Zápis

ze 6. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví

konané ve dnech 20. a 21. listopadu 1996

Přítomni: viz prezenční listina

Omluveni: pro 20. 11. 1996 poslanec Janeček a poslanec Škromach

Schůzi výboru zahájil v 9.10 hod předseda výboru Vladimír Špidla.

Schůze pokračovala přerušeným bodem návrh rozpočtu kapitoly 313 -Ministerstvo práce a sociálních věcí na rok 1997.

Předseda výboru otevřel pokračování obecné rozpravy.

Jako první vystoupila poslankyně Fischerová s požadavkem na další projednání doplňkového materiálu k státní sociální podpoře.

Poslanec Špidla upozornil na nízkou rezervu pro sociální výdaje ve všeobecné pokladní správě, kterou pokládá za podceněnou.

Poslankyně Fischerová upozornila na značný přebytek výběru ve státní politice zaměstnanosti (cca 17 miliard).

Náměstek ministra Vaněk připustil, že převýběr existuje, ale nejedná se o pojistné, jde o příjem státního rozpočtu. Tyto částky jsou využívány k nepřímé podpoře zaměstnanosti a to formou vytváření nových pracovních příležitostí, např. výstavba silnic apod.

Poslanec Špidla vznesl dotaz k řešení restitucí u USP.

Náměstek Vaněk upozornil, že existuje plán do roku 2003, který by měl kompletně řešit transformaci ústavu sociální péče, které v současné době existují v objektech restituovaných do objektů, které by byly státní.

Ředitel Ondráček upozornil, že nelze čekat na blokované prostředky z Fondu národního majetku, zatím řeší Ministerstvo práce a sociálních věcí problém restituovaných objektů samo. Existuje podrobný seznam a zpráva, jaký bude postup vytváření nových USP a domovů důchodců.

Špidla upozornil na tabulku 9b a na mzdové podcenění České správy sociálního zabezpečení. Upozornil, že v České správě sociálního zabezpečení pracuje řada lidí, kteří brzo odejdou do důchodu a vzhledem ke mzdové situaci není možné obnovit stavy.

Náměstek Vaněk upozornil na situaci koncem roku 1995, kdy se očekával nový zákon. Většina poživatelů důchodu vyčkala na možnost účinnosti nového zákona a možnost mít přepočítán důchod oběma způsoby z přiznání výhodnější varianty. Od 1. ledna 1996 došlo k enormnímu nárůstu přiznávaných důchodů.

V této souvislosti předseda Špidla upozornil, že rozpočet České správy sociálního zabezpečení neodpovídá chodu správních výdajů. V další rozpravě předseda Špidla upozornil na zjevně podceněnou dotaci na lůžka v ústavech sociální péče a v domovech důchodců.

Náměstek Vaněk upozornil na praxi, kdy dotace na lůžka je sakurována i úhradami klientů při valorizacích, které jsou s valorizacemi provázány. Zároveň se respektuje, že klient musí mít alespoň jednu třetinu životního minima pro své použití.

Do rozpravy se dále přihlásil doktor Hutař ze Sdružení organizací zdravotně postižených. Všichni poslanci schválili, že mu bylo uděleno slovo. Upozornil na dotace v organizacích zdravotně postižených. Bylo by třeba kapitolu pro občanská sdružení navýšit o dvacet procent. Nárůst nákladů je enormní a tato částka je stagnující. V podrobné rozpravě vystoupili s pozměňovacími návrhy poslankyně Fischerová, poslankyně Šojdrová, k jejich návrhům se vyjádřila zástupkyně Ministerstva financí Ing. Fuchsová. Vystoupila poslankyně Emmerová, poslanec Štrait, Šojdrová, dále doktor Kantor, Ing. Fuchsová, Vondrová za odborový svaz pracovníků ve státní správě. Po vzájemných upřesněních a po poradě se zástupci jednotlivých ministerstev, byly předloženy následující návrhy:

Poslankyně Šojdrová navrhla zvýšit dotaci pro Českou katolickou charitu na investiční výdaje o částku 5 milionů Kč a oblast humanitárních dotací zvýšit původní částku o 10 milionů Kč. Návrh byl přijat (14 poslanců pro, 2 se zdrželi).

Dále poslankyně Šojdrová doporučila návrh zvýšit položku ostatní dotace a příspěvky o 79 milionů Kč odebráním z všeobecné pokladní správy položky dávky státní sociální podpory. Vzhledem k výši částky předložila ještě jeden návrh pro případ, že návrh 79 milionů by neprošel a to návrh na navýšení o 28 milionů Kč. (Pro první návrh se vyslovili 3 poslanci pro, ostatní se zdrželi hlasování, pro druhý návrh bylo 13 poslanců pro, 1 proti, 2 se zdrželi hlasování.)

Další návrh předložila poslankyně Fischerová a doporučila snížit výdaje kapitoly 313 v řádce důchody o 50 milionů a v řádce ostatní dávky také o 50 milionů. Vzniklou rezervu použít pro vytvoření zvláštní položky kapitoly VPS nazvané "Dotace na havarijní stavy zdravotnictví". Návrh byl přijat (15 poslanců pro, 2 se zdrželi).

Poslankyně Emmerová předložila návrh na uvolnění částky 10 milionů pro stavební investice pro občanská sdružení EXODUS. Návrh byl přijat (12 poslanců pro, ostatní se zdrželi).

Poslanec Krása doporučil zvýšit neinvestiční dotace občanským sdružením o 30 milionů Kč odebráním této částky z kapitoly 313, položky transfery obyvatelstvu. Návrh byl přijat (16 poslanců pro, 2 se zdrželi).

Závěr projednávání tohoto bodu předložil zástupce zpavodaje poslanec Dr. E. Bureš (po dohodě zastupující za poslance J. Janečka) návrh usnesení č. 17/1996, které obsahovalo doporučení Poslanecké sněmovně k vyslovení souhlasu s předloženým návrhem rozpočtu kapitoly 313 z přijatými pozměňovacími návrhy. Návrh usnesení byl přijat všemi přítomnými poslanci. O usnesení hlasovali Bureš, Čermák, Čevela, Emmerová, Fischerová, Gavlasová, Jirousová, Kolářová, Krása, Navrátil, Nejezchleb, Pešková, Plechatá, Šojdrová, Špidla, Štrait, Zvěřina.

Jednání výboru pokračovalo po odpolední přestávce bodem č. 2, kterým bylo projednání návrhů o rozpočtu kapitoly 335 na rok 1997 - Ministerstvo zdravotnictví.

Odpolední jednání zahájil ve 14.10 hod předseda V. Špidla.

Kapitolu 335 za ministra zdravotnictví odůvodnil jeho náměstek J. Heller. Náměstek J. Heller seznámil poslance s makroekonomickými ukazateli kapitoly, s rozlišením v investiční a neinvestiční části. Upozornil na doplňkový materiál, který byl na vyžádání poskytnut poslancům. Doporučil, aby poslanci po rozpravě příslušnou kapitolu přijali.

Zpravodajskou zprávu přednesla poslankyně Eva Fischerová. Upozornila na závažné formální nedostatky, především otázku zpracování, logické návaznosti a hierarchického řazení tabulek. Zpracování kapitoly je velmi nepřehledné, neinvestiční výdaje nejsou sledovatelné. S předloženým návrhem rozpočtu nelze pracovat. Zpravodajkyně upozornila, že bude žádat ministerstvo o přepracování návrhu rozpočtové kapitoly. Poslankyně dále upozornila na dlouhodobý problém stavebních investic, nevyvážený poměr v řešení okresních nemocnic, velkých nemocnic. V této souvislosti se zmínila o těžko pochopitelném způsobu zpracování části Zdravotně - politické linie.

V závěru poslankyně Fischerová vznesla dotaz k nakoupení 85 mamografům, kde provoz 80 mamografů je nejasný a neřešený.

V závěru svého zpravodajského vystoupení poslankyně Fischerová upozornila, že materiál hodlá vrátit ministerstvu k přepracování. Dále doporučuje schválit odebrání z investiční části 15 milionů Kč z programu na kardiochirurgii, 15 milionů Kč z onkologie a uvolněnou částku poskytnout k navýšení Národního programu zdraví.

V obecné rozpravě vystoupila poslankyně Jirousová s problematikou LDN a příspěvkem na lůžko, který je stagnující a nízký. K problému se vyslovil zástupce ministerstva Ing. Martinec, lůžka LDN, která spadají do kompetence Ministerstva -4-

zdravotnictví, jsou pouze na fakultní nemocnici Královské Vinohrady, Thomayerova a několik málo dalších.

V rozpravě dále vystoupil předseda Špidla, který upozornil na neřešenou otázku LDN a eventuelního začlenění financování LDN do systému všeobecného zdravotního pojištění. Rovněž kritizoval ministerstvo, že nevytvořilo rezervu pro havarijní situace.

Dr. Heller zmínil neúspěšnost snah ministerstva vytvořit havarijní fond.

V další rozpravě tedy vystoupili Fischerová, Fuchsová, Špidla, Heller, Matoušová, byla diskutována problematika neřešení LDN, nevytváření finanční rezervy pro havarijní stavy.

Po krátké přestávce poslankyně Kolářová vznesla procedurální návrh přerušit a pokračovat druhý den s účastí ministra zdravotnictví.

Schůze pokračovala dne 21. listopadu 1996.

Pokračování schůze zahájil v 9.10 hod předseda Vladimír Špidla.

Prvním bodem středečního jednání bylo schválení pořadu 7. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví. Předložený návrh byl přijat všemi přítomnými poslanci (16 poslanců pro).

Dalším bodem jednání výboru bylo pokračování kapitoly 335 na rok 1997. Bod pokračoval obecnou rozpravou.

Jako první vystoupil ministr zdravotnictví J. Stráský. Doporučil vytvořit havarijní rezervu procentním krácením všech investičních položek. Osobně vidí účelnou rezervu v absolutní částce okolo 250 milionů Kč.

Další vystoupila poslankyně Fischerová, která upozornila na práci podvýboru pro investiční dotace, který měl ve spojení s výborem pro sociální politiku a zdravotnictví pouze doporučující kompetence v oblasti řešení havarijních investic. Návrh ministra pokládá za nežádoucí jev, krácením investic dochází k prodlužování lhůt dostavby a ke zvyšování nákladovosti.

Stráský upozornil na souvislost zdravotních programů, které jsou v podstatě skrytými investicemi. Připustil, že velké nemocnice jsou podporovány více než malé. Kritériem pro udělování havarijních investic by měla být dostupnost zdravotní péče a tato kategorie by měla být vázána jako základní kritérium pro posuzování havarijních stavů.

Dále vystoupili: Emmerová, Stráský, Čevela.

Velká část rozpravy byla věnována významu Fakultní nemocnice Motol a nutnosti dostavby tohoto zařízení.

Poslankyně Fischerová zmínila nezodpovězený dotaz na 80 mamografů, o nichž není jasné, jakým způsobem budou využívány.

Stráský upozornil, že řada mamografů byla dodána formou nadační, nebo i souhrnnou, a nebylo proto možné omezit jejich distribuci. Přesto Ministerstvo zdravotnictví hodlá vstoupit i do těchto soukromých vztahů. Poskytování podobně drahého zařízení je nutno vázat i na souhlas pojišťovny a na skutečnost, zda bude pojišťovna schopna financovat péči poskytovanou příslušným zařízením.

Za další diskusi o objemu prostředků na havarijní investice upozornil náměstek Heller na požadavky, které jsou ve výši 1 miliardy Kč, z čehož vyplývá, že ne každý požadavek je oprávněný.

Konkrétní pozměňovací návrhy ke kapitole přednesla poslankyně Fischerová, která navrhla uvolnit ze souboru projektů zdravotně politické linie z kardiovaskulárního programu 15 milionů Kč, z programu onkologického také 15 milionů Kč a částku uvolnit do položky Národní program zdraví. Zároveň navrhla vyčlenit pro řešení havarijních stavů ve zdravotnictví z programu zdravotně politické linie částku 244,5 milionů Kč.

Poslankyně Fischerová navrhla o jednotlivých bodech usnesení hlasovat odděleně.

Předseda výboru dal o tomto návrhu hlasovat jako o procedurálním. Návrh byl přijat.

K prvnímu bodu, tedy přesunu 30 milionů Kč do kapitoly národní program zdraví se vyslovilo 12 poslanců, 4 poslanci se zdrželi.

Pro vyčlenění prostředků pro řešení havarijních stavů se vyslovilo 13 poslanců, 2 poslanci se zdrželi.

Pro přepracování kapitoly do 30. ledna 1997 se vyslovilo 17 poslanců, 1 poslanec se zdržel.

V části usnesení, která ukládá ministru předložit analýzu a sestavu záměrů o vývoji investičních perspektiv byla vedena rozprava, zda se má jednat o generely měst Brna, Plzně, Hradce Králové, Olomouce a dalších, či zda má být generel celostátní, nebo zda stačí pouze představa o vývoji investičních perspektiv.

V rozpravě vystoupili Čermák, Štrait, Emmerová, Fischerová.

Po vzájemné dohodě byla přijata formulace, aby ministr předložil analýzu a představu záměrů o vývoji investičních perspektiv ve vztahu k rozvoji a stávajícímu stavu nabídky zdravotní péče s perspektivou příštích deseti let s ohledem na přirozené spádové oblasti a ekonomické možnosti, s termínem do 1. května 1997. Pro tuto část usnesení se vyslovilo 16 poslanců, 2 se zdrželi.

Předložení návrhu k projednání Národního programu zdraví - dlouhodobé strategie - do 20. prosince 1996, se vyslovilo 14 poslanců, 5 poslanců se zdrželo.

Návrh, aby v souvislosti s poskytováním dotací občanským sdružením předložil ministr výboru kritéria výběru do 1. března 1997 podpořilo 18 poslanců, 1 poslanec se zdržel.

Pro usnesení č. 18/96 se vyslovili všichni přítomní poslanci (18 poslanců pro). O usnesení hlasovali poslanci Bureš, Čermák, Čevela, Emmerová, Fischerová, Gavlasová, Janeček, Jirousová, Kolářová, Krása, Navrátil, Nejezchleb, Pešková, Škromach, Šojdrová, Špidla, Štrait, Zvěřina.

Po ukončení projednávání návrhu rozpočtové kapitoly 335 na rok 1997 navrhl předseda změnu pořadu s tím, že jako bod 3 bude bod různé a bod sdělení předsedy bude jako 4. bod, proto, aby byla využita přítomnost ministra zdravotnictví J. Stráského.

Ministr Stráský informoval poslance o přijetí zákona o všeobecném zdravotním pojištění ve vládě. Hodlá tento materiál poskytnout poslancům během pondělí tak, aby poslanci měli co nejvíce času se s tímto návrhem seznámit. Stanoví rozsah zdravotní péče a rozsah hrazení zdravotní péče.

V bodě různé dále vystoupil poslanec Bureš, který informoval o otvírání nových částí fakultní nemocnice Motol s tím, že tato akce proběhne 28. 11. v době konání podvýboru pro investiční dotace. Z tohoto důvodu ruší jednání podvýboru ve prospěch účasti na akci ve FN Motol.

Sdělení předsedy: akce boje proti AIDS, která proběhne 24. 1. 1997, dáno poslancům na vědomí.

Předseda informoval o žádosti Sdružení pro ochranu pacientů (SOP), kteří by chtěli ve výboru projednat návrh koncepce a financování. Poslanec Janeček nedoporučil tomuto sdružení dát prostor v rámci výboru. Poslanec Krása tento návrh podpořil, s tím, že jakákoli lobbistická skupina by mohla požadovat vystoupení ve výboru.

Předseda upozornil, že tento návrh zařadí na některou z lednových schůzí výboru s tím, že poslanci rozhodnou hlasováním, zda dají sdružení pro ochranu pacientů slovo ve výboru či ne.

Žádost lékárenské platebny, s nabídkou na setkání s některými poslanci a informací k novelizaci zákona o zdravotním pojištění. Poslanci Kolářová a Čevela se rozhodli setkat se se zástupci lékárenské platebny dne 3. 12. 1996 v 17.00 hod.

Dopis z 11. 10. 1996, který je pozváním společnosti ABRAM na první fórum o antikoncepci s názvem "Sexuálně přenosné nemoci a kontracepce", má proběhnout 10. 12. 1996; bylo dáno poslancům na vědomí a do schránky poslanci Zvěřinovi.

Dopis z 21. 10. 1996, kterým správní rada VZP informuje abdikaci Ing. Petra Pavlíka na členství ve Správní radě. Bylo dáno poslancům na vědomí.

V této souvislosti předseda výboru informoval o dalších krocích směřovaných k dovolbě členů Správní rady. Upozornil, že návrh voleb by neměl být v rukou výboru, ale v rukou volební komise Poslanecké sněmovny, která shromáždí návrhy na členy správní rady od jednotlivých poslaneckých klubů.

Usnesení č. 18 petičního výboru o dodržování zákonné lhůty a o vyřizování petic. Pověření poslanců VSPZ tímto úkolem, dáno na vědomí.

Dopis z 30. 10. 1996 - informace o zřízení podvýboru pro přípravu novely zákona o Jednacím řádu Poslanecké sněmovny České republiky Ústavně právního výboru (7. schůze dne 31. 10. 1996) - dáno k informaci.

Dopis z 2. 11. 1996, který je pozvánkou na schůzi správní rady "NADACE ONKOLOGIE 2000" - dáno poslancům na vědomí.

Žádost o předložení připomínek k Jednacímu řádu do 20. ledna 1997 podvýboru pro přípravu novely zákona o jednacím řádu - dáno na vědomí.

Pozvánka na zasedání podvýboru pro zdravotně postižené, které proběhne 28. 11. 1996 - dáno na vědomí.

Pozvánka České lékařské komory na 6. sjezd dne 30. 11. 1996, předseda předběžně přislíbil účast a doporučil účast i ostatním poslancům výboru.

Pozvání České lékárnické komory na odborný seminář s mezinárodní účastí "Evropské lékárenství" - dáno poslancům k informaci.

Jednání komise pro farmakoekonomii - seminář na toto téma proběhne 28. 11. 1996 v 16.00 hod v místnosti č. 23. Všichni poslanci jsou zváni.

Plán zahraničních aktivit výboru pro sociální politiku a zdravotnictví pro rok 1997 bude všem poslancům rozdán tak, aby se jím mohli zabývat na 7. schůzi výboru pro sociální politiku a zdravotnictví.

Schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví skončila v 11.45 hod.

 

Zaznamenal: A. Papoušek

Napsala: Petra Barvířová

V Praze dne 25. 11. 1996

 

Jaroslav Zvěřina, v.r.
ověřovatel výboru

Vladimír Špidla, v.r.
předseda výboru



Přihlásit/registrovat se do ISP