena ve 12.30 hodin.

 

V Praze 13. září 1996

Zaznamenal: ing. A. Papoušek

Napsala: V. Vesecká

 

Jaroslav Zvěřina, v.r.
ověřovatel výboru

Vladimír Špidla, v.r.
předseda výboru



Přihlásit/registrovat se do ISP