Zápis

z 23. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví,

konané 12. a 13. listopadu 1997

 

Schůzi výboru zahájil v 9.05 hodin předseda výboru Vladimír Špidla.

Zprávu o schválených výročních zprávách zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven a výroční zprávu a účetní závěrku Všeobecné zdravotní pojišťovny České republiky za Ministerstvo zdravotnictví odůvodnil náměstek ministra zdravotnictví Josef Suchopár, který informoval poslance o obsahu usnesení vlády České republiky č. 561/1997 o neschválených pojišťovnách. Připoměl dominantní podíl Všeobecné zdravotní pojišťovny, která má 70 % všech pojištěnců s poněkud nevýhodnou skladbou k pojistným rizikům. Na závěr Josef Suchopár doporučil schválit předloženou Zprávu Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec Rostislav Čevela, který upozornil na pozdní termín předložení výročních zpráv a Výroční zprávy Všeobecné zdravotní pojišťovny do Poslanecké sněmovny. Na závěr své zprávy seznámil poslance s návrhem usnesení.

V podrobné rozpravě vystoupila poslankyně Fischerová s dotazem na kontrolní závěr NKÚ ve vazbě na kontrolování České národní zdravotní pojišťovny.

Náměstek Suchopár upozornil, že Ministerstvo zdravotnictví má vládou uložený úkol prošetřit zákonnost některých postupů České národní zdravotní pojišťovny.

V další rozpravě, ve které vystoupili Štrait, Suchopár, Jirousová, Němec, se diskutovala se současná bilance Všeobecné zdravotní pojišťovny.

V další diskusi se také otevřela otázka mzdového ohodnocení pracovníků ve Všeobecné zdravotní pojišťovně a ve zdravotnických zařízeních.

Předseda výboru Vladimír Špidla upozornil na rozdílnou kvalifikační strukturu zaměstnanců v obou institucích.

Poslankyně Kolářová vznesla dotaz ke způsobu odkoupení významného podílu penzijního fondu Slávie.

Ředitel Němec uvedl, že jde o uvažovanou kombinaci připojištění s penzijním připojištěním, že nákup akcií byl hlášen Úřadu pro hospodářskou soutěž a v souladu zákona o zdravotních pojišťovnách předpokládá, že nedošlo k žádnému pochybení.

Poslankyně Emmerová upozornila na pojišťovnu škodováků, která se svojí nevýhodnou skladbou pojištěnců dostala do nevhodné platební bilance.

Na závěr zprávy vystoupil Němec, Čevela, Janeček. Diskutoval se nízký podíl odvodů od OSVČ, kteří mohou ovlivnit výši celého příspěvku. Vystoupil také zástupce Zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven dr. Gajdáček, který vyslovil nesouhlas se 100 % přerozdělením navrhovaném v novém zákoně.

Návrh usnesení č. 81/97 přednesl výboru zpravodaj Rostislav Čevela. Návrh usnesení byl přijat (12 poslanců pro, 2 se zdrželi). O usnesení hlasovali poslanci Čevela, Špidla, Gavlasová, Nejezchleb, Kolářová, Krása, Čermák, Janeček, Emmerová, Kynčl, Štrait, Jirousová, Fischerová, Pešková.

Bod 2 schváleného pořadu - Podnět Nejvyššímu kontrolnímu úřadu odůvodnila poslankyně Jana Gavlasová. Upozornila na rozporný výsledek výběrového řízení v nemocnici ve Frýdku-Místku, kde byl zakoupen za individuální dotace přístroj jiný, než byl výsledek výběrového řízení. Přístroj je výrazně dražší a pro danou aplikaci nevhodný.

Poslanec Hofman upozornil, že daná záležitost byla předmětem jeho interpelace a upozornil i na rozporné odpovědi Ministerstva financí a Ministerstva zdravotnictví.

Usnesení č. 82/97, které na závěr projednávání tohoto bodu přednesla poslankyně Gavlasová, schválilo všech přítomných 14 poslanců. O usnesení hlasovali poslanci Čermák, Špidla, Gavlasová, Nejezchleb, Kolářová, Krása, Čermák, Janeček, Emmerová, Kynčl, Štrait, Jirousová, Fischerová, Pešková.

K bodu 3 - Zpráva o peticích. Podle § 113 odst. 2 zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny byly předsedou výboru Vladimírem Špidlou předloženy petice, které došly k datu konání schůze výboru.

Předseda výboru Špidla seznámil poslance s peticí Emila Kassla a občanů Prahy 9 - Letňan ke stavu a problémům českého zdravotnictví. Předseda navrhl usnesení č. 83/97, které bylo přijato (12 poslanci, 1 poslanec se zdržel).

Petici Evy Janíkové k nedostačující valorizaci starobního vdovského důchodu bylo přijato usnesení č. 84/97 (13 poslanců pro, 1 se zdržel).

Petici Jiřího Grünbauera k zachování Závodního ústavu národního zdraví v Příbrami a nesouhlasu s připravovanou fúzí s nemocnicí a poliklinikou v Příbrami. K této petici bylo přijato usnesení č. 85/97 (14 poslanců pro).

Petici členů Svazu důchodců k zamítnutí vládního návrhu zákona o valorizaci bylo přijato usnesení č. 86/97 (14 poslanců pro).

K petici petičního výboru "Braňme lidské zdraví" Aleny Háderové vystoupil v rozpravě poslanec Štrait. K tomuto bodu bylo přijato usnesení č. 87/97 (14 poslanců pro).

Po přijetí petice se přihlásili o slovo zúčastnění členové petičního výboru "Braňme lidské zdraví", kteří především kritizovali postoj poslance Václava Krásy při řešení problému posudkových lékařů na Žďársku.

K petici Eduarda Kremličky k nesouhlasu s projednávanou novelou zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, přijal výbor usnesení č. 88/97 (14 poslanců pro).

K petici Bohuslavy Čepová za organizaci Důchodců za životní jistoty ke zvýšení životního minima, zjednání nápravy v nároku na invalidní důchod a dalších ustanoveních zákona č. 155/1995, bylo přijato usnesení č. 89/97 (14 poslanců pro).

Petici Petra Ramesdorfa ke změně zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, výbor nepokládal za petici, protože nebyly předloženy petiční archy. K tomuto bylo přijato usnesení č. 90/97, pro které se vyslovilo 14 přítomných poslanců.

K petici Bedřicha Markvarta za stranu Důchodci za životní jistoty k nesouhlasu s projednávanou novelou zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, bylo přijato usnesení č. 91/97 (14 poslanců pro).

K petici starosty města Česká Třebová Radko Martínka k reformě zdravotnictví a výběrovému řízení na lůžkovou zdravotní péči bylo přijato usnesení č. 92/97 (14 poslanců pro).

K petici Karla Bajteka za výbor Klubů důchodců k odsunutí valorizace důchodů v důsledku letošních záplav byla postoupena Janě Gavlasové k vyjádření. K tomuto bylo přijato usnesení č. 93/97 (14 poslanců pro).

K petici Tomáše Křiklána na Nestátní zdravotnické zařízení ke kritice zákona o léčivech, bylo přijato usnesení č. 94/97. Tato petice byla postoupena poslankyni Miladě Emmerové k prošetření. S usnesením vyslovilo souhlas 13 poslanců, 1 se zdržel.

V bodě 4 - Sdělení předsedy předseda výboru Vladimír Špidla informoval poslance o pořádání semináře na téma Švýcarské zákonodárství ve zdravotnictví dne 14. listopadu 1997 od 13.00 hodin. Zároveň upozornil poslance, že od ministra Stráského došla odpověď na podnět k petici Mudr. Evy Bažantové k zachování oční léčebny Nové Zámky. Předseda navrhl vzhledem k rozsahu problému přesunout tento bod na další jednání výboru.

Dále byli poslanci informováni o uspořádání slyšení v Senátu k harmonizaci práva České republiky s právem EU, které se koná 25. listopadu 1997 ve 14.00 hodin.

Poslanci byli informováni o dopisu přednosty MUDr. Štefana Vítka z Institutu klinické a experimentální medicíny k možnosti uspořádat seminář na téma transplantace a darování orgánů.

Předseda dále informoval o pořádání 5. konference Nevládních neziskových organizací v České republice, které proběhne 29. listopadu 1997 v Praze v hotelu Krystal.

V bodě 5 - Různé nebylo žádné vyjádření. Na závěr dopoledního jednání výbor schválil návrh pozvánky 24. jednání výboru pro sociální politiku a zdravotnictví s jednoduchým programem: Sdělení předsedy, Různé, Zpráva o peticích.

Poslanci zároveň rozhodli, že 9. bod schváleného pořadu schůze výboru - Aktuální situace v resortu Ministerstva práce a sociálních věcí nebude z důvodu výměny ministra zařazován, ale bude přesunut na lednové zasedání výboru pro sociální politiku a zdravotnictví. Tento návrh byl přijat (15 poslanců pro).

Bod 7 - Státní rozpočet České republiky na rok 1998 - kapitola 313 Ministerstvo práce a sociálních věcí odůvodnil náměstek ministra Miroslav Vaněk, který informoval poslance o celkových ukazatelích i o rozložení rozpočtu.

Zpravodajem k tomuto bodu byl určen poslanec Josef Janeček, který upozornil na absenci rezervy na valorizaci důchodů. Také pokládá za poddimenzovanou položku, která by měla být věnována na politiku zaměstnanosti a kryla by vyšší míru nezaměstnanosti, kterou lze očekávat v příštím roce.

V rozpravě vystoupil předseda Špidla, Štrait, Škromach, Gavlasová, Čevela. Byla diskutována především otázka nereálnosti sestaveného rozpočtu, který nepředpokládá výdaje na valorizace důchodů.

Se souhlasem poslanců (17 poslanců pro), vystoupil doc. Semmel, který podpořil stanovisko poslanců, kteří upozorňují na nedostatečnou rezervu pro valorizace.

Náměstek Vaněk upozornil, že rozpočet Ministerstva práce a sociálních věcí se na sociálních výdajích podílí již 40 % na celkových výdajích rozpočtu a z hrubého domácího produktu je to 13 %. Záměrem je, aby tato výše dramaticky nenarůstala.

V podrobné rozpravě byl přijat návrh poslance Janečka. V tabulce č. 10, Ostatní dotace na transfery neziskovým a pod. organizacím v neinvestičních dotacích položku Česká katolická charita 112 000 tis. Kč upravit na 110 000 tis. Kč a přesunout do investičních transferů pod položkou Česká katolická charita, kde upravit částku 1 550 tis. Kč na částku 3 550 tis. Kč. Položku dotace a transfery neziskovým organizacím ve složce humanitární organizace částku 108 125 tis. Kč upravit na 198 125 tis. Kč. Částku 90 000 tis. Kč použít z rezervy VPS.

Poslanec Janeček přednesl na závěr usnesení č. 95/97, ve kterém doporučuje Poslanecké sněmovně vyslovit souhlas s vládním návrhem rozpočtu v kapitole 313. Pro návrh se vyslovilo 9 poslanců, 9 poslanců proti - návrh nebyl přijat. Jiný návrh nebyl podán. O tomto projednávání byl vydán záznam č. 95/97, který konstatuje, že výbor nepřijal žádné usnesení k rozpočtové kapitole 313. Hlasování se zúčastnili poslanci Špidla, Janeček, Kolářová, Škromach, Gavlasová, Zvěřina, Plechatá, Nejezchleb, Krása, Čermák, Emmerová, Čevela, Bureš, Kynčl, Štrait, Jirousová, Fischerová, Pešková.

Návrh rozpočtu kapitoly 335 na rok 1998 - Ministerstvo zdravotnictví předložil za Ministerstvo zdravotnictví náměstek J. Čihař, který upozornil na celkové ukazatele kapitoly a charakterizoval nadcházející rozpočtové období jako období s vysokou rozestavěností, kterou je potřeba do budoucna řešit.

Zpravodajskou zprávu přednesla poslankyně Fischerová, která upozornila na nelogické a nepřehledné členění rozpočtu. Vyjádřila se k některým sporným položkám, jako např. dotace do Kostelce nad Černými lesy. Zároveň upozornila na absenci pravidel pro investiční politiku ve zdravotnictví a pro způsob posuzování priorit. V závěru své zprávy zpravodajkyně upozornila na vytváření rezervy v rámci kapitoly, se kterou by ministerstvo mohlo nakládat podle svých úvah, která je skryta v systémových dotacích.

V obecné rozpravě vystoupila poslankyně Gavlasová, která se dotázala na možnou dostavbu nemocnice v Ostravě.

Poslanec Čevela uvedl, že se mění v rámci rozpočtu struktura výdajů, ale systém zůstává nezměněn.

Poslanec Čermák upozornil na spoustu projektů, které pohltily velké prostředky a které se ve zdravotnictví zatím neprojevily.

Náměstek Čihař upozornil, že bude nutno v řadě nemocnic řešit tento nedostatek provozních prostředků.

Poslanec Bureš upozornil na dohodu v investicích, která doporučovala nezahajovat žádné další stavby.

Poslankyně Jirousová otevřela otázku zhodnocování investic především u rozestavěných staveb.

Zástupkyně Ministerstva financí ing. Fuchsová vyjádřila překvapení ke sdělení poslankyně Fischerové k registru investic Ministerstva financí, kde je Ministerstvem zdravotnictví tvořena rezerva.

Náměstek Čihař uvedl, problémy s financováním provozu nemocnic skutečnost, že distributoři léků již našli systém, jak zastavit provoz nemocnic, a to odstavením účtu.

V podrobné rozpravě vystoupil poslanec Čermák, který navrhl soustředit finance na vybudování diagnostického centra v Liberci a doporučil z jednotlivých systémových dotací tuto částku odebrat. Po negativním stanovisku správce kapitoly bylo 5 poslanců pro, 4 proti, 6 se zdrželo. Návrh nebyl přijat. Návrh poslankyně Gavlasové na uvolnění prostředků pro dobudování nemocnice v Ostravě bylo 6 poslanců pro, 4 proti, 8 se zdrželo, návrh nebyl přijat.

Na závěr projednávání tohoto bodu vznesla poslankyně Fischerová návrh usnesení č. 96/97, kterým doporučuje vyčlenit částku označenou jako rezerva v investičním registru Ministerstva financí do systémových dotací. Usnesení bylo přijato (15 poslanců pro, 3 se zdrželi). O usnesení hlasovali poslanci Špidla, Fischerová, Krása, Kolářová, Nejezchleb, Plechatá, Zvěřina, Gavlasová, Škromach, Bureš, Čermák, Janeček, Emmerová, Čevela, Jirousová, Pešková, Kynčl, Štrait.

 

Schůze byla přerušena v 18.20 hodin.

Pokračování schůze bylo 13. 11. 1997 od 10.00 hodin po skončení schůze Poslanecké sněmovny. Z důvodu pozdního příchodu náměstka ministra zdravotnictví schůze výboru byla zahájena v 10.15 hodin.

Za ministra zdravotnictví odůvodnil Aktuální situaci v resortu Ministerstva zdravotnictví náměstek ministra J. Čerbák, který informoval poslance o průběhu výběrových řízení. Cílem výběrového řízení je vybrat 55 tisíc lůžek akutních a 14 tisíc lůžek následné péče, které budou financovány ze systému zdravotního pojištění. Bude snahou jeho dostupnost lůžek ARO. Celé výběrové řízení se děje na základě zákona schváleného Poslaneckou sněmovnou. K financování LDN náměstek ministra zdravotnictví Čerbák uvedl, že bylo dojednáno s ředitelem Všeobecné zdravotní pojišťovny, že tato lůžka nebudou ponechána bez finančního krytí. Předpokládá se navýšení průměrné mzdy, která se odrazí v nárůstu pojistného. Přechodnou dobu bude Všeobecná zdravotní pojišťovna krýt půjčkou.

V rozpravě vystoupil poslanec Štrait s dotazem, zda u výběrových řízení není prioritou úspora peněz.

Náměstek Čerbák uvedl, že jde o snahu ušetřit peníze i zkvalitnění zdravotní péče. Peníze, které se v rámci tohoto projektu ušetří, zůstanou ve zdravotnictví.

V diskusi, ve které vystoupili Čerbák, Janeček, Emmerová vyplynulo, že potřebnost lůžek nelze stanovit pouze geografickou dostupností, některé oblasti mají specifický charakter, např. přístupovou pouze jedinou silnici.

Poslanec Janeček uvedl, že základní chybou, která se projevuje ve zdokonalování zdravotního systému, je velká frekvence změn, která nedovoluje opravit dosavadní systém.

Poslankyně Emmerová upozornila na absenci definic akutního lůžka a lůžka následné péče.

V další rozpravě byly diskutovány možnosti fúzí nemocnic a problémy, které vznikají v případě, že jde u subjektů o odlišné majetkové vztahy. V této rozpravě vystoupili Uhrová, Gavlasová, Čerbák, Janeček.

V další rozpravě, ve které vystoupili Janeček, Čerbák byla zmíněna otázka standardů a nebezpečí ovlivňování preskripce farmaceutickými firmami.

Poslanec Janeček doporučil vnímat standard jako minimální nepodkročitelnou úroveň zdravotní péče.

Návrh zákona o pojistném plánu, který byl Ministerstvem zdravotnictví avizován a na který se dotázala poslankyně Kolářová, odpověděl náměstek Čerbák, že zákon bude připravován na základě zákona o veřejném zdravotním pojištění.

Jednání výboru skončilo v 11.15 hodin a k poslednímu bodu nebylo přijato žádné usnesení.

 

V Praze 20. listopadu 1997

Zaznamenal: Antonín Papoušek

 

Jaroslav ZVĚŘINA, v.r.
ověřovatel výboru

Vladimír ŠPIDLA, v.r.
předseda výboru



Přihlásit/registrovat se do ISP