Zápis

z 28. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví

konané ve středu 4. března 1998

 

Schůzi výboru zahájila v 9,10 hodin místopředsedkyně výboru M. EMMEROVÁ.

K bodu 1., schváleného programu vyzvala řídící M. EMMEROVÁ vyzvala zástupce Ministerstva zdravotnictví k odůvodnění zprávy o plnění usnesení Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, které se týkají zdravotnické problematiky.

Úvodní slovo přednesl náměstek ministryně zdravotnictví M. ČERBÁK. Upozornil, že podle názoru Ministerstva zdravotnictví usnesení většina byla splněna věcně, i když ne vždy formálně správně byl materiál Ministerstva zdravotnictví předložen Poslanecké sněmovně jako reakce na její usnesení. V otázce koncepce zdravotnictví upozornil M. ČERBÁK, že materiál Dr. Macka nebyl vládou přijat. Přesto na základě tohoto materiálu bylo postupováno při stanovování věcného záměru zákona. K otázce privatizovatelných lůžek náměstek ČERBÁK upozornil, že usnesení bylo naplněno dokonce dříve než bylo přijato, neboť skutečně nedošlo k žádné privatizaci lůžkových zařízení v inkriminovaném období.

Zpravodajkyní k tomuto bodu byla poslankyně E. FISCHEROVÁ. Upozornila, že jde o naplnění tří usnesení a to usnesení číslo 113/96 ke koncepci zdravotnické péče, usnesení č. 114/96 a usnesení 181/96.

Zpravodajkyně navrhla projednávat materiál po jednotlivých bodech, protože každé z usnesení se zabývá odlišnou problematikou v rámci zdravotnictví. K usnesení prvnímu (č. 113 z 11. října 1996 - Hlavní body koncepce zdravotnictví České republiky). Zpravodajkyně upozornila, že porada ministrů materiál Ministerstva zdravotnictví nepřijala. Připomínky z vlády nebyly zapracovány do zákonů, které byly předkládány do Poslanecké sněmovny. Poslankyně FISCHEROVÁ doporučila navrhnout Poslanecké sněmovně přijetí usnesení, ve kterém Poslanecká sněmovna nesouhlasí s hlavními body koncepce zdravotnictví z důvodu nedostatečné pozornost přetrvávajícím rizikovým faktorům, které vedou k poruchám bilance mezi příjmy a výdaji, které mají následný negativní dopad na pojištěnce a ostatní účastníky, kteří participují na zdravotnických službách.

V rozpravě vystoupili poslanci Fischerová, Stráský a Zvěřina. Jednalo se především o to, zda materiál byl vládou skutečně projednán a s jakým výsledkem. Poslanec STRÁSKÝ upozornil, že jde o politické usnesení, které neříká jakým způsobem byl měla být koncepce v budoucnu zpracována. Dále vystoupili Čerbák, Emmerová, Kolářová.

Poslankyně EMMEROVÁ si vyžádala usnesení písemně. Tento návrh přijalo 5 poslanců, 4 se zdrželi.

Po 15 minutové přestávce během které bylo usnesení poslancům rozdáno, poslankyně FISCHEROVÁ předložila návrh usnesení č. 112/1998. Pro usnesení se vyslovilo 7 poslanců, 5 bylo proti. Usnesení bylo přijato. O usnesení hlasovali poslanci: Špidla, Emmerová, Fischerová, Čevela, Krása, Gavlasová, Nejezchleb, Kolářová, Stráský, Štrait, Kynčl, Pešková.

V dalším bodě se poslankyně FISCHEROVÁ zabývala usnesením PSP č. 114 z 11. října 1996, které se týkalo informace k pozastavení privatizace nemocnic. Poslankyně FISCHEROVÁ především kritizovala příliš jednostranný postup Ministerstva zdravotnictví.

Poslankyně EMMEROVÁ upozornila na vazbu s výběrovými řízeními, ředitelka PECHÁČKOVÁ z Ministerstva zdravotnictví vysvětlila základní principy, které vedly k rozhodnutím Ministerstva zdravotnictví některé objekty privatizovat. Jednalo se především o ty objekty, které byly zřetelně zbytné. Bylo snahou vyhnout se privatizaci lůžkových zařízení. Poslankyně FISCHEROVÁ tento názor zpochybnila s ohledem na některá zařízení, která nejsou řízená Ministerstvem zdravotnictví, ale spadají do kompetence okresních úřadů.

V další rozpravě vystoupili STRÁSKÝ a KOLÁŘOVÁ. Ředitelka PECHÁČKOVÁ upozornila, že řada projektů šla přes Ministerstvo pro privatizaci a jiná ministerstva.

Poslankyně FISCHEROVÁ na základě této informace trvala na názoru, že výboru nebyly podány přesné informace. Poslankyně FISCHEROVÁ přednesla návrh usnesení č. 113/1998, ve kterém by Poslanecká sněmovna měla vyslovit nesouhlas s informací pozastavení privatizace nemocnic, která je předkládána v rámci Zprávy o plnění usnesení Poslanecké sněmovny, protože není možné pracovat s přesnými informacemi v oblasti privatizace majetku lůžkových zařízení. Usnesení bylo přijato. 7 poslanců pro, 5 poslanců proti. O usnesení hlasovali poslanci: Špidla, Emmerová, Fischerová, Kolářová, Nejezchleb, Stráský, Gavlasová, Čevela, Štrait, Krása, Kynčl, Pešková.

Posledním projednávaným usnesením Poslanecké sněmvny bylo usnesení číslo 181 z 11. října k oprávněnosti staveb nemocnic a výše dotací. Ředitel JUNG z Ministerstva financí upozornil, že stanoviska k jednotlivým stavbám lze doplnit. Rozhodování o investicích se dotýkají i probíhající výběrová řízení. Definitivní materiál by měl být dopracován do konce roku 1998 s tím, že by měl sledovat horizont tří let. Zůstává zde problém dvojího zřizovatelství mezi Ministerstvem zdravotnictví a okresními úřady. Z oblasti dodávání přístrojové techniky či individuálních dotací je snaha vycházet ze stanovisek komory a odborných společností tak, aby prostředky byly vynakládány účelně.

Poslankyně FISCHEROVÁ upozornila především na absenci pravidel v investiční politice, které vycházejí z neexistence priorit v této oblasti.

Po rozpravě, ve které vystoupili: Fischerová, Štrait, Jung. Poslanyně FISCHEROVÁ navrhla usnesení č.114/1998, ve kterém Poslanecká sněmovna nesouhlasí s informací o oprávněnosti staveb nemocnic a výší dotací a to z důvodu, že Ministerstvo zdravotnictví v předloženém materiálu nezohlednilo dostatečně problematiku investiční politiky a doposud nemá dostatečná pravidla k rozhodování ve vztahu k potřebným vazbám na možnosti provozního financování nově vzniklých kapacit.

O usnesení č. 114/1998 hlasovali poslanci: Špidla, Emmerová, Fischerová, Gavlasová, Krása, Kolářová, Nejezchleb, Stráský, Čevela, Kynčl, Štrait, Pešková. Pro usnesení se vyslovilo 7 poslanců, 3 byli proti, 2 se zdrželi, Usnesení bylo přijato.

V bodě Zpráva o peticích předseda výboru seznámil poslance s došlými peticemi k datu jednání výboru. Především šlo o petici obyvatel penzionu pro důchodce, která byla protestem proti zrušení domovů důchodců v Hradci Králové. V rozpravě vystoupili poslanci Štrait a Krása, kteří byli s problematikou již seznámeni. Předseda doporučil vzít petici na vědomí a pověřit poslance Štraita a Krásu, aby se problematikou zabývali a informvali výbor o závěrech svého šetření.

K tomuto bodu bylo přijato usnesení číslo 115/1998, které přijali všichni přítomní poslanci (12 poslanců pro). O usnesení hlasovali poslanci: Špidla, Emmerová, Čevela, Gavlasová, Nejezchleb, Kolářová, Krása, Stráský, Kynčl, Štrait, Fischerová, Pešková.

Další peticí byla petice občanů města Tachova k privatizaci Tachovské polikliniky. K petici vystoupil starosta obce, který poslance seznámil s tím, že jde o zdravotnické zařízení, které je v devastovaném stavu. Poslankyně EMMEROVÁ podpořila názor, že poliklinický způsob poskytování ambulantních služeb se jeví jako výhoda a přihlásila se k tomu, že peticí se bude zabývat.

Usnesení číslo 116/1998 k petici občanů města Tachova přjalo všech 12 přítomných poslanců. O usnesení hlasovali poslanci Špidla, Emmerová, Čevela, Gavlasová, Nejezchleb, Kolářová, Krása, Stráský, Kynčl, Štrait, Fischerová, Pešková.

Další peticí byla petice za zachování provozu nemocnice v Rýmařově. Předseda výboru navrhl přijmout usnesení, ve kterém požádá ministryni zdravotnictví o stanovisko k petici za zachování provozu nemocnice v Rýmařově. Návrh podpořilo 11 poslanců. O usnesení č. 117/1998 hlasovali poslanci: Špidla, Emmerová, Čevela, Gavlasová, Nejezchleb, Kolářová, Krása, Stráský, Kynčl, Štrait, Fischerová, Pešková.

Posledním projednávaným dopisem v rámci Zprávy o peticích mělo být stanovisko ministra Voláka - ministra práce a sociálních věcí k petici občanů ze Žďáru nad Sázavou k posudkové službě. Předseda výboru navrhl, že petice bude projednána na příšti schůzi výboru s tím, že do té doby bude všem poslancům poskytnuta odpověď ministra zdravotnictví tak, aby se s ní mohli seznámit.

V bodě Sdělení předsedy předseda výboru informoval poslance o konání semináře k bezpečnosti práce, který proběhne 5. 3. 1998 od 9. hodin ve spolupráci s hospodářským výborem. S ohledem na připravovanou novelu v oblasti státního dozoru nad bezpečností práce pokládá účast poslanců za velmi důležitou.

Dále předseda výboru informoval poslance o aktivitě České obezitologické společnosti, která požádala výbor o možnost zajistit seminář o obezitě, zároveň s nabídkou anonymního průzkumu obezity v Poslanecké sněmovně. Předseda výboru navrhl usnesení, ve kterém VSPZ přjímá záměr uspořádat seminář a dále pověřuje předsedu výboru, aby jednal s vedením Kanceláře Poslanecké sněmovny na provedení možnosti anonymního testování obezity. Usnesení číslo 118/1998 bylo přijato. (11 poslanců pro). O usnesení hlasovali poslanci: Špidla, Emmerová, Čevela, Gavlasová, Nejezchleb, Kolářová, Krása, Stráský, Kynčl, Štrait, Fischerová, Pešková.

Dále předseda informoval poslance o stížnosti na postup Všeobecné zdravotní pojišťovny, která nehradí absorpční prostředky pro inkontinentní občany. Celou věcí se zabývá podvýbor, který upozornil, že věc nelze opravit novou formulací zákona, problém je ve výkladu pojišťovny. Celá záležitost je v současné době v soudním projednávání. V rozpravě vystoupili dále poslanci Krása, Štrait, Gavlasová. Na závěr projednávání předseda výboru zformuloval usnesení, ve kterém doporučuje podvýboru pro otázky zdravotně postižených, aby sledoval výsledky soudního projednávání kauzy hrazení absorpčních prostředků s možností zvážení legislativních úprav v zákoně o veřejném zdravotním pojištění. Dále výbor pověřuje předsedu, aby je v předmětné zýáležitosti vstoupil do jednání s ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny. Usnesení číslo 119/1998 bylo přijato, 11 poslanců pro.O usnesení hlasovali poslanci: Špidla, Emmerová, Čevela, Gavlasová, Nejezchleb, Kolářová, Krása, Stráský, Kynčl, Štrait, Fischerová, Pešková.

V bodu Sdělení předsedy bylo dále přijato usnesení číslo 120/1998, ve kterém předseda doporučil organizačnímu výboru podpořit přijetí 7 členů komise pro sociální záležitosti a práci v Litevského parlamentu. Návštěvy se měla účastnit široké spektrum poslanců, minimálně předseda a místopředsedové. Usnesení podpořili všichni přítomní poslanci (12 poslanců pro). O usnesení hlasovali poslanci: Špidla, Emmerová, Čevela, Gavlasová, Nejezchleb, Kolářová, Krása, Stráský, Kynčl, Štrait, Fischerová, Pešková. Dále předseda navrhl usnesení č. 121/1998 k přijetí čtyř členů Mezinárodní abilympické federace předsedou výboru 10. března 1998.

Usnesení bylo přijato s tím, že se přijetí zúčastní i posl. V. Krása. Pro usnesení hlasovalo 12 poslanců. Seznam poslanců, kteří hlasovali o usnesení: Špidla, Emmerová, Čevela, Gavlasová, Nejezchleb, Kolářová, Krása, Stráský, Kynčl, Štrait, Fischerová, Pešková. Usnesení č. 122/1998 k přijetí delegace kolumbijských poslanců ze sociálního a zdravotního výboru v termínu od 30. března do 3. dubna podpořilo všech 12 přítomných poslanců. Seznam poslanců, kteří hlasovali: Špidla, Emmerová, Čevela, Gavlasová, Nejezchleb, Kolářová, Krása, Stráský, Kynčl, Štrait, Fischerová, Pešková.

Dále předseda výboru navrhl usnesení č. 123/1988, ve kterém doporučuje uspořádat seminář k otázce důvodů reformy penzijních systémů ve vyspělých zemích EÚ. Návrh usnesení číslo 123/1998 podpořili všichni přítomní poslanci 12 poslanců pro. Seznam poslanců, kteří hlasovali: Špidla, Emmerová, Čevela, Gavlasová, Nejezchleb, Kolářová, Krása, Stráský, Kynčl, Štrait, Fischerová, Pešková.

Dále předseda výboru upozornil, že je potřeba stanovit složení delegace na služební cestu výboru do Štrasburku, která by se měla orientovat na Radu Evropy a na Parlamentní shromáždění Rady Evropy. Tento bod byl odložen na odpolední jednání s tím, že do této doby se poslanci dohodnou na složení delegace.

V bodě Různé nebyla žádná sdělení. Předseda výboru předložil poslancům návrh pozvánky na 29. schůzi, která by měla proběhnout ve dnech 11. a 12. března 1998. Poslanci předložený návrh podpořili s tím, že doporučili tisky 353 odložit na pozdější projednávání. Navrhovaný tisk 315 bude projednáván v případě, že se nepodaří jej projednat na současném jednání výboru.

Dopolední schůze výboru skončila ve 12.30 hodin.

 

Odpolední jednání výboru bylo zahájeno ve 14.10 hodin a zahájil ho předseda výboru V. ŠPIDLA.

Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění (tisk 315) odůvodnil za Ministerstvo zdravotnictví náměstek ministryně zdravotnictví J. ČIHAŘ, spolu s ředitelkou legislativního odboru L. TRNKOVOU a ředitelem odboru zdravotního pojištění a regulace léčiv R. PECHAREM.

Náměstek J. ČIHAŘ upozornil, že jde o návrh, který reaguje na podobné úpravy v oblasti sociálního pojištění. Zpravodaj k tomuto bodu upozornil, že řada věcí je v návrzích zastaralá a bude nutné je upravit.

V obecné rozpravě vystoupili poslanec JANEČEK, poslankyně KOLÁŘOVÁ, NĚMEC, ŠPIDLA. Byla diskutována otázka rozsahu možných úprav. Předseda Špidla upozornil na nedstačující prostředky v objemu zdravotního pojištění, především na stagnaci v oblasti plateb státních pojištěnců. Upozornil, že při současném stavu schodek ve financování zdravotnictví dosáhne 7 mld. Kč.

Ministryně zdravotnictví charakterizovala současný stav jako snahu o částečný paušální systém, který neumožňuje činit rezervy. Poslankyně FISCHEROVÁ doporučila zabývat se tiskem 315 nikoliv obecnou koncepcí zdravotního pojištění.

Poslanec NEJEZCHLEB upozornil na některá srovnání mezi sociálním a zdravotním pojištěním. Dále doporučil, aby se rozsah pozměňovacích návrhů příliš neexplandoval a dohodlo se, že budou upraveny pouze otázky, které souvisí s prodloužením účinnosti zákona č. 48/1997. Předseda ŠPIDLA upozornil, že si vyžádá 15 minut na poradu jednotivých klubů, zda bude možné s tímto procedurálním návrhem souhlasit. Ředitelka FUCHSOVÁ z Ministerstva financí upozornila na vhodnost přijetí pozměňovacích návrhů, který by reagoval na ustanovení určitých osnov pro zdravotní pojišťovny.

V další rozpravě vystoupili Fischerová, Gavlasová, Janeček, Němec, Emmerová. Poslanci vyjádřili velké výhrady k tomu, že se nemluví o mechanizmu, který by umožňoval činit v rámci systému rezervy. Předseda ŠPIDLA upozornil, že neexistují strategie ani standardy. Tím jsou oslabeny mobilizační možnosti tak obrovského systému, kterým je zdravotní pojištění.

Po přestávce bylo hlasováno o možnosti uplatnit pozměňovací návrhy nad rozsah, který byl dopředu dohodnut. Pro procedurální návrh se vyslovilo 12 poslanců. Návrh byl přijat.

V podrobné rozpravě byly přijaty návrhy poslance NEJEZCHLEBA k názvu zákona, poslance NEJEZCHLABA k článku I, bodu 4, k článku I, bodu 5, k článku II, označit stávající text jako bod 2 a zařadit nový bod, který by rozšiřoval okruh státních pojištěnců o mladistvé umístěné ve školských zařízeních pro výkon ostatní výchovy a ochranné výchovy, dále k článku II s doplněním nového bodu 3, který by rozšířil účinnost zákona 48. Dále k článku III, dále v článku IV, bodu 1, dále k článku IV, bodu 2, článku V, kde se doporučuje účinnost 30. červnem 1998 tak, aby nedošlo k právní diskontinuitě.

Pro usnesení se vyslovilo 12 poslanců. Usnesení číslo 124 /1998 bylo přijato. O usnesení hlasovali poslanci: Špidla, Emmerová, Fischerová, Kolářová, Nejezchleb, Stráský, Gavlasová, Čevela, Štrait, Krása, Kynč Pešková, Jirousová, Bureš.

 

Schůze výboru skončila v 16,45 hodin.

V Praze 17. března 1998

Zaznamenal: ing. A. Papoušek

 

ověřovatel výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP