Zápis

ze 14. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví

konané ve středu 30. dubna 1997

 

Přítomni: viz listina přítomných

Schůzi zahájil v 9.20 hodin předseda výboru Vladimír Špidla.

V úvodu navrhl poslanec Krása, aby se o pozměňovacích návrzích k tisku 122 a 121 hlasovalo až po 14.00 hodině. Důvodem je osobní účast zpravodaje na jednání organizačního výboru, které je od 13.00 hodin. Návrh byl schválen všemi přítomnými poslanci (10 pro).

K bodu 1:

Vládní návrh zákona o sociálním příspěvku k vyrovnání zvýšení nájemného (tisk 150) odůvodnila za Ministerstvo práce a sociálních věcí náměstkyně ministra Jiřina Voňková. Uvedla, že cílem předkládaného zákona je zmírnit dopady zvýšení cen na sociálně slabší domácnosti.

Zpravodajkou k bodu byla poslankyně Gavlasová, která uvedla, že předkládaný zákon řeší nedostatečně kompenzaci pro sociálně slabé domácnosti, ale nikterak nezmírňuje dopad na střední vrstvu, kterou deregulace nájemného významně postihne.

V rozpravě vystoupili poslanci Škromach, který poukázal na nízkou částku příspěvk, i na obtížnost jeho obstarávání. Poslanec Štrait ve svém návrhu uvedl, že by bylo vhodné zachovat nárok na příspěvek i po roce 2000.

Dále vystoupili Špidla, Gavlasová, Plechatá, Škromach. Hovořilo se o způsobu indexování spotřebitelských cen, o stanovení průměrné míry inflace. Během jednání po souhlasu většiny poslanců vystoupil za Hnutí důchodců za životní jistoty doc. Semmel, který uvedl složitou situaci důchodců, vzhledem k tomu, že výše důchodů reálně poklesla. Poslanec Janeček uvedl, že nejvyšší dopad současných změn je na mladých rodinách, neboť důchodce může mít i při nízkých příjmech vyšší životní úroveň z důchodu toho, že má řadu potřeb zabezpečeno již z minulosti. Zástupci Ministerstva práce a sociálních věcí ve své odpovědi uvedli souhrnný výklad k otázce životního minima.

Na závěr předseda výboru Vladimír Špidla vyslovil zájem o písemné zpracování celé informace o životním minimu z pohledu Ministerstva práce a sociálních věcí.

Ve výboru vystoupila poslankyně Marvanová s prosbou o řešení otázek neplatičů, kteří nebudou postiženi tím, že by na dávku zabezpečující vliv deregulace nájemného neměli nárok.

V podrobné rozpravě vystoupila poslankyně Gavlasová k § 2, odst. 1. Návrh byl přijat. (7 poslanců pro, 5 se zdrželo). Návrh poslankyně Gavlasové k § 2, odst. 2 byl rovněž přijat (7 poslanců pro, 4 proti, 1 se zdržel). Úprava koeficientu poslance Štraita v § 2, odst. 2, z 1,6 na 2,2 vzhledem k přijetí předchozího pozměňovacího návrhu. K § 6, se vypustil odstavec 2, návrh poslance Štraita byl přijat, 7 poslanců pro, 5 proti. Návrh poslankyně Gavlasové k § 7 byl nakonec stažen ve prospěch návrhu poslance Štraita, který jej nahradil § 7 novým zněním. Návrh byl přijat (7 poslanců pro, 4 proti, 1 se zdržel).

Na závěr projednávání tohoto bodu přednesla zpravodajknyě Jana Gavlasová návrh usnesení č. 40/1997. Návrh byl přijat. 7 poslanců pro, 4 proti. O usnesení hlasovali Fischerová, Štrait, Jirousová, Emmerová, Gavlasová, Špidla, Krása, Zvěřina, Kolářová, Janeček, Škromach.

K bodu 2:

Sdělení předsedy.

Předseda výboru informoval o dopise hl. hygienika České republiky MUDr. Jiřího Vytlačila o ustavení Národní komise pro HIV/AIDS. Členem komise za výbor doporučil ve svém stanovisku doc. MUDr. Jaroslava Zvěřinu, CSc. Tento návrh výbor podpořil většinou hlasů.

Informace o výběrovém řízení na funkci ředitele Fakultní dětské nemocnice J. G. Mendla v Brně. Návrhy na členy do výběrové komise je potřeba uvést do 28. května 1997.

Dále byli poslanci informováni o připravovaném výjezdním zasedání parlamentního výboru v okrese Uherské Hradiště, které by mělo proběhnout 3. - 6. června (jde o první výborový týden s vyváženým programem v sociální i zdravotní oblasti.

Odpolední jednání výboru pokračovalo ve 13.15 hodin.

Doprojednání vládního návrhu, kterým se mění a doplňuje zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění a zákon České národní rady č. 582/1991 Sb. o organizaci a provádění sociálního zabezpečení ve znění pozdějších předpisů (tisk 121) a vládní návrh, kterým se mění zákon č. 100/1988 Sb., o sociálním zabezpečení ve znění pozdějších předpisů (tisk 122).

Nejprve se projednali již podané pozměňovací návrhy s příslušným stanoviskem Ministerstva práce a sociálních věcí. Jednotliví poslanci uvedli svoje pozměňovací návrhy s odůvodněním a předkladatel vyjádřil svoje stanovisko. Většina již dříve podaných opozičních návrhů nebyla přijata (obvyklý poměr hlasů 8 pro, 6 proti, 2 se zdrželi). Poslanec Krása vznesl další návrhy k bodu 21.- návrh byl přijat, (16 poslanců pro), k bodu 22 návrh byl přijat. (16 poslanců pro), k bodu 23, návrh byl přijat, (16 poslanců pro). Také další návrhy poslance Krásy k čl. 2, bodu 18, k článku 2, bodu 30 a k článku 8 byly přijaty.

Na závěr projednávání tohoto bodu přednesl poslanec Krása návrh usnesení č. 41/1997, které bylo přijato. (9 poslanců pro, 7 proti, 1 se zdržel). O usnesení hlasovali poslanci Špidla, Krása, Gavlasová, Škromach, Nejezchleb, Zvěřina, Kolářová, Plechatá, Janeček, Čevela, Emmerová, Bureš, Štrait, Jirousová, Navrátil, Šojdrová, Fischerová.

K tisku 122 proběhla široká diskuse ke zvyšování procentních částek k částečné a úplné bezmocnosti. V rámci jednání výboru, po souhlase většiny poslanců výboru vystoupil Dr. Hutař za Sdružení organizací zdravotně postižených. Žádný z přednesených pozměňovacích návrhů nebyl přijat.

Na závěr projednávání přednesl zpravodaj Krása návrh usnesení č. 42/1997, které bylo přijato (9 poslanců pro, 7 proti, 1 se zdržel). O usnesení hlasovali Krása, Špidla, Gavlasová, Škromach, Nejezchleb, Zvěřina, Kolářová, Plechatá, Janeček, Čevela, Emmerová, Šojdrová, Navrátil, Jirousová, Štrait, Bureš, Fischerová.

 

V 17.00 hodin byl zahájen poslední bod jednání

K bodu 4:

Informace vlády o stavu sítě lůžkových a ambulantních zdravotnických zařízení v České republice ke dni 31. prosince 1996 a o koncepčních záměrech tvorby sítě zdravotnických zařízení a k zákonnému řešení existence všech typů nemocnic v České republice, včetně zákonného zajištění existence a fungování fakultních nemocnic. (Tisk 169).

Za Ministerstvo zdravotnictví materiál odůvodnili náměstci ministra zdravotnictví Miroslav Čerbák a Aleš Dvouletý. Miroslav Čerbák uvedl, že restrukturalizace je desetiletý trend, který je zřejmý a nezvratitelný. Cílem není ušetřit, ale redukovat lůžka. Nemocnice budou existovat dál, ale bude kladen důraz na to, aby poskytovaly komplexnější péči. V řadě případů se prodlouží vzdálenost a dostupnost k jednotlivým nemocnicím. Náměstek ministra Aleš Dvouletý uvedl ve svém vystoupení krátký exkurz do tradice kontinentálního práva a upozornil na úskalí legislativních úprav ve veřejném sektoru, které mají ukládat povinnosti veřejnému sektoru z pozice státu. Upozornil rovněž na nutnost zjednodušení právního systému. Není důvodem vymanit zdravotnická zařízení ze zákonných povinností právnických osob.

V oblasti řešení fakultních nemocnic jako dobrý trend vidí vyšší subjektivitu škol, které by měly možnost nasmlouvat si s akreditovanými zdravotnickými zařízeními výukové hodiny.

Zpravodajka k bodu T. Jirousová pokládá předloženou informaci za poněkud iracionální. Model je nutno řešit včetně pražského zdravotnictví. V materiálu postrádá systémová a modelová řešení.

Na závěr zpravodajka přednesla návrh usnesení, ve kterém doporučuje vzít na vědomí zprávu a doporučuje vládě dopracovat urychleně celou koncepci zdravotnictví.

V rozpravě vystoupil poslanec Špidla, který uvedl, že efektivita veřejnoprávní korporace podle mnoha studií nemusí být nezbytněji vyšší než efektivita soukromého zařízení (pochopitelně ani, ne vyšší).

Poslankyně Fischerová přednesla stručný výčet nedostatků materiálu. Jedním z hlavních je absence pražského generelu. Postrádá solidnější přístup k legislatvnímu řešení postavení všech druhů nemocnic a to jak z hlediska velikosti tak i z hlediska druhu vlastnictví. Poslankyně Emmerová upozornila na zavádění nové terminologie, která není doposud obvyklá.

Po vyslovení souhlasu většiny poslanců výboru vystoupil starosta Moravské Třebové s praktickým příkladem skutečné likvidace nemocnice v Moravské Třebové, kde z důvodu výměru hlavního hygienika je nemocnice uzavřena a vzhledem k nedostatku financí na rekonstrukci nemocnice nebude moci po určitou dobu pracovat, ačkoliv ji lze hodnotit jako nezbytnou.

V rámci odpovědí náměstek Čerbák uvedl, že Praha je řešena izolovaně z důvodů konkurzu na některá zdravotnická zařízení a také z důvodů odlišného přístupu

k dostupnosti lůžkových zařízení.

Náměstek Dvouletý uvedl ke srovnání efektivity veřejnoprávních institucí a soukromých institucí, že v mikropohledu obvykle soukromé instituce lépe fungují. Musí zde existovat samozřejmě vazba na správní a dozorčí rady a na důslednou kontrolu.

Poslanec Janeček přivítal to, že Ministerstvo zdravotnictví se cítí být odpovědné za tvorbu sítě zdravotnických zařízení. Zpochybnil způsob výběrových řízení ve vazbě k VZP.

V další rozpravě vystoupili Čevela, Fischerová, Škromach, Špidla. Hovořilo se o funkci výběrových řízení, o úloze zdravotních pojišťoven v tvorbě zdravotnické sítě a o úloze státu, který má povinnost garantovat dostupnost zdravotní péče.

V rámci odpovědí od obou náměstků vyplynula zajímavá informace, že dostupnost k nemocnici je možné pojímat např. jako dosažitelnost zařízení za 30 minut jízdy automobilem.

Po souhlase většiny členů výboru vystoupil předseda odborového svazu pracovníků ve zdravotnictví a v sociální oblasti Jiří Schlanger. Vyslovil uspokojení nad korektností diskuse a upozornil na bilanci Všeobecné zdravotní pojišťovny, kde schodek v rozpočtu je způsoben nadhodnocením hodnoty bodu, která byla zvýšena silou hlasů zástupců státu.

Na závěr projednávání si poslanci sociální demokracie vyžádali pětiminutovou přestávku na sestavení usnesení.

Po předložení návrhu usnesení, který přednesla poslankyně Fischerová, vystoupil poslanec Krása s protinávrhem usnesení, ve kterém doporučuje zprávu vzít na vědomí. Ještě před hlasováním o usnesení proběhla diskuse k tomu, zda je možné hlasovat o usnesení i po 19.00 hodině. Předseda uvedl, že časy, které jsou uvedeny na pozvánce, jsou časy víceméně orientační a že neomezují možnost hlasovat na závěr bodu o usnesení, které je předloženo.

Před hlasováním o usnesení číslo 43/1997, opustili poslanci za ODS a KDU-ČSL jednání výboru z důvodu uplynutí vymezené doby na pozvánce na schůzi výboru. Hlasování o usnesení č. 43/1997 proběhlo v 19.03 hodin. Návrh usnesení přednesla poslankyně Jirousová. Návrh usnesení byl přijat všemi přítomnými poslanci.

O usnesení hlasovali poslanci Špidla, Gavlasová, Škromach, Čevela, Emmerová, Jirousová, Fischerová.

Schůze výboru byla skončena v 19.06 hodin.

 

V Praze 7. května 1997

Zaznamenali: P.Barvířová a A.Papoušek

 

ověřovatel výboru

předseda výboru



Přihlásit/registrovat se do ISP