Zápis

z mimořádné schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví

konané dne 2. a 3. července 1997

 

Mimořádná schůze výboru k úpravám v rozpočtu kapitol Ministerstva práce a sociálních věcí a Ministerstva zdravotnictví byla zahájena předsedou Vladimírem Špidlou ve 21.05 hodin.

Předseda výboru Vladimír Špidla přivítal k prvnímu bodu ministra práce a sociálních věcí Jindřicha Vodičku. Ministr Vodička upozornil na špatně provedenou dohodu a požádal předsedu o bližší informaci, jaké informace výbor očekává

Vladimír Špidla upozornil, že by mělo jít o informaci k vyrovnání bilance státního rozpočtu v rámci kapitoly Ministerstva práce a sociálních věcí (tzv. "Balíček 1 a "Balíček 2"). Mělo by se jednat o komentář k tisku 225 - především přílohám 1 - 3, kde dochází ke škrtům ve všech schválených položkách. Výbor by byl rád informován o konkrétním rozčlenění po položkách a jaké škrty budou prováděny. Zároveň Vladimír Špidla upozornil, že nejsou uvedeny škrty v investicích, i o těch by byl rád informován.

Ministr Vodička zpětně upozornil, že nepočítal s tím, že se rozpočtové škrty budou projednávat dnes ve výboru. Není na tuto otázku připraven a v době, kdy zasedá výbor, by nemohl pozvat ani své pracovníky z ministerstva, neboť je to mimo pracovní dobu. Ministr vznesl protest, proti podobnému způsobu jednání výboru. Rovněž upozornil, že připravuje zásadní dopis k tomu, aby byl dopředu informován, kdy bude výbor trvat na jeho přímé účasti k určitým bodům, které se nebrání, ale byl by rád dopředu informován.

Poslankyně Kolářová podpořila stanovisko ministra. V další rozpravě vystoupili Špidla, Zvěřina, Bureš, Fischerová. Diskutovalo se především o tom, že bod je zařazen na schůzi Poslanecké sněmovny a že pokud výbor není příslušný k tomu, aby tuto záležitost projednal, pak ani sněmovna není kompetentní k tomuto projednávání. Zároveň poslanci podpořili názory, že zpráva ministra k rozpočtovým škrtům by měla mít výlučně informativní charakter. Poslankyně Fischerová upozornila, že důvodem pro časový chvat u jednání je skutečnost, že informace o úpravách v rozpočtu je zařazena jako 28. bod řádně schváleného programu sněmovny. Pokud by měla tato otázka proběhnout ve sněmovně, pokud možno bez konfliktně, bylo by vhodné, aby ve výborech tyto věci byly projednány věcně a podrobně.

Poslanec Škromach vyslovil podiv nad neochotným přístupem ministra. Poslanec Čermák podpořil stanovisko ministra s tím, že chápe, že na tuto otázku nemůže být připraven, protože se dozvěděl v krátké době o tom, že výbor bude mít zájem tuto věc projednat přímo s ním. V žádném případě nejde o bránění dialogu, ale na tuto otázku by měl být ministr a jeho zástupci dostatečně připraveni.

Ministr Vodička informoval poslance o základních principech krácení v rámci kapitoly Ministerstva práce a sociálních věcí. Především jde o krácení mzdových prostředků základní eliminace bude dosaženo především zrušením 14. platu. Většina investic byla zahájena, byly zastaveny investice, které již probíhají. Pečlivě se přezkoumává, které mohou být zmrazeny, a na kterých se nezbytně musí postupovat. Největším problémem jsou provozní prostředky pro Českou správu sociálního zabezpečení. V sociálních transferech jako významnou okolnost uvedl omezení výplaty na příspěvek na auto, která je poskytována v rámci zákona o sociální potřebnosti. Další úspory by se mělo dosáhnout snížením podpory v nezaměstnanosti ve státní sociální podpoře.

Ministr upozornil, že zatím nejsou hotovy investice a pracovnicí Ministerstva práce a sociálních věcí na nich pracují a brzo bude dokončen seznam investic, na kterých se bude pokračovat a které budou sestaveny.

Poslankyně Fischerová se v rozpravě vyslovila s výhradou k novelizaci vyhlášky, která by měla eliminovat nárůst počtu žádostí příspěvek na pořízení automobilu, která je limitována věkem 60 let. Poslankyně Gavlasová vyslovila žádost, zda by bylo možné dostat seznam schválených investic. Ministr Vodička přislíbil, že výbor poskytne. Poslanec Bureš upozornil, že podvýbor si vyžádal od Ministerstva práce a sociálních věcí do 10. 7. seznam investičních prostředků pro rok 1988, které budou poskytovány. Poslankyně Fischerová upozornila, že toto se nevztahuje k diskutované záležitosti.

Na závěr prvního jednacího dne přednesl předseda výboru Vl. Špidla návrh usnesení č. 52/1997, kterým bere na vědomí informaci ministra práce a sociálních věcí ke změnám rozpočtu a zároveň žádá ministra o poskytnutí informací o restrikcích.

Pro usnesení se vyslovili všichni přítomní poslanci. O usnesení hlasovali poslanci Špidla, Bureš, Čermák, Čevela, Emmerová, Fischerová, Gavlasová, Jirousová, Kolářová, Kynčl, Nejezchleb, Pešková, Škromach, Zvěřina.

Mimořádná schůze výboru pro socilní politiku a zdravotnictví pokračovala 3. 7. 1997 jednáním s ministrem zdravotnictví J. Stráským.

Pokračování schůze bylo zahájeno 3. července 1997 v 7.40 hodin. Předseda výboru Vl. Špidla přivítal ministra Stráského. Ministr Stráský ve svém úvodním slově zmínil, že jakékoliv restrikce jsou nepříjemné. V rámci Ministerstva zdravotnictví se především orientuje na redukci v investicích. Největším investičním problémem je dostavba Fakultní nemocnice Motol, kterou je z úsporných důvodů potřeba vykonat včas. Proto bude uvolněno 120 milionů, z toho 60 milionů z všeobecné pokladní správy. Referovaná havarie činila 240 milionů. Vyčerpala se polovina prostředků, které parlament odhlasoval a zbývá 12,6 milionů, které by se měly rozdělit mezi 3 akce a o kterých je ministr ochoten diskutovat s výborem. Ministr informoval poslance, že prakticky rozestavěné stavby se zastaví. Seznam zastavených staveb je k dispozici, ministerstvo může poskytnout výboru. Individiální investiční stavby jsou pozastaveny v rámci kapitoly Ministerstva práce a sociálních věcí. Poslankyně Fischerová se doptávala po materiálech, které by se vztahovaly k rozpočtu. Ministr Stráský uvedl, že tyto materiály by již měly být v Poslanecké sněmovně. Z další rozpravy vyplynulo, že materiály obdržel poslanec Bureš, který je zatím poslancům neposkytl. Obdržel je den před jednáním výboru.

Poslankyně Fischerová nesouhlasila s tím, že část reservy určené pro řešení havarie byla využita k řešení rozpočtového škrtu. Ministr Stráský uvedl, že mezi největší havarie patří Praha. Ministr Stráský dále uvedl, že v rámci nového rozpočtu není zahájena žádná další stavba. Poslankyně Fischerová k této okolnosti měla výhrady. (Např. výstavba v Prostějově). Poslankyně Jirousová otevřela otázku Moravské Třebové. Ministr Stráský uvedl, že nemocnice v Moravské Třebové bude řešena v celém kontextu regionu. Týká se to i zdravotnických zařízení v Poličce a ve Svitavách. Nemocnici v Moravské Třebová čeká jiný osud. Poslankyně Fischerová upozornila na odpovědnost při poskytování investic. Každá investice rodí další finanční náklady na poskytování zdravotní péče. Ministr zdravotnictví toto stanovisko podpořil.

Na závěr projednávání tohoto bodu přednesl poslanec Špidla návrh usnesení č. 53/1997, kterým bere na vědomí zprávu ministra zdravotnictví ke sněmovnímu tisku 229. (10 poslanců pro, 1 se zdržel.) O usnesení hlasovali poslanci Špidla, Čevela, Emmerová, Fischerová, Gavlasová, Jirousová, Kynčl, Nejezchleb, Pešková, Škromach, Šojdrová.

Schůze výboru skončila v 8.45 hodin.

 

V Praze 7. 7. 1997

Zaznamenal: A. Papoušek

 

ověřovatel výboru

předseda výboru



Přihlásit/registrovat se do ISP