Zápis

ze 4. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví

konané ve dnech 16. a 17. října 1996

 

Přítomni: viz prezenční listina

Omluveni: Šojdrová, Pešková;

Schůzi výboru zahájil v 10.05 hod. předseda výboru Vladimír Špidla.

V úvodu schůze přednesl procedurální návrh vypustit body 2. a 3. a na místo těchto bodů zařadit seminář k zákonu o léčivech.

Po krátké rozpravě, ve které vystoupili poslanci Štrait, Fischerová, Bureš, Špidla se hlasovalo o jednotlivých návrzích. Pro vypuštění bodu č. 2. se vyslovilo 12 poslanců

z 13 přítomných. Návrh byl přijat. Pro vypuštění bodu č. 3. se vyslovilo 12 poslanců ze 13 přítomných. Návrh byl přijat. K uskutečnění semináře k zákonu o léčivech - pro se vyslovilo 12 poslanců. Návrh byl přijat.

Bod programu č. 1., zákon kterým se mění a doplňuje zákon č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu ve znění pozdějších předpisů a zákon České národní rady č. 36/1985 Sb o pokutách za porušování právních předpisů, vytváření a ochraně zdravých životních podmínek ve znění zákona České národní rady č. 137/1982 Sb. (tisk 35).

Tisk č. 35 předložil za Ministerstvo zdravotnictví náměstek ministra zdravotnictví A. Dvouletý. Upozornil, že zákon je reakcí na změnu obecných předpisů, a na existenci podnikatelských subjektů.

Zpravodajskou zprávu přednesla poslankyně M. Emmerová. Upozornila, že u novely se předpokládá omezená platnost a připravuje se nový zákon, který by oblast ochrany veřejného zdraví spravoval komplexněji. Po rozpravě doporučila návrh ke schválení.

V obecné rozpravě nevystoupil žádný z poslanců, v podrobné rozpravě vystoupila poslankyně Emmerová se dvěma připomínkami k čl. I a k čl. II o legislativně technický návrh, kdy je třeba v úvodních větách doplnit nález Ústavního soudu č. 206/1996 Sb. Totéž tak učinit v poznámce číslo 18 a doplnit výčet novelizujících zákonů o další novely. Návrh přijali všichni přítomní poslanci (14 oslanců pro).

Na závěr projednávání tohoto bodu přednesla poslankyně Emmerová návrh usnesení číslo 12/1996, kterým se sněmovně doporučuje vyslovit souhlas s předloženým návrhem zákona. Pro usnesení hlasovali všichni přítomní, 14 poslanců pro. O usnesení hlasovali poslanci Špidla, Kolářová, Emmerová, Krása, Škromach, Janeček, Gavlasová, Bureš, Čermák, Čevela, Nejezchleb, Jirousová, Štrait, Fischerová.

Po tomto bodě bylo přerušeno jednání výboru do druhého dne a pokračovalo se se seminářem k zákonu o léčivech.

Schůze výboru pokračovala dne 17. října 1996 původním bodem číslo 4., podle nově schváleného programu bodem číslo 2., kterým byl informace o aktuálním postupu v oblasti řešení důsledků nálezu Ústavního soudu.

Schůze byla zahájena v 9.10 hod. předsedou výboru V. Špidlou. Předseda v úvodu dodatečně omluvil a oznámil poslance Peškovou, Šojdrovou, Navrátila, Plechatou, Zvěřinu, kteří v souvislosti s účastí na jiných jednáních se nemohli zúčastnit jednání výboru. Před zahájením rozpravy ke schválenému bodu programu diskutovali poslanci Štrait, Špidla, Fischerová a Kolářová k postavení Dr. Macka v hierarchii ministerstva a k otázce jeho zastupování za ministra Jana Stráského.

Do této rozpravy vznesl poslanec Štrait procedurální návrh, aby z dopoledního jednání, kterého se účastní Dr. Macek, byl učiněn přepis zvukového záznamu. Procedurální návrh byl přijat. 6 poslanců pro, 2 poslanci proti, 2 se zdrželi.

Tajemník ministra zdravotnictví Dr. Miroslav Macek sdělil poslancům, že záměrem ministerstva je předložit základní novelu zákonů, které se týkají zdravotního pojištění a s tím souvisejících předpisů v takové poloze, která by neměnila stávající rozsah hrazené péče s tím, že by věci, které jsou v současné době předmětem vyhlášek, se staly předmětem zákonů.

Otázkou předkládané novely nebude hlubší novelizace systému financování ve zdravotnictví. Takovýto záměr se připravuje k 1. lednu 1998. Očekává se předložení zákona, který by nastartoval zásadní strukturální změny.

Poslanec Špidla vystoupil s dotazem, zda ministerstvo počítá s variantou, kdy i nekonfliktní návrh zákona, který nerozšíří oblast plně hrazené péče, nebude přijmut Parlamentem a dojde k situaci, kdy začne platit výrok Ústavního soudu.

Miroslav Macek uvedl, že v tomto případě se s danou situací bude muset vyrovnat státní rozpočet, předpokládané výdaje mohou znamenat nárůst o 8 - 10 mld. Kč. Rozhodnutí, bude spadat do oblasti státního rozpočtu, který podléhá schválení Poslanecké sněmovny.

Jako další vystoupila poslankyně Fischerová s dotazem na technickou a koncepční stránku připravované právní normy.

Miroslav Macek uvedl, že jako řešení se jeví konstrukce obecnějšího zákona, jehož přílohou by byl pojistný plán VZP, který by definoval nepodkročitelné minimum okruhu poskytované péče pro ostatní zdravotní pojišťovny a podléhal by schválení Poslaneckou sněmovnou.

V další rozpravě vystoupili Štrait, Špidla, Kolářová, Fischerová. Upozornili především na postup prací na připravovaném zákonu, který by řešil důsledky nálezu Ústavního soudu.

Miroslav Macek uvedl, že do konce příštího týdne by měl náměstek A. Dvouletý připravit návrh paragrafovaného znění, a důvodovou zprávu s věcným záměrem pro jednání vlády.

V další rozpravě se předseda V. Špidla a M. Macek shodli na názoru, že připravovaný zákon k 1. dubnu 1997 by neměl představovat žádnou změnu ve finančních tocích ve zdravotnictví.

Poslanec Špidla se dotázal na přípravu koncepce zdravotnictví, kterou by ministerstvo mělo předložit k širší diskusi. Miroslav Macek avizoval, že neoficiální verze, připravená k připomínkovému řízení, bude hotova do konce příštího týdne.

Předseda Vladimír Špidla vyslovil přání, aby materiál byl k dispozici písemně v určitém předstihu před výjezdním zasedáním výboru pro sociální politiku a zdravotnictví 5. a 6. prosince 1996.

V rozpravě vystoupili Špidla, Štrait, Macek, Emmerová. Většina zúčastněných vyslovila předpoklad, pokud bude zajištěna dostatečná informovanost obou stran, lze předpokládat projednávání připravovaných zákonů bez větších potíží.

Po krátké přestávce a po ukončení bodu 2, přišel na pořad bod 3.

Sdělení předsedy:

- pozvánka na seminář Ekonomiky zdravotnictví, pořádané doc. ing. Jaromírem Vepřekem, dáno poslancům k informaci (bohužel dochází ke kolizi s jednáním výboru);

- informace ministra Jana Stráského k vyhlášení výběrového řízení na funkci ředitele Endokrinologického ústavu Praha s prosbou o nominování člena do výběrové komise. Dáno k informaci;

- informace ministra Stráského k vyhlášení výběrového řízení na funkci ředitele Dětské lázeňské léčebny v Karlových Varech s prosbou o nominování člena do výběrové komise. Dáno na vědomí;

- informace projektu HOPE o dalším kuru řízení v českém zdravotnictví a s pozvánkou na recepci konanou 20. října 1996 v hotelu ILF, Budějovická 15, v 18,30 hod. Dáno k informaci;

- dále předseda informoval o připravované schůzce dne 17. října od 17 do 18 hodin s cca 20 studenty z francouzského Grenoblu k otázkám sociální politiky. Dáno poslancům na vědomí;

- poslanci byli informováni o záměru přípravy dvou pracovních seminářů k východiskům tvorby zdravotní politiky v péči o starší populaci. Semináře by měly proběhnout celkem ve třech termínech ve čtvrtek 21. listopadu od 14.00 do 19.00 hodin, v pátek

22. listopadu od 9. do 17 hodin a v pátek 6. prosince od 9 do 17 hodin. Po krátké rozpravě byl vysloven souhlas s garancí nad touto akcí a předpokládá i účast svých poslanců;

- dále byli poslanci informováni o semináři "Strategie řízení zdravotnických zařízení" pořádané firmou Marketink pro zdraví. Z důvodu kolize termínu s jednáním výboru se pravděpodobně nikdo z poslanců nebude moci zúčastnit;

- vernisáž výstavy "Hadrony pro zdraví" s pozvánkou Akademie věd ČR na čtvrtek

24. října 1996 v 17.00 hodin, dáno poslancům na vědomí;

- informace ministra Jana Stráského k výběrovému řízení na funkci ředitele vyšší zdravotnické školy v Třebíči s možností nominovat člena do výběrové komise. Dáno poslancům k informaci;

- dále předseda informoval o zřízení podvýboru ve výboru pro veřejnou správu regionální rozvoj a životní prostředí. Při tomto výboru vznikly tři podvýbory. podvýbor pro životní prostředí, podvýbor pro regionální rozvoj a podvýbor pro veřejnou správu. Ve výboru hospodářském vznikly podvýbory pro cestovní ruch, zahraniční obchod, podvýbor pro politiku bydlení, v zahraničním výboru vznikly podvýbory pro styk s krajany, podvýbor pro regionální a příhraniční spolupráci, podvýbor pro podporu cestovního ruchu a zahraničního obchodu. Při petičním výboru vznikl podvýbor pro národosti. Ve všech případech byli poslanci informováni o předsedech těchto podvýborů s možností účastnit se práce těchto podvýborů;

- další informací PhDr. J. Stráského byla příprava na výběrové řízení na funkci ředitele Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví v Praze k účasti za člena výběrové komise se přihlásil Dr. Eduard Bureš;

Na závěr předseda informoval o materiálu, kterým byla informace výboru pro sociální politiku a zdravot k anlýze vývoje zaměstnanosti a nezaměstnanosti v I. pololetí 1996. Materiál je asi v pěti výtiscích přístupný poslancům v sekretariátu výboru.

Dále byli poslanci informováni o akci, která se připravuje na 7. listopadu. Je jí návštěva dvaceti velkých politických představitelů z Ukrajiny se zájmem o sociální politiku a o otázku zaměstnávání. Akce měla proběhnout v dopoledních hodinách. Předpokládá se účast alespoň 6 poslanců výboru. V měsíci lednu se předpokládá návštěva Slovenské republiky a kontakt s partnerským výborem s možností trvalejší spolupráce. Připravované pracovní setkání v Harrachově by mělo proběhnmout 5. 12. - 6. 12. s tím, že odjezd by nastal ve středu v 8.00 hodin, návrat se předpokládá okolo 10.00 hodiny v pátek.

Po dalším sdělení předsedy patřila informace o iniciativě doc.MUDr.Zvěřiny, CSc., s možností uspořádat tiskovou konferenci ke světovému dni proti AIDS v Parlamentu pod záštitou výboru. Bylo přijato souhlasné stanovisko.

V bodě Různé vystoupili poslanci Krása a Bureš a diskutovalo se o způsobu jakým se doplní členské základny podvýborů. Na konec byl přijat názor, že se navrhovaný pořad příští schůze výboru rozšíří o bod, který by se vztahoval k rozšíření podvýborů; další členové podvýboru budou přijati dodatečným usnesením.

Předseda výboru Vladimír Špidla na závěr schůze přednesl návrh termínu a pořadu 5. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví. Po rozpravě, ve které vystoupili Kolářová, Fischerová, Krása, Bureš, byl pořad rozšířen o bod "Doplnění podvýborů a zpráva o činnosti podvýborů". Návrh termínu a pořadu schůze byl přijat. 8 poslanců pro.

Schůze výboru skončila v 10.45 hodin.

 

V Praze 22. října 1996

Zaznamenal: ing. A. Papoušek

Napsala: V. Vesecká

 

Jaroslav Zvěřina, v.r.
ověřovatel výboru

Vladimír Špidla, v.r.
předseda výboru



Přihlásit/registrovat se do ISP