Zápis

z 20. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví

konané dne 18. září 1997

 

Přítomni: listina přítomných

Schůzi výboru zahájil v 9.10 hodin předseda výboru Vl. Špidla.

Bod 1.

Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 200/1990 Sb., o přestupcích ve znění pozdějších předpisů (tisk 226) odůvodnil za Ministerstvo vnitra náměstek ministra vnitra Jaroslav Kopřiva.

Uvedl, že předkládaný návrh novelizace zákona o přestupcích má návaznost na novelu trestního zákona, který se mimo jiné zaměřuje na nové pojetí postihu drogové kriminality s ohledem na respektování mezinárodních závazků České republiky v této oblasti. Např. se upouští od dosavadní beztrestnosti držby omamných a psychotropních látek pro svoji potřeby. Dosavadní beztrestnost by totiž eliminovala v řadě případů možnost postihu dealerů a distributorů drog.

Poslancům byl zároveň rozdán komentář k obecné části důvodové zprávy k vládnímu návrhu zákona, kterým se novelizuje zákon o přestupcích, který byl zpracován Ministerstvem vnitra na časté dotazy o nepříliš podrobné důvodové zprávě.

Zpravodajkyně k tomuto bodu I. Plechatá uvedla, že v rámci projednávání tohoto zákona hodlá nepřímo novelizovat i trestní zákon tak, aby řešení drogové kriminality bylo komplexní. Zároveň podala procedurální návrh, aby tisk byl projednáván ve znění návrhu, který obsahuje jak celé znění přestupkového zákona, který obsahuje tisk 226, tak i příslušné paragrafy trestního zákona, které byly vyjmuty z novely trestního zákona. Návrh byl přijat. Z 9 poslanců 8 poslanců pro, 1 se zdržel.

V obecné rozpravě vystoupila poslankyně Plechatá, která vyjádřila svůj nesouhlas s vládním rozdělením a nepřesnou klasifikací stanovení malého a velkého množství držené drogy, která by měla být měřítkem trestnosti. Poslankyně Plechatá dále diskutovala nad problémem dosud nevytvořené soustavy probačních úředníků, nad možností uložit povinnost podrobit se povinnému léčení a resocializaci s upozorněním, že doposud není solidní znalost o možnostech poskytování terapeutických výkonů a o kapacitěm zařízení, které by toto mohly provádět.

Dále vystoupil poslanec Langer, který upozornil, že základní snahou je efektivní řešení problematiky drog. Uvedl, že liberalizace spotřeby drog sice způsobí prudký vzrůst spotřeby, ale černý trh dlouhodobě působí shodně. Největším problémem je kriminalita, která se váže právě na získávání drog od černého trhu. Na závěr pozval poslance na seminář, který bude pořádán 8. října a bude se zabývat švýcarským programem k řešení drogové problematiky.

V další rozpravě vystoupil poslanec Špidla s výhradou k zavedení trestnosti držení jakéhokoliv drogy, které prakticky vyloučí spolupráci policie s konzumenty při dopadení vážných dealerů. Poslanec Janeček upozornil, že společnost pravděpodobně musí projít liberálním stádiem, podobně jako u tabakismu s tím, že teprve negativní zkušenost přivede společnost k tomu, že začne proti danému jevu ostřeji postupovat. Poslanec Zvěřina odmítl stanovisko poslance Janečka s tím, že čistá represe nevede k žádoucímu výsledku.

Náměstek Kopřiva upozornil znovu na podrobnější důvodovou zprávu k drogové problematice, která akcentuje především mezinárodní závazky i mezinárodní zkušenosti.

Poslankyně Plechatá na závěr obecné rozpravy vystoupila s návrhem odročit projednávání dokud vláda nepředloží koncepci protidrogové problematiky, která by měla být do konce roku 1997.

Návrh byl přijat poslanci. Z 9 poslanců 8 poslanců pro, 1 se zdržel. Dále poslankynbě Plechatá rozdala poslancům návrh doprovodného usnesení výboru k tisku 226. Po rozpravě, ve které vystoupili poslanci Plechatá, Špidla, Janeček, Bureš, bylo rozhodnuto, že bude hlasováno po bodech. Pro závěrečné znění usnesení se vyslovilo všech 11 přítomných

poslanců. O usnesení hlasovali poslanci Špidla, Plechatá, Škromach, Gavlasová, Kolářová, Zvěřina, Krása, Janeček, Štrait, Čevela, Bureš. K tisku 226 bylo přijato usnesení číslo 58/1997.

Na návrh předsedy byl ostatním bodům přeřazen bod Zpráva o peticích. Předseda výboru seznámil poslance postupně se 6 došlými peticemi. Ke každé petici bylo přijato všemi přítomnými poslanci usnesení a ke každé petici byla otevřena rozprava.

Usnesení číslo 59, 60, 61, 62, 63, 64 jsou přílohou tohoto zápisu. K petici o zachování Oční léčebny nové Zámky byli dokonce přítomni zástupci petičního výboru. Po souhlase poslanců bylo dáno slovo primářce Bažantové, která upozornila, že občané se poprvé obracejí v této záležitosti peticí, ačkoliv problém je již starý 2 roky. Hlavním problémem je neřešení dané záležitosti. Bylo by dobré obrátit se na Okresní úřad a na Ministerstvo zdravotnictví aby zařízení bylo zařazeno zpět do sítě zdravotnických zařízení, eventuelně aby výbor požádal o nové přehodnocení postavení Oční léčebny Nové Zámky.

V rozpravě vystoupili Špidla, Krása, Štrait, Škromach. Do usnesení číslo 64 k petici Oční léčebna Nové Zámky bylo doporučeno ministru zdravotnictví, aby se k petici vyjádřil. O usneseních hlasovali poslanci Špidla, Gavlasová, Škromach , Kolářová, Kynčl, Bureš, Čevela, Štrait, Krása. Všechny usnesení k petici byly přijaty jednomyslně.

Dále předseda předložil v rámci bodu 4 návrh termínu a pořadu 21. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví. Po vysvětlení a krátké rozpravě byl návrh termínu a pořadu schválen všemi přítomnými poslanci (9 poslanců pro).

Ve Sdělení předsedy předseda výboru seznamoval poslance s došlou korespondencí.

Ústav biofyziky 1. lékařské fakulty UK zaslal žádost na poslance o přímou pomoc poskytnutí finančních prostředků ve výši 125 tis. na úspěšné dokončení grantového projektu s názvem Studie Haloxyaninů pro fotodynamickou terapii maligních nádorů jako druhogeneračních fotosenzibilizátorů. Dáno poslancům na vědomí.

Dále byli poslanci informováni o semináři ke Koncepci primární péče, pořádané na Ministerstvu zdravotnictví ve spolupráci s projektem Phare. Dáno poslancům na vědomí.

Informace ministra zdravotnictví k vyhlášení výběrového řízení na funkci ředitele psychiatrické léčebny Brno - Černovice. O účast ve výběrové komisi projevil zájem poslanec Škromach. Výbor se návrh podpořil.

Dále informace ministra Stráského o přípravě výběrového řízení na funkci Krajské hygienické stanice v Plzni a Krajského hygienika Západočeského kraje. Předseda výboru navrhl poslankyni Emmerovou. Výbor návrh podpořil.

Dopis náměstka ministra zdravotnictví Pharm. J. Suchopára ke změně termínu zasedání komise pro kategorizaci léčiv. V této souvislosti předseda upozornil, že doposud nepředložil výboru k projednání materiál Komise pro kategorizaci léčiv.

Dále předseda výboru seznámil poslance s dopisem ministra Vodičky k pořádání a zařazování aktuálních informací v situaci resortu na program výboru. V rozpravě, ve které vystoupili Špidla, Krása se nedospělo k žádnému definitivnímu řešení, pouze bylo přislíbeno, že na žádost ministra bude snaha o akci informovat v dostatečném předstihu.

Dále byli poslanci informováni o setkání předsedy Poslanecké sněmovny s předsedou Poslanecké sněmovny Italského Parlamentu panem Luciano Violantem, kde došlo k dohodě o nutnosti intenzivnějších vztahů na úrovni výborů obou zákonodárných institucí. Výbor pro kratší diskusi a návrhu předsedy přijal k tomuto bodu usnesení číslo 65/1997, kterým doporučuje organizačnímu výboru zařadit mezi záměry na přijetí zahraničních delegací orgánu Poslanecké sněmovny možnost přijmout do konce roku poslance z Italského výboru pro sociální politiku a zdravotnictví. Usnesení bylo přijato. O usnesení hlasovali poslanci Špidla, Krása, Kolářová, Špidla, Gavlasová, Bureš, Kynčl.

Dále předseda výboru informoval o návrhu na spolupráci mezi výbory pro sociální politiku a zdravotnictví Poslanecké sněmovny a obdobného výboru Litevského parlamentu.

Předseda navrhl výboru usnesení, kterým se doporučuje přijmout delegaci litevského parlamentu v I. čtvrtletí roku 1998. Návrh usnesení číslo 66/1997 byl přijat všemi přítomnými poslanci. O usnesení hlasovali poslanci Špidla, Krása, Kolářová, Škromach, Gavlasová, Bureš, Kynčl.

Na závěr Sdělení předsedy Vl. Špidla informoval poslance o svém setkání s Jiřím Venzerou viceprezidentem České abilympické asociace, která by měla být v roce 2000 pověřena pořádáním 5. mezinárodní abilympiády. Předseda doporučil výboru, aby přijal usnesení, kterým vyjadřuje podporu této akci. Poslanec Krása upozornil, že jakkoliv si váží podobných aktivit, podobné usnesení by mohlo být nevhodným precedentem pro budoucí dobu. Záležitostí by se měla zabývat vláda, která pravděpodobně asociaci přislíbí určitou finanční výpomoc při pořádání této akce. K tomuto bodu bylo přijato usnesení č. 67/1997, kterým se vyslovuje podpora pořádání této akce. O usnesení hlasovali poslanci: Špidla, Krása, Kolářová, Škromach, Gavlasová, Bureš, Kynčl.

V bodě Různé vystoupil předseda výboru Vl. Špidla s návrhem výboru, že při projednávání zásadnějších zákonů v sociální a zdravotní oblasti by bylo dobré zavést do jednání výboru princip tzv. "slyšení", na který by byly zvány organizace i jednotlivci, kteří by chtěli reagovat na znění zákona svými připomínkami tak, aby při samotném projednávání tohoto zákona nebylo projednávání ve výboru již tímto dále ovlivňováno. Zároveň by se formou těchto slyšení omezily zákulisní tlaky, které provázejí projednávání všech zásadnějších novel a zákonů. Poslanec Bureš uvedl, že před každým důležitým zákonem byl ve výboru pořádán obsáhlý seminář. Tato forma se mu zdá jako vhodnější.

Poslanec Špidla upozornil, že pořádané semináře se vždy scházely s malým zájmem poslanců a rád by své akci vtisknul oficiálnější charakter tak, aby byla i účast poslanců výraznější. Pro návrh pořádat pravidelná slyšení v závislosti na projednávání zákonů se vyslovilo 5 poslanců, 2 se zdrželi. Záměr byl přijat.

 

Schůze výboru skončila ve 12.30 hodin

V Praze 19. září 1997

Zaznamenal: A. Papoušek

 

ověřovatel výboru

předseda výboru



Přihlásit/registrovat se do ISP