Zápis

z mimořádné schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví

po 12. schůzi VSPZ dne 4. dubna 1997

 

Schůze výboru byla svolána na základě § 36 odst. 2 zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu. Termín schůze stanovil předseda výboru na pátek na 14.00 hodin po jednání Poslanecké sněmovny.

Předseda výboru přednesl návrh programu schůze. Mělo by jít o zprávu ministra o zadluženosti nemocnic a o situaci k dodávce léků do některých nemocnic.

Program byl schválen 11 poslanci (nadpoloviční většinou všech členů výboru).

Ministr Stráský informoval poslance o postupu jednání s představiteli Asociace velkodistributorů léčiv - AVEL. Jednání byla přerušena z důvodu těch, že po stanovení hrubého odhadu zadluženosti nemocnic a lékáren vůči AVELu po návrhu ministerstva na způsob likvidace tohoto dluhu AVEL nerespektoval dohodu a nezdržel se prokonkursních aktivit ze strany svých členů. Navíc ze strany AVELu byly kladeny právně a věcně nerealizovatelné požadavky garancí od státu. Hrubý odhad zadluženosti českého zdravotnictví vůči distributorům se pohybuje okolo 2 miliard Kč.

Ministr se dále vyjádřil k vývoji jednání se společností AVEL, který podle jeho názoru porušil během jednání dohodu a vystoupil s ostrými kroky. Ministr zpochybnil i otázku, zda AVEL je dostatečný reprezentant distributorů léčiv. V nejbližší budoucnosti ministr hodlá otázku zásobování léky řešit pomocí Organizace zdravotnického zásobování. Jedním z návrhů AVELu bylo například úvěrování ze strany státu ve výši 18 % s 2-letým odkladem splátek. Během jednání se ukázalo, že AVEL není sto zaručit chování dalších svých členů a ministr zdravotnictví z toho usuzuje, že AVEL nebude dostatečným reprezentantem za všechny distributory léků do nemocnic.

Pro zajištění fungování chodu nemocnic zřídilo ministerstvo krizový štáb, který slouží nemocnicím při jejich problémech s vyhledáváním nezbytných léků. Informace o fungování tohoto štábu a o mechanismu, jak dosáhnout potřebných léků, je přístupná na Internetu. Štáb zatím doposud vyřešil 20 případů a nutno podotknout, že bez jakýchkoli nákladů ze strany ministerstva.

Ministr zdravotnictví uvedl, že i přes eventuelní dohodu či nedohodu s velkodistributory léků předpokládá a zavazuje se do konce roku splatit dluhy.

Dále se ministr zmínil o problémech s plátci pojistného. Ti dluží do systému 2 až 3,5 miliardy Kč, které dluží pojišťovnám. Není nikdy možné počítat s plným výběrem pojistného a ačkoli v předchozích pojistných plánech pojišťovny počítali se 100 % výběrem, tento požadavek je nereálný. Ministerstvo mělo mít k 12. hodině 4. 4. 1997 komplexní informaci od pojišťoven o jejich pohledávkách vůči plátcům pojištění. Představa a řešení je taková - tuto částku, která se odhaduje ve výši cca 2 miliard Kč, pojišťovnám zaplatit a zároveň posílit rozpočty pojišťoven o splátku ze státního rozpočtu za státní pojištěnce, což znamená částku ve výši 1,5 miliardy Kč. Tím by se pokrylo nejméně 50 % závazku - a to nejpozději do 30. 6. tohoto roku. Tato injekce pojišťovnám je jakousi kompenzací státu zato, že není schopen účinně postupovat proti neplatičům pojistného. Pro celkové řešení situace nemocnic hotový plán není. Zatím se pracuje na vyúvěrování VFN a FNM, které mají poněkud specifické postavení, budou do budoucna řešeny v odlišném režimu od ostatním nemocnic. V zdravotnických zařízeních i pojišťovnách se udělají příslušné revize - kontroly NKU atd. tak, aby došlo k situaci, že žádná pojišťovna nedluží nemocnici déle než 30 dní.

Ministr se svěřil zároveň i se svým plánem, který bohužel má příliš odpůrců, a to vrátit se k zálohovému placení nemocnicím. Operace, kterou ministerstvo vzhledem k nastalé situaci připravuje, by měla znamenat podstatné oddlužení poskytovatelů zdravotnických služeb.

Představa, která je zároveň dojednána s Konsolidační bankou, je taková, aby ani jeden ze subjektů, a to ani nemocnice, ani pojišťovny, si na faktické peníze "nesáhly". Budou mít povinnost vypůjčit si a zaplatit svoje pohledávky z účtů, které budou na podúčtech bank. Tak by měly být uhrazeny závazky pojišťoven a zdravotnických zařízení tak, aby neunikal žádný finanční prostředek ze systému. Tento postup není nejlevnější, protože vypomůže i zařízením, které nejsou v kritické situaci tím, že je bude zálohovat. Kritická situace se využije i v podstatné redukci dvou zdravotnických zařízení - Všeobecné fakultní nemocnice a Fakultní nemocnice Motol.

V rozpravě vystoupili Škromach, Emmerová, Bureš, Gavlasová. Dotazy se týkaly upřesnění mechanismu vyrovnání platby mezi pojišťovnou, zdravotnickým zařízením a dodavateli a zajištění zásobování léky.

Dále vystoupil ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Ing. Němec. Pojišťovna se vyrovnává s důsledky zvýšení hodnoty bodu, reálných závazků má pouze ve výši 800 milionů Kč. Problémem současného systému je, že zdravotnická zařízení jsou motivována k nadnákupu nad svoje možnosti. Příliš mnoho peněz odchází k dodavatelům služeb, léků, materiálu apod.

Ministr Stráský vystoupil k dotazům poslanců. Uvedl, že ministerstvo vydá seznam vitálních léčiv se snahou, aby tento seznam byl maximálně objektivní. Rovněž zpracuje seznam firem s výší jejich pohledávek.

V další rozpravě vystoupili Špidla, Škromach, Gavlasová. Diskutovalo se o formě půjčky komerčních institucí, o garancích za nepoškození pacientů ve složité situaci, ve které se nachází současné zdravotnictví a k řešení dvou nemocnic (VFN a FNM).

Ministr Stráský uvedl, že stát chce dohodnout půjčku u bank se státní zárukou. Nepředpokládá v této otázce státní záruky problémy.

K problematice VFN a FNM ministr Stráský uvedl, že řešení těchto dvou nemocnic musí zapadat i do systému zdravotnického školství. V současné době chod nemocnice do značné míry předurčuje právě školská část. Řešení je v poměrně rychlé redukci lůžek, ale i zdravotnických míst - zhruba jedna třetina lůžek ve zdravotnických zařízeních se musí změnit na LDN a na ošetřovatelská lůžka. Tato záležitost samozřejmě dopadne i na zaměstnanost lékařů.

Na dotaz poslankyně Fischerové, která uvedla, že by ráda znala v rámci komplexního řešení sítě zdravotnických zařízení řešení pražského generelu, odpověděl ministr Stráský, že klíčem k řešení pražského zdravotnictví je řešení osudu Všeobecné fakultní nemocnice a Fakultní nemocnice Motol.

Na závěr jednání předseda výboru poděkoval ministru Stráskému za jeho zprávu a doporučil nepřijímat žádné usnesení i s ohledem na to, že z vystoupení ministra je patrné, že k nejbližším vyditelným krokům by mělo dojít v horizontu 14 dnů.

Schůze výboru skončila v 15.15 hodin.

 

V Praze dne 10. dubna 1997

Zaznamenal: Antonín Papoušek

Zapsala: Petra Barvířová

 

Jaroslav Zvěřina, v.r.
ověřovatel výboru

Vladimír Špidla, v.r.
předseda výboru



Přihlásit/registrovat se do ISP