Zápis

z 12. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví

konané ve dnech 12. a 13. března 1997

 

Přítomni: viz prezenční listina

Schůzi výboru zahájil předseda výboru Vladimír Špidla v 10.05 hodin.

Uvedl, že omluveni jsou poslanci Navrátil a Šojdrová.

Žádný z poslanců nevznesl návrh na doplnění programu.

K bodu 1 - Zpráva o činnosti podvýboru pro otázky zdravotně postižených vystoupil poslanec Václav Krása. Seznámil poslance s informací o činnosti podvýboru. Podvýbor se sešel čtyřikrát a poslanec Krása rozdal všem poslancům písemný podklad, který obsahoval přijatá usnesení a zápisy z jednotlivých jednání. Hlavními tématy bylo řešení posudkové služby, chráněného trhu práce, zaměstnávání zdravotně postižených. Žádost Unie neslyšících na zvýšení podílu vysílaných pořadů se skrytými titulky. Důležitým tématem podvýboru byla koncepce zákona o sociální pomoci, kterou podvýbor ve stávajícím návrhu nepokládá za dobrou a vyslovuje nespokojenost nad řešením, které navrhuje Ministerstvo práce a sociálních věcí.

V rozpravě vystoupil poslanec Špidla s prosbou, aby o novelizaci národního plánu opatření byl informován i výbor - aby tato zpráva byla předložena i výboru.

V další rozpravě vystoupili Krása, Emmerová, Špidla.

Na závěr tohoto bodu bylo přijato usnesení č. 32/1997, které přijalo všech přítomných čtrnáct poslanců. O usnesení hlasovali poslanci Špidla, Krása, Bureš, Čevela, Zvěřina, Gavlasová, Čermák, Emmerová, Plechatá, Kolářová, Štrait, Novák, Fischerová, Pešková.

K bodu 2 - Zpráva o činnosti podvýboru pro investiční dotace ve zdravotnictví a sociální oblasti byla uvedena předsedou podvýboru poslancem Eduardem Burešem. Poslanec Bureš popsal komunikaci s jednotlivými ministerstvy, kdy podvýbor požadoval informace o plánu investičních akcí. Postupnými jednáními podvýboru docházelo k upřesnění požadavků a stanovení definice havárie. 30. ledna 1997 se zástupci všech tří ministerstev sešli na prvním reálném jednání. Ministerstva byla požádána, aby předložila návrh na vlastní seřazení havarijních stavů. Po předložení tohoto seznamu, který podvýbor nedoporučil ani nezamítl, došlo ke stanovení základních ukazatelů, které byly pokusem o definici havarijního stavu. Především při poskytování dotace nesmí jít o přístrojovou techniku a o investici do nových zdravotnických technologií. Dotace musí být jednorázová a musí jít jen o částečné dotování.

V rozpravě vystoupila poslankyně Fischerová, která upozornila na krácení rozpočtu a upozornila na usnesení č. 8 výboru pro sociální politiku a zdravotnictví z 18. září 1996 a na další některá usnesení Poslanecké sněmovny, která se obracela na Ministerstvo zdravotnictví.

Poslanec Vladimír Špidla požádal o kvantifikaci všech havarijních stavů, o které byl podvýbor požádán o jejich zvážení.

Poslanec Bureš informoval, že dotace včetně nezařazených žádostí obsahuje cca 35 položek, které dosahují hodnoty cca 3/4 miliardy Kč. Ve většině případů jde o požadavky nemocnic.

Za ministerstvo financí vystoupila ředitelka Fuchsová, která upozornila, že částka 245 milionů Kč na havarijní dotace nebyla krácena, jde o rezervu Všeobecné pokladní správy, o které rozhoduje pouze Ministerstvo financí.

V další rozpravě vystoupili Štrait, Špidla, Bureš. Jednalo se o vymezení kompetencí podvýboru a o stanovení seznamu investičních akcí podle priorit.

Poslanec Špidla upozornil, že Parlament nemá rozhodovací pravomoc. Tu má ve chvíli schválení rozpočtu. Realizace schválených investic se děje pomocí exekutivy. Podvýbor má roli experta a doporučujícího hlasu.

Na závěr projednávání bylo přijato usnesení č. 33/1997, které přijali všichni přítomní poslanci (16 poslanců pro). O usnesení hlasovali poslanci Špidla, Bureš, Čermák, Zvěřina, Gavlasová, Nejezchleb, Krása, Čevela, Emmerová, Plechatá, Kolářová, Štrait, Navrátil, Fischerová, Pešková, Škromach.

Předseda po projednání tohoto bodu navrhl změnit program a body 1 a 3 zařadit bezprostředně. Pro se vyslovilo 15 poslanců - návrh byl přijat.

Dalším bodem bylo Sdělení předsedy. Předseda informoval poslance o jednání na Ministerstvu zdravotnictví v pátek 13. 2. 1997. Informoval, že ministerstvo pracuje na vytvoření sítě zdravotnických zařízení (tzv. minimální sítě). Osm akutních lůžek je v současné době počítáno na 1000 obyvatel, po reformě by mělo dojít ke snížení na 5 akutních lůžek na 1000 obyvatel.

Dále předseda informoval o semináři k zákonu o rodině, který se původně objevil na pozvánkách, že jde o seminář pořádaný pod záštitou klubu KSČM a výboru pro sociální politiku a zdravotnictví. Hlavním mluvčím semináře bude poslankyně Rujbrová. Došlo k opravě pozvánky s tím, že tento seminář byl pořádán nikoliv pod záštitou výboru, ale pod záštitou předsedy výboru.

Dále informoval předseda o semináři pořádaném výborem pro sociální politiku a zdravotnictví a občanským sdružením MOBILIS, který je věnován úplné integraci lidí se zdravotním postižením a bezbariérové dopravě, který proběhne 13. března ve 14.00 hodin.

Dále informoval o řadě otázek a dopisů na ministra Stráského i na poslance výboru o rušení zdravotnických škol. O problematiku projevila zájem poslankyně Gavlasová a Šojdrová.

Předseda rovněž informoval o pozvánce výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo a sociálne veci k setkání poslanců v dubnu 1997. Výbor se touto věcí bude zabývat po všech sděleních předsedy s tím, že k tomuto bodu, bude přijmuto vhodné usnesení.

Dále předseda informoval o pořádání šesté schůze senátního výboru pro zdravotnictví a sociální politiku na 12. 3. 1997 od 10.00 hodin ve Valdštejnském paláci. Termíny se bohužel kryjí s řádným jednáním výboru.

Žádost sdružení pro ochranu pacientů o možnosti vystoupení na 13. schůzi výboru pro sociální politiku a zdravotnictví v maximální délce trvání jeden a půl hodiny. Tento návrh se nesetkal s dostatečnou podporou. Poslanci doporučují, aby občanská sdružení diskutovala otázky v rámci vládou předložených materiálů.

Prosba o pomoc Českému tranplantu v přípravě vstupu českých transplantačních center do mezinárodní organizace Eurotransplant s doporučením předsedy, že by Český transplant mohl vystoupit v rámci jednání výboru alespoň v 15-minutovém jednání. K tomuto bodu se rozběhla rozprava.

Poslanec Bureš uvedl, že v případě Eurotransplantu se jedná pouze o jednu z organizací, které se zabývají transplantacemi, a doporučil opatrnější postup.

Poslanec Čermák se připojil s tím, že nedoporučuje dělat příliš mnoho seminářů s hlavičkou výboru.

Na návrh předsedy výboru výbor vyslovil souhlas nad garancí k semináři o systémovém řešení péče o terminálně nemocné připravovaný společně s institutem individuálního vzdělávání ve zdravotnictví (jedná se o otázky hospicu apod.).

Dále předseda informoval o usnesení ústavně právního výboru o kompletní dovolbě členů podvýboru pro přípravu novely o jednacím rádu.

Poslanec Nečas, který je předsedou výboru pro obranu a bezpečnost informoval o zřízení podvýborů.

Poslanec Čermák projevil zájem o účast v podvýboru pro integrovaný systém záchrany.

Poslankyně Emmerová informovala, že v tomto podvýboru je již členkou.

Poslancovi Čermákovi byl doporučen postup, aby se obrátil přímo na příslušného předsedu podvýboru.

Předseda sdělil poslancům, že paní poslankyně Emmerová byla doporučena jako pozorovatelka do komise pro doporučení vhodného provozovatele letecké záchranné služby.

Dále předseda informoval o sdělení ministra zdravotnictví o vyhlášení výběrového řízení na funkci vedoucího hlavní sestry samostatného oddělení ošetřovatelské péče Ministerstva zdravotnictví. Výbor má sdělit případného zájemce o pozorovatele do 17. 3. 1997.

Předseda výboru se opět vrátil k otázce pozvánky slovenského partnerského výboru. Jednání se nebudou moci účastit poslanci, kteří se angažují v jednáních Rady Evropy. Poslanec Špidla vyjádřil zájem diskutovat řadu témat.

Poslankyně Fischerová projevila zájem o zkušenosti z aplikace zákona o všeobecném zdravotním pojištění.

Poslanec Škromach by se zajímal o zákon o ochraně při práci.

Poslanec Štrait požádal o vytvoření programu, kdy by byla sociální a zdravotní oblast dostatečně vyváženy.

Poslanec Čermák požádal o to, aby sestava byla koncipována tak, aby šlo o partnerské jednání, nikoliv o informaci jednostrannou.

Na závěr projednávání poslanec Špidla přednesl návrh usnesení č. 34/97, ve kterém doporučil termín konání návštěvy na Slovensku na 23. až 25. dubna 1997 s tím, že se uskutečnila na základě pozvání partnerského výboru. K usnesení se souhlasně vyjádřilo všech 17 přítomných poslanců. O usnesení hlasovali poslanci Špidla, Krása, Nejezchleb, Gavlasová, Zvěřina, Čermák, Šojdrová, Kolářová, Plechatá, Emmerová, Čevela, Bureš, Štrait, Jirousová, Navrátil, Fischerová, Pešková, Škromach.

K informaci o pořádání třídenního výjezdního zasedání do okresu Uherské Hradiště v měsíci červnu proběhla krátká diskuse, kde vystoupili poslanci Štrait, Špidla. Jednalo se především o otázce, proč je zvolen právě tento region. Většina poslanců projevila zájem se výjezdního zasedání účastnit.

V bodě Různé vystoupil poslanec Škromach k projednávání petic. Jedná se především o petici k důchodovému pojištění. Petiční výbor by měl být informován o způsobu vyřizování petic příslušným výborem. Diskuse, ve které vystoupili poslanci Škromach, Šojdrová, Špidla, vyplynulo, že petice jsou specifickou agendou a předseda Špidla doporučil, aby s odborným stanoviskem byly petice vraceny petičnímu výboru k vyřízení.

Poslankyně Kolářová vznesla návrh na návštěvu České správy sociálního zabezpečení, především v souvislosti s projednáváním novely zákona č. 155/1995 Sb. Tento návrh podpořil předseda výboru s tím, že termín bude upřesněn, ale pravděpodobně půjde o některý pátek ve výborovém týdnu.

Poslanec Bureš navrhl usnesení č. 35/1997, dovolba poslankyně P. Bartošové do podvýboru pro investice, usnesení bylo přijato 17 poslanci. Hlasovali Špidla, Krása, Nejezchleb, Gavlasová, Zvěřina, Čermák, Šojdrová, Kolářová, Plechatá, Emmerová, Čevela, Bureš, Štrait, Jirousová, Navrátil, Fischerová, Pešková, Škromach.

Na závěr prvního jednacího dne předseda předložil písemně poslancům návrh termínu a pořadu 13. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví.

V rámci návrhu programu poslanec Čermák upozornil na již projednaný zákon o potravinách a tabákových výrobcích s tím, že po projednání v zemědělském výboru je závěr tohoto výboru velmi konfliktní k závěrům výboru pro sociální politiku a zdravotnictví a doporučuje nové projednání tohoto zákona ve výboru.

Pro návrh termínu a pořadu 13. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví se vyjádřilo všech přítomných 18 poslanců. Návrh byl přijat.

První den jednání byl uzavřen v 12.30 hodin.

 

13. března 1997 - pokračování 12. schůze

6. bodem schváleného pořadu byla aktuální situace v resortu Ministerstva zdravotnictví.

Ministr J. Stráský předložil zprávu písemnou formou a krátce ji odůvodnil. Poslanci tak byli informováni o aktuální situaci v nemocnicích, o ustanovení několika komisí, které se zabývají koncepčními otázkami v systému zdravotní péče.

V rozpravě vystoupili poslanec Janeček s dotazem k plnění drogové prevence a s výhradami k neplnění mezinárodních závazků ze strany ministerstev.

Poslankyně Kolářová vyjádřila názor, že drogovou problematikou by bylo dobré zabývat se ve zvláštním bodě.

Poslanec Špidla upozornil, že zadluženost nemocnic dosahuje téměř 1,4 miliard Kč. Z toho mezi největší dlužníky patří fakultní nemocnice Motol a Všeobecná fakultní nemocnice na Karlově náměstí. Poslanec Špidla vybídl ministra k jasnému vyjádření, vzhledem k tomu, že největšími dlužníky jsou nemocnice přímo řízené ministerstvem, které má možnost vyměňovat řídící struktury těchto nemocnic.

V další rozpravě, ve které vystoupili Bureš, Špidla, Janeček, Fischerová, se řešila otázka investic ve vztahu ke schválenému státnímu rozpočtu. Poslankyně Fischerová upozornila na některé sporné prodeje majetku, které se uskutečnily kolem 26. února. Zbytnost zařízení je třeba posuzovat i s vazbou na využitelnost v sociální sféře.

Ministr Stráský uvedl, že plošné uvolňování bývalých zdravotnických kapacit do sociální sféry znamená, že zdravotnictví přichází o prostředky, které na druhou stranu potřebuje k obnově některých nemocnic.

V další rozpravě vystoupila poslankyně Jirousová k problematice zdravotní dopravy.

Ministr Stráský sdílí obavy poslankyně Jirousové s tím, že ministerstvo doposud hledá optimální řešení.

Poslankyně Fischerová se vrátila ke svým původním otázkám s konkrétním dotazem na dopady a zodpovědnost na důsledky některých živelných prodejů ve zdravotnictké oblasti.

Ministr Stráský situaci ilustroval na případu Všeobecné fakultní nemocnice, kde nuceným správcem je jeden z náměstků ministerstva. Tento postup umožňuje Ministerstvu zdravotnictví detailněji vidět situaci v nemocnicích.

V další rozpravě vystoupili Janeček, Stráský.

Poslanec Janeček uvedl, že v systém zdravotnictví ministr zdravotnictví zopodvídá za finance a ředitel všeobecné zdravotni pojišťovny de facto systém zdravotnictví řídí.

V další rozpravě vystoupili Štrait, Stráský, Emmerová.

Diskutovala se problematika nákladovosti na jedno lůžko a značná expanze drahých zdravotnických technologií v minulých letech, která nyní zatěžuje systém zdravotnictví výraznými náklady.

Rozprava se opět vrátila k řešení zadluženosti zdravotnických zařízení.

Ministr navrhuje a nabízí odkup všech pohledávek zdravotnických zařízení ze 60 % nominální ceny. Věřitelé se mohou obracet na konsolidační banku.

V další rozpravě vystoupili Gavlasová, Stráský, Škromach. Diskutovala se platba státu za nevýdělečně činné a za povinnost stanovit částku, kterou platí stát za ekonomicky neaktivní občany z minimální mzdy.

V další rozpravě se poslanci Kolářová, Fischerová, Stráský, vrátili k navrhovanému řešení oddlužení bank.

Poslankyně Fischerová zpochybnila především efekt metodického pokynu Ministerstva zdravotnictví, které nemá žádný reálný zákonný podklad.

Na závěr tohoto bodu bylo přijato formální usnesení, v němž výbor bere na vědomí zprávu ministra. Usnesení č. 36/97 bylo přijato 10 hlasy, 3 poslanci byli proti. O usnesení hlasovali Bureš, Čermák, Emmerová, Fischerová, Gavlasová, Janeček, Jirousová, Kolářová, Krása, Navrátil, Nejezchleb, Škromach, Šojdrová, Špidla, Zvěřina.

Posledním bodem pořadu byla aktuální situace v resortu Ministerstva práce a sociálních věcí, kterou předložil ministr práce a sociálních věcí Jindřich Vodička. Výboru byl rozdán v dvoudenním předstihu písemný materiál, který byl poměrně obsáhlý - obsahoval vyhodnocení testovaných dávek v rámci státní sociální podpory. Ministr upozornil na připravované zákony, které by měly doprovázet deregulační kroky v České republice, dále připravovanou valorizaci životního minima (přibližně o 5,5 %) a valorizaci důchodů (předpokládá se 8,1 %). Ministr rovněž zmínil genezi návrhu zákona o stávce mimo kolektivní vyjednávání s upozorněním, že věcný záměr byl připraven s předsedou odborových svazů - dr. Falbrem.

K zákonu o sociální pomoci ministr uvedl, že jde o maximum možného při rozpočtových pravidlech, tak, jak jsou schváleny. Na ministerstvu dále probíhají práce nad kodexem pracovního práva. Předpokládá se významný zásah do soukromoprávní oblasti, který bude vtělen do občanského zákoníku. V úrazovém pojištění se předpokládá orientace na jeden ústav. Největším úkolem bude nalézt nový model financování důchodů.

Otázka investičních sestav na rok 1998 vychází z toho, že Ministerstvo práce a sociálních věcí není velkým investorem. Řeší se především návrat restituovaných objektů, ve kterých jsou domovy důchodců a ústavy sociální péče. Předpokládané náklady ve výši 5 miliard Kč budou hrazeny z malé privatizace.

V rozpravě vystoupil poslanec Škromach s upozorněním na bezpečnost a ochranu zdraví při práci. Úrazové pojištění a harmonizaci našeho práva s ohledem na vstup do Evropské unie.

V další rozpravě vystoupili Gavlasová, Emmerová, Špidla, k dotazům ohledně regulace a deregulace některých cen a řešení sociálních dopadů na obyvatelstvo.

V další rozpravě byla diskutována otázka minimálních mezd a minimálních tarifů a otázka prosazení návrhu zákona o stávce.

V rozpravě vystoupili Škromach, Špidla, Štrait, Vodička.

Ministr Vodička připustil, že návrh zákona o stávce je reakcí na stávající situaci v železniční dopravě, kde dochází k problémům při soudních řešeních a postizích. Ministr Vodička zároveň předal jeden exemplář návrhu zákona o stávce mimo kolektivní vyjednávání předsedovi výboru.

Náměstkyně Voňková seznámila poslance s teoretickou přípravou zákona, která se dála za spolupráce s katedrou ústavního práva s experty MOP a s využitím komparativních studií evropského práva.

Ministr Vodička zároveň informoval poslance o vývoji v oblasti financování důchodů.

V rozpravě k zákonu o sociální pomoci vystoupil Janeček, Vodička.

Ministr Vodička upozornil, že předkládaný návrh zákona nebrání rozvoji sociálních služeb. K této otázce měla většina poslanců výhrady. Vystoupili poslanci Krása, Janeček.

Poslanec Špidla si vyžádal podrobnější informace k financování systému státní sociální podpory.

V další rozpravě vystoupili Fischerová, Škromach.Poslankyně Fischerová se vrátila znova k otázkám financování důchodu.

Ministr Vodička uvedl, že Chillský model je pro evropské sociální systémy nepřenosný, protože není možné ukončit solidaritu a přestat se starat o současné důchodce.

Poslanec Krása vystoupil s ostrou kritikou zákona o sociální pomoci, který je charakterizován motivací k ústavní péči a zabraňuje solidnímu rozvoji ostatních alternativních modelů sociální péče.

Poslanec Špidla vznesl dotaz k opožďování výměry důchodů.

Ministr Vodička uvedl, že se nestane, aby žádný z důchodců před vyměřením svého důchodu byl bez prostředků. Vyplácejí se tzv. zálohy. Bohužel všechny důchody se nyní vypočítávají dvakrát. Nový zákona nařizuje stanovit obě varianty výměry důchodů podle zákona č. 100/1988 Sb., podle zákona č. 155/1995 Sb., a přiznat důchodci variantu výhodnější.

Na závěr projednávání bylo přijato usnesení č. 37/1997, kterým výbor bere na vědomí zprávu ministra J. Vodičky žádá ministra práce o poskytnutí údajů o provozních nákladech na systém státní sociální podpory.

Usnesení bylo přijato všemi přítomnými poslanci. (13 poslanců pro.) O usnesení hlasovali poslanci Bureš, Čermák, Emmerová, Fischerová, Gavlasová, Janeček, Jirousová, Kolářová, Krása, Navrátil, Nejezchleb, Škromach, Šojdrová, Špidla, Zvěřina.

Schůze výboru byla zakončena ve 12.20 hodin.

 

V Praze dne 25. března 1997

Zaznamenal: ing. Antonín Papoušek

Zapsala: Petra Barvířová

 

Jaroslav Zvěřina, v.r.
ověřovatel výboru

Vladimír Špidla, v.r.
předseda výboru



Přihlásit/registrovat se do ISP