Zápis

ze 3. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví,

konané ve dnech 18. a 19. září 1996

 

Přítomni: viz prezenční listina;

Omluveni: 18. září posl. Navrátil, Pešková, Šojdrová;

19. září Pešková, Šojdrová;

Schůzi výboru zahájil v 10.05 h předseda výboru V. Špidla.

K bodu 1: Státní závěrečný účet - kapitola 313 Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Za Ministerstvo práce a sociálních věcí návrh státního závěrečného účtu předložil výboru náměstek ministr práce a sociálních věcí J. Dostal. Upozornil na některé důležité rozpočtové výdaje, kterými byly valorizace, výplata odškodného některým obětem nacistické perzekuce, výplata dávek státní sociální podpory. Náměstek Dostal upozornil, že jde o schválení závěrečného účtu za rok 1995, tedy záležitost již prakticky rok starou.

Zpravodajem k tomuto bodu byl výborem určen poslanec J. Janeček. Ve zpravodajské zprávě se zabýval především problematikou udělování dotací občanským sdružením, kde je příliš slabá kontrolní činnost. Závěrem svého vystoupení doporučil příjmou státní závěrečný účet kapitoly Ministerstva práce a sociálních věcí.

V rozpravě vystoupil poslanec Špidla, který si vyžádal zhodnocení problematiky výběru a nevýběru pojistného na sociální zabezpečení. Náměstek J. Dostal uvedl, že výběr pojistného je relativně stabilní, vede se přesná evidence o neplatičích. Otázka vymáhání je v rukou na České správy sociálního zabezpečení. K problematice občanských sdružení uvedl, že se zvažuje přehodnocení celé metodiky udělování dotací občanským sdružením. Upozornil na nárůst procenta pracovní neschopnosti a na stabilizaci přiznávání plných invalidních důchodů.

V obecné rozpravě vystoupil poslanec Štrait, který se dotázal na možné odstraňování tvrdosti v přidělování jednorázových částek některým obětem nacistické perzekuce, dále na koordinaci poskytování dotací občanským sdružením, kde mnohdy více resortů přidělí dotace stejnému občanskému sdružení. Další dotaz byl směřován

k výplatě invalidních důchodů a posledním dotazem bylo, kde jsou uloženy prostředky České správy sociálního zabezpečení. Další dotaz vznesla poslankyně Fischerová, jaká opatření přijalo Ministerstvo práce a sociálních věcí ke kontrolnímu závěru Nejvyššího kontrolního úřadu. V další rozpravě vystoupili poslanci Škromach, Fischerová. Dále vystoupil vrchní ředitel Ondračka s příslibem, že Ministerstvo práce a sociálních věcí poskytne zprávu o opatřeních ministerstva ke kontrolnímu závěru NKÚ. V případě odškodnění jde o poměrně málo případů, které nebyly zahrnuty, bohužel zákon neumožňuje jít nad rámec těchto případů. Volným výkladem Ministerstvo práce a sociálních věcí se umožňuje výplata těchto dávek pro případy vzniklé do 9. května 1945. V případě občanských sdružení, nejde o izolovanou záležitost, ale o meziresortní problematiku, která bude v budoucnu řešena. Prostředky České správy sociálního zabezpečení jsou ze zákona vedeny u České národní banky. Ostatní účty jsou vedeny u Komerční banky. Dále vystoupil doc. Semel za Koordinační svaz důchodců s dotazem na bilanci důchodového zabezpečení, kde došlo k určitému znevýhodnění připojením SVP k základnímu důchodu.

Na závěr projednávání tohoto bodu přednesl poslanec Janeček návrh

usnesení č. 6/1996, které bylo přijato všemi hlasy (16 poslanců pro). O usnesení hlasovali poslanci Bureš, Čermák, Čevela, Emmerová, Fischerová, Gavlasová, Janeček, Jirousová, Kolářová, Krása, Nejezchleb, Plechatá, Škromach, Špidla, Štrait, Zvěřina.

Schůze výboru pokračovala ve 14.00 h.

bodem 1, kterým byl Státní závěrečný účet za rok 1995 - kapitola 335 Ministerstvo zdravotnictví. Za Ministerstvo zdravotnictví závěrečný účet předložil náměstek ministra zdravotnictví J. Heller. Seznámil poslance se strukturou investičních a neinvestičních výdajů. Nejvyšší nárůst se projevil především v neinvestičních výdajích.

Zpravodajskou zprávu přednesla poslankyně E. Fischerová. Upozornila, že v případě návrhu státního závěrečného účtu jde pouze o částečný pohled financování zdravotnictví je vícezdrojové, jde především o příjmy z pojistného na všeobecné zdravotní pojištění. Upozornila, že neexistuje ucelený pohled na investice. Přes řadu výhrad doporučuje státní závěrečný účet přijmout s některými doporučeními.

V rozpravě vystoupili Heller, Janeček, Kolářová. Poslankyně Fischerová upozornila, že hodlá požádat ministra zdravotnictví a ministra financí, aby předložili výboru každoročně spolu s návrhem státního rozpočtu údaje o celkových výdajích na zdravotní péči v České republice.

Po rozpravě, ve které vystoupili Kolářová, Janeček, Fischerová, Heller, zástupce ministerstva financí, bylo doporučeno tento bod pojmout zvlášť. V této souvislosti podal poslanec V. Krása procedurální návrh na zařazení nového bodu, kterým byly "Výdaje ve zdravotnictví". Návrh byl přijat 12 hlasy, tedy 3/5 výboru.

Poslankyně Fischerová na závěr 2. bodu předložila návrh usnesení č. 7/1996. Pro usnesení se vyslovilo 16 poslanců, všichni přítomní. O usnesení hlasovali poslanci, Špidla, Krása, Fischerová, Plechatá, Zvěřina, Kolářová, Janeček, Čevela, Emmerová, Gavlasová, Nejezchleb, Bureš, Štrait, Jirousová. Škromach, Čermák.

K bodu "O výdajích ve zdravotnictví". V nově zařazeném bodu se diskutovala především metodika vyhodnocení nákladů ve zdravotnictví. V rozpravě vystoupili Špidla, Fischerová, Kolářová,. Diskutovalo se, zda předkládat údaje o celkových výdajích na zdravotnictví spolu s návrhem státního závěrečného účtu nebo s návrhem státního rozpočtu.

Na závěr tohoto bodu předložila poslankyně Fischerová návrh usnesení č. 8/1996, které bylo přijato 16 poslanců pro, 1 se zdržel. O usnesení hlasovali poslanci: Špidla, Krása, Fischerová, Plechatá, Kolářová, Janeček, Čevela, Emmerová, Gavlasová, Nejezchleb, Bureš, Štrait, Jirousová, Čermák, Škromach, Zvěřina.

Schůze výboru pokračovala 2. den 19. 9. 1996. Pokračování schůze zahájil poslanec V. Špidla v 9.05 h.

K bodu 5: Zpráva o schválených výročních zprávách zaměstnaneckých pojišťoven a výroční zpráva a závěrka Všeobecné zdravotní pojišťovny. Vystoupil ministr zdravotnictví J. Stráský. Upozornil, že se výbor zabývá materiálem, který je poplatný roku 1995 a v tomto případě se jedná již o velmi starý materiál. Současná situace s ohledem na pohyb pojišťenců je ve Všeobecné zdravotní pojišťovně odlišná. Všeobecná zdravotní pojišťovna měla v roce 1995 63 % pojištěnců, příjmy byly splněny na 112 % proti pojistnému plánu, bohužel výdaje přesáhly 124 %. Důvodem došlo k zápornému výsledku, který je ve výši 2,5 mld.

Zpravodajem k tomuto bodu byl výborem ustaven poslanec E. Bureš. Všeobecná zdravotní pojišťovna hospodáří s veřejnoprávními prostředky. Stav je neuspokojivý vzhledem k deficitu, který nastal, současný deficit se nadále prohlubuje. Ve zpravodajské zprávě se poslanec Bureš dále zabýval otázkou smluvní politiky Všeobecné zdravotní pojišťovny, zásadám výběru smluvních partnerů a otázkou použití rezervního fondu na pohledávky. Přes výhrady k deficitu Všeobecné zdravotní pojišťovny, poslanec Bureš doporučil výroční zprávu a účetní závěrku Všeobecní zdravotní pojišťovny schválit.

Na přímou žádost předsedy výboru V. Špidly, vystoupila prokuristka Všeobecné zdravotní pojišťovny paní Musílková. Zabývala se především možností regulací u nákladů u Všeobecné zdravotní pojišťovny, otázkou smluvní politiky a nově zavedeným institutem tripartitních jednání. V otázce vymáhání pohledávek bohužel Všeobecná zdravotní pojišťovna v případě likvidace a konkurzu není prvním věřitelem. Rezervní fond by bylo možné řešit pouze za dramatického snížení hodnoty bodu, což není možné. Celkové náklady pojišťovny jsou 3,8 %, což je ve srovnání s ostatními pojišťovnami velmi uspokojivý výsledek. V rozpravě vystoupila poslankyně Fischerová s kritikou některých postupů České národní zdravotní pojišťovny. Ministr Stráský upozornil, že experimentální podstatu České národní zdravotní pojišťovny v nejbližší době hodlá vymezit mantinely, pro některá opatření, která mají motivační aspekt. Dále vystoupili Janeček, Fischerová, Navrátil, Musílková. Diskutovala se otázka České národní zdravotní pojišťovny, otázka okresních pojišťoven, způsob projednávání v tripartitních komisích na Ministerstvu zdravotnictví, situace v nárůstu nákladů na léčiva.

V rozpravě vystoupil poslanec Štrait s dotazem jak reaguje pojišťovna na to, Agrobanka je v současné době v potížích. Prokuristka Musílková uvedla, že prostředky jsou v současné době bezpečně uloženy. V rozpravě vystoupili Janeček, Musílková, Navrátil, Fischerová.

Na závěr projednávání tohoto bodu přednesl zpravodaj E. Bureš návrh

usnesení č. 9/1996, které bylo přijato. (16 poslanců pro, 1 se zdržel). O usnesení hlasovali poslanci: Bureš, Čermák, Čevela, Emmerová, Fischerová, Gavlasová, Janeček, Jirousová, Kolářová, Krása, Navrátil, Nejezchleb, Plechatá, Škromach, Špidla, Štrait, Zvěřina.

Dalším bodem bylo doplnění podvýborů a diskuse o ustavení nového podvýboru. Poslanec Krása informoval výbor, jako předseda podvýboru pro zdravotně postižené, že doposud jsou volná místa pro poslance z jiných výborů. Poslankyně Kolářová navrhla doplnění podvýboru o dalšího poslance výboru pro sociální politiku a zdravotnictví - poslankyni Peškovou. Pro tento návrh se vyslovilo 13 poslanců.

Na závěr bylo přijato usnesení č. 10/1996, (12 poslanců pro, všichni) o kterém hlasovali poslanci Špidla, Krása, Gavlasová, Kolářová, Čermák, Emmerová, Nejezchleb, Bureš, Štrait, Navrátil, Jirousová, Fischerová.

Dále poslanec Špidla navrhl ustavení podvýboru pro investiční dotace ve zdravotnictví a v sociální oblasti. V rozpravě vystoupily poslankyně Emmerová a Fischerová, které tento návrh podpořily.

Na závěr projednávání tohoto bodu bylo přijato usnesení č. 11/1996 o zřízení podvýboru výboru pro sociální politiku a zdravotnictví pro investiční dotace ve zdravotnictví a v sociální oblasti. Předsedou podvýboru byl zvolen poslanec Bureš, na návrh poslankyně Fischerové, místopředsedkyní podvýboru byla zvolena na návrh poslance Čevely poslankyně Fischerová. Návrh usnesení byl přijat. (15 poslanců pro, 1 proti, 1 se zdržel). O usnesení hlasovali poslanci Bureš, Čermák, Čevela, Emmerová, Fischerová, Gavlasová, Janeček, Jirousová, Kolářová, Krása, Navrátil, Nejezchleb. Plechatá, Škromach, Špidla, Štrait, Zvěřina.

Dalším bodem bylo Sdělení předsedy. Předseda výboru informoval poslance o některých akcích a pozvánkách. Pozvánka na Pražské gerontologické dny, konané dne 10. a 11. října 1996. Zúčastní se poslanec Krása. Informace o semináři s mezinárodní účastí, pořádaným Sdružením zdravotně postižených v ČR, konaných ve dnech 27. 9. a až 1. 10. 1996. Během tohoto semináře je přání se v pondělí 30. 9. sejít s poslanci výboru a zároveň si prohlédnout Poslaneckou sněmovnu. Této akce se bohužel pravděpodobně nebude moci se zúčastnit žádný z poslanců, z důvodů poslaneckého dne. Informace o setkání s poslanci Sněmu dětí České republiky pro životní prostředí, které proběhne v pátek - 4. října 1996 bylo dáno poslancům na vědomí. Společnost Fokus Praha Sdružení pro péči o duševně nemocné informuje výbor o konání týdne pro duševně zdraví poslanci byli informováni. Asociace důchodců - odborářů při Českomoravské komoře odborových svazů na setkání v přednáškovém sále hotelu Olšanka dne 26. září 1996 poslanci se z důvodů jiných aktivit pravděpdobně nebudou moci zůčastnit, Bylo dáno na vědomí. Dne 11. října se koná setkání se Svazem diabetiků České republiky. Bylo dáno poslancům na vědomí. Předseda výboru informoval poslance o podvýborech ustavených při výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Jedná se o zřízení podvýborů pro tělovýchovu a sport, dále podvýboru pro školství, podvýboru pro kulturu, podvýboru pro mládež, podvýboru pro heraldiku, podvýboru pro vědu a vysoké školství. Další informace se týkala přípravy programu semináře na téma Ekonomické a sociomedicinská východiska tvorby zdravotní politiky v oblasti geriatrické zdravotní péče, kterou organizuje MUDr. P. Háva. Výbor se shodl na nevhodnosti navržených termínů, které spadají do poslaneckých týdnů a na přání, aby se těchto aktivit účastnila i Česká geriatrická solečnost. Přípravovaný seminář s prezentací studie NERA ke koncepci zdravotnictví, možný návrh konání semináře je 17. 10. ve 14.0 h . Seminář by měl být přibližně dvouhodinový. Ve sdělení byla příprava pracovní schůzky se zástupci Ministerstva zdravotnictví v Harachově. Návrh na poslední týden k říjnu, pokud nebude schůze Poslanecké sněmovny.

V Různém vystoupil předseda Špidla, s upozorněním, aby tento bod nebyl zneužíván k taktickým fintám a aby se respektovalo pravidlo nepřijímat v této době usnesení. Poslanec Navrátil upozornil na problém vícečlenství v jiných výborech a poprosil výbor, aby při důležitých hlasování byla vždy 15 minutová přestávka, která by pomohla soustředit poslance i z jiných výborů. Poslanec Špidla přislíbil, že toto bude respektovat.

Vzhledem k rychlému projednávání předseda Špidla navrhl posunout bod "Návrh termínu a pořadu 4. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví" o půl hodiny. Návrh byl přijat 16 hlasy, tedy více než 3/5 výboru.

V rozpravě k programu schůze vystoupila poslankyně Kolářová, která navrhla, aby bod 4 byl pro svůj nejasný obsah a pro svoji provázanost s pracovní schůzkou v Harachově vypuštěn. Poslankyně Fischerová požádala o možnost získat písemný materiál s předstihem. Pro návrh poslankyně Kolářové vypustit bod "Aktuální situace postupu fianncování zdravotnictví po nálezu Ústavního soudu" nebyl přijat. (8 poslanců pro, 6 poslanců proti, 2 se zdrželi). Pro návrh programu se vyslovilo 17 poslanců, tedy všichni přítomní.

Schůze výboru byla skončena v 11.45 h.

 

V Praze 23. září 1996

Zaznamenal ing. A. Papoušek

Napsala: V. Vesecká

 

Jaroslav Zvěřina, v.r.
ověřovatel výboru

Vladimír Špidla, v.r.
předseda výboru



Přihlásit/registrovat se do ISP